Tudor Costescu a anunțat o listă de 23 de jucători pentru precalificările FIBA EuroBasket din această vară


Care sunt marile surprize din lotul anunțat de selecționerul naționalei României

lotul romaniei precalificari eurobasket 2021

Naționala de baschet masculine a României va juca în perioada 7-21 august în barajul precalificărilor FIBA EuroBasket 2021, în cadrul Grupei F, unde va întâlni reprezentativele similare ale Slovaciei și Ciprului.  

Astfel, selecționerul României, Tudor Costescu, a anunțat un lot lărgit format din următorii 23 de sportivi:

Giordan Watson (PG – CSM CSU Oradea)
Tudor Gheorghe (PG – BCMU FC Argeș Pitești)
Lucas Tohătan (PG – BC CSU Sibiu)
Radu Vîrnă (PG – Steaua București)

Nandor Kuti (SG – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Mirel Dragoste (SG – BC CSU Sibiu)
Sebastian Ionescu (SG – SCMU Craiova)
Tudor Fometescu (SG – CSM CSU Oradea)

Dragoș Diculescu (SF – SCM Timișoara)
Bogdan Nicolescu (SF – CSM CSU Oradea)
Daniel Ioniță (SF - Dinamo Știința București)
Radu Paliciuc (SF - BCMU FC Argeș Pitești)
Amedeo Casale (SF – SCMU Craiova)
Mihai Măciucă (SF - BCMU FC Argeș Pitești)
Marius Ciotlăuș (SF - BCMU FC Argeș Pitești) 

Rolland Torok (PF - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Iulian Orbeanu (PF - BCMU FC Argeș Pitești)
Ionuț Berceanu (PF – SCMU Craiova)
Wilhelm Brosser (PF – BC CSU Sibiu)
Bogdan Popa (PF – SCMU Craiova)

Emanuel Cățe (C – UCAM Murcia CB)
Alexandru Olah (C – Kangoeroes Basket Mechelen)
Anton Diaconescu (C – Dinamo Știința București)
Bogdan Țibîrnă (C - CSM CSU Oradea) - DETALII AICI

Din cei 23 de sportive nominalizați se vor alege 16 „Vulturi” care să fie convocați în pregătirile de la Ploiești. În funcție de forma sportive și de problemele medicale, antrenorul Tudor Costescu va definitive lotul de 12 jucători pentru meciurile cu Slovacia și Cipru.

„Vulturii” se vor reuni pe 21 iulie 2019, pentru ca apoi să se antreneze o săptămână la Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești. Urmează apoi o deplasare în Italia, în perioada 29 iulie – 1 august, pentru mai multe meciuri în deplasare. În perioada 1-6 august, tricolorii revin în pregătire la Ploiești, pentru ca apoi să joace cele patru meciuri, pe parcursul a două săptămâni.

Programul partidelor este următorul:  

7 august 2019 – Cipru – România
10 august 2019 – România – Slovacia
17 august 2019 – România– Cipru
21 august 2019 – Slovacia – România

Reamintim faptul ca sistemul competitional FIBA prevede ca echipa clasata pe prima pozitie in grupa F, dar si invingatoarele grupelor E, G si H, sa avanseze in FIBA EuroBasket 2021 Qualifiers, meciurile din aceasta faza urmand sa se desfasoare in patru “ferestre”: noiembrie 2019; februarie 2020; noiembrie 2020; februarie 2021.

*foto: fiba.basketball



Eduard Popa / 29 May 2019 / 14:18


Galerie foto


0 
Orbeanu la cat a jucat anul asta nu merita deloc sa fie in lot 
29 May 2019 14:23
gyke @EP
2 
Nu inteleg o chestie...
Subtitlul articolulului este "Care sunt marile surprize din lotul...", iar apoi urmeaza lista seaca cu cei convocati si detalii despre program.
Oare nu trebuia sa fie macar o idee in tot articolul care sa justifice subtitlul? Sau ne lasi pe noi sa spunem care sunt surprizele? :) 
29 May 2019 15:28
gyke mda
1 
se pare ca ma prind eu mai greu...
sunt evident niste baieti pusi pe o lista, care au fost nominalizati doar sa fie, pentru a justifica un numar si probabil orgolii.
Ei nu se vor regasi pe lista scurta cu siguranta.
Intrebarea mea este daca crede cineva ca lipseste vreun jucator de pe lista asta? 
29 May 2019 18:00
1 
Inițial am vrut să scriu care sunt surprizele, dar am zis mai bine să mă abțin, să nu se supere vreunul dintre băieți care sunt sigur că se bucură de această convocare, chiar și pe lista suplimentară.

Dacă vorbim despre absențe, este încă neclară situația lui Andrei Mandache și încă nu am primit nicio explicație oficială despre aceasta. Apoi poate că ar trebui să ne uităm un pic și pe la un Tudor Gîrbea sau un Andrei Calenic. Nu știu care e situația lui Georges Darwiche. Știu că atunci când a plecat în State, avea o accidentare destul de serioasă.

Scuze pt subtitlul mai de clickbait. :))  
29 May 2019 18:36
Buzestii Vai si amar!
0 
Daca vrei sa iesi in competitii internationale cu Ionescu,Orbeanu,Maciuca,Popa,Berceanu,Ciotlaus,Brosser,sincer,decent si intelept este ca mai bine sa stai acasa! 
29 May 2019 21:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România U20, înfrângeri cu Argentina U19 în cantonamentul din Serbia
Sud-americanii se pregătesc pentru Campionatul Mondial U19 
România a fost aproape de o surpriză cu Serbia în întrecerea masculină de la Jocurile Europene
Ambele echipe de 3x3 ale României au avut o victorie și 2 înfrângeri în faza grupelor 
România se oprește în sferturi la FIBA 3x3 World Cup 2019
Tricolorele au ținut aproape de China, dar diferența de talie și-a spus cuvântul 
Înfrângeri usturătoare pentru naționalele României la Jocurile Europene de la Minsk
Germania și Polonia au trecut la pas de formațiile tricolore în prima zi a competiției de 3x3 
România va lupta cu China pentru un loc în semifinalele FIBA 3x3 World Cup
Adversara tricolorelor este primul cap de serie din competiția feminină și are un plus de înălțime 
România, calificată în sferturile FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat grupa pe locul 2, după Spania 
Început în forță pentru România la FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat înainte de limită ambele meciuri din prima zi, cu Mongolia și Cehia 
Sonia Ursu, în top 10 jucătoare de urmărit la FIBA 3x3 World Cup
Mezina lotului României debutează astăzi la mondial, alături de Stoenescu, Mărginean și Irimia 
Tricolorele își încep marți participarea la FIBA 3x3 World Cup 2019
România va fi reprezentată de Stoenescu, Mărginean, Irimia și Ursu la competiția de la Amsterdam 
România, pe locurile 4 și 14 la turneul de 3x3 de la Voiron
Ungaria a câștigat competiția feminină din Franța, iar gazdele s-au impus la masculin 
0 
Bravo Vacaresculeeeee 
click pt. Articol 22 June 2019 00:22
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
0 
Scuze, Achim si nu Achil cum am tastat gresit . 
click pt. Articol 15 June 2019 15:26
vass bela Bravo !
0 
Cand in finala ligii Achil l-a introdus pe teren, a reusit marea performanta ca la nici o aruncare sa nu nimereasca inelul sau panoul . Vazand, aceste performante, federatia a hotarat sa-l cheme de urgenta la nationala, deci merita un mare Bravo, nu-i asa ?! 
click pt. Articol 15 June 2019 15:24
Buzestii Vai si amar!
0 
Daca vrei sa iesi in competitii internationale cu Ionescu,Orbeanu,Maciuca,Popa,Berceanu,Ciotlaus,Brosser,sincer,decent si intelept este ca mai bine sa stai acasa! 
click pt. Articol 29 May 2019 21:34
0 
Inițial am vrut să scriu care sunt surprizele, dar am zis mai bine să mă abțin, să nu se supere vreunul dintre băieți care sunt sigur că se bucură de această convocare, chiar și pe lista suplimentară.

Dacă vorbim despre absențe, este încă neclară situația lui Andrei Mandache și încă nu am primit nicio explicație oficială despre aceasta. Apoi poate că ar trebui să ne uităm un pic și pe la un Tudor Gîrbea sau un Andrei Calenic. Nu știu care e situația lui Georges Darwiche. Știu că atunci când a plecat în State, avea o accidentare destul de serioasă.

Scuze pt subtitlul mai de clickbait. :))  
click pt. Articol 29 May 2019 18:36
gyke mda
0 
se pare ca ma prind eu mai greu...
sunt evident niste baieti pusi pe o lista, care au fost nominalizati doar sa fie, pentru a justifica un numar si probabil orgolii.
Ei nu se vor regasi pe lista scurta cu siguranta.
Intrebarea mea este daca crede cineva ca lipseste vreun jucator de pe lista asta? 
click pt. Articol 29 May 2019 18:00
gyke @EP
0 
Nu inteleg o chestie...
Subtitlul articolulului este "Care sunt marile surprize din lotul...", iar apoi urmeaza lista seaca cu cei convocati si detalii despre program.
Oare nu trebuia sa fie macar o idee in tot articolul care sa justifice subtitlul? Sau ne lasi pe noi sa spunem care sunt surprizele? :) 
click pt. Articol 29 May 2019 15:28
0 
Orbeanu la cat a jucat anul asta nu merita deloc sa fie in lot