Tudor Costescu: ”Eu am speranțe că această serie va ajunge în decisiv”


Tehnicianul bucureștenilor a prefațat meciul 4 din seria contra CSU Sibiu

tudorcostescu

După un meci 3 ce a marcat cea mai slabă prestație ofensivă a sibienilor din acest sezon competițional, ce a dus la o victorie a celor de Dinamo Știința București, scor 64-56, bucureștenii urmează să se lupte din nou contra galben-albaștrilor pentru a duce seria în meciul decisiv.

Tudor Costescu, tehnicianul acestora, a rezumat pentru pagina oficială a echipei istoricul confruntărilor dintre cele două:

"Știm că ne așteaptă un meci 4 foarte dificil, dar singurul gând cu care intrăm în meci este să ducem această serie în decisiv la Sibiu. Mă bucur că am reușit să spargem gheața, după cele 5 meciuri cu Sibiul din acest sezon, arătând și prin această victorie că avem șansele noastre în fața unui adversar de asemenea calibru. Trebuie să spunem că, doar cu excepția unui meci, în toate confruntările împotriva lor în acest sezon, în ciuda tuturor greutăților, ne-am ținut destul de aproape și am avut șansa noastră pe care mă bucur că am reușit să o materializăm într-un meci de asemenea importanță cum a fost ultimul jucat împotriva lor."

De asemenea, Tudor Costescu a prefațat și partida din această seară:

"Probabil că meciul 4 va fi cu totul diferit de cum a arătat primul meci, dar pe noi acest lucru nu ne sperie. Suntem motivați, avem o stare de spirit foarte bună datorată, în primul rând, determinării și intensității cu care am jucat meciul precedent și care de altfel ne-a adus și victoria, iar băieții își doresc foarte, foarte mult să împingem această serie in decisiv. Suntem conștienți că va fi foarte greu, Sibiul este o echipa extrem de valoroasă, probabil că se simt răniți după ultima experiență din sala Dinamo și vor veni cu o replică foarte solidă. Noi suntem însă pregătiți să le facem față și eu am speranțe că această serie va ajunge în decisiv."

 

Meciul va avea loc astăzi, sâmbătă, 4 mai, la Sala Dinamo din București, începând cu orele 20:00.

 

 

*SURSA foto: Sabin Malisevschi




Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Dinamo Știința Bucureşti vs BC CSU Sibiu

Mara Mihăilescu / 04 May 2019 / 12:10


Galerie foto


0 
ca i funny 😃 
04 May 2019 12:47
0 
Funny vreti sa fiti tu cu @BB55, dar nu prea reusiti.Cititi toata declaratia si uitati-va cat bun simt pune in ea.La cate probleme a avut la Dinamo a ajuns in final4-ul Cupei si cumva cumva i-a luat un meci principalei favorite(spre deosebire de Pitesti care are un buget mult mai mare si nu a luat nici un meci). Ma adresez tie ca imi esti concetatean si citesc aproape toate comentariile de pe site.Stiu ca vrei sa pari omniprezent si chiar daca probabil n-a fost cu rautate mai triati comentariile astea la misto si cu lipsa de bun simt.Pareti ca sămânțarii profesionisti de pe stadion pe care ii urati asa de mult.Respectati un tip care face ceva pentru baschetul din tara asta, atat cat poate si el. 
04 May 2019 20:06
gyke Hai să zic și eu o chestie
0 
De abia aștept să antreneze și Costescu o echipă cu pretenții, să vedem cum o să se descurce, că alibiul ăsta cu face extraordinar cu condițiile pe care le are începe să expire... Poate chiar la voi la anul.  
04 May 2019 22:19
0 
Pai si eu ce am spus gresit aici? Ca poate sa spere la ce vrea... Personal il consider pe Costescu cel mai bun antrenor (dupa Fleseriu) din LNBM, si de cate ori "l-am prins" la Sibiu, i-am strans mana. Dar chiar a fost funny cu declaratia aia, la cat de ingeligent e, nu cred ca vorbea serios 😉 
04 May 2019 22:23
-1 
Fleseriu, cel mai bun antrenor din LNBM? Eu nu cred asta, chiar daca e pe primul loc. Imi plac Todorov, Costescu, Achim si Nini. Fleseriu e prea cersetor, vrea mulf prea mult sa se fluiere pentru echipa lui, plus ca are o echipa fizica, de americani, lucru ce il ajuta. Cred ca la Sibiu merita felicitat Georgescu:) 
04 May 2019 23:54
studentU nu vad
1 
nimic lipsit de respect on comentariul meu. Recunosc, n am citit toata declaratia, m am luat dupa ce au selectat TB ca titlu dar totusi, in orice contrxt ai fi pus aceste cuvinte, oricine le.ar fi luat in ras. Sansele sa mai fi castigat Dinamo un meci cu Sbul erau 0, sa fim seriosi. Nici macar 1%... Si da, si eu astept sa il vad pe Costescu manage-uind o echipa cu resurse. 
05 May 2019 01:24
BB55 Poti
0 
sa speri Costescule si la castigarea campionatului, ca nu e interzis :D 
04 May 2019 13:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
gyke Acuma...
0 
Nu era un mare secret, circula informația. Iar în plus era perfect logică, știind că încă de sezonul trecut factotumul la Steaua era Iacobescu... De abia aștept intrările celor 2 în sălile din Ardeal, în campionatul ce urmează... 😉.  
click pt. Articol 18 July 2019 23:26
0 
Si va place. Il felicitati. Ati inceput sa-l si laudati. De asta suntem unde suntem. Usor uita romanul, de aceea isi repeta vesnic greselile si nu progreseaza. 
click pt. Articol 18 July 2019 19:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25