Steaua se desprinde în seria cu BCM U Piteşti

14.04.2017

steaua_pitesti

Steaua CSM Eximbank a luat o opţiune importantă în prima rundă a playoffului Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Elevii lui Jukka Toijala au câştigat şi meciul doi al seriei de playoff cu BCM U Piteşti, scor 105-90.

Meciul a început relativ echilibrat, iar după 4 minute Steaua avea un avantaj de numai trei puncte, scor 11-8. Dar gazdele au continuat en fanfare meciul, iar la capătul primelor 10 minute conduceau cu 29-10, cu Marius Runkauskas în prim plan. Barajul de la 3 puncte a continuat şi în sfertul doi, iar steliştii intrau la pauză cu 55-28 pe tabela de marcaj. În a doua repriză elevii lui Şapera au început o cursă de urmărire, în special prin intermediul lui Kostoski, dar nu au reuşit să se apropie la mai puţin de 12 puncte (93-81). Scor final 105-90 şi Steaua ia o opţiune serioasă pentru calificare în semifinalele LNBM.

Marius Runkauskas a fost principalul marcator al gazdelor, cu 27 de puncte, 5 pase decisive şi 7/10 de la 3 puncte. Dave Dudzinski a înscris 18 puncte, Nikola Malesevic 16, Maurice Curry a adunat 15 puncte cu 8 pase decisive, în timp ce Randal Falker a fost aproape de un triple double cu 14 puncte, 11 recuperări şi 8 pase decisive.

De partea cealaltă Alexander Kostoski a reuşit 33 de puncte, cu 5 din 5 de la 3 puncte şi 4 pase decisive, în timp ce Pavel Marinov a adunat 16 pct, 5 recuperări, 5 pase decisive, Tomislav Gabric 14 puncte şi Mladenovic 13.

*foto: sportpictures.eu