U BT Cluj-Napoca, echipa fazelor superioare în Liga Națională de Baschet Masculin


Formația din Cluj-Napoca a ratat în doar trei rânduri accederea în semifinale în ultimele 13 sezoane

U BT Cluj-Napoca, campioana în exercițiu a România, se află în cursa pentru apărarea titlului cucerit în sezonul 2016/2017. Echipa condusă de Mihai Silvășan s-a clasat pe prima poziție la finalul sezonului, după o victorie în ultima etapă cu BC CSU Sibiu, și are avantajul terenului propriu pe toată durata playoff-ului.

Echipa clujeană este o obișnuită a fazelor superioare din playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin. În istoria recentă a baschetului românesc, U BT Cluj-Napoca a ratat de doar 3 ori accederea în semfinalele campionatului în ultimele 13 sezoane. Clubul de sub Feleac a avut însă un călău în playoff în această perioadă. CSU Asesoft Ploiești i-a învins pe clujeni în 5 serii de playoff începând cu sezonul 2005/2006, iar de 3 ori acest lucru s-a întâmplat în finală. U BT Cluj-Napoca și-a îndulcit palmaresul cu CSU Asesoft Ploiești după ce a câștigat finala cu prahovenii din sezonul 2010/2011.

U BT Cluj-Napoca a înregistrat următoarele rezultate în LNBM din 2005 încoace, de când rezultate au fost contabilizate în baza noastră de date.

2005/2006 - locul 2 - finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2006/2007 - locul 3 - finala mică câștigată cu Dinamo București/ semifinală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2007/2008 - locul 2 - finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2008/2009 - locul 5 - eliminare în prima rundă de către CSU Sibiu
2009/2010 - locul 2 - finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2010/2011 - locul 1 - finală câștigată cu CSU Asesoft Ploiești
2011/2012 - locul 4 - semifinală pierdută cu BC SCM Timișoara
2012/2013 - eliminare primul tur de playoff de către CSM CSU Oradea
2013/2014 - locul 4 - semifinală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2014/2015 - eliminare primul tur de playoff de către BC Mureș
2015/2016 - locul 4 - semifinală pierdută cu CSM CSU Oradea
2016/2017 - locul 1 - finală câștigată cu CSM Steaua EximBank

U BT Cluj-Napoca pare să devină noul CSU Asesoft Ploiești, un adevărat călău pentru celelalte formații din Liga Națională de Baschet Masculin. În sezonul precedent echipa lui Mihai Silvășan a câștigat toate trofeele puse în joc, iar în acest sezon vizează aceeași performanță, câștigând deja Cupa României. În finala din sezonul trecut U BT Cluj-Napoca a câștigat categoric finala contra Stelei, 3-0 la general, iar acum nu se poate gândi decât la instaurarea unei noi dominații în baschetul românesc la nivel de seniori.

foto: sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Bogdan Isailă / 17 May 2018 / 19:30


Galerie foto


studentU comparatia
-1 
U-BT cu Asesoft e manevra 😉 Ca tot vb unii copii pe aici pe site ca arbitrii sunt de partea Clujului. Pai daca vedeau in ce hal se jucau meciurile din finale asesoft-cluj, cum dadea domnu Banica Stelian de la el din fluier tot ce trebuia dat...aiaiai....Problema i ca aveau si echipa buna asehotii.Piscau numai cat trebuia astfel incat sa nu aiba emotii. Baga Ghita bani si in jucatori. Ca doar nu dadea de la el din buzunar. Dadea din banii facuti usor prin contracte cu statul. De curand l am vazut in Horia Demian pe viermele asta de Banica. Am vrut sa il intreb daca mai are din banii de la Ghita sau daca s-au cheltuit. M am abtinut. In orice caz, daca putem compara dominatia Asehotilor, generata din bani facuti din furt si cu dominatia U Cj bazata pe sponsori si strategie manageriala, atunci suntem responsabili de tot ce ni se intampla. In sport and beyond. 
17 May 2018 19:57
0 
Muncește acum, are o firmă care se ocupă de lucrări topografice, Eva și nu mai știu cum.  
17 May 2018 23:23
0 
La Bănică mă refeream!  
17 May 2018 23:23
ydesh_apu Arbitrii asesoftului
0 
Aveau si un stil perfid de arbitraj. Sfertul1 de ex lasau jocul in forta. Sfertul2 asesoftul stia, erau mielusei, adversarii luptau in aceeasi maniera si se umpleau de faulturi. Sau faceau la fel in anumite perioade din acelasi sfert. Apoi e destul sa sanctionezi greselile de joc ale adversarilor si ale protejatilor nu (asta e strategie de juniori dar prinde si la ai mari) si iarasi ai minim 5 posesii pentru cei avantajati. Clujul a castigat cu mare noroc campionatul cu aruncarea lui Tiller Morris in ultima secunda. Se vedea pe fetele arbitrilor dezolarea ca nu au ce obiecta. Probabil ca trebuiau sa dea ei explicatii. De fapt "u" a avut si meciuri si echipa mai buna anul precedent, dar nah, arbitrii astia. Cu Sibiul a fost la fel. 
17 May 2018 23:43
studentU ce tipografiaza?
-2 
bani? :))

Eva & Ghitza_n_Belgrad SRL :)) 
18 May 2018 08:48
popsiis 2006/2007
0 
Locul 3 nu 2, i-a scos asesoft in semi dupa care au castigat in fata lui dinamo finala mica 
17 May 2018 20:11
JCN Comparatie
0 
Chiar daca s-a vrut o comparatie poate pur sportiva cu echipa asehotilor nu e binevenita. Oricat ar fi (sau nu) Clujul ajutata de arbitri ce au reprezentat asehotii in baschetul romanesc e un vis urat. Jucatori foarte buni , cumparati cum zicea cineva mai sus cu bani murdari, Stelica (acum parca e observator la federatie daca nu ma insel) cainele loial al lui Ghita si pe langa el catelusii ce primeau etapa de etapa jucaria ,problema era rezolvata. 
17 May 2018 23:52
studentU ma bucur
-2 
ca mai sunt oameni cu memorie si cu simt critic pe aici ;) 
18 May 2018 08:34
matusalemic gramatica
0 
"in acest sezon vizeaza aceeasi performanta" in loc de aceiasi... 
18 May 2018 09:34
studentU cum aceiasi
-2 
aceeasi se refera la performanta, care este un substantiv de gen feminim. O performanta, doua.

Unde e greseala?
 
18 May 2018 13:48
matusalemic Gramatica
0 
Intial au scris "aceiasi". Dupa postarea mea, au corectat. Acum e corect. 
20 May 2018 01:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12
0 
Joyeux anniversaire!  
click pt. Articol 21 January 2019 20:29