Stiri Juniori U17 Masculin

TF U14M. ABC Laguna București a devenit campioană după victoria din decisivul cu LPS Bihorul Oradea

03.06.2018

Ultimul meci al turneului final de la Otopeni a decis campioana la U14 masculin. ABC Laguna București și-a trecut în palmares titlul după ce s-a impus cu 68-65 în duelul cu LPS Bihorul Oradea. Vicecampioana a dat MVP-ul acestui turneu.CS Dinamo CSS Nr 6 București s-a impus în primul meci al zilei și a încheiat pe locul 3.

Partida dintre CS Dinamo CSS Nr 6 București și U-BT Cluj-Napoca a deschis ultima zi a turneului final găzduit de sala Sporturilor Otopeni. Scorul a fost 57-52 (14-17, 7-16, 23-10, 13-9). Clujenii au condus și la 14 puncte în prima repriză, dar bucureștenii au trecut la conducere după un run de 13 puncte. U-BT n-a mai găsit drumul spre coș în ultimul minut și jumătate, iar Dinamo s-a distanțat de la 1 la 5 puncte. Dragoș Lungu, de la formația clujeană, a fost coșgheterul partidei cu 23 de puncte, fiind în double-double cu 10 recuperări. Sergiu Mocan a înscris 10 puncte pentru U-BT. Victor Petrescu a fost cel mai bun de la învingători, în double-double cu 20 de puncte și 19 recuperări. L-au urmat Vlad Cozea (10 puncte, 9 recuperări) și Bogdan Seitan (10 puncte).

A urmat meciul dintre SG MV-Tonika Pucioasa și CS Otopeni, scor 60-71 (14-13, 17-18, 14-26, 15-14). Jocul a fost echilibrat până la jumătatea sfertului trei, după care gazdele turneului s-au dus la o diferență de 16 puncte. Albert Stan, de la CS Otopeni, a fost cel mai bun marcator cu 17 puncte. Andrei Panait a fost în double-double cu 14 puncte și 10 recuperări, iar Nicholas Son a înscris 13 puncte.

Lupta pentru titlu a încheiat turneul de la Otopeni. ABC Laguna București s-a impus cu 68-65 în jocul decisiv cu LPS Bihorul Oradea (18-17, 18-13, 15-29, 17-6). Orădenii aveau 8 puncte în față în minutul 32 și 5 când mai erau 4 minute și jumătate. LPS Bihorul n-a mai găsit drumul spre coș până la finalul jocului, iar Laguna a încheiat cu un run de 8 puncte și a câștigat competiția. Denis Pătcaș, de la bihoreni, a fost cel mai bun marcator al partidei cu 18 puncte. Bogdan Creț a fost în double-double pentru vicecampioni, cu 16 puncte și 12 recuperări, iar Andrei Popescu a înscris 13 puncte. Trei bucureșteni au încheiat în double-digits: Mihai Balaceanu (12 puncte), Andrei Diaconescu (10) și Matei Aldea (10).