Simas Buterlevicius, primul nume nou de jucător străin anunțat de CSO Voluntari


Lituanianul este fost campion al țării sale în 2010

simas buterlevicius cso voluntari

CSO Voluntari a anunțat transferului lui Simas Buterlevicius, pentru sezonul 2019/2020. În vârstă de 30 de ani, extrema lituaniană a jucat la cel mai înalt nivel în liga din țara sa natală, Letonia și Polonia, dar și în ligile inferioare din Franța sau Grecia.

Buterlevicius a început în baschetul mare la Sakalai Vilnius, pentru ca apoi să treacă pe la Lietuvos rytas Vilnius, Rūdupis Prienai, Nevėžis Kėdainiai, Trefl Sopot, Juventus Utena, Ventspils, Lietkabelis Panevėžys, Etoile de Charleville-Mézières, Juventus Utena, Nevėžis Kėdainiai și Kavala.

Simas are în palmares un titlu și o Cupă ale Lituaniei, în 2010, o Ligă Baltică în 2014, dar și prezențe în semifinalele Ligii Poloneze și un sfert de finală în FIBA Europe Cup, în 2018. 

Pe lângă Buterlevicius, CSO Voluntari l-a mai anunțat pe Sabin Cîrstoveanu, adus de la CSA Steaua și și-a reînnoit înțelegerile cu Dani Popescu, Tudor Gîrbea, Mario Lazăr, Goran Martinic. De asemenea, l-au adus pe Șemsettin Baș în funcția de antrenor principal, în locul lui Eugen Ilie.

*foto: 15min.lt



Citește ultimele știri despre CSO Voluntari

Eduard Popa / 10 July 2019 / 11:56


Galerie foto


1 
Personal sunt placut surprins de faptul ca Voluntari a adus un jucator de asemenea calibru. Nu cred ca e exagerat sa spui ca e un jucator chiar bun pentru campionatul nostru asta in condintiile in care joaca pentru o echipa care a incheiat pe locul 9 sezonul trecut intr-un campionat al Romanieie in care se invart bani cat de cat mai seriosi doar la primele 4-5 echipe. Poate si in acest transfer se vede impactul unui antrenor care a mai antrenat si in campionate importante.
Felicitari conducerii. Sunt curios ce lot o sa isi formeze in acest sezon. 
11 July 2019 12:54
mikki si anul trecut s-au intarit ...
1 
si a fost singura care le-a batut pe Steaua si Dinamo, cred. doar aruncarea norocoasa in disperare a lui Kemp, i-a privat de calificare in play off. e un jucator chiar bun care cred ca ar avea loc suficient si la multe echipe din primele 8.. 
11 July 2019 13:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58