Străinii Mureșului au dus greul în meciul 3 cu CSU Sibiu


Cei 5 în frunte cu Reed și Martinic au marcat 77 de puncte din totalul de 87 al echipei

BC Mureș a pierdut meciul 3 din sferturile de finală ale LNBF cu CSU Sibiu, 87-89, la capătul unei reprize de prelungiri, asta după ce la finalul timpului regulamentar tabela de marcaj din Sala Sporturilor din Târgu Mureș indica 74-74. 

Mureșenii au fost foarte aproape să încheie partida în învingători fără a se intra în overtime, însă Bogdan Popescu le-a furat această șansă gazdelor, urmând ca sibienii să câștige în cele din urmă în prelungiri. Pentru BC Mureș a fost un meci în care străinii de pe foaia de joc au arătat de ce sunt în stare, au dus greul pentru echipă, reușind să marcheze împreuna 77 de puncte din totalul de 87, respectiv să cumuleze împreună un indice la eficiență de 73 de unități din totalul de 92 cât a avut întreaga echipă. 

Din cei 5 străini înscriși pe foaia de joc, Reed, Martinic, Kalve și Djapa au fost titulari, în timp ce Markovic a venit de pe bancă, iar cifrele lor arată în felul următor:

LaMarcus Reed - 42:42 minute, 17 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 1 intercepție, 1 capac, 2 mingi pierdute și 18 la eficiență

Goran Martinic - 40:03 minute, 19 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții, 5 mingi pierdute și 14 la eficiență

Radovan Markovic - 22:32 minute, 17 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, 2 intercepții, 4 mingi pierdute și 15 la eficiență

Ernests Kalve - 38:56 minute, 12 puncte, 3 recuperări, 2 intercepții, 2 mingi pierdute și 14 la eficiență

Dalibor Djapa - 29:10 minute, 12 puncte, 4 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 intercepție, 1 capac și 14 la eficiență

Restul de 10 puncte marcate din totalul de 87 ale Mureșului au venit pe mâna sportivilor Szabolcs Santa 5, Laszlo Lazar 4 și Alin Borșa 1. 

*Foto: Toth Csaba 



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 21 April 2017 / 10:00


Galerie foto


3punkte La toate echipele
0 
Stranierii "duc greul" la toate cluburile de baschet din LNBM. Dar tigrii vor lua victoria inapoi sâmbãtã. Sigur. Markovic o sã stie cum sã stimuleze pe coechipierii. Doreste victoria si nu cedeaza usor. Suprizã mare nu ar fi, dacã tigrii ar juca finala. 
21 April 2017 14:06
ikam 3punkte
-1 
Chiar dacă mâine vom egala situaţia la general, am convingerea mea - din păcate - că nu vom lăsaţi să câstigăm decisivul la Sibiu. Dar oricum Huj, Huj hajrá Maros Kosárlabda Klub /Baschet Club Mureş. 
22 April 2017 00:07
3punkte ikam transmitele ;-)
0 
Pe Arbitrii sa-i lasati la marginea terenului, mai ales in meciul decisiv.Daca pasele vor fi bine plasate om la om si cu aruncarile de 2puncte (de langa panou) si de 3 puncte(mai ales) nu hazardati.Greselile personale sa fie minime in fiecare sfert. 
22 April 2017 10:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Scopul nostru este să mergem acolo și să câștigăm seria încă din primul meci”
Cu o victorie mâine seară la București, ardelenii vor bifa cea de-a doua finală de LNBM consecutivă 
Semifinala dintre CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu se mută în Arena Antonio Alexe
Scorul la general în această serie este egal, 1-1 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Semifinale LNBM, meciurile 3 și 4: Program și televizări
Partidele se joacă vineri și duminică 
Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)
Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană 
Giordan Watson, crossover spectaculos reușit contra celor de la CSM Steaua (Video)
Conducătorul de joc al lui U-BT Cluj i-a răspuns lui Dragan Zekovic, care tocmai reușise un coș de 3 puncte 
Jucătorii U23 care au evoluat în al doilea meci al semifinalelor LNBM
6 baschetbaliști eligibili au călcat pe parchet în această rundă 
Dragan Zekovic a suferit un atac de panică la pauza meciului cu U-BT Cluj
Steliştii au decis să nu îl mai folosească pe sârb în a doua repriză a partidei din Cluj 
Meciul doi al seriei semifinale dintre U-BT Cluj-Napoca și Steaua CSM Eximbank, în imagini
Confruntarea din Sala Polivalentă clujeană a oferit numeroase momente spectaculoase 
Mihai Silvășan: „Mă bucur că am fost mai tari pe final și că rezultatul a fost de partea noastră”
U-BT a obținut a doua victorie pe teren propriu în seria cu Steaua CSM Eximbank 
gyke Așa pare
0 
Avem nevoie de ceva noroc pentru a ciupi un meci. Mă aștept ca în cele două partide să se fluiere "la sânge", la capitolul ăsta nu mai sper la nimic bun (bun pentru noi înseamnă un joc lăsat liber). Sper totuși să ne apărăm binesi să rezistăm fizic, deoarece rotația este extrem de scurtă : fără Davis e tare greu, Capers nu poate duce mai mult de 15 minute, plus că nu are încă încredere în el, iar Williams e roată noastră de rezervă îngustă. La Oradea, Zeno a fost foarte moale în meciul 2, cred ca nici el nu prea poate face "dubla", cum spunea Achim acum ceva vreme. Oricum, în 3 zile avem răspunsuri la toate întrebările.  
click pt. Articol 24 May 2018 22:25
trancer Oradea Sibiu
0 
În mod normal ar trebui sa fie un 3-1 pentru Oradea după cele doua meciuri dacă ținem cont de valoarea echipelor și toate celelalte. Sibiul ar putea câștiga eventual doar dacă le-ar merge super atacul, adversarului nu, iar Cooper n-ar primi la începutul meciului "obișnuitele" greșeli care apoi îl scot din joc, pe el și implicit pe Sibiu. De la Oradea mă aștept la un Zeno mai productiv decât a arătat pana acum. 
click pt. Articol 24 May 2018 22:01
gyke Perfect de acord
0 
Comment-ul lui Laca a venit precum dunk-ul lui Watson: de la cine și când nu te aștepți... 😁 
click pt. Articol 24 May 2018 21:52
trancer Dlui Eduard Popa
0 
Vă rog eu mult ca în situația în care va gândiți ca la sfârșit de an sa faceți un top al celor mai "tari" postari sa o includeți și pe prima de la acest subiect ... sa mă scuze dl fair-play dar nu am mai ras demult așa ca acum! De fapt sa fiu sincer nici nu-mi dau bine seama dacă a glumit sau a fost serios. Deși cunoscandu-i postările, omul chiar cred ca fost cat se poate de serios. Mulțumesc 
click pt. Articol 24 May 2018 21:48
0 
Exact, voi sunteți niște martiri! Voi înjurați doar în maghiara, mizând pe faptul că doar voi înțelegeți această grotescă limbă! Apoi, când v-o luați la mumu în română, ziceți că au ceilalți ceva cu voi! Hai sictir, tu nu mai provocasei pe aici!  
click pt. Articol 24 May 2018 21:36
0 
Foarte amuzant nU ?Tocmai la voi m am gandit. 
click pt. Articol 24 May 2018 21:27
studentU :))))))))
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 24 May 2018 21:19
laca1968 Buna dimineata!
0 
Acest comentariu de ce n-a aparut dupa un meci Sepsi? Galeria lui Sepsi e cea mai injurata din tara, chiar daca e cea mai fair play. 
click pt. Articol 24 May 2018 19:51
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
click pt. Articol 24 May 2018 09:38
0 
Sa inteleg ca nu il regretati? A fost antrenorul care v-a adus cele 2 titluri. A activat peste 40 de ani in club si a fost de toate : jucator, antrenor, presedinte. Din punctul meu de vedere va lipseste un astfel de om la echipa, cum de asemenea ii lipseste lui Dan un secund bun. Eu l-am dat exemplu pe Vulc doar pt comparatie. Faptul ca de 2 sau 3 ani de cand s-a retras nu i-a luat nimeni locul ca temperament nu inseamna ca Sibiul de acum 3 ani era in alta dimensiune si nu intra in discutie. Referitor la Georgescu ai dreptate, nu merita sa discutam, dar e totusi managerul sectiei de baschet, deci conduce acea sectie. Era doar dat ca ex. Sa nu mai vorbim si de Lungu de la Mures (si el s-a retras dar...).
In comcluzie, ca deja discutam prea mult pe acest subiect, toti cei din staff-uri care au jucat baschet de performanta si vad aberatiile fluierate cateodata de arbitrii nu pot sa nu reactioneze. Pune-te putin in situatia lor si o sa vezi ca e greu sa nu "erupi" uneori.  
click pt. Articol 24 May 2018 08:46