Străinii Mureșului au dus greul în meciul 3 cu CSU Sibiu


Cei 5 în frunte cu Reed și Martinic au marcat 77 de puncte din totalul de 87 al echipei

BC Mureș a pierdut meciul 3 din sferturile de finală ale LNBF cu CSU Sibiu, 87-89, la capătul unei reprize de prelungiri, asta după ce la finalul timpului regulamentar tabela de marcaj din Sala Sporturilor din Târgu Mureș indica 74-74. 

Mureșenii au fost foarte aproape să încheie partida în învingători fără a se intra în overtime, însă Bogdan Popescu le-a furat această șansă gazdelor, urmând ca sibienii să câștige în cele din urmă în prelungiri. Pentru BC Mureș a fost un meci în care străinii de pe foaia de joc au arătat de ce sunt în stare, au dus greul pentru echipă, reușind să marcheze împreuna 77 de puncte din totalul de 87, respectiv să cumuleze împreună un indice la eficiență de 73 de unități din totalul de 92 cât a avut întreaga echipă. 

Din cei 5 străini înscriși pe foaia de joc, Reed, Martinic, Kalve și Djapa au fost titulari, în timp ce Markovic a venit de pe bancă, iar cifrele lor arată în felul următor:

LaMarcus Reed - 42:42 minute, 17 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 1 intercepție, 1 capac, 2 mingi pierdute și 18 la eficiență

Goran Martinic - 40:03 minute, 19 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții, 5 mingi pierdute și 14 la eficiență

Radovan Markovic - 22:32 minute, 17 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, 2 intercepții, 4 mingi pierdute și 15 la eficiență

Ernests Kalve - 38:56 minute, 12 puncte, 3 recuperări, 2 intercepții, 2 mingi pierdute și 14 la eficiență

Dalibor Djapa - 29:10 minute, 12 puncte, 4 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 intercepție, 1 capac și 14 la eficiență

Restul de 10 puncte marcate din totalul de 87 ale Mureșului au venit pe mâna sportivilor Szabolcs Santa 5, Laszlo Lazar 4 și Alin Borșa 1. 

*Foto: Toth Csaba 



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 21 April 2017 / 10:00


Galerie foto


3punkte La toate echipele
0 
Stranierii "duc greul" la toate cluburile de baschet din LNBM. Dar tigrii vor lua victoria inapoi sâmbãtã. Sigur. Markovic o sã stie cum sã stimuleze pe coechipierii. Doreste victoria si nu cedeaza usor. Suprizã mare nu ar fi, dacã tigrii ar juca finala. 
21 April 2017 14:06
ikam 3punkte
-1 
Chiar dacă mâine vom egala situaţia la general, am convingerea mea - din păcate - că nu vom lăsaţi să câstigăm decisivul la Sibiu. Dar oricum Huj, Huj hajrá Maros Kosárlabda Klub /Baschet Club Mureş. 
22 April 2017 00:07
3punkte ikam transmitele ;-)
0 
Pe Arbitrii sa-i lasati la marginea terenului, mai ales in meciul decisiv.Daca pasele vor fi bine plasate om la om si cu aruncarile de 2puncte (de langa panou) si de 3 puncte(mai ales) nu hazardati.Greselile personale sa fie minime in fiecare sfert. 
22 April 2017 10:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
John Florveus a debutat în prima ligă din Grecia
Fostul pivot al Timbei a fost titular la Koroivos 
Hristu Șapera: „Sunt foarte mulțumit că am dominat. Am avut 30 de pase decisive”
Antrenorul lui BCM U Pitești a vorbit și despre problemele de efectiv pe care le întâmpină în acest sezon 
Poli Iași, locul unde dispar conducătorii de joc
Doi baschetbaliști s-au „pierdut” în ultimele luni în Copou. Am aflat și motivul 
Accidentare pentru Brandon Taylor în meciul contra BC Mureș
Americanul a fost scos pe brațe din teren înainte de pauză mare a meciului 
Dragan Zekovic, cel mai bun stelist în victoria contra BC Mureș
Sârbul a fost liderul echipei sale în deplasarea de la Târgu Mureș 
A început votul pentru All-Star Game 2018 în LNBM
Voi pe cine votați în duelul dintre Nord și Sud? 
MVP – etapa a XIV-a: Monyea Pratt
Americanul Sibiului a reușit primul triple-double în LNBM după aproape doi ani 
Victorie categorică pentru CSM Steaua în deplasare la BC Mureș
“Militarii” au condus încă de la primul fluier 
CSM Steaua EximBank învinge pe BC Mureș Târgu Mureș
CSM Steaua EximBank învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am obținut o victorie pe care ne-am dorit-o foarte mult”
Sibienii ajung la cea de-a 9-a victorie pe teren propriu 
0 
Hristu spune mereu de banca scurtă pe care o avem. Spune că variante sunt, conducerea de ce nu face un efort pentru legitimarea unui nou jucător pe 4 5? Acum e momentul, vin meciuri grele, în 1 6 se joaca din 3 in 3 zile si va fi foarte greu sa rezistăm așa. 
click pt. Articol 17 January 2018 13:18
0 
Alin Borșa chiar dă niște slam dunkuri foarte frumoase în ultima vreme. E meseriaș. 
click pt. Articol 16 January 2018 22:23
tzontzolino all star plictiseala
0 
Acelasi meci plictisitor in care cica sunt votati cei mai buni jucatori dar defapt se aduce de la fiecare echipa ca sa fie toata lumea multumita. Niciodata nu se tine cont de adevarata valoarea si uite asa Baciu e la Slam Dunk si unul cu procent dezastru ajunge sa arunce la 3 puncte. Iar o sa i puna sa dea cate 3 slam dunk uri unul dupa celalalt sa se oboseasca? Iar nici mingi suficiente nu vor fi la aruncarile de 3 ? Iar meciul va fi atac pe slam si aruncari de 3 plus aparare zero. Nu zice nimeni , e normal sa joci detasat sa nu te accidentezi dar nici asa... Da Borsa de la Mures niste slam uri de te ia de cap...nici nu e bagat in seama...n-are nimic, il luam pe Tibirna ( no ofense) 
click pt. Articol 16 January 2018 14:00
Mordred sportul muresean
0 
sportul muresean a fost dezmembrat si furat pana nu a mai ramas nimic de cartelul mafiot Florea.ASA era afacerea de spalarea baniilor furati de primar de la stat si un fel de hobby unde mergea cu locotenentii lui(muresenii stiu cu cine)baschetul si fotbalul de sala s-a dus pe apa muresului impreuna cu fotbalul.vinovatii sunt bine multumesc si isi continua viata de lux escobarian. 
click pt. Articol 16 January 2018 09:20
muri92 Incotro....???
0 
Incotro sportul muresan..???(ASA,Muresul etC)-urmeaza???# 
click pt. Articol 15 January 2018 20:49
adu Mda..
0 
Nu stiu cate echipe vor mai ramane...o sa se distruga si sportul asta.cine o sa investeasca in baschet??? 
click pt. Articol 15 January 2018 20:46
ajax Digi
0 
Un comentator mai penibil rar mi-a fost dat să ascult. Colac peste pupăză, la final mai dă si cu bâta-n baltă, confundând baschetul cu handbalul. Digi , s-ar impune o selectie la ce comentatori de baschet aveti. 
click pt. Articol 15 January 2018 19:37
Renan Titus
0 
Si a regăsit plăcerea de a juca baschet. Foarte serios, profesionist adevărat. În rest ma sperie declarația d.lui Gemea privind finanțarea echipei chiar si in acest sezon 
click pt. Articol 15 January 2018 11:36
adu Titus
0 
Seriozitate,inteligenta,munca 
click pt. Articol 15 January 2018 10:24
0 
Mai mult respect nu ar strica, unchiul meu, prof dr. Chiriac Mihai, nu mai posteaza, mi a lasat mie contul, eu am 17 ani, sunt intradevar mai mic ca tine, dar hai sa ne respectam. Unchiul meu nu mai posteaza de cand s a desfiintat Gaz Metan, si da, a fost si el la meci, defapt el mi a si cumparat bilet. El a avut multi fosti elevi de la Cisnadie care sunt in galeria lui CSU, Nitulescu sau Andrici Gabriel fiind doi dintre ei, astea sunt numele reale. Asa ca nu e nici o abureala cu nepotul, eu sunt nepotul, si nu sunt asa rabdator ca unchiul. Numai bine. 
click pt. Articol 15 January 2018 08:20