SuperCupa României se dispută la Oradea


Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului

SuperCupa României la baschet masculin, ediția 2018, se va juca în data de 29 septembrie în Arena „Antonio Alexe” între CSM CSU Oradea și U-Banca Transilvania Cluj-Napoca. 

CSM CSU Oradea este campioana en-titre a României după ce a câștigat finala cu Steaua CSM EximBank cu 3-1 la general, în timp ce U-BT și-a adjudecat Cupa României, chiar după o finală cu bihorenii, scor final 64-61. 

Conform site-ului oficial al CSM Oradea, acest prim joc cu trofeul pe masă din sezonul 2018-2019 se va disputa în urma unui acord  între cele două cluburi și FRB, asta după ce aventura echipei orădene în Basketball Champions League s-a încheiat în urma primului tur preliminar. Astfel, programul celor două echipe permite disputarea SuperCupei la data de 29.09. 

Ultima SuperCupă a României s-a disputat în luna septembrie a anului 2016, atunci când la Oradea, tot CSM cu U-BT s-au întâlnit, victoria revenind clujenilor 70-67. Anul trecut nu s-a disputat acest meci dat fiind faptul că U-BT Cluj a câștigat în stagiunea 2016-2017, atât campionatul, cât și cupa. 

Ora disputării partidei din data de 29 septembrie va fi anunțată ulterior. 

*Foto: Roby Boros / Andreea Vlase



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 23 September 2018 / 10:10


Galerie foto


antiadrian.or Organizare
0 
Sunt convins ca supercupa nu s-ar fi disputat deloc daca treceam de finlandezi pentru simplul fapt ca nu avea cand. Si in ideea asta intreb si eu: ce valoare mai are acest trofeu daca se disputa daca echipele au timp? Frb trebuia sa fixeze data supercupei mai repede sau sa nu se mai dispute deloc. Asa pare un amical "cu trofeul pe masa". Trofeu care s-ar putea redenumi cupa echipelor cu timp liber. Ca de obicei transparenta si organizarea federatiei lasa de dorit. In rest sper sa avem minim 2 echipe care trec de grupele FEC. BCL e o palarie mult prea mare 
23 September 2018 12:55
0 
Important este ca se joaca pana la urma. In acest caz vina cea mare o poarta FIBA prin modul dezastruos cum organizeaza aceste tururi preliminare. 
23 September 2018 13:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Kareem Storey: „A fost primul meci pentru noi în formulă completă”
Americanul a debutat în tricoul lui CSM Mediaș în prima partidă din Cupa României 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 51 puncte 
Americanii din Liga Națională, despre noul sezon NBA
Care sunt echipele și jucătorii preferați ai lui Porter Troupe, Kris Richard, Monyea Pratt și alții 
Tudor Gheorghe: „Nu avem un moral bun, dar cred că, revenind pe teren propriu, putem arăta adevărata noastră valoare”
BCM U FC Argeș Pitești a început această ediție a campionatului cu 2 înfrângeri 
Reportaj: Prima ligă NBA Junior din România a luat startul luni la Cluj-Napoca
26 de școli din orașul transilvănean vor lupta pentru titlul de „campioni NBA” 
LNBM – etapa 2 – MVP: Zarko Djuric
Sârbul a jucat excelent în victoria Stelei cu Oradea 
CSM Focșani învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CSM Focșani învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 19 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 33 puncte 
CSO Voluntari, victorie clară pe malul Dunării
Elevii lui Eugen Ilie au câștigat meciul contra celor de la Cuza Sport Brăila 
Interviu Sasha Ocokoljic: “Am avut doar trei săptămâni de pregătire. În acest moment suntem la 60%”
CSA Steaua a debutat în Liga Națională cu o victorie surprinzătoare în fața campioanei CSM CSU Oradea 
TDM Eroare
0 
Acum 30 de ani sala din Cluj striga: U CLUJ NAPOCA / JOACA CA-N AMERICA!! Atunci era U curat si era galerie.
Ce zice Cristescu nu s-a scandat niciodata... 
click pt. Articol 16 October 2018 18:23
tanaseb Gheorghe
0 
Il stiu din perioada petrecuta la U BT. E un baiat serios si ma bucur pentru el ca progreseaza de la un sezon la altul. Suporterii de acolo or inceput deja sa critice dar eu cred ca trebuie rabdare, nu poti evolua excelent cand ai jucatori buni, experimentati, dar majoritatea noi.  
click pt. Articol 16 October 2018 15:24
hony Foarte bine
0 
ca i se recunosc si lui meritele...chiar este un jucator bun. Din pacate, din nu stiu ce motiv, nu pare a fi o prioritate pentru lotul national.  
click pt. Articol 16 October 2018 11:30
0 
Sper să fie un proiect pe o durată cât mai lungă. Felicitări celor care au lucrat la acest proiect , și care l-au făcut să fie realizabil. 
click pt. Articol 16 October 2018 00:45
gyke Subiectiv
0 
La cât de rar este un triple-double în campionatul românesc (deși Mo este la al doilea consecutiv), celelalte argumente ar trebui să pălească...  
click pt. Articol 15 October 2018 20:09
romeovura Felicitări
0 
Am avut un joc frumos in primele 2 sferturi, la care a contribuit și Timișoara luând în calcul lipsa de faulturi in aceste două prim sferturi. Și e și frumos că am terminat cu o victorie. Hai U-BT. 
click pt. Articol 15 October 2018 09:08
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Mi-as dori sa vad Sibiul in finala. Evident, contra CSM-ului. Acest public minunat merita o echipa minunata! 
click pt. Articol 14 October 2018 09:56
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Nu este surpriza, Oradea nu joaca nimic in acest inceput de campionat. Echipa nu e sudata deloc, s-a dus si Bobe, dar Achim e vrajitor. 
click pt. Articol 14 October 2018 09:55
0 
Mai blând ca tine e corect