U BT Cluj-Napoca învinge pe BCM U FC Argeș Pitești


U BT Cluj-Napoca învinge pe BCM U FC Argeș Pitești la o diferenţă de 2 puncte

U BT Cluj-Napoca învinge pe BCM U FC Argeș Pitești cu scorul de 106-104 (19-20, 22-20, 28-25, 20-24, 17-15)

De la U BT Cluj-Napoca s-au remarcat: Kyndall Dykes cu 22 puncte (1x3), 2 recuperări și 2 pase decisive, Darrin Ray Dorsey cu 22 puncte (3x3), 4 recuperări și 7 pase decisive și Jason Washburn cu 14 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.

De partea cealaltă s-au remarcat Jahii Carson cu 27 puncte (1x3), 7 recuperări și 8 pase decisive, Mladen Jeremic cu 19 puncte (2x3), o recuperare și o pasă decisivă și Maksym Korniienko cu 13 puncte (1x3) și 2 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

totalbaschet.ro / 11 March 2019 / 21:29



3 
Arbitraj execrabil (de ambele părți), dar cum să pierzi de la +9 cu 1 minut de joc???  
11 March 2019 21:32
bulcul Puteau sa
1 
Rateze oricat, sa ia oricat, trebuia numai sa nu le dea acele 2 puncte gratis, dar no... Apoi ratarea lui carson din nou, greu de crezut. 
11 March 2019 21:34
Renan Un meci
3 
Pierdut de banca tehnică după paretea mea. E bine ca s a luat time out dupa ce ne au egalat... Arbitraj prost cu decizii pro si contra de ambele părți, dar sub ochii arbitrului a fost un fault al lui Washburn la Ciotlaus, care ar fi adus posesie si eliminarea jucatorului clujean. Felicitări Carson care joaca din ce in ce mai bine. 
11 March 2019 21:38
0 
nu am treaba cu niciuna dintre echipe, cu atat mai putin cu antrenorul pitestiului, dar crezi ca trebuia sa ceara timeout anticipand ca va aluneca Jeremic cu mingea in mana? cerea timeout pt a pregati o schema cu acelasi scop, sa ajunga mingea la Jeremic, nu? practic, avea situatia sub control, mingea la cel mai bun shooter si sansa de a face 4 puncte cu cateva secunde inainte de final. Daca el nu aluneca... 
11 March 2019 22:31
Renan Pentru ca
2 
Echipa pierduse 7 pct din avantajul de 9 si cred ca un time out ar fi liniștit putin echipa. 
11 March 2019 22:52
1 
fiecare cu parerea lui, dar cand ai sansa sa faci repunerea fara presiune, cum s-a intamplat, sa-i dai mingea lui Jeremic, care nu trebuie decat sa astepte faultul, parca n-are logica sa ceri timeout. poate fi mai complicat sa-i repui din situatie statica. 
11 March 2019 22:54
1 
Dar cu repunerea aia ce a fost? De ce nu a mutat atacul în terenul Clujului, mai erau doar câteva secunde?  
11 March 2019 23:02
Renan La meciul
2 
Cu Timișoara cand trebuia sa repunem din terenul nostru, avand avantaj, am repus din terenul advers. Acum, cu 7 secunde, cand puteam repune din terenul advers, s a ales să repunem din propriul teren. Total neinspirat... 
11 March 2019 23:06
razv-an repunere
0 
Acum timpul (si scorul) erau de partea Pitestiului. Le convenea sa treaca cat mai mult. Si cat mai repede. Doar ghinionul lor a facut sa castigam azi. Avem cam multi accidentati (ca niciodata) si e greu sa joci. Mi-a placut in schimb determinarea si jocul mai "cu cap". Jucam bine sub panou (daca nu jucam cu Sibiul) 
11 March 2019 23:24
1 
Azi am fost praf, arbitraj praf. La fel de bine putea castiga si Pitestiul. Sa vedem miercuri. Alhaji doar pluteste deocamdata. Foulland nu m-a impresionat deloc. Anul asta nu putem avea pretentii. Dar mergem mai departe.
Haide U!!! 
11 March 2019 21:55
-1 
corect e: azi am fost praf dar am avut arbitraj beton.  
11 March 2019 22:49
vlad-ucv Pitesti
1 
Chiar dacă ne avantajează ,infrangerea Piteștiului este nemeritată.Au pierdut stupid, un meci pe care l-au controlat pana in minutul 39.Jeremic nu o să uite prea curând acest meci.Oricum,FELICITARI ! 
11 March 2019 21:57
underCat azi jucam in 8
0 
avem oopt jucatori azi jucam in 8...in 4 culori!  
11 March 2019 21:58
1 
Un meci in care am avut doua scheme: in primele doua sferturi am dat mingea lui Alhaji sa rezolve singur fazele, iar in sferturile 3-4 am dat mingea lui Dykes. 
11 March 2019 22:10
0 
Vrem pe Orbeanu presedinte 
11 March 2019 22:17
0 
1. Echipa nu cred ca arata de locul 6, dar poate sunt subiectiv. 2. Azi, Clujul a fost sub noi. 3. Marele Dykes zici ca e cel mai mare cersetor. 4. De ce Nini a primit tehnic si Silvasan nu? 5. 43-29, raportul liberelor. Daca nu ma insel, in ultimul minut, Clujul a marcat cel putin 5 puncte din libere, iar Pitestiului nu i s-a fluierat nimic. 6. Jeremic nu are vina, pur si simplu asa a fost sa fie. 7. Carson arata din ce in ce mai bine, Bailey nu pare pregatit fizic dar pare ok, Sturanovic din nou bun. 8. Per total cred ca meritam victoria, cum a zis si Silvasan. 9. Oare cand vom avea arbitraj corect? Hai Pitesti. Sa stiti ca exista si fani adevarati. 
11 March 2019 23:18
0 
Deci, repunerea de sub panou cu câteva secunde înainte de final face toți banii! Ăia pe care îi primește Nini! Omu' e looser patentat! Cum, frate, să pierzi un avantaj de 9 puncte cu 1',40" înainte de final? Chiar nu simți sau ești depășit? Apoi, meci de meci primești tehnic, elefanții ăia din conducere nu observă asta? Păi prost să fii da' tot observi că un tehnic la antrenor costă ceva, la LNBM nu știu exact, anul trecut la LNBF costa 700 lei. Banii ăștia cine îi plătește, cumva se rețin din salariu? Apoi, ce se întâmplă cu Paliciuc? De ce este uitat constant? Cumva, Măciucă, asa-zis produs al Phoenix Galați, merită mai mult? Multe întrebări...  
12 March 2019 00:48
andrac amuzant
0 
Tot ce scrii, nene. Daca ai ceva cu Nini, zi-i lui,dar se pare ca nu esti asa bine informat. Paliciuc e out o luna, a fost operat, s-a tot anuntat. Iar repunerea au dictat-o arbitrii, nu el. Sunteti depasiti astia care comentati. Si eu merg la baschet de 10-15 ani, dar in ultimul timp, prea multi 'cunoscatori'. 
12 March 2019 00:52
2 
Să mori tu!!! Locul repunerii de după time-out în ultimele două minute îl alege antrenorul după ce anunță arbitrii pentru a pune în temă antrenorul advers. Boss, poți merge cât vrei la meciuri de baschet, important e să ai suficient discernământ încât să îl și înțelegi!  
12 March 2019 01:02
0 
Boss, sigur esti fan al baschetului feminin si probabil ti-a ramas ceva in cap cu Nini. Lasa-ne, du-te. Cum a zis-o Todorov, trebuie sa fii hater ca sa poti sta sa comentezi doar baliverne. 
12 March 2019 08:13
gyke @andrac
0 
Tu citești altceva în afară de ce scrii tu? Nu ai văzut nici un meci de baschet anul ăsta? Îți explică omul regulă nouă, dar tu o ții tot pe-a ta... Gizăs! 
12 March 2019 08:21
0 
Pentru mine e clar că e ceva putred la Pitești! Dintr-o sursă sigură am auzit că bugetul de la baschet sare de un milion de coco. Din banii voștri, ai pitestenilor. Probabil că mizează pe întârzierea voastră, cheltuială mare pentru un loc 6. E bine că voi vedeți conspirații. Apropo, mă învârt mai mult în lumea baschetului decât crezi tu!  
12 March 2019 09:05
pipzn Meci
1 
castigat cu mare sansa de catre "U". Felicitari doar pentru victorie ca altfel:
-cand ma gandesc ca sezonul trecut eu (si altii) ne plangeam ca aveam vreo 10 TO per meci, in ultimele 2 meciuri, cu Sibiul am avut 19 cu Pitestiul 18....
-ma intreb cand si daca o sa vedem un progres ca joc de echipa (avand acelasi antrenor) ca tot la "dati mingea lui Dykes" (cu variatiunea Alhaji Mohammed) am ramas. Nu pot sa-mi scot din minte o faza de aseara in care ne aflam cu ambii pivoti mari pe teren (Washburn si Foulland) insa la mare distanta de inel, nimeni la recuperare ofensiva si Dykes a aruncat de la semidistanta.
-daca in unul dintre sezoanele anterioare in care am fost angrenati la un moment dat si in meciuri de cupa europene si Cupa Romaniei mai intelegeam o eventuala oboseala si implicit un ritm de joc mai lent, "economicos", acum pur si simplu nu gasesc nicio scuza pentru jocul static si fara orizont. Mai astept sa vad ceva meciuri de play off, cate vor fi ca la asa joc nu meritam sa avem prea multe.
-intr-un comentariu la un articol legat tot de acest meci, cineva se plangea de pivoti. Nu prea sunt de acord. La faza defensiva au reusit 6 capace, iar ofensiv doar Rasic (care ieri nu stiu de ce nu a jucat) si Kuti mai incearca cat de cat constant sa ii joace cum trebuie.

In alta ordine de idei ma intreb daca voi vedea si ceva gesturi de fair play de la jucatori, indiferent de echipa. Nu ma refer la vreo faza confuza cu "paduri de maini", minge rapida care e atinsa de mai multi si chiar exista loc de confuzii ci la situatiile clare in care jucatorul in cauza sa recunoasca ca din el a ajuns mingea in afara terenului. Aseara au fost doua faze consecutive in care arbitrul a dat out (in favoarea pitestenilor) desi a fost absolut clar (inclusiv pentru jucator) ca mingea a lovit exclusiv jucatorul lor inainte de a iesi afara. 
12 March 2019 10:52
razv-an completare
0 
Si Dorsey joaca cu pivotii - are si cea mai mare medie de pase decisive/meci.
Iar ca un plus fata de sezoanele trecute (insuficient insa) vad o circulatie mai mare a mingii. Ramane insa "schema clasica" in conditii de stres (nevoie de puncte, timp putin) 
12 March 2019 18:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
Factorul X pentru fiecare echipă calificată în playoff-ul LNBM
Care este baschetbalistul care poate decide soarta unui meci în favoarea echipei sale 
Porter Troupe: „Am muncit și muncim în continuare, pentru că ne dorim să ajungem în semifinale”
SCM U Craiova se duelează în sferturile de finală ale LNBM cu SCM Timișoara 
Darrin Dorsey: „Vom juca foarte flămânzi, la fel ca niște câini care n-au mâncat de câteva luni”
U-BT Cluj-Napoca debutează miercuri (24.04) în playoff-ul Ligii Naționale împotriva Stelei 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23