Start lansat pentru Titus Nicoară în noul sezon competițional


Hristu Șapera a vorbit despre forma de moment a jucătorului său, după ce acesta a terminat aseară în double-double, iar la EuroBasket a prins foarte puține minute

Titus Nicoară a fost MVP-ul meciului câștigat de echipa sa, BCM U Pitești, în fața celor de la BC Mureș, 72-63, în prima manșă a primului tur din Cupa României. La debutul într-un meci oficial în echipamentul argeșenilor, chiar în Trivale, Nicoară a bifat un double-double

Prezent 34 de minute pe parchet împotriva Mureșului, fiind cel mai folosit jucător de antrenorul Hrisu Șapera, Titus a răsplătit maxim încrederea tehnicianului, reușind să-și treacă în cont primul double-double din noua stagiunea competițională cu 15 puncte și 11 recuperări (6 defensive, 5 ofensive). De asemenea, Nicoară a mai contribuit la succesul echipei sale și cu 4 pase decisive, 1 intercepție, dar și 4 mingi pierdute, toate pentru un indice la eficiență de 20 de unități, fiind astfel cel mai bun jucător al partidei de sâmbătă seara de la Pitești. Din punct de vedere al procentajelor, orădeanul de la Pitești a încheiat cu 46% (6/13) de la 2 puncte, respectiv 100% (1/1) de la 3 puncte. 

Prezent la conferința de presă de după meci, tehnicianul Hristu Șapera a fost întrebat de prestația elevului său, jucător cu care a lucrat și în era Steaua CSM. 

„Este o diferență mare între Titus înainte de EuroBasket și cel de după EuroBasket pentru că el a fost în lotul echipei naționale, însă nu a fost folosit, motiv pentru care a pierdut ritm, a pierdut ritmul jocului și are nevoie de o perioadă de acomodare. Este foarte greu să stai, să nu joci, iar apoi să intri direct în ritmul jocului, indiferent în ce formă fizică ești. Nicoară este un jucător de valoarea, eu cred în el, îl cunosc, și cred că ne va ajuta foarte mult pe parcursul acestui campionat”, a subliniat antrenorul celor de la Pitești. 

Nicoară și compania se pregătesc acum de returul de la Târgu Mureș, acolo unde au de apărat diferența de 9 puncte înregistrată în prima manșă. Partida este programată marți, 3 octobrie, începând cu ora 18:00, jocul fiind transmis în direct de DigiSport 3. 

*Foto: Facebook BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Titus Nicoară

Radu Bărăian / 01 October 2017 / 9:45


Galerie foto


andrac Nicoara
0 
E un jucator care sigur va ajuta echipa. Un jucator cu experienta care e bine-venit la Pitesti. Aseara a avut un adversar oarecum dificil, Mijovic e un jucator bun. Cred ca la pivoti, Pitestiul sta bine cu Agafonov, Lazar, Nicoara. Sa nu il uitam pe Nuttinen care joaca 4-3, el cred ca va ajuta foarte mult pe faza defensiva.  
01 October 2017 10:52
adrian.or Adrian.or
0 
Tipic, la Oradea a venit pentru familie, copil, baschet mai putin. Anul asta are mai putine chestii care sa-l distraga deci va redeveni probabil jucatorul de la Steaua. 
01 October 2017 11:08
1 
Pitestiul are o echipă foarte bună. Singura lor problema e apărarea - Kostovski, Titus, Trupe sunt jucători eficienți pe faza ofensiva, în schimb pe aparare suferă mult. S-a văzut și aseara cand Muresul cu jumătate de echipa a marcat cu lejeritate. 
01 October 2017 12:57
0 
Ai dreptate. Apararea nu a fost la inaltime aseara, dar asa e la inceput. Avem si 2-3 aparatori ok printre care Russell si Nuutinen. Despre ofensiva, Sapera are individualitati bunicele :) 
01 October 2017 13:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20