Top 6 F. – Etapa VI – MVP: Brittany Denson


Sportiva Universității Cluj a reușit un doube-double în confruntarea de la Brașov

Miercuri seară s-a încheiat etapa cu numărul șase din cadrul Top 6, Liga Națională de Baschet Feminin. CSM Târgoviște, ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj și-au trecut în cont o nouă victorie. Brittany Denson a avut o evoluție bună în victoria clujencelor, fiind desemnată MVP-ul rundei.  

Sportiva a avut o contribuție foarte importantă în victoria obținută de echipa lui Dragan Petricevic pe terenul celor de la Olimpia CSU Brașov, scor 75-62. Americanca a început partida din postura de titular și a petrecut pe parchet 36 de minute. A reușit 16 puncte, 7/13 (54%) de la semidistanță, 0/1 din afara semicercului și 2/2 (100%) de la linia aruncărilor de pedeapsă. Aceasta a mai adăugat 13 recuperări, 3 pase decisive, 2 mingi pierdute și o intercepție pentru un indice de 25 la eficiență.

În actuala ediție de campionat, Denson a evoluat în 13 partide, având medii statistice de 30 de minute, 8.8 puncte, 9.6 recuperări, 1.5 pase decisive și 16.8 la eficiență.

Performerii etapei

-Puncte: Janeesha Jeffery (ACS Sepsi SIC) – 23

-Recuperări: Monique Coker (CSM Târgoviște) – 21

-Pase decisive: Naketia Swanier (Universitatea Cluj) și Katherine Rutan (Phoenix Galați) – 5

-Intercepții: Katharine Rutan (Phoenix Galați) – 6

-Capace: Monique Coker (CSM Târgoviște), Alina Crăciun (CSM Satu Mare) și Amanda Thompson (ACS Sepsi SIC) – 2

-Eficiență: Brittany Denson (Universitatea Cluj) – 25

Performera etapei I: Adrianne Ross

Performera etapei II: Chastity Reed

Performera etapei III: Taneisha Harrison

Performera etapei IV: Shanice Steenholdt

Performera etapei V: Amanda Thompson

foto: Gyurko-Henning Balazs - CROW SECURITYCitește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Brittany Janelle Denson
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs Universitatea Cluj-Napoca

Silviu Isailă / 09 martie 2017 / 13:25


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Olimpia CSU Brașov a cucerit medalia de bronz
Brașovencele s-au impus în meciul secund al seriei cu CSM Târgoviște 
Univ. Goldis ICIM Arad învinge pe Phoenix Galaţi
Univ. Goldis ICIM Arad învinge pe Phoenix Galaţi la o diferenţă de 19 puncte 
CSM Satu Mare învinge pe CST BC Alexandria
CSM Satu Mare învinge pe CST BC Alexandria la o diferenţă de 19 puncte 
Azi are loc a doua partidă din seriile pentru locurile 5-8
Aradul găzduieşte Galaţiul în timp ce Satu Mare se deplasează la Alexandria 
Olimpia CSU Brașov se află la o victorie distanță de bronz
Brașovencele primesc vizita celor de la CSM Târgoviște 
Tyaunna Marshall, de neoprit în meciul 2 al finalei LNBF
Sportiva de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a fost de departe MVP-ul conftuntării în urma unei prestații de excepție 
Zoran Mikes: „Am meritat să câștigăm, fără nicio urmă de îndoială”
Sepsi țintește cel puțin o victorie în meciurile de la Cluj-Napoca 
Comunicat ACS Sepsi SIC: "Petricevic nu a facut niciun fel de apel la masa oficiala
Tehnicianul echipei din Cluj-Napoca susține contrariul. 
Dragan Petricevic: „Instigările interetnice nu pot exista în sport”
Antrenorul a oferit o declarație, prin care spune că nu a căutat să facă scandal la Sfântu Gheorghe 
Sepsi SIC câștigă al doilea meci al finalei și egalează pe Universitatea Cluj la general
Finalistele și-au împărțit primele două partide, iar seria se va muta la Cluj-Napoca pentru meciurile 3 și 4 
0 
N-ai cu cine! Tihi comentează la Juventus București-UTA Arad, la meciul de Fed Cup, la Ferencvaros-CSM B! El e omu' renascentist, stie de toate! E baschetbalist, tenisman, fotbalist! Păcat că s-a născut așa târziu, dacă se năstea între secolele XIII-XVI învăţam despre el la istorie, reprezentant al renascentismului alături de iniţiatorul Petrarca sau Da Vinci! Măh, eu sunt muzician ca formaţie, n-am nicio problemă să recunosc supremaţia lui Liszt în literatura muzicală pianistică! Voi puteţi să acceptaţi că opinca românească a salvat Ungaria de comunism încă din 1919? Cât despre baschet... Eu sunt mult mai implicat în fenomen decât chibiţaţi voi. Iar sportul ăsta ar avea nevoie de altfel de susţinere! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 21:12
0 
Tilica,nu mai incerca sa dregi busuiocul cu ipocrizia asta fara margini!Efectiv ti-ai dat arama pe fata in momentul cand ai cautionat manifestarile animalelor alora de la Ferencsvaros pe motivul imbecil ca o sportiva ar avea gesturi incitante,in conditiile in care nu exista nimic provocator in manifestarile de bucurie si descatusare pe care Paula Ungureanu le face de peste zece ani in toate marile sali ale handbalului mondial si absolut nimeni nu a fost vreodata deranjat!
Cat despre Ilie Nastase,da,a imbatranit urat,nu ar mai merita o calitate oficiala si sper sa si-o piarda,e mai putin grav ca a aruncat jigniri in loc de metal si urina,dar tot nu merita absolvit de vina.Altminteri ca sa-l faci terci tu pe Nastase e delirant,nu valorezi pentru lumea asta mare nici cat o soseta de-a lui! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 11:14
0 
Omule, nu ne mai tine prelegeri aiurea pe aici...Faci minimum un dezacord gramatical sever in fiecare propozitie pe care o scrii. Minimum. Cuvintele gresite si utilizarea gradelor de comparatie cu mai multe deficiente decat in cazul unui copil din "clasa 0" sunt un "bonus" pentru ochii nostri.  
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:47
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Si eu asteptam...poate este un nou inceput intre cele doua galerii...de ce nu....Foarte multi dintre noi,sintem formati si educati profesional la Cluj...la facultatile Universitatii Babes-Bolyai...este orasul nostru de sufltet,si ne doare atacul reciproc!Chiar denumirea universitatii ar trebui sa ne indemne la respect reciproc.Eu sint optimist ! Va invinge civilizatia si cultura! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:40
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
In fine,se recunoaste comportamentul civilizat al spectatorilor fata de oaspeti.Asa este intotdeauna! Multumiri lui Stef,pentru precizarea facuta! Multumim,ca doar astfel vom ajunge la numitor comun si respect reciproc. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:33
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Jucatoarele erau la distanta apreciabila de locul de impact al singurului confeti compact aruncat in momentul de care discutam.Dupa imn,desigur,ca de obicei,s-a aruncat cu bucatele de hartie 50x40 mm,care chiar avand impact cu jucatoare,nu este dacat o mangaiere ! sarbatoare 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:28
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu dau lectii nimanui,nu sint profesor si nici nu am acest drept.Dar am dreptul civic si uman,de a ridica vocea, impotriva unor nedreptati,jigniri si atacuri,impotriva unor remarci si prezentari contrare realitatii.Urasc minciunea si iubesc si respect omul...omul cinstit,curat si educat! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:18
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
De ce comportament vorbesti? Cel mai multi si cel mai sportivi spectatori au cei din secuime!!Fiti civilizati si atat.Noi sustinem doar echipa noastra si atat! Au constatat cei 11 spectatori clujeni prezenti la meciul 2 altceva??Nici nu au fost bagati in seama.Au facut ce au vrut! Dar vezi comportamentul suburban si condamnabil al lui Ilie Nastase in tenis,unde nu sint unguri,si fati mea culpa.Ospitalitatea,fair playul romanesc nu cred ca aceasta este! Dar sa asteptam sanctiunile federatiei internationale,dupa ce a fost revocata acreditarea lui Nastase!Ce am scris,este adevarat,si condamn peste tot anticultura,lipsa de civilizatie si rasismul!! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
De acord cu aceasta remarca ! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 09:02
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Tu nu vorbesti nici o limba !Dar de invatat merita,cu cat sti mai multe limbi,cu atat esti mai valoros.Cu maghiara ai avea si satisfactii mai mari in Transilvania si Ungaria vecina.Ai fi mult mai repsectat,si intelegand limba,poate ai schimba si parerea despre unii oameni de langa tine.Respecti,esti respectat! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 08:59