Tudor Costescu nu continuă pe banca „Leilor din Banat”


BC SCM Timișoara are în continuare restanțe salariale și va pierde și alți jucători

BC SCM Timișoara a terminat meciurile oficiale la jumătatea lunii mai, dar n-a încheiat încă socotelile financiare pentru sezonul trecut. Din cauza incertitudinilor cu care s-a confruntat echipa, care persistă, antrenorul Tudor Costescu nu va continua pe banca formației timișorene. Tohătan a plecat deja la Sibiu, iar singurul jucător important cu contract este Diaz, dar și el ar putea pleca dacă nu își primește restanțele.

Președintele secției de baschet de la BC SCM Timișoara, Ilie Trițoiu, a vorbit pentru site-ul oficial al clubului despre situația de la formația masculină.

„Am avut nenumărate probleme, dar cele care au atârnat cel mai greu în economia acestui campionat au fost cele financiare, pe care nici în prezent nu am reușit să le rezolvăm. Facem eforturi să ajungem la zi, dar suferim foarte mult pentru că încă nu avem soluții. Mai sunt de rezolvat două salarii pentru jucători, însă mai avem de încheiat conturile cu furnizorii de echipament, de medicamente, cu cei care ne-au asigurat masa, cu firma de transport, cu hotelurile unde am locuit în țară. Mai avem multe lucruri de pus la punct pentru a încheia sezonul trecut și abia apoi putem discuta despre campionatul care vine”, a declarat Ilie Trițoiu pentru bc-tm.ro.

Lucas Tohătan a fost primul jucător care a semnat cu altă echipă, BC CSU Sibiu. „Suntem într-o postură foarte dificilă, pentru că nu am închis situația financiară a sezonului trecut – mă refer la jucători, antrenori, staff. Vă spun foarte deschis, vom suferi o serie de pierderi. Din păcate, pe Lucas l-am cedat și probabil vom pierde mulți alți jucători: nu avem cum să-i ținem, pentru că nu avem nicio certitudine că lucrurile se vor rezolva favorabil pentru ei. Important este să încheiem financiar sezonul ‘17/’18. De altfel, eu le-am și spus jucătorilor, când s-a terminat campionatul că nu e nicio supărare dacă au alte variante mai bune. În momentul de față, l-am pierdut pe Tohătan, mai sunt câțiva baschetbaliști în negocieri cu alte echipe”.

Nici antrenorul care i-a dus pe „lei” pe locul 5 în ultimele două sezoane, Tudor Costescu, nu va continua alături de alb-violeți. Acesta a revenit în ianuarie 2017 pe banca timișorenilor, după un prim mandat în prima parte a sezonului 2013-2014.

„Din nefericire, am rămas și fără antrenorul Tudor Costescu. Am purtat nenumărate negocieri în ultimul timp, însă nu am reușit să-l conving, din pricina incertitudinii din ultimul timp și a incertitudinii ce cred că va exista și în perioada următoare. Nu avem speranțe că ne putem ridica măcar la nivelul ultimilor doi ani, ca echipă. Tudor a renunțat, mai are și o serie de probleme personale de rezolvat. Nu pot spune că l-am înțeles, căci nu m-am împăcat cu ideea, dar aceasta este viața. Mă așteptam să rămână alături de noi, mai ales că era unul dintre cei care cunoștea foarte bine situația actuală si chiar mi-aș fi dorit să o depășim împreună, însă fiecare își alege cât consideră de bine drumul pe care vrea să meargă.

Din păcate, mai suntem sub contract cu un singur jucător dintre cei care au dus greul, pivotul Adrian Diaz, pe care-l putem pierde dacă nu-i plătim salariile restante. Celălalt jucător U23, Tudor Gheorghe, este și el pe punctul de plecare, căci a avut o colaborare foarte bună cu Tudor Costescu și ar putea merge după el. Putem spune că vom lua totul de la zero, la nivel de lot și de bancă tehnică”, a adăugat Ilie Trițoiu.

Pe lângă problemele cu încheierea sezonului trecut, clubul bănățean mai are probleme cu datoriile către jucătorii din 2015, care au acele decizii BAT. Conform criteriului sportiv, alb-violeții ar fi repartizați în prima grupă valorică în prima fază a Ligii Naționale în sezonul următor.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu

Andreea Vlase / 03 July 2018 / 18:47


Galerie foto


doaridioti Restante
0 
Poate Dl Tritoiu , plătește și datoriile către jucătorii din anii trecuți , care își așteaptă banii și apoi să fie la 0 cu datoriile. Sa nu mai mintă lumea cum face cu jucători. 
03 July 2018 19:10
Renan Costescu
0 
Cred ca e cel mai potrivit sa construiască o echipă competitivă. Dacă intr adevăr vrem să contăm în viitorul campionat, ar trebui să facem tot posibilul sa l convingem sa preia banca tehnică. 
03 July 2018 19:58
0 
La Pitesti s-a strigat demisia cand era sa retrogradam cu Costescu. A ajuns la Timisoara apoi unde a fost usuit dupa cateva etape. Un an parca nu a antrenat nicaieri si dupa revenire cu un lot bun si cu continuitate subit e perfect pt Pitesti, Cluj si altele. Sapera ne-a scos din toate si l-am usuit imediat. Altii urla cu cipriotu ca vai ce bun a fost dar uitam ce lot a avut. Si Achim care castiga campionate si joaca finale e huiduit mai mereu...Ce experti suntem unii. 
04 July 2018 11:51
pipzn @tzontzolino
1 
Va raspund doar partea cu "subit e perfect pentru ... Cluj".
Da, ar fi fost in lipsa unei variante cu antrenor strain. Pentru ca d-nul Costescu a aratat ca poate crea un joc coerent si bun si in progres atunci cand si are cu cine, de la un sezon la altul. Ceea ce nu am remarcat la "U" in acest sezon fata de sezonul precedent.
Iar pentru a se putea face comparatii cat mai aproape de realitate ar trebui sa fie ceva echivalent cu concursurile auto monomarca: in conditii de masini identice se vede cine e cel mai bun pilot. In cazul nostru ar fi ce poate face un antrenor sau altul cu acelasi lot, calitativ vorbind. Si eu cred ca, avand lotul de sezonul care tocmai s-a incheiat, atat d-nul Costescu cat si d-nul Fleseriu, ca sa nu spun de d-nul Achim ar fi obtinut mai mult pentru Cluj.

Nu as vrea sa fiu inteles gresit. Clubul datoreaza mult jucatorului Silvasan, mi se pare absolut normal sa i se gaseasca un loc in organigrama clubului insa saritul unor trepte necesare in (orice) cariera nu cred ca ajuta pe nimeni altcineva. 
04 July 2018 16:55
pipzn Mi-ar fi placut
0 
daca ar fi ajuns la "U". Dar (dupa cum am mai citit in comentarii), cum acest lucru nu e posibil (d-nul Silvasan ramane pe pozitii), nu ramane decat speranta ca se va gasi un buget suficient de mare incat noii jucatori sa se descurce singuri.

Ma gandesc ca Pitestiul sau Craiova ar fi in masura sa ii faca o oferta pe masura. 
04 July 2018 08:52
u66 Pipzn
0 
Era bine sa ajunga la Cluj, dar macar sa ii luam pe Diaz si Jeremic 
04 July 2018 10:17
0 
Da, sunt jucatori interesanti. Si Oradea i-a vrut anul trecut dar nu a putut sa-i ia. Voi aveti un buget care nu ar trebui sa va puna probleme in acest sens. 
04 July 2018 11:42
0 
Diaz ar fi o optiune buna in locul lui Drungilas, iar Jeremic e un super jucator care ar fi fain sa vina la noi. 
04 July 2018 11:56
soso69 costescu
0 
Si Steaua ar putea intra pe fir. E un antrenor foarte bun si va fi ofertat. 
04 July 2018 10:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 48 puncte 
SCM U Craiova primește vizita celor de la CSA Steaua
Oltenii s-au impus în Capitală la o diferență de 7 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 25 puncte 
LNBM MVP – Etapa 9: Giordan Watson
Printre nominalizați s-au aflat și Kevin Hardy și Muhamed Pasalic 
Vladan Vukosavljevic, aproape de un nou double-double pentru SCM Timișoara
Pivotul sârb a fost cel mai bun om al meciului cu U-BT Cluj 
Mo Curry a semnat prelungirea contractului cu SCM U Craiova
Oltenii i-au reziliat înțelegerea lui Ria’n Holland  
Double double pentru Ivan Siriscevic în înfrangerea contra CSU Sibiu
Mladen Jeremic, cel mai bun marcator pentru BCM U Pitești 
Kyndall Dykes, cel mai eficient jucător în duelul din BT Arena
Americanul și-a condus echipa către victorie 
Kevin Hardy, omul meciului în victoria contra BCM U Pitești
Season high pentru Justas Tamulis la recuperări și pase decisive 
Ce cadou a primit Andrei Mandache de la fanii bihoreni (Foto)
Veteranul român s-a întors pentru prima oară ca adversar la Arena Antonio Alexe, după despărțirea de CSM CSU Oradea 
adu Parere
0 
Poate sa vina oricine.din moment ce primarul cu toata gasca lui au fost la meci la fcsb in loc sa vina la echipa lor de baschet ce pretentii sa avem?probabil ca 2 ore de nocturna le.am platit tot noi pitestenii pentru seara de duminica.Mi.am dat seama ca pana nu vin oameni care sa iubeasca orasul asta nu se va face nimic.nu cred ca vine cineva de la primarie sa ceara socoteala de rezultatele echipei cand ei se duc la meci la fcsb..defapt ce autoritate ar mai avea?pacat de suporteri si de jucatori care isi sparg capetele si isi rup picioarele pentru aceste culori ...  
click pt. Articol 11 December 2018 19:48
studentU @Silva
0 
te inseli. Spectaculos ar fi fost sa castigati la 20-25 de puncte, nu scremerea de la final.
Cand merg individualitatile: Rasic, KD, Washburn, castigam. Cel putin cu echipe gen TM sau Pitesti. Dar sunt foarte, foarte rare meciurile in care victoria vine clar, in urma unui joc controlat (exemplu meciul cu Craiova, o echipa mai buna zic eu decat TM, dar pe care am controlat-o tocmai printr-o aparare beton).
De cele mai multe ori e hazard, greseala adversarului. Intensitatea in aparare e doar un deziderat. Combinatiile in atac sunt doar niste exceptii.  
click pt. Articol 11 December 2018 08:59
gyke @JCN
0 
Nu o să scormonesc, că nu ăsta e scopul. Contează cel mai puțin dacă m-am înșelat eu sau te-ai înșelat tu. Important este că nu s-a înșelat Dan și băiatul ăsta a început să etaleze un joc foarte complex. Și mai zic încă odată... are doar 24 de ani. Dacă l-am putea ține și la anul...  
click pt. Articol 11 December 2018 08:23
andrac Rezultat
0 
Un rezultat care era de asteptat. Fara Bishop parea greu, dar si fara Person, ar fi oarecum imposibil. Cu toate astea, in ciuda multor ratari, nu s-a cedat. Sper ca in TOP 6 sa avem jucatori noi. Ne trebuie un fundas bun. Pacat si de Orbeanu care, personal, chiar daca nu are multe realizari, mie mi se pare un luptator. Sper sa nu fie grav ca ramanem “goi” la pozitiile mari. Capul sus! Sustinatorii adevarati vor fi mereu la sala alaturi de voi! Ma intrebam cum ar fi jucat Sibiul fara Hardy si Falker/ Philmore. Despre asta a fost vorba la noi. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:40
JCN :))
0 
Ma abtin, utlimele doua meciuri nu le-am vazut si o sa l pierd si pe cel cu Craiova.
P.S: daca o sa scormonesti in arhiva o sa vezi ca am specificat undeva ca la fel ca si cu Laser anul trecut sper sa isi dea drumul si Tamulis. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:38
Renan :)))
0 
Cred că voi, craiovenii ati vorbit mereu de Pitesti, la orice meci. Le am urat baftă celor de la Subiu, pentru că au o galerie de nota 10, care a venit, civilizat, si au susținut echipa si..."bu ne au macelarit" Uitati.va cate comentarii aveti in etapele trecute la articole legate de Pitesti. P.S. nu mi place prazul, nici prazarii...:) 
click pt. Articol 11 December 2018 00:09
Tommy RENAN
0 
Din cate observ tu ai o obsesie cu Craiova,pregatiti-va in ianuarie,fiindca SARIM SARIM SI VA MACELARIM ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:45
0 
Aveti echipa de cac..!Cu Siriscevic cireasa de pe el.Pacat de Timisoara, ca a pierdut un meci pe care merita sa-l castige...si careia ïi doresc mult succes in meciul contra Pitestiului:)...Ai cam multe frustrari(amice) si mai bine te-ai uita in ograda,decat s-a enervezi lumea pe aici ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:31
0 
Venind de la el un "antrenor" cu vasta experienta, tot ce a declarat trebuie luat in gluma. Eu cred ca a fost doar o rabufnire la nervi si un semn al neputintei. In primul rand, ca om da dovada de lipsa de coloana vertebrala si de caracter. El doar citeaza pe altii si ar vrea sa para salvatorul, cel care spune adevarul in fata. Doar ca sunt cateva lucruri pe care dansul le omite. 1. Federatia Romana de Baschet se ingrijeste de bunastarea loturilor nationale si pentru a le oferii jucatorilor cat mai multe sanse, organizeaza si pune in vigoare un regulament fix pe placul ei, cum ii e mai bine jucatorului roman. Ce spune acest domn cu liga profesionista, nu e, si nu va fi atata timp cat e in subordinea FRB- MINISTER-COR. Eu daca as fi la FRB, nu doar as impune un jucator sub 23 in primele 2 sferturi, eu as limita si strainii la 3. 2. Ca doresc unii " antrenori" sa joace numai cu straini, si unii suporteri sa intre numai dupa pauza, sunt liberi sa isi faca o liga profesionista de 4-6-20 de echipe cate vor ei unde sa vina cu bani din privat si sa joace cu 12 straini si antrenori extraterestrii daca vor. Dar, atata timp cat si pe Ocokoljic asta cum si pe alti sarbi care la ei in tara sunt nime'ndrum ii aduce cineva si le intindee o mare mana de ajutor, eu cred ca tocmai asta ar trebui sa faca ei- sa creasca jucatorul roman. 3 Asta cu Moldoveanu, Mandache si Burlacu, din nou, foarte trasa de par, pe moldoveanu dupa 20 de ani pana la 26-27 sincer nu l-am vazut f probabi a jucat bine in colegiu, dar nu se compara cu cariera de profesionist. Probabil ii era mult mai greu la 20 de ani sa joace impotriva lui Krstanovic decat impotriva unui american de 20 de ani. Titus pana nu a venit din austria la 25-26 de ani a fost sters, austria un campionat net inferior romaniei. Mandache la fel pana la 25-26 de ani era un role player. Iar burlacu la 20 de ani nu a avut nici un jucator strain impotriva caruia sa joace.
Si sa concluzionez, ca zice un sarb ceva nu neaparat e litera de lege sau adevarul absolut, mai mananca si astia cacat sa se scoata pe ei nevinovatii si nepatatii, stiu sa se vanda si sa isi ascunda defectele. Prosti sunt cei care se uita in gura lor si ii cred.  
click pt. Articol 10 December 2018 22:20
gyke @JCN
0 
Îmi stă de ceva vreme întrebarea asta: ești mulțumit acum de momentele în care vin coșurile de 3 ale lui Tamulis?  
click pt. Articol 10 December 2018 22:14