Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC


Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes

Tyaunna Marshall va părăsi campioana României după trei sezoane și jumătate. Americanca a ajuns la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în ianuarie 2015 și a avut contribuții importante la cele trei titluri cucerite de alb-verzi. Jucătoarea de 25 de ani va evolua la Fila San Martino di Lupari.

Deținătoarea titlului din LNBF continuă fără trei jucătoare pe care le-a avut în lot la cele trei titluri consecutive câștigate în 2016, 2017 și 2018. Dacă Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin vor continua la Târgoviște, Tyaunna Marshall părăsește campionatul românesc după trei sezoane și jumătate.

Americanca a terminat Georgia Tech în 2014, după care a a fost draftată de New York Liberty cu a 14-a opțiune. A completat presezonul cu formația de WNBA, după care a mers în Italia, la Vigarano. A jucat în 12 meciuri de campionat cu medii de 13.1 puncte și 5.3 recuperări.

La începutul anului 2015 s-a transferat la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. În alb-verde, Marshall și-a trecut în palmares trei titluri și 3 cupe. A strâns peste 100 de partide în Liga Națională și a trecut de 1600 de puncte înscrise. În acest sezon a jucat în 28 de partide din campionatul românesc, cu medii de 15.8 puncte, 27:33 minute, 5.6 recuperări și 19.6 eficiență medie. A fost cea mai bună marcatoare a echipei în EuroCup, cu 17.8 puncte/meci în cele 8 partide. A jucat aproape 35 de minute pe meci și a mai avut 7.6 recuperări, 2.5 pase decisive și 15.6 eficiență medie.

Zoran Mikes a fost antrenorul formației din Covasna în toate cele trei sezoane și jumătate în care Tyaunna Marshall a evoluat pentru alb-verzi. Americanca a postat pe facebook un mesaj de mulțumire pentru tehnicianul bosniac.

„Antrenorului meu, vă mulțumesc! Sunt atât de multe lucruri pe care aș putea să le spun, dar vă mulțumesc că mi-ați dat o șansă acum trei ani și jumătate, când încercam să îmi găsesc un drum în această viață peste ocean. Totul se întâmplă cu un motiv și sunt recunoscătoare că am ajuns la Sepsi în ianuarie 2015. Ați văzut în mine, de la an la an, ceva ce uneori eu nu puteam să văd. Ați crezut în mine ca persoană și ați lucrat pentru a mă face să fiu o jucătoare mai bună. Am crescut atât de mult datorită impactului pe care l-ați avut în viața mea. Am avut vremuri grozave și câteva momente mai grele, dar ne-am înțeles unul pe celălalt și am ajuns să facem o echipă destul de bună dacă o spun și eu. Voi fi recunoscătoare pentru totdeauna și sper că voi mai juca pentru dumneavoastră într-o zi. Vă iubesc, domnule antrenor!”


Marshall va reveni în Italia, la Fila San Martino di Lupari. Echipa a fost pe 6 la finalul sezonului regulat în această stagiune. În primul tur de play-off a pierdut cu 0-2 în fața finalistei Passalacqua Trasporti Ragusa. Fosta jucătoare a lui ACS Sepsi SIC este a doua stranieră confirmată de Fila San Martino. Prima a fost Zenta Melnika. Letona a trecut și ea prin campionatul românesc, în sezonul 2012-2013 când a evoluat pentru CSU Alba Iulia.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Tyaunna Dominique Marshall
Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes

Andreea Vlase / 09 July 2018 / 12:59


Galerie foto


megan inca ceva tot de la ea:
0 
Ty One-Five Marshall:·

A message to some of the best fans in the world. The last 3 and a half years have been a dream come true. The energy and love you have shown me is something I will never forget. Wearing that green and white was a privilege that I will never take for granted or forget. You gave me a certain feeling when I stepped onto it that court that will be forever be unmatched. Good or bad you’ve been there through it all and never changed. I gave you my all each and every day and I hope you will always remember that. I fought for you all and I hope I’ve made you all proud. Never forget me because I will never forget any of you. Sfantu will always be considered a place I call home. So for everything, THANK YOU!

 
09 July 2018 13:33
0 
Adica si a luat ramas bun de la cei mai buni suporteri din lume. 
09 July 2018 18:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
12 July 2018 11:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alina Pop va juca la FCC Baschet Arad în sezonul 2019-2020
Este a doua jucătoare U23 adusă de formația arădeană în această vară 
Larisa Neagu, noua jucătoare a FCC Baschet Arad
Fundașul de 20 de ani a evoluat la Agronomia București în ultimele două sezoane 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13