U BT Cluj-Napoca câștigă greu meciul 2 al seriei cu Steaua București


Elevii lui Mihai Silvășan s-au desprins la general, 2-0

U BT Cluj-Napoca și-a apărat cu mari emoții avantajul terenului propriu în seria cu Steaua București. Ardelenii au câștigat meciul meciul 2 al seriei cu scorul de 73-70 dar au tremurat pe final, când militarii au revenit la conducere.

Partida de la BT Arena a avut un început sub semnul echilibrului. Oaspeții au fost primii care s-au desprins la două posesii, în urma unei reușite de la 3 puncte a lui Radu Vîrnă, 14-9 cu 4 minute rămase din primul sfert. Foulland a răspuns rapid cu două coșuri consecutive. U BT Cluj-Napoca a revenit la conducere în ultimul minut al actului dar Chatman cu triplă a stabilit scorul după 10 minute de joc, 21-19 pentru Steaua. La reularea jocului, trupa lui Sasa Ocokoljic nu a mai cedat conducere. Militarii au avut un avantaj de maxim 6 puncte în sfertul doi. Clujenii s-au trezit abia în final de sfert, când Foulland și Rasic marcau 5 puncte la rând și restabileau egalitatea. Chatman a transformat două libere în final de repriză, Dorsey doar una și Steaua avea avantaj minim la pauză, 35-34.

După revenirea de la cabine Steaua a contiunat să stea în față dar avantajul bucureștenilor era extrem de fragil. Kyndall Dykes a marcat primele sale puncte abia în sfertul trei dar reușita lui o ducea pe U BT în avataj, 42-40. Elevii lui Mihai Silvășan nu au repetat sfertul trei din primul meci și Steaua a rămas aproape iar tripla lui Chatman din final de sfert îi ducea din nou avantaj pe steliști, 54-52. U BT Cluj-Napoca a reușit un parțial de 8-0 în startul actului decisiv. Djuric a oprit run-ul gazdelor. Dykes și-a intrat în ritm și gazdele au ajuns la lus 7. Spencer cu patru puncte la rând o aducea pe Steaua la o posesie, cu mai puțin de 3 minute rămase de joc. A urmat time-out Cluj, Dorsey a ratat iar la celălalt panou Chatman restabilea egalitatea, 66-66. Tot fundașul american îi ducea pe militari în avantaj, după o nouă ratare a gazdelor. A urmat o nou time-out dar imediat după acesta Rasic a înscris o triplă. Chatman a irosit un atac al Stelei, după care Dorsey a fost trimis la linia de fault, de unde nu a greșit. Până la final tabela a rămas neschimbată, 71-68 la final.

Nana Foulland a fost cel mai bun jucător al meciului cu 20 de puncte și 6 recuperări. Darrin Dorsey și Kyndall Dykes au adăugat fiecare câte 11 puncte pentru U BT Cluj-Napoca.

Austin Chatman a fost cel mai bun stelist cu 23 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive iar Zarko Djuric a contribuit cu 18 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive.

foto: sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSA Steaua București

Bogdan Isailă / 26 April 2019 / 20:49


Galerie foto


studentU baietii
4 
au dat dovada de caracter in seara asta 😂 
26 April 2019 20:56
gyke 😁
0 
Decât caracter...  
26 April 2019 20:59
vass bela Bravo Silva, din nou,
4 
ati dat dovada, ca deobicei, de caracter si ati maturat pe jos cu increzutii de la Steaua ! Formidabil sezon, este o placere sa va urmarim, nu degeaba devine naincapatoare BT Arena ! Si vorba lui gyke, merita felicitari si marele artizan al acestei superechipe, vesnicul Cristescu !  
26 April 2019 21:45
raress23 Aviz amatorilor
1 
Sa nu patim ca si anul trecut. Plecam cu 2-0 de acasa si pierdem in decisiv tot acasa. Haide U ! Urat mai putem juca sau oconomicos cum ar zice uniii. 
26 April 2019 22:12
studentU chiar nu cred ca i cazul
-1 
anul asta.
cred ca si-au cam mancat sansele la CJ, la Buc vor avea presiunea de a parasi seria in ambele meciuri si le putem lua oricare dintre cele doua jocuri.  
26 April 2019 22:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53
underCat gata cu vestile proaste
0 
bine, ar putea pleca la Oradea sau Cluj, dar asta e alta poveste. Daca intr-adevar s-a negociat pana acum inseamna ca mai asteptam pana aflam inlocuitorul.  
click pt. Articol 17 July 2019 18:46