U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat


Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie

U BT Cluj-Napoca a câștigat partida din etapa a 7-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Masculin, jucată pe terenul lui SCM U Craiova. Formația clujeană a dominat jocul din Bănie și a reușit să se impună cu un categoric 95-69.

Vladislav Koreniuk a fost primul marcator al partidei, după un tip in. Tot craiovenii aveau să marcheze, prin Mo Curry iar Alhaji Mohammed trecea primele puncte pe tabelă pentru Cluj cu un three-point-play. Koreniuk a făcut ce a vrut sub panoul advers și a dus scorul la 10-5 pentru gazde. Clujenii au rămas aproape iar Dorsey cu o reușită după recuperare ofensivă făcea ca diferență gazdelor să fie minimă. Pe final de sfert, U BT Cluj-Napoca a preluat conducerea pentru prima dată în meci și așa avea să încheie în față primele 10 minute de joc grație lui Kyndall Dykes, scor 24-17. Porter Troupe a deschis actul secund cu un coș marcat pe step back. Veteranul american a mai marcat o triplă și Craiova era la o posesie în spate. Curry și Casale au făcut spectacol cu un alley oop și Mihai Silvășan cerea time-out la scorul de 27-26 în favoarea Clujului. Jocul a rămas echilibrat iar cel mai important moment până la jumătatea sfertului a fost accidentarea lui Dykes, cel care părăsea suprafața de joc după ce a primit îngrijiri medicale.  Clujul a avut inițiativa în partea a doua a sfertului secund și a reușit să creeze separația. La cabine se intra cu scorul de 48-39, în favoarea lui U BT Cluj-Napoca.

La reluarea jocului cele două formații au reușit să marcheze destul mult dar Clujul menținea diferența de pe tabelă. Jason Washburn a transformat două libere și diferența creștea pentru prima dată la mai mult de 10 lungimi, 57-46. Moahmmed mai marca o dată pentru oaspeți și Todorov era forțat să ceară time-out, echipa sa având un deficit de 13 puncte. Oltenii nu s-au regăsit și U BT Cluj s-a dus la 20 de puncte diferență, scor 66-46. Jocul s-a animat pe final de sfert dar oltenii au recuperat doar un punct pe fondul acestui joc, 70-51 pentru Cluj înaintea ultimei secvențe de joc. Gajovic deschidea cu un three-point-play sfertul patru. Dykes anula rapid reușita craioveanului cu un coș de la distanță. Craiova a încercat să revină însă oaspeții au avut de fiecare dată răspuns. Gazdele au intrat în cirză de timp și de idei și cu o diferență de 20 de puncte cumai puțin de 4 minute rămase joc, soarta partidei era ca și decisă. La final s-a consemnat scorul de 95-69 pentru U BT Cluj-Napoca.

Nandor Kuti a fost cel mai bun marcator din tabăra învingătoarei cu 16 puncte. Mohammed, Washburn și Dykes au adăugat fiecare câte 13 puncte. Darrin Dorsey a fost cel mai eficient jucător al lui U BT Cluj cu 12 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive și 21 la eficiență.

Porter Troupe a fost cel mai bun oltean cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Morris Curry a terminat partida cu 17 puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări iar Vladislav Koreniuk  a contribuit tot cu 17 puncte plus 4 recuperări.

foto: sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs U BT Cluj-Napoca

Bogdan Isailă / 17 March 2019 / 19:35


Galerie foto


3 
De departe cel mai bun meci al lui din acest sezon. Felicitari. Mi-a placut si Mohamed, azi a fost util 
17 March 2019 19:46
tanaseb Bravo
0 
Bravo, baieti! Sper sa facem un meci bun si la Pitesti cu toate ca intalnim o echipa care joaca mult mai bine decat Craiova in momentul asta. Stie cineva ce se intampla cu Rasic? 
17 March 2019 19:51
1 
Meci aproape perfect făcut de U, dacă vor juca la fel și în continuare, vom avea un sfârșit de campionat și un Final 4 super tare. Jocul colectiv a fost la cote înalte, apărarea foarte bună, Craiova nici nu au realizat ce i-a lovit (bine, parcă sezonul ăsta nu i-am văzut jucând așa prost).  
17 March 2019 20:14
studentU haterii
-1 
unde s haterii? 🤓 Un meci f fain, intr adevar. Craiova ori nu stie ori nu poate sa se apare. Iar cand nu le intra, ii bai. Cu Sb si/sau Oradea va fi alta poveste dar sa ne bucuram in seara asta Haide U! 
17 March 2019 20:16
-1 
Cu capu'n nisip ca strutii! :) Dar sa nu fim rai. Este nevoie si de ei atata timp cand vin cu ceva costructiv si nu distructiv. Am mai scris asta. Haide U!!! Inca ceva. Mult a contat si atmosfera. Nu a existat presiune, tensiune. Si atunci vedem baschet. Kuti, Rolly chiar si Muri au jucat Baschet!!! Muri ar meruta mai multe minute, parerea mea.  
17 March 2019 20:49
studentU cu muri
0 
si eu ziceam pe la o vreme. dar fizicul nu l prea ajuta pe aparare si nici skilluri nu prea are. Iar pe atac nu face diferenta atat de mult incat sa isi castige locul in echipa, raportat la oricare dintre romanii pe care ii mai avem.
in meciuri din grupa 1-6 si apoi in playoff rar ai jocuri in care sa iti permiti sa cresti tineri... 
17 March 2019 21:01
pipzn Nu e vorba de hateri,
3 
E vorba doar despre spectatori constanti care au niste pretentii legate de jocul unei echipe cu buget mare.

Si pentru acest meci, felicitari! Practic toti jucatorii care au fost peste 2 minute in teren au punctat. (Asta imi aduce aminte de consecinta jocului colectiv la Oradea de acum vreo 2 sezoane)

Fata de ce au remarcat alti comentatori (jocul foarte bun a lui Kuti si Mohammed), l-as adauga si pe Calnicenco. Implicarea lui la recuperari din aceasta seara cred ca nu am mai vazut-o decat la primele meciuri cand a venit la "U".
 
17 March 2019 21:32
studentU iti dai seama ca
-1 
nicidecum nu ma gandeam la tine
ma gandeam la cei care dupa mai fiecare meci baga cu demisia si din astea...si treaba cu bugetul, poate un exemplu exagerat: vezi real madrid sezonul asta. bugetul in sport spune multe pana cand nu mai spune asa multe...e nevoie de jucatorii potriviti, atitudinea potrivita in teren si da, antrenorul care sa stie sa lege toate astea, sa minimizeze minusurile si sa maximizeze plusurile.
Ghici ce? Noi nu il chiar avem. Adica avem un antrenor cu potential zic eu, dar care face si greseli pe care un antrenor cu experienta nu le-ar face. Pt asta avem insa un lot format prepoderent din jucatori experimentati si lideri in teren, ca sa compeseze minusurile bancii tehnice, adica a principalului. Dar vezi ce lot si ce jucatori au oradea si sb-ul, contracandidatele la titlu. Ti se pare ca jucatorii respectivi sunt platiti cu frunze? Cam despre ce raport vorbim? Avem 1,2, 1,3, 1,5 la 1? Sau avem buget dublu? Nu prea cred...
Altfel, foarte buna observatia cu Kali, a facut cateva recuperari ofensive foarte bune.  
17 March 2019 21:48
0 
Am mai scris nu o data. Nu avem date oficiale despre bugete. Exista o psihoza ca daca avem sponsor o banca inseamna ca avem cel mai mare buget. Sibiu, Oradea si celelalte echipe cu banii primiti de la primarii cu mai multi sponsori mici pot sarii peste ce avem noi. Dar putem doar presupune. Am citit un comentariu, nu de mult, ca si Pitestiul ar fi avut 1 mil de euro buget. Dar astea-s stiri nu de pe "surse".  
17 March 2019 22:36
gyke @Ștefan
2 
O, dulce naivitate...  
17 March 2019 23:16
0 
Multumesc pentru "apreciere". Asa cum sti tu ce se intampla la Sibiu, poate stiu si eu ce se-ntampla la Cluj. Si crede-ma, stiu. Nu mai este ce a fost. Sper sa-ntelegi unde bat. 
18 March 2019 09:39
gyke @Ștefan
2 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
18 March 2019 10:29
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
18 March 2019 12:07
-2 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
18 March 2019 16:30
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
18 March 2019 19:32
gyke @soso
2 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
18 March 2019 22:14
soso69 @gyke
1 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
19 March 2019 12:00
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
1 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
19 March 2019 16:14
hori01 ras..
0 
la -26 ce ar mai putea fi de spus?  
17 March 2019 20:17
Buzestii Destule...
1 
Mai intai scoti palaria si iti feliciti adversarul,care efectiv te-a coplesit.Trebuie totusi mentionat ca adversarul se dezlantuie sau nu si functie de cat ii permiti prin jocul pe care il prestezi tu,ori noi nici macar de sparring nu am fost in stare in seara asta.
La noi deja de vreo trei ani este o bisnitareala pe fata,ori in astfel de conditii nici nu poti avea pretentii sa faci treaba.Cum lumea baschetului e totusi mica,acest lucru s-a aflat repede si in pofida conditiilor mai mult decat decente oferite de club si seriozitatea recunoscuta cu care acestea sunt respectate,jucatorii buni si cu ceva aspiratii de performanta fug de Craiova ca dracii de tamaie.Am ajuns doar un cimitir al elefantilor...
S-a facut in stilul caracteristic multa zarva ca am transferat toata nationala de tineret.Si?Am vazut doar o alta anomalie,ca sase jucatori fac mai putin decat unul singur,fie el si liderul de generatie(Kuti,evident),respectiv mai trist,ca adesea nu au valorat nici macar cat Tohatan sau Diculescu si atunci ajungi la concluzia ca daca anterior i-am ingropat si pe Damian sau Ciotlaus nu e doar o intamplare nefericita!
Alta data la un meci cu Clujul cadea sala pe noi,astazi au mai ramas doar vreo 500 de fanatici ai acestui frumos sport,si acestia dezgustati de ceea ce li se ofera.
Si nu in ultimul rand,meciurile Craiovei faceau sa curga comentariile fanilor,acum a inceput sa bata vantul...
Frumoase realizari,felicitari! 
17 March 2019 21:56
trancer Craiova Cluj
2 
Importanta demonstrația noastră de forță atât pentru ca ne-a mai venit apa la moara după ultimele săptămâni mai puțin reușite, dar și pt a menține șansele sa lăsăm Oradea Sibiului în semifinale. Cat despre bugete, sa nu mai vorbim ca se interpretează. M-aș mulțumi sa spun ca spre ex, diferența dintre bugetul Clujului și al Sibiului nu se vede la loturile echipelor. Și asta deja este o problema pentru Cluj. 
17 March 2019 22:38
gyke @trancer
0 
Speranțele astea de a evita Oradea în semifinale mai există mulțumită lui Nini 😉. Vedem, nimic nu e jucat, deși... Referitor la bugete, absolut de acord, diferența existentă nu este vizibilă în joc și în clasament (sper să rămână așa).  
17 March 2019 23:15
1 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
18 March 2019 10:10
3 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
18 March 2019 22:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
Lovitură de imagine dată de U-BT Cluj: Dusko Vujosevic – noul antrenor coordonator
Mihai Silvășan revine în angrenajul echipei, din funcția de antrenor secund. Branko Cuic – noul director executiv sportiv 
SCM Timișoara, termen prelungit până în 1 iulie pentru achitarea datoriei
Directorul clubului va încerca să îl convingă pe primarul Nicolae Robu 
Reacția primarului Nicolae Robu cu privire la situația echipei de baschet
Ce spune despre plata datoriei celor de la SCM Timisoara 
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
0 
Un antrenor mare cu palmares impresionant. Singura problema a lui e senatatea. Din delcaratia lui se poate deduce ca avea si alte oferte (lucru care e foarte logic si usor de crezut), dar a ales sa vina la Cluj. Cred ca zvonul cu Eurocup o sa se adevereasca. La nivelul lui nu cred ca ar vrea sa joace in Fiba europe cup. Fun fact e ca in Franta vorbea in sarba doar la timeouts si avea translator. Poate invata si Silva ceva sarba. Oricum cred ca sezonul acesta o sa avem mult mai multi jucatori sarbi decat americani, iar intr-o nota semi-trista, avand in vedere declaratia antenorlui, presimt ca nu o sa ramana nici macar Dykes la echipa. Daca se adevereste situatia, mie mi se pare ciudata inlaturarea lui Pintea de la echipa. 
click pt. Articol 18 June 2019 23:32
0 
Ok, o lovitura de imagine, de acord. Însă să vedem ce se întâmplă mai departe, care este forță de muncă a acestui om care mănâncă baschet pe pâine, dar care are probleme serioase de sănătate. Oricum la ce jucători vor veni, cred ca ar trebui în sfârșit sa ne mai distram și noi. Sper ca Silvasan va profita din plin și va invata multe pt ca acum chiar are profesor. Sunt însă foarte dezamăgit de mutarea cu Cuic. Dintr-un jucător ambițios, decent valoric, dar de un caracter îndoielnic și apoi secund sa ajungi în câțiva ani director sportiv, wow, nu știu ce sa zic, este aproape șocant. Nu sunt fun Cristescu, am zis-o, dar personal, pentru funcția respectiva mi se părea mult mai potrivit decât acest Cuic... 
click pt. Articol 18 June 2019 22:35
0 
Mi se pare total ireal scenariul conform căruia Vujosevic a venit doar de imagine si in fapt va fi secundul/in umbra lui Silva..nu ar fi venit doar pt asa ceva 
click pt. Articol 18 June 2019 21:50
tarb Comparatie nefericita!
0 
Nick Nurse a castigat titlul in Anglia cu London Towers a castigat g League si ajucat ceva meciuri si in Euroliga. El nu o invatat meserie la Toronto ci s-o ocupat cu ofensiva timp de 3, 4 ani . 
click pt. Articol 18 June 2019 21:23
vass bela Tot Silva
0 
va avea cutitul in mana, este o mutare cum ii si titlul din TB, adica una de imagine . Nume da, putere de munca ba, asa ca pt suporteri un strain celebru e noul antrenor, pt cei din interiorul clubului tot Silva, asa ca totul e ca inainte . Din pacate ! 
click pt. Articol 18 June 2019 20:03
vruk Silvasan asistent
0 
Te contrazic. Este o idee foarte buna. Si iti dau un exemplu recent de campion. Nick Nurse. Uita-te in cate sezoane a fost omul ala asistent, de la cine a invatat meserie si unde a ajuns acum.
In rest, o mutare excelenta. 
click pt. Articol 18 June 2019 19:31
romeovura Nana Foulland
0 
Sper să rămână la echipă, și să vedem baschet. Hai U-BT 
click pt. Articol 18 June 2019 19:00
76ers Da..
0 
Se vede si in poza ca nu arata tocmai bine si plin de viata dar si prin simpla prezenta in jurul clubului sunt convins ca va avea un impact imens mai ales in aducerea jucatorilor.
Am vazut ca se doreste o schimbare totala la nivelul strainilor si chiar sunt curios :D 
click pt. Articol 18 June 2019 18:53
free62 free62
0 
Pai se pare ca sibienii au avut dreptate...Pintea pare a fi out si Cristescu pe linie moarta. E mai escroc sarbotelu asta de Cuic decat credeam eu. Cat despre Silvasan...daca vrei sa fii principal cu adevarat, atunci te duci peste tot si antrenezi si inveti, nu e niciun pas normal sa stai sluga cuiva, mai ales cand acel cineva probabil are personalitate si nu ai un cuvant prea mare de spus. Nu e ca si cum pe Tenter l-a facut Baldwin antrenor. Da este antrenor cu nume, a mai fost(Baldwin), sa vedem jucatorii, ca pana la urma aia joaca. Cu Baldwin din cauza jucatorilor am reusit sa iesim din sferturi in al doilea lui sezon aici... 
click pt. Articol 18 June 2019 18:49
6X Da.
0 
Așa să fie. Amin. 
click pt. Articol 18 June 2019 18:41