U BT Cluj-Napoca învinge pe Steaua CSM EximBank


U BT Cluj-Napoca învinge pe Steaua CSM EximBank la o diferenţă de 2 puncte

U BT Cluj-Napoca învinge pe Steaua CSM EximBank cu scorul de 87-85 (26-21, 21-17, 21-25, 19-22)

De la U BT Cluj-Napoca s-au remarcat: Ousmane Barro cu 27 puncte, 13 recuperări și o pasă decisivă, Kyndall Dykes cu 22 puncte (1x3) și 2 pase decisive și Vlad Moldoveanu cu 14 puncte (2x3), 5 recuperări și 3 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Marius Runkauskas cu 18 puncte (2x3), o recuperare și 4 pase decisive, Morris Sharaud Curry cu 14 puncte (1x3) și 10 pase decisive și Catalin Lucian Baciu cu 13 puncte și o recuperare.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre Steaua CSM EximBank
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 19 mai 2017 / 21:39



studentU cine a inteles ceva
1 
din meciul asta sa faca bine sa explice. 
19 mai 2017 21:55
KBSC2430 studentU
0 
In ce sens? La ce te referi? 
19 mai 2017 21:58
studentU la ce s a jucat
3 
aparari varza cel putin in primele 2sf, atacuri in marea majoritate rezolvate pe solutii individuale, a parut ca va castiga cine are 1 pct in plus la final. Adica in ritmul asta fiecare dintre urmatoarele meciuri paote fi castigat tot asa la limita de oricare dintre echipe. La ce a aratat steaua azi mi as dori o finala mai mult gandita decat fugita...sper ca are sens 
19 mai 2017 22:03
-13 
19 mai 2017 22:05
studentU du te prietene la somniq
0 
Cu campeoni in suflet nu povestim 
19 mai 2017 22:09
3 
Ii greu cand de pe 1 mergi pe 4 da lasa frustrarea. 
19 mai 2017 22:14
lublaj pt tsc ala din Oradea
1 
cine-i mamitzica lui papushelu? Sere sau achim? frustrare maxima!!!!
 
19 mai 2017 22:15
-15 
19 mai 2017 22:19
vass bela tsc-1980
1 
Pro primo : de dat chiar ca nu s-au dat sanctiuni contra stelei pt protestele repetate . Pro secundo : Pacat de atmosfera faina creata la Cluj si de oradeni, ca strica totul cate un destept cum este acest asa zis suporter , care nu se ridica mai mult decat nivelul unor copite paradite ...  
19 mai 2017 22:29
-3 
E lejer din fata tv-ului:) doar pe alea le-ai vazut? Bombe, avioane, elicoptere... 
19 mai 2017 22:21
tarb Ovidel
-2 
Ovidel vezi ca-i tarziu mami ,tb sa faci nani. 
19 mai 2017 22:36
ovidiu89 Sigur ca da acum
0 
Te Invit la o bere! Dar stai ca tu te-ai uitat la nora pentru mama sau mama mea gătește mai bine. Somnic pufos sa ai si toate bune! 
19 mai 2017 22:52
1 
Lasa.e ok.te inteleg.cand pierzi decisivul la cluj si primul meci la sibiu frustrarea e maxima. 
19 mai 2017 23:48
vass bela Bine c-am castigat !
4 
Bine c-am castigat, dar jocul scartaie, ceva nu merge cum ar trebui . Kuti din nou temator, dar ce sa spunem despre Adamovic care la doua incercari de 3 pct n-a nimerit nici panoul ?! Sau ratarile lui Vlad ? Inclusiv Max l-a imitat pe Filip . Nereusitele astea pot avea o singura cauza, pregatirea psihologica proasta, de asta bietul Kuti nu se regaseste, iar titularii cu mari realizari de 3 pct in campionat, arunca cu mana tremuranda neatingang nici macar panoul !!! Noroc ca nici Steaua n-a facut un meci mare, dar ei oricum au stat mai bine cu psihicul, daca la fel vom continua, numai o minune ne poate face campioni ! 
19 mai 2017 22:22
0 
Poti sa arunci de la 3 pct daca aruncarile respective sunt fortate 
20 mai 2017 11:37
0 
ai dreptate cu copitele! dar sunt ale celor de pa banca stelei care nu au luat tehnic! deci pentru voi e turca! 
19 mai 2017 22:33
4 
Stie careva de ce s-a dus direct la cabine dupa meci si nu a ramas pe parchet? 
19 mai 2017 22:37
pipzn Meci
5 
Felicitari ambelor echipe pentru efort si lui "U" pentru o victorie muncita dar totusi meritata.

Miza meciului si-a pus amprenta, mai ales la inceput. (Rar se intampla sa vezi un jucator de talia lui Dykes sa fie singur sub inel si sa rateze). La acest nivel lipsa de concentrare (pasa aiurea Barro pentru contraatac, pasa aiurea Adamovic, "invitarea" reciproca la recuperare - un jucator stelist a scos mingea dintre 3 jucatori clujeni) te poate costa in final scump.

Steaua a jucat exact ce stie, a revenit mai motivata si dinamica dupa pauza si cred ca putea obtine victoria daca Malesevic nu ar fi fost scos practic din joc asa devreme de cele 3 greseli personale acumulate rapid (a trebuit sa joace mai putin si mai prudent decat in mod normal. Cand s-a putut manifesta a punctat eficient).

La Cluj se vede faptul ca a trebuit (si din pacate va trebui) sa joace (la fel ca ultimul meci de semifinala cu Oradea) altceva fata de tot ce a jucat in tot restul sezonului. Facand abstractie de jocul personal a lui Dykes, respectiv Adamovic (care nu ar trebui sa fie o surpriza pentru nimeni cu bune si mai putin bune), Kariniauskas si modul in care a combinat cu Barro a fost cheia succesului de azi. Pentru senzatia de joc "incropit" pe ultimii metri a fost in regula dar nu pot sa nu ma intreb daca va fi suficient sa castigam aceasta serie finala.

Frumos gestul cu tricourile de antrenament inscriptionate cu numele lui Rasic.
Frumoasa si atmosfera din sala pana la anumite manifestar a la galerie de fotbal.

Seria se joaca. 
20 mai 2017 00:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ousmane Barro, MVP-ul finalei și MVP-ul sezonului în opinia Eurobasket.com
Site-ul de specialitate a desemnat și cel mai bun prim-cinci al campionatului nostru, acordând multe alte distincții 
SURSE. U-BT Cluj, direct în grupele Basketball Champions League, Steaua în preliminarii
De asemenea, CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca în FIBA Europe Cup 
Sezonul 2016/2017 în România, 3 trofee puse în joc, toate 3 câștigate de U-BT Cluj-Napoca
Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic au câștigat pe rând SuperCupa României, Cupa României și campionatul 
Ousmanne Barro: “E de necrezut. În sfârșit am reușit să câștig titlul”
Senegalezul a jucat în a patra sa finală LNBM 
Kyndall Dykes: “E un sentiment incredibil”
Dykes, la al doilea titlu în tricoul lui U BT Cluj-Napoca 
FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro
Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei 
Mihai Silvășan: „Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei și le mulțumesc din suflet pentru că au rămas împreună”
Silvă a câștigat titlul de campion național în 2017 din postura de antrenor, după ce în 2011 o făcea ca jucător, în ambele situații reprezentând culorile clubului de sub Feleac 
Jukka Toijala: „Primele două meciuri au fost strânse, nu și astăzi”
Antrenorul finlandez consideră că echipa sa a fost lipsită de energie în meciul 3 al finalei LNBM 
FINALA 2017. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca este noua campioană națională a României
Clujenii s-au impus în meciul 3 pe terenul Stelei și au câștigat finala cu 3-0 la general 
Titus Nicoară și Bobe Nicolescu vor îmbrăca echipamentul lui CSM CSU Oradea și în stagiunea viitoare
Cei doi jucători români se află sub contract cu formația bihoreană 
doru_aka47 Moldoveanu
0 
Moldoveanu e la Cluj si sezonul viitor. Are contract. 
click pt. Articol 28 mai 2017 02:04
stg257 sibiu
0 
csu a avut un sezon regulat excelent ... m-as fi asteptat la mai multi jucatri in primele echipe ... anyway i'm.not an expert ... si chestiile.astea.is tare subiective :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:19
gyke Subiectiv
0 
Cooper nici macar in a treia echipa? 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:06
stg257 ciudat
0 
sincer imi par ciudate rezultatele de mai sus ... poate pentru ca zeno si barnette si vlad au fost accidentati bune perioade de timp (pe.rasic nu-l includ in aceeasi categorie pentru simplu fapt ca varsta il facea sa arate ce are mai bun doar in meciurile cheie) ... si ca mvp ... eu personal i-as fi dat lui vlad aceasta distinctie (nu ca barro n-ar merita-o) ... dar sunt cateva capitole care sunt greu de masurat ... gen apararea ... si-n plus are aproape 3 apg ca pf, e cel mai faultat jucator din campionat (te.si pedepseste la libere) ... un procentaj criminal la 3p pentru un 4 (42% deschide jocul.tuturor coechiperilor) ... iar in aparare n-am vazut om mare care.sa aibe atata dibacie la hedge-uri ... tare m-as bucura sa-l vad inca un sezon la cluj :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:53
stg257 just saying
0 
pai tinand cont ca aveau doar 20% din 200 de locuri ... anyway ... o fost fain azi pe malul somesului :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:34
Take2 Cel mai
0 
Cel mai bun tânăr jucator 
click pt. Articol 27 mai 2017 17:51
ovidiu89 Dedicam totul lor
0 
Pentru tsc-csm si tarb Alias hârb le dedic aceste trofee lor:) si sa nu uitam tarb " csu întotdeauna sub U" nu m-am putut abține la acest slogan:) care le place unora din Sibiu 
click pt. Articol 27 mai 2017 16:10
stg257 infrastructura
0 
doamne-ajuta sa prindem vremuri cu sali de 15000 de locuri pline :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:48
vass bela Inca un pivot
0 
Intr-o interventie anterioara am scris ca trebuie adus un nou pivot . Sub impulsul emotiei castigarii titlului, exprimarea mea a fost gresita . Concret, am vrut sa zic ca ne mai trebuie un pivot, folosirea lui Torok pe pozitia 5 nu este o solutie solida , iar G. Toth nu este de nivelul lui U . 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:33
0 
Nici nu m-am gandit sa schimbe sala doar pt Finala. Asa cum pt Campionatul European sala trebuie omologata dupa anumite standarde de catre FIBA, la fel ar trebui omologate si salile in Romania de catre FRB pt meciurile de prima divizie, bineinteles la un alt nivel. In acea sala de garnizoana nu are ce cauta un meci de prima divizie. Trebuie impuse niste standarde minimale, care daca ele exista (nu stiu) ar trebui ridicate la un alt nivel.  
click pt. Articol 27 mai 2017 15:31