Stiri Juniori U17 Masculin

TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea au ajuns la 3 victorii

01.06.2018

LPS Bihorul Oradea și ABC Laguna București și-au continuat parcursul perfect la turneul final al CN U14 masculin și în ziua a 3-a. CS Dinamo CSS Nr 6 București a suferit prima înfrângere, în duelul cu orădenii.

Ziua a treia a turneului final de la Otopeni a fost deschisă de meciul dintre două formații care aveau două victorii: CSS Dinamo CSS Nr 6 București și LPS Bihorul Oradea. Scorul a fost 56-74 (20-14, 15-18, 9-22, 12-20). Bucureștenii au avut un avans de 11 puncte în primul sfert, iar bihorenii au echilibrat partida până la pauza mare. Echilibrul a continuat în primele cinci minute din sfertul trei, iar finalul le-a aparținut celor de la LPS Bihorul, care s-au desprins până la un maxim de 20 de puncte. Denis Pătcaș, de la învingători, a fost coșgheterul partidei cu 31 de puncte, urmat de Bogdan Creț cu 23 de puncte (plus 9 recuperări). Bogdan Seitan și Ionuț Onitoiu au fost cei mai buni marcatori de la Dinamo, cu câte 14 puncte, iar Vlad Cozea a fost aproape de double-double cu 9 puncte și 13 recuperări.

A urmat partida dintre CS Otopeni și U-BT Cluj-Napoca. Ambele echipe aveau 2 înfrângeri în primele două zile. CS Otopeni a obținut prima victorie după 63-41 (14-17, 19-4, 12-8, 18-12). Jocul a fost echilibrat până la jumătatea sfertului secund. Gazdele turneului final au trecut la conducere după un run de 12 puncte și s-au desprins și la 24 de lungimi. Clujeanul Dragoș Lungu a fost coșgheterul partidei cu 26 de puncte. De la CS Otopeni s-au remarcat Sasha și Nicholas Son, cu 18 și 13 puncte.

Cel mai dezechilibrat duel a fost cel dintre SG MV-Tonika Pucioasa și ABC Laguna București, încheiat cu scorul de 55-104 (15-26, 7-31, 12-26, 21-21). Bucureștenii au avut un run de 14 puncte cu care s-au distanțat la 15-34. Cea mai mare diferență a fost de 57 de puncte. Laguna a reușit 26 de puncte după greșelile adverse și 24 după recuperări ofensive. Radu David, de la învingători, a fost cel mai bun marcator al partidei cu 21 de puncte, plus 7 recuperări. Trei coechipieri au fost în double-digits: Edward Mirea (12 puncte), Vlad Diaconescu (10) și Leonard Mocanu (10). Rareș Turbatu s-a remarcat de la Tonika Pucioasa, cu 17 puncte și 9 recuperări.