South Carolina a câștigat primul titlu NCAA din istorie


Mississippi State nu a mai pututrepeta figura frumoasă din semifinala cu Connecticut

South Carolina și-a trecut în palmares primul titlu universitar în baschetul feminin. Gamecocks a trecut în finala jucată în Dallas de Mississippi State cu scorul de 67-55.

Formația condusă de Dawn Staley a avut o primă repriză bună, la finalul căreia își asigura un avantaj de 10 puncte. În fața a peste 19.000 de spectatori, Mississippi a rămas în joc și avea 8 puncte deficit după o revenire mai bună de la cabine. South Carolina avea să închidă meciul în ultimele 10 minute de joc și să câștige primul titlu NCAA din istorie.

A’ja Wilson a fost cea mai productivă jucătoare a finalei cu 23 de puncte, 10 recuperări și 4 capace. Allisha Gray s-a mai remarcat de la South Carolina cu 18 puncte, 10 recuperări și 2 pase decisive. Kaela Davis a contribuit și ea cu 10 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive.

Victoria Vivian a terminat cu 12 puncte și 4 recuperări pentru Mississippi State, iar Dominique Dillingham a adăugat 11 puncte și 3 recuperări.

Mississippi State a produs o mare surpriză în semifinale, atunci când a trecut de Connecticut Huskies, echipă neînvinsă la acel moment de 111 partide și cu patru titluri consecutive în palmares. Morgan William, eroul lui Mississippi din semifinale, a avut o seară destul de ștersă în marea finală pe care a încheiat cu 8 puncte și 4 pase decisive.

Rezumatul partidei poate fi urmărit mai jos:



Bogdan Isailă / 04 aprilie 2017 / 19:25


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
San Antonio Spurs avansează în semfinalele Conferinței de Vest
Texanii au trecut de Memphis Grizzlies cu 4-2 la general 
Conducerea lui Panathinaikos și-a pedepsit jucătorii, obligându-i să se întoarcă de la Istanbul cu autocarul
Președintele Dimitris Giannakopoulos a anulat biletele de avion rezervate delegației lui PAO 
Gabriela Mărginean și Perfumerias Avenida vor disputa finala în Spania
Echipa baschetbalistei originară din Cluj-Napoca a pierdut un singur meci în acest sezon în campionatul intern 
Anadalou Efes și Darussafaka Dogus au egalat seriile cu Olympiacos, respectiv Real Madrid
Turcii și-au adjudecat avantajul terenului propriu după aceste victorii  
Euroligă - CSKA Moscova și Fenerbahce sunt la un pas de Final Four
Rușii și-au conservat avantajul terenului în fața Baskoniei, în timp ce turcii au câștigat două partide la Atena 
Fabiana Martinescu a arbitrat finala EuroLeague Women 2017
Dynamo Kursk a triumfat în finala cu Fenerbahce Istanbul 
Săptămână plină de baschet la Digi Sport
Minim 13 partide vor fi transmise în direct de către televiziunea de sport 
Darussafaka Dogus trece de Steaua Roșie și prinde playoff-ul Euroligii în detrimentul sârbilor
Turcii completează tabloul playoff-ului din Euroligă 
North Carolina a cucerit titlul NCAA după o pauză de 8 ani
Universitate la care s-a format Michael Jordan și-a trecut în palmares al 6-lea titlu universitar 
South Carolina a câștigat primul titlu NCAA din istorie
Mississippi State nu a mai pututrepeta figura frumoasă din semifinala cu Connecticut 
0 
Emotionantă poveste de viață are piticoata asta. Mersi pt sursă 
click pt. Articol 02 aprilie 2017 11:56
KBSC2430 morgan william
0 
https://www.theplayerstribune.com/morgan-william-mississippi-state-basketball/ Daca vreti sa cititi un articol scris de tipa care a dat buzzer-ul. Mi se pare extraordinara povestea ei 
click pt. Articol 01 aprilie 2017 22:47
ajax Wow
0 
Fabulos record:111 victorii consecutive, dar si buzzerul care le-a răpus. 
click pt. Articol 01 aprilie 2017 22:26
adrian.or adrian.or
0 
Dar, nu rad. Tastatura imi joaca feste. 
click pt. Articol 22 martie 2017 17:07
adrian.or adrian.or
0 
Omul asta, in continuare, tace si face. O mai avea el mici scapari ici colo, rad e o persoana de calitate, care intelege foarte bine baschetul. Felicitari, echipa de la Galati este una frumoasa. 
click pt. Articol 22 martie 2017 17:04
3punkte Suprize si rezultate in EU
0 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 19:54
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 11:23
Tomy Sezon european...
0 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:25
DonDiablo DonDiablo
0 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:09
mailman ca-n Morometii
0 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...