Stiri Acvile

Tricolorele U16 au cedat cu 54-77 în sfertul cu Finlanda de la CE, Divizia B

24.08.2018

Naționala feminină sub 16 ani a României a fost învinsă de Finlanda în sfertul de finală de la Campionatul European, Divizia B, din Podgorica. Nordicele s-au impus cu 77-54, pe sferturi: 21-15, 23-14, 20-10, 13-15. Tricolorele vor continua în meciurile de clasament pentru locurile 5-8, iar astăzi întâlnesc Slovenia, de la ora 14:45. Cel mai echilibrat sfert a fost cel dintre Israel și Belarus, care a avut nevoie de două reprize de prelungiri.

România a întâlnit Finlanda în al doilea sfert de joi. Finlandezele au început partida cu Ailus, Sandvik, Aarnio, Seppala și Vaisanen. Popov a răspuns cu Lipovan, Petrof, Pop, Croitoru și Bota. Debutul partidei a fost cel mai echilibrat, cu tricolorele având un avans de 5 puncte. Finlanda a egalat la 8 aproape de jumătatea primei perioade de joc și a condus la prima pauză cu 21-15. Ecartul a crescut până la un maxim de 27 de puncte. Scorul final a fost 77-54, iar formația cu cel mai bun atac în faza grupelor continuă lupta pentru promovare.

Româncele au comis foarte multe turnover-uri, 26, față de 11 ale adversarelor. Tricolorele au încasat 22 de puncte după mingile pierdute. Finlandezele au făcut diferența cu cele 52 de puncte din spațiul de trei secunde, față de 24 ale României.

Eva Petrof a fost cea mai bună marcatoare a tricolorelor, cu 14 puncte. Pentru România au mai înscris: Croitoru (9 puncte), Mangra (8), Pop (7), Bota (4 puncte plus 11 recuperări), Lipovan (3 puncte), Dumitru (3), Horlea (2), Ignat (2) și Ion (2). Janette Aarnio a fost coșghetera partidei cu 15 puncte. De la învingătoare au mai fost în double-digits Seppala (12 puncte), Ailus (12) și Ollilainen (10).

Rezultatele din sferturile de finală:

Grecia – Slovenia 77-43

Finlanda – România 77-54

Portugalia – Suedia 44-57

Israel – Belarus 80-82 (după două reprize de prelungiri)

România joacă astăzi cu Slovenia pentru locurile 5-8, de la ora 14:45 (meci transmis aici. Celălalt meci de clasament pentru locurile 5-8 se dispută între Portugalia și Israel, de la ora 17:00. Grecia și Finlanda se întâlnesc în prima semifinală, de la ora 19:15 (aici), iar Suedia și Belarus luptă pentru al doilea loc în ultimul act, de la ora 21:30 (aici).

Tot astăzi sunt programate și semifinalele Campionatului European U16 feminin, Divizia A, de la Kaunas. Cehia întâlnește Turcia, de la ora 19:00 (aici). Cehia a trecut cu 51-48 de Ungaria în sferturi, iar Turcia cu 58-47 de Rusia. Italia și Spania joacă în a doua semifinală, de la 21:15 (aici). Italia a ajuns în penultimul act după 61-59 cu Franța, iar Spania a reușit cea mai clară victorie în sferturi, 72-32 cu Polonia.

*foto: fiba.basketball