Situație halucinantă la BC Mureș


Echipa a fost condusă de pe banca de tandemul Stăncuț-Borșa (FOTO)

bc mures stancut borsa

Criza în care se află BC Mureș se adâncește cu fiecare meci. Ultimul punct minim atins de „Tigri” este înfrângerea în prelungiri în fața „lanternei roșii” Dinamo București, scor 87-77.

Echipa din Târgu Mureș a venit la București cu șase jucători: Norbert Șteff, Alin Borșa, Tudor Gîrbea, David Engi, Lorand Barabasi și Vlad Porime. De asemenea, mureșenii au fost ajutați de Bogdan Stăncuț, sportiv legitimat la BC Mureș dar care a anunțat echipa că rămâne în București până când își va primi o parte din bani, lucru care pare greu de conceput în acest moment.

Mai mult, de la echipă au lipsit și cei doi oameni de pe bancă: George Trif și Barnabas Szaszgaspar. Locul lor a fost luat de președintele grupării târgmureșene, Beres Lorant. Cu toate acestea, în timpul time-out-urilor cei care au indicat schema tactică erau veteranii Alin Borșa și Bogdan Stăncuț. (VEZI FOTO)

bc mures fara antrenori dinamo

Cei doi baschetbaliști au fost chiar aproape să obțină prima lor victorie din „cariera” neoficială de antrenori, dar din cauza oboselii și a faulturilor acumulate, mureșenii au cedat în fața lui Dinamo, o altă echipă aflată într-o stare financiară extrem de precară.

Reamintim că la începutul săptămânii Alin Borșa anunța în cadrul unei conferințe de presă că jucătorii vor lipsi de la următoarele meciuri dacă situația nu se va îmbunătăți. Mai multe detalii aici.

CITEȘTE ȘI: George Trif: „Ne batem joc de baschet”

CITEȘTE ȘI: DOCUMENT: Datoriile clubului BC Mureș

*foto articol: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Ana-Maria Tutunaru, Eduard Popa / 17 March 2018 / 20:40


Galerie foto


0 
trist, dar adevarat....baschetul in Romania, cu mici exceptii e pe duca!!!
chiar si putinele echipe care performeaza si au o oarecare stabilitate financiara, risca sa se scufunde, trase si de lipsa de concurenta din campionat!!! 
18 March 2018 00:43
FAC Barni
3 
Bun, deci antrenorul pe viata de la Mures, secundul lui Corui, Prakuraitis, Deri Csaba, Sekulovic, consilierul local care isi voteaza salariul, mai apoi antrenorul principal pana la vremurile de rastriste ale echipei... nu avea drum prin Bucuresti???
Serios, omul asta ar fi mancat 10 ani seminte la scara blocului fara BC Mures, nesimtit sa fii sa-i lasi pe jucatori sa mearga singuri 
18 March 2018 02:55
1 
Eu nu știu de ce nu s-au dus antrenorii Mureșului la acest meci, poate era un semn de protest pentru conducerea clubului, dar jucătorii aceștia de la BC Mureș chiar merită respect. Să te duci șapte jucători în deplasare fără antrenori, fără bani, fără antrenamente normale de câteva săptămâni și să ajungi în prelungiri indiferent care echipă ar fi fost adversarul pentru mine denotă o tărie de caracter extraordinară. Eu cred că dacă rămâneau toți jucătorii până la finalul prelungirilor câștigam meciul acesta. Alo, dragi sponsori ai echipei care nu ați onorat contractele semnate, ar cam fi timpul să virați niște bani pentru acești jucători pentru că îi merită cu prisosință.Hai BC Mureș! 
18 March 2018 16:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Țibîrnă se desparte după aproape 8 ani de CSM CSU Oradea
Pivotul a câștigat trei titluri alături de bihoreni  
Cătălin Baciu este noul jucător al celor de la CSM CSU Oradea
Echipa bihoreană devine a patra formație profesionistă din cariera pivotului român 
Ionuț Georgescu va continua alături de CSU Sibiu
Georgescu a ajuns la sibieni vara trecută, când a făcut pasul de la CSM Steaua Eximbank 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea
Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon 
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Tommy Sibiu
0 
Pana acum aveti 3 jucatori care si-au prelungit contractul :
Cooper
Philmore
Falker

Daca pleaca Pratt de la voi chiar e o mare problema pt SIBIU! 
click pt. Articol 27 June 2019 00:46
bulcul Restul
0 
Nu e cazul sa ne panicam. Atata timp cat nu vin vreo 5 arabi calarind tigri sa investeasca intr-o echipa romaneasca, nu exista diferente intre bugete in halul ala incat sa le elimine automat o echipa din campionat pe celelalte, inainte sa se confirme vreun jucator. Sezonul trecut chiar si Pitestiul mi s-a parut ca are echipa cu sanse la titlu. In cele din urma, e vorba despre cine e cel mai in forma in playoff, iar din cate se cunosc acum, vom avea din nou cel putin 4 echipe cu sanse reale la titlu. Sper ca Pitestiul sa se organizeze mai bine sezonul viitor si sa devina, precum sibiul, o echipa de la care se asteapta multe. 
click pt. Articol 26 June 2019 23:29
mikki @total baschet, cu stima...
0 
taiati-l pe Zekovic de la negocieri...  
click pt. Articol 26 June 2019 21:57
mikki bine ai venit Catalin!!!
0 
mult succes!!! 
click pt. Articol 26 June 2019 21:52
csu4ever Corect!
0 
Asa e ai dreptate. Dar sunt si la noi destui suporteri de rezultat. 
click pt. Articol 26 June 2019 21:30
mikki multumim Bogdane!!!!
0 
multa sanatate si bafta in continuare!!!!! 
click pt. Articol 26 June 2019 21:29
mikki sigur..
0 
este posibil sa se mai schimbe cate ceva, avand in vedere ca nu au primit acel wildcard, dar datele problemei raman, clar.. 
click pt. Articol 26 June 2019 21:28
mikki @gyke
0 
eu nu cred ca poti sa te gandesti la EuroCup... si in plus sa aplici pt wildcard in EuroCup decat daca ai intentia clara sa ai echipa de EuroCup... cu romanii o vor scoate ei la capat, vb ta inca sunt variante, bani sa fie si sunt... nu cred ca este cazul sa fie ingrijorati fiindca strainii lor vor fi cu o clasa peste ce avem noi..locul 1 anul acesta este acontat de UBT, noi cred ca ne vom bate pt ce ramane.. 
click pt. Articol 26 June 2019 21:24
gyke @trancer
0 
La U23 trebuie dublat Kuti. Cum Cațe cred că e o utopie, iar varianta Diculescu, încă posibilă, nu îți asigură multe variante jucând aproximativ același post, eu văd o vulnerabilitate. Copiii de la U18 sunt foarte talentați, dar prea fragezi. La veterani, în condițiile în care ați renunțat la Vlad și o altă surpriză se prefigurează, nu prea văd soluții și e destul de grav. Poate ceva israelian cu pașaport românesc. Dar eu dacă aș fi suporter clujean, situația pozițiilor jucătorilor români m-ar îngrijora.  
click pt. Articol 26 June 2019 21:09
mikki subscriu...
0 
ma gandeam si eu la Bernette, ca e pe placul lui Achim.. de asemenea la desele vizite in Oradea anul acesta ale lui Zeno..