Tudor Costescu nu continuă pe banca „Leilor din Banat”


BC SCM Timișoara are în continuare restanțe salariale și va pierde și alți jucători

BC SCM Timișoara a terminat meciurile oficiale la jumătatea lunii mai, dar n-a încheiat încă socotelile financiare pentru sezonul trecut. Din cauza incertitudinilor cu care s-a confruntat echipa, care persistă, antrenorul Tudor Costescu nu va continua pe banca formației timișorene. Tohătan a plecat deja la Sibiu, iar singurul jucător important cu contract este Diaz, dar și el ar putea pleca dacă nu își primește restanțele.

Președintele secției de baschet de la BC SCM Timișoara, Ilie Trițoiu, a vorbit pentru site-ul oficial al clubului despre situația de la formația masculină.

„Am avut nenumărate probleme, dar cele care au atârnat cel mai greu în economia acestui campionat au fost cele financiare, pe care nici în prezent nu am reușit să le rezolvăm. Facem eforturi să ajungem la zi, dar suferim foarte mult pentru că încă nu avem soluții. Mai sunt de rezolvat două salarii pentru jucători, însă mai avem de încheiat conturile cu furnizorii de echipament, de medicamente, cu cei care ne-au asigurat masa, cu firma de transport, cu hotelurile unde am locuit în țară. Mai avem multe lucruri de pus la punct pentru a încheia sezonul trecut și abia apoi putem discuta despre campionatul care vine”, a declarat Ilie Trițoiu pentru bc-tm.ro.

Lucas Tohătan a fost primul jucător care a semnat cu altă echipă, BC CSU Sibiu. „Suntem într-o postură foarte dificilă, pentru că nu am închis situația financiară a sezonului trecut – mă refer la jucători, antrenori, staff. Vă spun foarte deschis, vom suferi o serie de pierderi. Din păcate, pe Lucas l-am cedat și probabil vom pierde mulți alți jucători: nu avem cum să-i ținem, pentru că nu avem nicio certitudine că lucrurile se vor rezolva favorabil pentru ei. Important este să încheiem financiar sezonul ‘17/’18. De altfel, eu le-am și spus jucătorilor, când s-a terminat campionatul că nu e nicio supărare dacă au alte variante mai bune. În momentul de față, l-am pierdut pe Tohătan, mai sunt câțiva baschetbaliști în negocieri cu alte echipe”.

Nici antrenorul care i-a dus pe „lei” pe locul 5 în ultimele două sezoane, Tudor Costescu, nu va continua alături de alb-violeți. Acesta a revenit în ianuarie 2017 pe banca timișorenilor, după un prim mandat în prima parte a sezonului 2013-2014.

„Din nefericire, am rămas și fără antrenorul Tudor Costescu. Am purtat nenumărate negocieri în ultimul timp, însă nu am reușit să-l conving, din pricina incertitudinii din ultimul timp și a incertitudinii ce cred că va exista și în perioada următoare. Nu avem speranțe că ne putem ridica măcar la nivelul ultimilor doi ani, ca echipă. Tudor a renunțat, mai are și o serie de probleme personale de rezolvat. Nu pot spune că l-am înțeles, căci nu m-am împăcat cu ideea, dar aceasta este viața. Mă așteptam să rămână alături de noi, mai ales că era unul dintre cei care cunoștea foarte bine situația actuală si chiar mi-aș fi dorit să o depășim împreună, însă fiecare își alege cât consideră de bine drumul pe care vrea să meargă.

Din păcate, mai suntem sub contract cu un singur jucător dintre cei care au dus greul, pivotul Adrian Diaz, pe care-l putem pierde dacă nu-i plătim salariile restante. Celălalt jucător U23, Tudor Gheorghe, este și el pe punctul de plecare, căci a avut o colaborare foarte bună cu Tudor Costescu și ar putea merge după el. Putem spune că vom lua totul de la zero, la nivel de lot și de bancă tehnică”, a adăugat Ilie Trițoiu.

Pe lângă problemele cu încheierea sezonului trecut, clubul bănățean mai are probleme cu datoriile către jucătorii din 2015, care au acele decizii BAT. Conform criteriului sportiv, alb-violeții ar fi repartizați în prima grupă valorică în prima fază a Ligii Naționale în sezonul următor.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu

Andreea Vlase / 03 July 2018 / 18:47


Galerie foto


doaridioti Restante
0 
Poate Dl Tritoiu , plătește și datoriile către jucătorii din anii trecuți , care își așteaptă banii și apoi să fie la 0 cu datoriile. Sa nu mai mintă lumea cum face cu jucători. 
03 July 2018 19:10
Renan Costescu
0 
Cred ca e cel mai potrivit sa construiască o echipă competitivă. Dacă intr adevăr vrem să contăm în viitorul campionat, ar trebui să facem tot posibilul sa l convingem sa preia banca tehnică. 
03 July 2018 19:58
0 
La Pitesti s-a strigat demisia cand era sa retrogradam cu Costescu. A ajuns la Timisoara apoi unde a fost usuit dupa cateva etape. Un an parca nu a antrenat nicaieri si dupa revenire cu un lot bun si cu continuitate subit e perfect pt Pitesti, Cluj si altele. Sapera ne-a scos din toate si l-am usuit imediat. Altii urla cu cipriotu ca vai ce bun a fost dar uitam ce lot a avut. Si Achim care castiga campionate si joaca finale e huiduit mai mereu...Ce experti suntem unii. 
04 July 2018 11:51
pipzn @tzontzolino
1 
Va raspund doar partea cu "subit e perfect pentru ... Cluj".
Da, ar fi fost in lipsa unei variante cu antrenor strain. Pentru ca d-nul Costescu a aratat ca poate crea un joc coerent si bun si in progres atunci cand si are cu cine, de la un sezon la altul. Ceea ce nu am remarcat la "U" in acest sezon fata de sezonul precedent.
Iar pentru a se putea face comparatii cat mai aproape de realitate ar trebui sa fie ceva echivalent cu concursurile auto monomarca: in conditii de masini identice se vede cine e cel mai bun pilot. In cazul nostru ar fi ce poate face un antrenor sau altul cu acelasi lot, calitativ vorbind. Si eu cred ca, avand lotul de sezonul care tocmai s-a incheiat, atat d-nul Costescu cat si d-nul Fleseriu, ca sa nu spun de d-nul Achim ar fi obtinut mai mult pentru Cluj.

Nu as vrea sa fiu inteles gresit. Clubul datoreaza mult jucatorului Silvasan, mi se pare absolut normal sa i se gaseasca un loc in organigrama clubului insa saritul unor trepte necesare in (orice) cariera nu cred ca ajuta pe nimeni altcineva. 
04 July 2018 16:55
pipzn Mi-ar fi placut
0 
daca ar fi ajuns la "U". Dar (dupa cum am mai citit in comentarii), cum acest lucru nu e posibil (d-nul Silvasan ramane pe pozitii), nu ramane decat speranta ca se va gasi un buget suficient de mare incat noii jucatori sa se descurce singuri.

Ma gandesc ca Pitestiul sau Craiova ar fi in masura sa ii faca o oferta pe masura. 
04 July 2018 08:52
u66 Pipzn
0 
Era bine sa ajunga la Cluj, dar macar sa ii luam pe Diaz si Jeremic 
04 July 2018 10:17
0 
Da, sunt jucatori interesanti. Si Oradea i-a vrut anul trecut dar nu a putut sa-i ia. Voi aveti un buget care nu ar trebui sa va puna probleme in acest sens. 
04 July 2018 11:42
0 
Diaz ar fi o optiune buna in locul lui Drungilas, iar Jeremic e un super jucator care ar fi fain sa vina la noi. 
04 July 2018 11:56
soso69 costescu
0 
Si Steaua ar putea intra pe fir. E un antrenor foarte bun si va fi ofertat. 
04 July 2018 10:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit la antrenamentele lui CSM CSU Oradea (Foto)
Primele declarații ale veteranului american după întoarcerea la echipa bihoreană (Video) 
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20