Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC


Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes

Tyaunna Marshall va părăsi campioana României după trei sezoane și jumătate. Americanca a ajuns la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în ianuarie 2015 și a avut contribuții importante la cele trei titluri cucerite de alb-verzi. Jucătoarea de 25 de ani va evolua la Fila San Martino di Lupari.

Deținătoarea titlului din LNBF continuă fără trei jucătoare pe care le-a avut în lot la cele trei titluri consecutive câștigate în 2016, 2017 și 2018. Dacă Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin vor continua la Târgoviște, Tyaunna Marshall părăsește campionatul românesc după trei sezoane și jumătate.

Americanca a terminat Georgia Tech în 2014, după care a a fost draftată de New York Liberty cu a 14-a opțiune. A completat presezonul cu formația de WNBA, după care a mers în Italia, la Vigarano. A jucat în 12 meciuri de campionat cu medii de 13.1 puncte și 5.3 recuperări.

La începutul anului 2015 s-a transferat la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. În alb-verde, Marshall și-a trecut în palmares trei titluri și 3 cupe. A strâns peste 100 de partide în Liga Națională și a trecut de 1600 de puncte înscrise. În acest sezon a jucat în 28 de partide din campionatul românesc, cu medii de 15.8 puncte, 27:33 minute, 5.6 recuperări și 19.6 eficiență medie. A fost cea mai bună marcatoare a echipei în EuroCup, cu 17.8 puncte/meci în cele 8 partide. A jucat aproape 35 de minute pe meci și a mai avut 7.6 recuperări, 2.5 pase decisive și 15.6 eficiență medie.

Zoran Mikes a fost antrenorul formației din Covasna în toate cele trei sezoane și jumătate în care Tyaunna Marshall a evoluat pentru alb-verzi. Americanca a postat pe facebook un mesaj de mulțumire pentru tehnicianul bosniac.

„Antrenorului meu, vă mulțumesc! Sunt atât de multe lucruri pe care aș putea să le spun, dar vă mulțumesc că mi-ați dat o șansă acum trei ani și jumătate, când încercam să îmi găsesc un drum în această viață peste ocean. Totul se întâmplă cu un motiv și sunt recunoscătoare că am ajuns la Sepsi în ianuarie 2015. Ați văzut în mine, de la an la an, ceva ce uneori eu nu puteam să văd. Ați crezut în mine ca persoană și ați lucrat pentru a mă face să fiu o jucătoare mai bună. Am crescut atât de mult datorită impactului pe care l-ați avut în viața mea. Am avut vremuri grozave și câteva momente mai grele, dar ne-am înțeles unul pe celălalt și am ajuns să facem o echipă destul de bună dacă o spun și eu. Voi fi recunoscătoare pentru totdeauna și sper că voi mai juca pentru dumneavoastră într-o zi. Vă iubesc, domnule antrenor!”


Marshall va reveni în Italia, la Fila San Martino di Lupari. Echipa a fost pe 6 la finalul sezonului regulat în această stagiune. În primul tur de play-off a pierdut cu 0-2 în fața finalistei Passalacqua Trasporti Ragusa. Fosta jucătoare a lui ACS Sepsi SIC este a doua stranieră confirmată de Fila San Martino. Prima a fost Zenta Melnika. Letona a trecut și ea prin campionatul românesc, în sezonul 2012-2013 când a evoluat pentru CSU Alba Iulia.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Tyaunna Dominique Marshall
Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes

Andreea Vlase / 09 July 2018 / 12:59


Galerie foto


megan inca ceva tot de la ea:
0 
Ty One-Five Marshall:·

A message to some of the best fans in the world. The last 3 and a half years have been a dream come true. The energy and love you have shown me is something I will never forget. Wearing that green and white was a privilege that I will never take for granted or forget. You gave me a certain feeling when I stepped onto it that court that will be forever be unmatched. Good or bad you’ve been there through it all and never changed. I gave you my all each and every day and I hope you will always remember that. I fought for you all and I hope I’ve made you all proud. Never forget me because I will never forget any of you. Sfantu will always be considered a place I call home. So for everything, THANK YOU!

 
09 July 2018 13:33
0 
Adica si a luat ramas bun de la cei mai buni suporteri din lume. 
09 July 2018 18:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
12 July 2018 11:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
"U" Cluj-Napoca acționează în instanță Federația Română de Baschet și Consiliul Director
Obiectul acțiunii în instanță îl reprezintă garanția de participare în cuantum de 10.000 de euro solicitată clubului 
Revoltă în Liga Națională de Baschet Feminin!
Cluburile nu sunt de acord cu mai multe decizii ale FRB 
Adrienne Webb părăsește Liga Națională după trei sezoane și jumătate, la 4 echipe diferite
Americanca va fi din nou coechipieră cu Tyaunna Marshall, în Italia 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a anunțat lotul pentru sezonul viitor (Video)
Campioana României a făcut multe schimbări față de stagiunea precedentă 
Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC
Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes  
Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin lasă campioana pentru CSM Târgoviște
La formația dâmbovițeană vor continua Toma, Chivu și Tănase 
SCM Timișoara a confirmat desființarea echipei de baschet feminin
Ilie Trițoiu: „Totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon la nivel de SCM” 
Timișoara poate rămâne cu o singură prim-divizionară de baschet
Echipa feminină de la SCM Timișoara riscă să dispară dacă nu va fi o rectificare de buget importantă 
Olena Samburska lasă Liga Națională pentru locul 11 din Polonia
Ucraineanca a evoluat la Universitatea Cluj în ultimul sezon 
ovidiu parau despre oameni normali...
0 
Draga domnule Chirita, citesc, ca si dvs., articolele de pe TB, si, destul de rar, doresc sa fac comentarii. De regula reactionez atunci cand sesisez neadevaruri, lipsa de informare si rautate in sustinerile celor care ataca echipa NBS Cluj.La fel se intampla si acum. Pun pe seama lipsei de informare rautacismele la adresa noastra si, de aceea, va stau la dispozitie cu informatii despre activitatea noastra, pentru a va ajuta sa depasiti aceasta faza de dusmanie si a va forma o opinie mai obiectiva despre noi si munca depusa de oamenii de la NBS Cluj.Singura rugaminte ar fi sa purtam aceasta conversatie in particular.
Cu stima
Ovidiu PărăU  
click pt. Articol 19 July 2018 09:45
0 
Stimate coleg, trăiesc în Teleorman, nu mi-a fost nicicând teamă să mă exprim, amnistia este pentru TelDrum&co., eu vorbesc punctual. Are dreptate Vasu când face această acțiune! Eroarea lui este când dă clubul pe mâna unuia ca Boț, un infect de la ITM Cluj care mă amenință pe mine prin cunoștințe comune că îmi rupe capul pentru că, atunci când TB a publicat articolul prin care a informat că că NBS a preluat managementul U Cluj, am spus că eșecul e garantat prin antrenorul proaspăt numit. Aștept o reacție, eu nu sunt în raza de acțiune a lui Boț pentru a mă teme de eventuale consecințe!  
click pt. Articol 18 July 2018 22:52
6X CSM.
0 
Achim ramine, Zeno aproape gata sa semneze.
Pleca Gajovici. 
click pt. Articol 18 July 2018 19:17
Oldtimer Ioai Doamne,
0 
stimate coleg, n-ati auzit ?! Dupa cum a stabilit "tatucul" cu zambet de cremeliera, Trend-ul in acest an este AMNISTIA.... penala, fiscala...de toate felurile....
Ah, era sa uit : daca mai continuati cu intrebari din acestea tendentioase poate va treziti cu niscai amenzi penale ca-calomniati ( sic ! :) ) niste domni din institutiile statului cu merite deosebite in implementarea programului de guvernare DouazeciSaispe - DouazeciDouazeci 
click pt. Articol 18 July 2018 17:06
0 
Trebuia cineva sa rupă pisica. FRB e pusă pe facut bani, au nevoie pentru salarii de obraz subțire. De unde să vină și cluburile astea cu atâția bani? Nu mai zic că sunt n taxe, de transfer, de licențe antrenor etc. Apoi, sunt plătiți niște golani de arbitri să fluiere cum vrea mușchiul lor. Ce e mai urât, am văzut cum vin toți arbitrii cu o mașină dar cer bani toți pentru decont. Se alege praful, ei mizau pe vreo 20 de echipe in asa-zisa superligă da' nu stiu dacă vor stânge 10-12. O întrebare, a luat FRB banii din amenda dată Phoenix Galați pentru retragerea echipei feminine din LNBF, 25000 de coco? Altă întrebare, au încasat amenda de la CSU Alba Iulia pentru retragerea satelitului din L1, 10000 de coco?  
click pt. Articol 18 July 2018 15:27
laca1968 Plagiat
0 
Aceasta stire este ca cele de pe pagina principala yahoo. Dupa titlu o mare senzatie, dupa ce o deschizi un mare nimic . 
click pt. Articol 15 July 2018 19:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
click pt. Articol 12 July 2018 11:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Se contureaza inca un campionat si cupa pentru secuience!!
Ne pare rau pt.Marshall,dar avem alte jucatoare care poate suplinii pe ea.Noi facem rotatii eficiente si nu financiare.Sintem buni,foarte buni,si nu vom avea adversare pe masura nici in acest sezon!! Hai SEPSI SIC!!Bun venit noilor jucatoare....SUCCES SEPSI SIC!! 
click pt. Articol 12 July 2018 10:53
0 
Tu s o faci dupa ce o uzi 
click pt. Articol 11 July 2018 00:00
0 
In primul rând, poți s-o sugi fără s-o uzi? In al II lea rând, toate achizițiile nu fac cât Marshall!  
click pt. Articol 10 July 2018 20:54