U BT Cluj-Napoca închide seria cu Steaua București


Clujenii au câștigat și meciul 3 la mare luptă

U BT Cluj-Napoca este prima echipă calificată în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a câștigat și meciul 3 din seria cu Steaua București. Elevii lui Mihai Silvășan aua avut din nou parte de o partidă dificilă dar au reușit să facă 3-0 la general și să meargă în penultimul act al competiției în minim de meciuri.

Primele puncte ale partidei au fost marcate de Kyndall Dykes în urma unei pătrunderi. Djuric replica după un minut scurs de pe tabelă. Chatman și Delas au dus scorul la 6-2 în favoarea gazdelor. Același Dykes a oprit din fașă run-ul militarilor. Americanul a continuat să marcheze a acumulat rapid 12 puncte și Clujul era în fața, 15-10, după jumătatea sfertului inaugural. Steaua marca ultimele 5 puncte ale sfertului prin Spencer și Mandache și egala la 17. După reluarea jocului cele două echipe au rămas aproape una de cealaltă pe tabelă. Oaspeții au reușit un parțial de 6-0 și conduceau cu scorul de 26-20, cu 5 minute rămase până la pauza mare. După un time-out, U BT Cluj și-a continuat run-ul cu încă 3 puncte aduse de Foulland. Spencer oprea avalanșa cu două libere transformate. Echipa lui Mihai Silvășan și-a continuat prestația solidă iar Spencer a fost cel care i-a ținut pe steliști în joc. Totuși diferența după 20 de minute de joc era una importantă pentru oaspeți, 38-29 iar Steaua a încheiat fără coș marcat de la 3 puncte.

Steaua a avut un start bun de repriză, a reușit un parțial de 10-3 și îl forțau pe Mihai Silvășan să solicite time-out la scorul de 41-39 pentru echipa sa. Tony Easley a marcat o triplă prin care a oprit run-ul gazdelor. Elevii lui Sasa Ocokoljic au ratat câteva ocazii de a echilibra situația pe tabelă iar înaintea sfertului decisiv diferența era de două posesii, 47-73 pentru U BT Cluj-Napoca. Radu Vîrnă marca prin slam dunk primele puncte în secvența decisivă. Din nou, steliștii au irosit șanse să egaleze iar Dorsey marca ușor după un turnover și ducea scorul la 52-49. A venit rapid time-out din partea antrenorului sârb de pe banca Stelei. Scenariul s-a repetat, militarii au avut șansa să treacă în față după două libere ratate de Foulland dar au ratat din nou. Foulland și Dykes i-au dus pe clujeni la două posesii lungi, 57-51, cu 4 minute rămase de joc. Steliștii au făcut un efort considerabil în defensivă dar acest lucru a avut repercusiuni în ofensivă, acolo unde nu au avut limpezime să găsească drumul spre coș. Clujul s-a dus la 8 puncte diferență după liberele marcate de Foulland și Dykes. Mandache a înscris o triplă după recuperarea ofensivă a lui Spencer și partida era relansată cu 1 minut și 18 secunde rămase de joc. S-a stat mai mult apoi la linia de fault, de unde ambele echipe au continuat să rateze. Scorula ajuns la 66-64 pentru U BT și posesia, cu 13 secunde rămase. Rasic nu a putut securiza victoria de la linia de libere și Chatman tot de la libere ducea scorul la 66-67. Orsey a marcat două libere după care clujenii l-au faultat pe Delas. Stelistul a ratat ambele aruncări și U BT Cluj a câștigat cu scorul de 69-66.

Kyndall Dykes a fost cel mai bun jucător al partidei cu 21 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Darrin Dorsey a reușit 13 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive iar Nana Foulland a terminat cu 9 puncte și 12 recuperări.

Austin Chatman a fost cel mai bun marcator al steliștilor cu 16 puncte plus 4 recuperări și 2 pase decisive. Skylar Spencer a încheiat cu 14 puncte și 10 recuerări iar Zarko Djuric a adăugat 11 puncte.

foto: sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs U BT Cluj-Napoca

Bogdan Isailă / 01 May 2019 / 20:48


Galerie foto


gyke E clar
1 
Caracterul câștigă meciuri. 😁 
01 May 2019 21:01
raress23 No coment
1 
Suntem varza!  
01 May 2019 21:07
gyke Până la urmă
1 
Cu 3 0 sunteți în semifinale... Dacă veți câștiga finala cine își va aduce aminte cum ați jucat cu Steaua? 
01 May 2019 21:17
Stefan Cj rares23
0 
Uita-te la Anadolu cu Barca. Am prezis demult ca este un an ratat. 
01 May 2019 21:31
romeovura Stefan Cj
1 
Până și în partida Anadolu cu Barca, în sfertul 2 au fost niște greșeli monumentale. Una peste alta felicitări echipei pentru victorie. Hai U-BT 
01 May 2019 21:38
Stefan Cj romeovura
0 
Ai dreptate. Dar totusi prea mult ratam. As vrea sa fiu optimist. Haide "U"!!! 
01 May 2019 21:45
romeovura Stefan Cj
0 
Din păcate ai dreptate, prea mult (foarte mult) ratăm. Legat de optimism ar trebui sa fim cât mai optimiști. Eu unul sper să câștigăm in acest an campionatul , dar pentru asta ar trebui să trecem de Oradea (90%)sau de Pitești. Iar în finală se joacă totul. Din ce cred eu avem șanse cu Sibiu (dacă e să ajungă în finală) doar din prisma individual (orgoliul de finală). Hai U-BT 
01 May 2019 22:33
studentU cand doi dintre jucatorii
0 
de baza au prestatii atat de slabe si aici ma refer la Washburn dar in special la Rasic, iar restul medii, atunci nu te poti astepta la prea multe. Steaua a fost aseara o echipa pe care am fi putut si ar fi trebuit sa o batem la minim 15 puncte diferenta. Asa cum anticipam, au avut un joc mai slab decat oricare dintre primele doua de la CJ. Dar ne-am cam complacut intr-un joc fara nici o ambitie si am ajuns iarasi sa tremuram pe final, parca altfel nici nu putem castiga un meci.
Speram la un joc mai bun in seria cu Oradea, o echipa de un cu totul alt calibru, din toate punctele de vedere.  
02 May 2019 10:47
gyke U BT
1 
Lasand la o parte acest 3-0, ceva parca s-a rupt in semifinala de cupa cu Oradea. Nivelul de joc e neasteptat de scazut, in ciuda victoriilor. Ma uitam la pauza meciului 2 pe statistica, si excluzandu-l pe Foulland, ceilalti 5 straini combinasera impreuna 5 puncte!!! adica un punct pe om intr-o repriza. Ieri, prin sfertul 3 parca, pe o revenire a Stelei, Silvasan ia time-out, iar la prima actiune, mingea se duce direct la Dykes in 0 grade, care o aresteaza mai bine de 10 secunde, iar apoi arunca contestat fara a atinge inelul.
Sunt foarte curios cum vor arata la primul meci din semifinale. Cumva, nici Oradea sau Sibiu nu joaca la un nivel prea grozav, dar parca sunt net peste Cluj. Vedem ce urmeaza... 
02 May 2019 12:32
studentU nici un meci nu seamana
0 
cu altul, mingea e rotunda :))
vedem, cine stie, se motiveaza baietii si bat tot pana la final :))
vorbind mai serios, valoare in lot este numai ca nu-i pusa in valoare si parca si la capitolul motivatie stam destul de prost. Adica parca jucatorii nu sunt asa flamanzi precum afirma Dorsey inaintea seriei cu Steaua.  
02 May 2019 13:27
raz 3-0
1 
e 3-0 sec, restul e can-can 
02 May 2019 11:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53
underCat gata cu vestile proaste
0 
bine, ar putea pleca la Oradea sau Cluj, dar asta e alta poveste. Daca intr-adevar s-a negociat pana acum inseamna ca mai asteptam pana aflam inlocuitorul.  
click pt. Articol 17 July 2019 18:46