U BT Cluj-Napoca învinge pe Steaua CSM EximBank


U BT Cluj-Napoca învinge pe Steaua CSM EximBank la o diferenţă de 2 puncte

U BT Cluj-Napoca învinge pe Steaua CSM EximBank cu scorul de 87-85 (26-21, 21-17, 21-25, 19-22)

De la U BT Cluj-Napoca s-au remarcat: Ousmane Barro cu 27 puncte, 13 recuperări și o pasă decisivă, Kyndall Dykes cu 22 puncte (1x3) și 2 pase decisive și Vlad Moldoveanu cu 14 puncte (2x3), 5 recuperări și 3 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Marius Runkauskas cu 18 puncte (2x3), o recuperare și 4 pase decisive, Morris Sharaud Curry cu 14 puncte (1x3) și 10 pase decisive și Catalin Lucian Baciu cu 13 puncte și o recuperare.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre CSM Steaua EximBank
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 19 May 2017 / 21:39



studentU cine a inteles ceva
1 
din meciul asta sa faca bine sa explice. 
19 May 2017 21:55
KBSC2430 studentU
0 
In ce sens? La ce te referi? 
19 May 2017 21:58
studentU la ce s a jucat
3 
aparari varza cel putin in primele 2sf, atacuri in marea majoritate rezolvate pe solutii individuale, a parut ca va castiga cine are 1 pct in plus la final. Adica in ritmul asta fiecare dintre urmatoarele meciuri paote fi castigat tot asa la limita de oricare dintre echipe. La ce a aratat steaua azi mi as dori o finala mai mult gandita decat fugita...sper ca are sens 
19 May 2017 22:03
-13 
19 May 2017 22:05
studentU du te prietene la somniq
0 
Cu campeoni in suflet nu povestim 
19 May 2017 22:09
3 
Ii greu cand de pe 1 mergi pe 4 da lasa frustrarea. 
19 May 2017 22:14
lublaj pt tsc ala din Oradea
1 
cine-i mamitzica lui papushelu? Sere sau achim? frustrare maxima!!!!
 
19 May 2017 22:15
-15 
19 May 2017 22:19
vass bela tsc-1980
1 
Pro primo : de dat chiar ca nu s-au dat sanctiuni contra stelei pt protestele repetate . Pro secundo : Pacat de atmosfera faina creata la Cluj si de oradeni, ca strica totul cate un destept cum este acest asa zis suporter , care nu se ridica mai mult decat nivelul unor copite paradite ...  
19 May 2017 22:29
-3 
E lejer din fata tv-ului:) doar pe alea le-ai vazut? Bombe, avioane, elicoptere... 
19 May 2017 22:21
tarb Ovidel
-2 
Ovidel vezi ca-i tarziu mami ,tb sa faci nani. 
19 May 2017 22:36
ovidiu89 Sigur ca da acum
0 
Te Invit la o bere! Dar stai ca tu te-ai uitat la nora pentru mama sau mama mea gătește mai bine. Somnic pufos sa ai si toate bune! 
19 May 2017 22:52
1 
Lasa.e ok.te inteleg.cand pierzi decisivul la cluj si primul meci la sibiu frustrarea e maxima. 
19 May 2017 23:48
vass bela Bine c-am castigat !
4 
Bine c-am castigat, dar jocul scartaie, ceva nu merge cum ar trebui . Kuti din nou temator, dar ce sa spunem despre Adamovic care la doua incercari de 3 pct n-a nimerit nici panoul ?! Sau ratarile lui Vlad ? Inclusiv Max l-a imitat pe Filip . Nereusitele astea pot avea o singura cauza, pregatirea psihologica proasta, de asta bietul Kuti nu se regaseste, iar titularii cu mari realizari de 3 pct in campionat, arunca cu mana tremuranda neatingang nici macar panoul !!! Noroc ca nici Steaua n-a facut un meci mare, dar ei oricum au stat mai bine cu psihicul, daca la fel vom continua, numai o minune ne poate face campioni ! 
19 May 2017 22:22
0 
Poti sa arunci de la 3 pct daca aruncarile respective sunt fortate 
20 May 2017 11:37
0 
ai dreptate cu copitele! dar sunt ale celor de pa banca stelei care nu au luat tehnic! deci pentru voi e turca! 
19 May 2017 22:33
4 
Stie careva de ce s-a dus direct la cabine dupa meci si nu a ramas pe parchet? 
19 May 2017 22:37
pipzn Meci
5 
Felicitari ambelor echipe pentru efort si lui "U" pentru o victorie muncita dar totusi meritata.

Miza meciului si-a pus amprenta, mai ales la inceput. (Rar se intampla sa vezi un jucator de talia lui Dykes sa fie singur sub inel si sa rateze). La acest nivel lipsa de concentrare (pasa aiurea Barro pentru contraatac, pasa aiurea Adamovic, "invitarea" reciproca la recuperare - un jucator stelist a scos mingea dintre 3 jucatori clujeni) te poate costa in final scump.

Steaua a jucat exact ce stie, a revenit mai motivata si dinamica dupa pauza si cred ca putea obtine victoria daca Malesevic nu ar fi fost scos practic din joc asa devreme de cele 3 greseli personale acumulate rapid (a trebuit sa joace mai putin si mai prudent decat in mod normal. Cand s-a putut manifesta a punctat eficient).

La Cluj se vede faptul ca a trebuit (si din pacate va trebui) sa joace (la fel ca ultimul meci de semifinala cu Oradea) altceva fata de tot ce a jucat in tot restul sezonului. Facand abstractie de jocul personal a lui Dykes, respectiv Adamovic (care nu ar trebui sa fie o surpriza pentru nimeni cu bune si mai putin bune), Kariniauskas si modul in care a combinat cu Barro a fost cheia succesului de azi. Pentru senzatia de joc "incropit" pe ultimii metri a fost in regula dar nu pot sa nu ma intreb daca va fi suficient sa castigam aceasta serie finala.

Frumos gestul cu tricourile de antrenament inscriptionate cu numele lui Rasic.
Frumoasa si atmosfera din sala pana la anumite manifestar a la galerie de fotbal.

Seria se joaca. 
20 May 2017 00:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Martin Zeno, MVP-ul etapei a VIIa din Top 6
Americanul a fost cel mai bun jucător în partida câștigată de Oradea la Pitești 
LNBM Top 6, etapa a VIII-a: Program și televizări
Meciul dintre U-BT Cluj și BCM U Pitești nu va fi transmis 
Tayloe Taylor a reușit performanța stagiunii în înfrângerea clară cu SCM U Craiova
Americanul a depășit performanța reușită de fostul său coechipier, Andrija Bojic 
Double-double și cea mai bună evoluție în Top 6 pentru Chris Cooper
Prestația pivotului nu a fost suficientă pentru ca BC CSU Sibiu să plece neînvinsă de la București 
Florin Nini: „Aceste meciuri nu au intensitatea celor de 1-6. Noi trebuie să ne reglăm relațiile de joc”
Antrenorul lui Phoenix Galați a vorbit și despre latura financiară și o colaborare cu viitorul CSM 
Dan Ionescu: „Phoenix a dovedit încă o dată că este o echipă mai bună decât noi”
Timba Timișoara a suferit a 4-a înfrângere cu gălățenii în acest sezon 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”
După această conferință, Șapera a fost demis de conducerea piteștenilor 
Succes clar pentru Phoenix Galați pe terenul Timbei
Gălățenii au avut un ecart maxim de 26 de puncte la Timișoara 
Cristian Achim: „Am văzut foarte multe în baschet, dar așa ceva nu am mai întâlnit”
Antrenorul orădenilor a vorbit și despre decizia de a se apăra în zonă: „Trebuia să încerc orice” 
CSM CSU Oradea câștigă un thriller cu BCM U Pitești
Orădenii s-au impus în overtime după ce au fost conduși la 20 de puncte în sfertul 4 
studentU da care i
0 
mai de baza pe pozitia lui, Virjile? Am zis eu ca e nemaipomenit de bun sau ca e peste Dykes? (btw, pe aparare chiare peste dykes 😉). Doar am zis ca din ce avem acum, anul asta, e jucator care iti poate face meciuri f bune, alaturi de alti 3 sau 4. Restul de 7-8, mai putin. Arata mi unde gresesc. 
click pt. Articol 20 April 2018 02:27
ydesh_apu Top antrenori
0 
Provocare: Alcatuiti un clasament al celor mai competenti anternori romani. Sa zicem primii. 3 (oare exista mai multi :))) ? ). 1 Costescu 2 Achim 3 Sapera 
click pt. Articol 19 April 2018 22:52
Virjil Kromah
0 
Studentule, daca asta îi piesa de baza eu sant viitorul papă de la roma,cand pierde 20 de mingi pe meci e de baza pt adversari,ieri de exemplu în ultimele minute ă aruncat ca o vită de la peste 8 m cand mai aveam 14 secunde de atac și scorul era egal..mai urmeaza sa ne lămurești ca e peste dykes... 
click pt. Articol 19 April 2018 21:27
0 
Cu siguranta cel mai bun recuperator din campionat si un aparator desavarsit. Pacat ca nu are procentaje mai bune la aruncari... chiar si asa e greu de crezut ca va ramane sezonul viitor la noi. 
click pt. Articol 19 April 2018 19:08
DonJuan Chris
0 
Un jucător disciplinat, serios, muncitor și ascultător. Își merită cu prisosință salariul la CSU. Cred că orice antrenor și-ar dori sa lucreze cu un astfel de jucător. 
click pt. Articol 19 April 2018 18:27
0 
ramane de confirmat teoria prezentata. Adica sa mai prinda meciuri din astea oamenii de pe banca.  
click pt. Articol 19 April 2018 13:33
mailman mai sunt trei...
0 
Am "cerut" echipei o victorie la o posesie la Pitesti si ne-ati oferit in bonus prelungiri! Ati exersat scheme si ati "consumat" statistica negativa la ratari (exceptie liberele!), acuma urmeaza "ultimele trei"... Astea trei ne trebuie toate! Asa ca sa le luam pe rand si sambata sa dam prima bataie pe teren propriu celor din Sibiu, fara sa exageram iarasi cu "suta" ca la Oradea... Calm, avem timp, incercam scheme in continuare, vedem daca e bun Nicolic si profitam de faptul ca echipa din Sibiu e in deruta. Nu fortam ca sa nu riscam accidentari. Barfta Vrajitorule! 
click pt. Articol 19 April 2018 11:37
studentU te mai putem trimite o data
0 
Kromah e un jucator way about average pt campionatul nostru si una dintre piesele de baza sezonul asta la U. Nu poti dupa un meci slab sa caracterizezi un jucator, asa cum nu poti sa o faci nici dupa cel mai bun meci al lui.
Overall, cred ca pe parcursul sezonului (inclusiv a campaniei Europene) Kromah mai mult a ajutat decat a tras echipa in jos. Sunt alti jucatori si alte probleme la echipa, nu Kromah.  
click pt. Articol 19 April 2018 10:11
0 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”

deci n-are treaba jocul bun ofensiv cu transizia slaba... 
click pt. Articol 19 April 2018 10:08
studentU da, de acord
0 
miscare fooooarte proasta chiar inainte de play-off. Daca ei cred ca echipa actuala putea mai mult, cred ca se inseala avand in vedere ca steaua si cluj au bugete semnificativ mai mari (cel putin asa pare din structura loturilor) iar oradea si sb au ceva mai multa continuitate la nivel inalt. Deci primele 4 locuri, respectiv semifinalele campionatului, sunt cam bookuite de cele 4. TM poate produce o surpriza placuta pt ca are niste atuuri speciale (atat in lot cat si pe banca - Costescu), iar U poate produce o surpriza neplacuta pentru ca suntem intr-o forma foarte proasta, obositi si parca demotivati, la combativitate suntem parca cei mai slabi din top 6, poate doar alaturi de Pitesti. In rest, TM, Oradea, SB, Steaua au cam la fiecare meci dorinta si intensitatea potrivite (bine, si asta cu exceptii, vezi meciul SB de la Oradea, unde SB a cazut pur si simplu).  
click pt. Articol 19 April 2018 09:04