Toney Douglas, la naționala României?


Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare

toney douglas euroliga

Toney Douglas este probabil cel mai valoros baschetbalist care a trecut prin România în acest sezon. Fost jucător la Miami Heat, Golden State Warriors sau New York Knicks, Douglas a început actualul sezon la Sakarya, alături de care a jucat împotriva celor de la CSM CSU Oradea, în preliminariile FIBA Europe Cup.

Douglas a impresionat în România, în duelul contra campioanei României și a ajutat Sakarya să se califice mai departe. Problemele financiare au lovit din plin clubul turc, iar la finalul unii octombrie Douglas a trecut la Darussafaka, alături de care a jucat în Euroligă. Mai mult, în etapa a 29-a din cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, Douglas a fost MVP-ul rundei, după ce a reușit 26 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive în victoria obținută în fața celor de la Bayern Munchen, scor 92-87.

Sursele totalbaschet susțin că reprezentanții lui Douglas au rămas în contact cu oficialii FRB, după duelul din FIBA Europe Cup și sunt șanse importante ca veteranul de 33 de ani, cu 7 sezoane în NBA, să poată juca în tricoul naționalei României, cu începere chiar de la meciurile din august, pe care România le va disputa în precalificările FIBA EuroBasket 2021. Rămâne de văzut cum vor decurge negocierile între cele două părți.

*foto: montaj Valentin Todea



totalbaschet.ro / 01 April 2019 / 14:55


Galerie foto


tanaseb Gluma
3 
1 APRILIE 
01 April 2019 15:00
studentU photoshop ultimul racnet
0 
:))
cam toate deciziile frb par ca niste glume proaste. sper ca asta chiar sa fie o gluma a TB, nu una frb. altfel, mai luam inca doi din astia si avem o echipa de old boys super tare :)) 
01 April 2019 16:13
RG Nu
0 
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.  
01 April 2019 18:10
0 
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani. 
01 April 2019 21:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România U20, înfrângeri cu Argentina U19 în cantonamentul din Serbia
Sud-americanii se pregătesc pentru Campionatul Mondial U19 
România a fost aproape de o surpriză cu Serbia în întrecerea masculină de la Jocurile Europene
Ambele echipe de 3x3 ale României au avut o victorie și 2 înfrângeri în faza grupelor 
România se oprește în sferturi la FIBA 3x3 World Cup 2019
Tricolorele au ținut aproape de China, dar diferența de talie și-a spus cuvântul 
Înfrângeri usturătoare pentru naționalele României la Jocurile Europene de la Minsk
Germania și Polonia au trecut la pas de formațiile tricolore în prima zi a competiției de 3x3 
România va lupta cu China pentru un loc în semifinalele FIBA 3x3 World Cup
Adversara tricolorelor este primul cap de serie din competiția feminină și are un plus de înălțime 
România, calificată în sferturile FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat grupa pe locul 2, după Spania 
Început în forță pentru România la FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat înainte de limită ambele meciuri din prima zi, cu Mongolia și Cehia 
Sonia Ursu, în top 10 jucătoare de urmărit la FIBA 3x3 World Cup
Mezina lotului României debutează astăzi la mondial, alături de Stoenescu, Mărginean și Irimia 
Tricolorele își încep marți participarea la FIBA 3x3 World Cup 2019
România va fi reprezentată de Stoenescu, Mărginean, Irimia și Ursu la competiția de la Amsterdam 
România, pe locurile 4 și 14 la turneul de 3x3 de la Voiron
Ungaria a câștigat competiția feminină din Franța, iar gazdele s-au impus la masculin 
0 
Bravo Vacaresculeeeee 
click pt. Articol 22 June 2019 00:22
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
0 
Scuze, Achim si nu Achil cum am tastat gresit . 
click pt. Articol 15 June 2019 15:26
vass bela Bravo !
0 
Cand in finala ligii Achil l-a introdus pe teren, a reusit marea performanta ca la nici o aruncare sa nu nimereasca inelul sau panoul . Vazand, aceste performante, federatia a hotarat sa-l cheme de urgenta la nationala, deci merita un mare Bravo, nu-i asa ?! 
click pt. Articol 15 June 2019 15:24
Buzestii Vai si amar!
0 
Daca vrei sa iesi in competitii internationale cu Ionescu,Orbeanu,Maciuca,Popa,Berceanu,Ciotlaus,Brosser,sincer,decent si intelept este ca mai bine sa stai acasa! 
click pt. Articol 29 May 2019 21:34
0 
Inițial am vrut să scriu care sunt surprizele, dar am zis mai bine să mă abțin, să nu se supere vreunul dintre băieți care sunt sigur că se bucură de această convocare, chiar și pe lista suplimentară.

Dacă vorbim despre absențe, este încă neclară situația lui Andrei Mandache și încă nu am primit nicio explicație oficială despre aceasta. Apoi poate că ar trebui să ne uităm un pic și pe la un Tudor Gîrbea sau un Andrei Calenic. Nu știu care e situația lui Georges Darwiche. Știu că atunci când a plecat în State, avea o accidentare destul de serioasă.

Scuze pt subtitlul mai de clickbait. :))  
click pt. Articol 29 May 2019 18:36
gyke mda
0 
se pare ca ma prind eu mai greu...
sunt evident niste baieti pusi pe o lista, care au fost nominalizati doar sa fie, pentru a justifica un numar si probabil orgolii.
Ei nu se vor regasi pe lista scurta cu siguranta.
Intrebarea mea este daca crede cineva ca lipseste vreun jucator de pe lista asta? 
click pt. Articol 29 May 2019 18:00
gyke @EP
0 
Nu inteleg o chestie...
Subtitlul articolulului este "Care sunt marile surprize din lotul...", iar apoi urmeaza lista seaca cu cei convocati si detalii despre program.
Oare nu trebuia sa fie macar o idee in tot articolul care sa justifice subtitlul? Sau ne lasi pe noi sa spunem care sunt surprizele? :) 
click pt. Articol 29 May 2019 15:28
0 
Orbeanu la cat a jucat anul asta nu merita deloc sa fie in lot