Tyaunna Marshall, din nou decisivă pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe


Americanca este principala gură de foc a campioanei en-titre în finala cu Universitatea Cluj

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a preluat conducerea în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin, 2-1 la general, după ce Universitatea Cluj a condus cu 1-0, câștigând primul joc al seriei de la Sfântu Gheorghe. Primul joc din „Horia Demian”, al 3-lea al seriei, a fost adjudecat de Sepsi cu 72-68

În ambele victorii ale covăsnencelor în această finală, principala armă a tehnicianului Zoran Mikes a fost americanca Tyaunna Marshall. Sportiva de peste ocean a dus greul echipei sale, având prestații solide și cifre pe măsură în ambele dispute. Dacă în meciul 2 de la Sfântu Gheorghe, aceasta a terminat cu 27 de puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, 3 intercepții, 2 capace, o singură minge pierdută și 26 de unități în dreptul productivității, fiind cea mai bună jucătoare a meciului, în meci de la Cluj a strălucit din nou, fiind de departe cea mai bună jucătoare a echipei. 

Zoran Mikes a folosit-o pe Tyaunna preț de 28 de minute în confruntarea de miercuri seară, timp în care sportiva și-a trecut în cont 26 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepții, 4 mingi pierdute și 20 la eficiență. În ceea ce privește procentajele, Marshall a terminat partida cu 64% (9/14) la aruncările de 2 puncte, 25% (1/4) la cele de 3 puncte și 63% (5/8) la aruncările libere. 

Desigur, Tyaunna Marshall nu reușea această performanță fără ajutorul colegelor, iar lui Sepsi îi era foarte greu dacă doar Tyaunna se ridica la nivelul confruntării. Zoran Mikes și staff-ul său s-au bazat de asemenea pe punctele marcate de Janeesha Jeffery 10, Annemarie Părău 10, Amanda Thompson 8, Chalysa Janee Shegog 6, Chandra Harris 5, Ancuța Stoenescu 5 și Tunde Killin 2. 

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Tyaunna Dominique Marshall
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Radu Bărăian / 27 April 2017 / 11:30


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI INTREGII ECHIPE.ESTE ADEVARAT CA TYAUNNA MARSHALL A FOST CEA MAI BUNA DE PE TEREN,SI CRED CA ESTE CEA MAI COMPLEXA JUCATOARE DIN ROMANIA!!ESTE CEREBRALA, TEHNIC SI TACTIC DOTAT LA MAXIM, CU UN FIZIC BUN SI PSIHIC ECHILIBRAT!BRAVO FETELOR !VA URAM SUCCES DISEARA SI UN ARBITRAJ CORECT ! 
27 April 2017 13:44
meea Ooooo!
1 
E vorba de o " Ea"? 
27 April 2017 17:36
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
DA,este vorba de ea...noi avem sportive si jucam baschet,voi faceti modeling....ha..ha..ha 
27 April 2017 18:51
0 
Sigur e ea? Sigur nu o cheama Testosteraunna Marshall? 
28 April 2017 00:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
ACS Sepsi SIC păstrează 7 jucătoare din lotul care a câștigat eventul în sezonul recent încheiat
Annemarie Godri-Părău, una dintre jucătoarele care vor continua pentru alb-verzi 
CSM Satu Mare a rămas fără antrenorul Maikel López
Tehnicianul spaniol va fi secund la Shanxi Riu Flame, în China 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13