Tudor Costescu nu continuă pe banca „Leilor din Banat”


BC SCM Timișoara are în continuare restanțe salariale și va pierde și alți jucători

BC SCM Timișoara a terminat meciurile oficiale la jumătatea lunii mai, dar n-a încheiat încă socotelile financiare pentru sezonul trecut. Din cauza incertitudinilor cu care s-a confruntat echipa, care persistă, antrenorul Tudor Costescu nu va continua pe banca formației timișorene. Tohătan a plecat deja la Sibiu, iar singurul jucător important cu contract este Diaz, dar și el ar putea pleca dacă nu își primește restanțele.

Președintele secției de baschet de la BC SCM Timișoara, Ilie Trițoiu, a vorbit pentru site-ul oficial al clubului despre situația de la formația masculină.

„Am avut nenumărate probleme, dar cele care au atârnat cel mai greu în economia acestui campionat au fost cele financiare, pe care nici în prezent nu am reușit să le rezolvăm. Facem eforturi să ajungem la zi, dar suferim foarte mult pentru că încă nu avem soluții. Mai sunt de rezolvat două salarii pentru jucători, însă mai avem de încheiat conturile cu furnizorii de echipament, de medicamente, cu cei care ne-au asigurat masa, cu firma de transport, cu hotelurile unde am locuit în țară. Mai avem multe lucruri de pus la punct pentru a încheia sezonul trecut și abia apoi putem discuta despre campionatul care vine”, a declarat Ilie Trițoiu pentru bc-tm.ro.

Lucas Tohătan a fost primul jucător care a semnat cu altă echipă, BC CSU Sibiu. „Suntem într-o postură foarte dificilă, pentru că nu am închis situația financiară a sezonului trecut – mă refer la jucători, antrenori, staff. Vă spun foarte deschis, vom suferi o serie de pierderi. Din păcate, pe Lucas l-am cedat și probabil vom pierde mulți alți jucători: nu avem cum să-i ținem, pentru că nu avem nicio certitudine că lucrurile se vor rezolva favorabil pentru ei. Important este să încheiem financiar sezonul ‘17/’18. De altfel, eu le-am și spus jucătorilor, când s-a terminat campionatul că nu e nicio supărare dacă au alte variante mai bune. În momentul de față, l-am pierdut pe Tohătan, mai sunt câțiva baschetbaliști în negocieri cu alte echipe”.

Nici antrenorul care i-a dus pe „lei” pe locul 5 în ultimele două sezoane, Tudor Costescu, nu va continua alături de alb-violeți. Acesta a revenit în ianuarie 2017 pe banca timișorenilor, după un prim mandat în prima parte a sezonului 2013-2014.

„Din nefericire, am rămas și fără antrenorul Tudor Costescu. Am purtat nenumărate negocieri în ultimul timp, însă nu am reușit să-l conving, din pricina incertitudinii din ultimul timp și a incertitudinii ce cred că va exista și în perioada următoare. Nu avem speranțe că ne putem ridica măcar la nivelul ultimilor doi ani, ca echipă. Tudor a renunțat, mai are și o serie de probleme personale de rezolvat. Nu pot spune că l-am înțeles, căci nu m-am împăcat cu ideea, dar aceasta este viața. Mă așteptam să rămână alături de noi, mai ales că era unul dintre cei care cunoștea foarte bine situația actuală si chiar mi-aș fi dorit să o depășim împreună, însă fiecare își alege cât consideră de bine drumul pe care vrea să meargă.

Din păcate, mai suntem sub contract cu un singur jucător dintre cei care au dus greul, pivotul Adrian Diaz, pe care-l putem pierde dacă nu-i plătim salariile restante. Celălalt jucător U23, Tudor Gheorghe, este și el pe punctul de plecare, căci a avut o colaborare foarte bună cu Tudor Costescu și ar putea merge după el. Putem spune că vom lua totul de la zero, la nivel de lot și de bancă tehnică”, a adăugat Ilie Trițoiu.

Pe lângă problemele cu încheierea sezonului trecut, clubul bănățean mai are probleme cu datoriile către jucătorii din 2015, care au acele decizii BAT. Conform criteriului sportiv, alb-violeții ar fi repartizați în prima grupă valorică în prima fază a Ligii Naționale în sezonul următor.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu

Andreea Vlase / 03 July 2018 / 18:47


Galerie foto


doaridioti Restante
0 
Poate Dl Tritoiu , plătește și datoriile către jucătorii din anii trecuți , care își așteaptă banii și apoi să fie la 0 cu datoriile. Sa nu mai mintă lumea cum face cu jucători. 
03 July 2018 19:10
Renan Costescu
0 
Cred ca e cel mai potrivit sa construiască o echipă competitivă. Dacă intr adevăr vrem să contăm în viitorul campionat, ar trebui să facem tot posibilul sa l convingem sa preia banca tehnică. 
03 July 2018 19:58
0 
La Pitesti s-a strigat demisia cand era sa retrogradam cu Costescu. A ajuns la Timisoara apoi unde a fost usuit dupa cateva etape. Un an parca nu a antrenat nicaieri si dupa revenire cu un lot bun si cu continuitate subit e perfect pt Pitesti, Cluj si altele. Sapera ne-a scos din toate si l-am usuit imediat. Altii urla cu cipriotu ca vai ce bun a fost dar uitam ce lot a avut. Si Achim care castiga campionate si joaca finale e huiduit mai mereu...Ce experti suntem unii. 
04 July 2018 11:51
pipzn @tzontzolino
1 
Va raspund doar partea cu "subit e perfect pentru ... Cluj".
Da, ar fi fost in lipsa unei variante cu antrenor strain. Pentru ca d-nul Costescu a aratat ca poate crea un joc coerent si bun si in progres atunci cand si are cu cine, de la un sezon la altul. Ceea ce nu am remarcat la "U" in acest sezon fata de sezonul precedent.
Iar pentru a se putea face comparatii cat mai aproape de realitate ar trebui sa fie ceva echivalent cu concursurile auto monomarca: in conditii de masini identice se vede cine e cel mai bun pilot. In cazul nostru ar fi ce poate face un antrenor sau altul cu acelasi lot, calitativ vorbind. Si eu cred ca, avand lotul de sezonul care tocmai s-a incheiat, atat d-nul Costescu cat si d-nul Fleseriu, ca sa nu spun de d-nul Achim ar fi obtinut mai mult pentru Cluj.

Nu as vrea sa fiu inteles gresit. Clubul datoreaza mult jucatorului Silvasan, mi se pare absolut normal sa i se gaseasca un loc in organigrama clubului insa saritul unor trepte necesare in (orice) cariera nu cred ca ajuta pe nimeni altcineva. 
04 July 2018 16:55
pipzn Mi-ar fi placut
0 
daca ar fi ajuns la "U". Dar (dupa cum am mai citit in comentarii), cum acest lucru nu e posibil (d-nul Silvasan ramane pe pozitii), nu ramane decat speranta ca se va gasi un buget suficient de mare incat noii jucatori sa se descurce singuri.

Ma gandesc ca Pitestiul sau Craiova ar fi in masura sa ii faca o oferta pe masura. 
04 July 2018 08:52
u66 Pipzn
0 
Era bine sa ajunga la Cluj, dar macar sa ii luam pe Diaz si Jeremic 
04 July 2018 10:17
0 
Da, sunt jucatori interesanti. Si Oradea i-a vrut anul trecut dar nu a putut sa-i ia. Voi aveti un buget care nu ar trebui sa va puna probleme in acest sens. 
04 July 2018 11:42
0 
Diaz ar fi o optiune buna in locul lui Drungilas, iar Jeremic e un super jucator care ar fi fain sa vina la noi. 
04 July 2018 11:56
soso69 costescu
0 
Si Steaua ar putea intra pe fir. E un antrenor foarte bun si va fi ofertat. 
04 July 2018 10:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu