U BT Cluj-Napoca, echipa fazelor superioare în Liga Națională de Baschet Masculin


Formația din Cluj-Napoca a ratat în doar trei rânduri accederea în semifinale în ultimele 13 sezoane

U BT Cluj-Napoca, campioana în exercițiu a România, se află în cursa pentru apărarea titlului cucerit în sezonul 2016/2017. Echipa condusă de Mihai Silvășan s-a clasat pe prima poziție la finalul sezonului, după o victorie în ultima etapă cu BC CSU Sibiu, și are avantajul terenului propriu pe toată durata playoff-ului.

Echipa clujeană este o obișnuită a fazelor superioare din playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin. În istoria recentă a baschetului românesc, U BT Cluj-Napoca a ratat de doar 3 ori accederea în semfinalele campionatului în ultimele 13 sezoane. Clubul de sub Feleac a avut însă un călău în playoff în această perioadă. CSU Asesoft Ploiești i-a învins pe clujeni în 5 serii de playoff începând cu sezonul 2005/2006, iar de 3 ori acest lucru s-a întâmplat în finală. U BT Cluj-Napoca și-a îndulcit palmaresul cu CSU Asesoft Ploiești după ce a câștigat finala cu prahovenii din sezonul 2010/2011.

U BT Cluj-Napoca a înregistrat următoarele rezultate în LNBM din 2005 încoace, de când rezultate au fost contabilizate în baza noastră de date.

2005/2006 - locul 2 - finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2006/2007 - locul 3 - finala mică câștigată cu Dinamo București/ semifinală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2007/2008 - locul 2 - finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2008/2009 - locul 5 - eliminare în prima rundă de către CSU Sibiu
2009/2010 - locul 2 - finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2010/2011 - locul 1 - finală câștigată cu CSU Asesoft Ploiești
2011/2012 - locul 4 - semifinală pierdută cu BC SCM Timișoara
2012/2013 - eliminare primul tur de playoff de către CSM CSU Oradea
2013/2014 - locul 4 - semifinală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2014/2015 - eliminare primul tur de playoff de către BC Mureș
2015/2016 - locul 4 - semifinală pierdută cu CSM CSU Oradea
2016/2017 - locul 1 - finală câștigată cu CSM Steaua EximBank

U BT Cluj-Napoca pare să devină noul CSU Asesoft Ploiești, un adevărat călău pentru celelalte formații din Liga Națională de Baschet Masculin. În sezonul precedent echipa lui Mihai Silvășan a câștigat toate trofeele puse în joc, iar în acest sezon vizează aceeași performanță, câștigând deja Cupa României. În finala din sezonul trecut U BT Cluj-Napoca a câștigat categoric finala contra Stelei, 3-0 la general, iar acum nu se poate gândi decât la instaurarea unei noi dominații în baschetul românesc la nivel de seniori.

foto: sportpictures.eu



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Bogdan Isailă / 17 May 2018 / 19:30


Galerie foto


studentU comparatia
-1 
U-BT cu Asesoft e manevra 😉 Ca tot vb unii copii pe aici pe site ca arbitrii sunt de partea Clujului. Pai daca vedeau in ce hal se jucau meciurile din finale asesoft-cluj, cum dadea domnu Banica Stelian de la el din fluier tot ce trebuia dat...aiaiai....Problema i ca aveau si echipa buna asehotii.Piscau numai cat trebuia astfel incat sa nu aiba emotii. Baga Ghita bani si in jucatori. Ca doar nu dadea de la el din buzunar. Dadea din banii facuti usor prin contracte cu statul. De curand l am vazut in Horia Demian pe viermele asta de Banica. Am vrut sa il intreb daca mai are din banii de la Ghita sau daca s-au cheltuit. M am abtinut. In orice caz, daca putem compara dominatia Asehotilor, generata din bani facuti din furt si cu dominatia U Cj bazata pe sponsori si strategie manageriala, atunci suntem responsabili de tot ce ni se intampla. In sport and beyond. 
17 May 2018 19:57
0 
Muncește acum, are o firmă care se ocupă de lucrări topografice, Eva și nu mai știu cum.  
17 May 2018 23:23
0 
La Bănică mă refeream!  
17 May 2018 23:23
ydesh_apu Arbitrii asesoftului
0 
Aveau si un stil perfid de arbitraj. Sfertul1 de ex lasau jocul in forta. Sfertul2 asesoftul stia, erau mielusei, adversarii luptau in aceeasi maniera si se umpleau de faulturi. Sau faceau la fel in anumite perioade din acelasi sfert. Apoi e destul sa sanctionezi greselile de joc ale adversarilor si ale protejatilor nu (asta e strategie de juniori dar prinde si la ai mari) si iarasi ai minim 5 posesii pentru cei avantajati. Clujul a castigat cu mare noroc campionatul cu aruncarea lui Tiller Morris in ultima secunda. Se vedea pe fetele arbitrilor dezolarea ca nu au ce obiecta. Probabil ca trebuiau sa dea ei explicatii. De fapt "u" a avut si meciuri si echipa mai buna anul precedent, dar nah, arbitrii astia. Cu Sibiul a fost la fel. 
17 May 2018 23:43
studentU ce tipografiaza?
-2 
bani? :))

Eva & Ghitza_n_Belgrad SRL :)) 
18 May 2018 08:48
popsiis 2006/2007
0 
Locul 3 nu 2, i-a scos asesoft in semi dupa care au castigat in fata lui dinamo finala mica 
17 May 2018 20:11
JCN Comparatie
0 
Chiar daca s-a vrut o comparatie poate pur sportiva cu echipa asehotilor nu e binevenita. Oricat ar fi (sau nu) Clujul ajutata de arbitri ce au reprezentat asehotii in baschetul romanesc e un vis urat. Jucatori foarte buni , cumparati cum zicea cineva mai sus cu bani murdari, Stelica (acum parca e observator la federatie daca nu ma insel) cainele loial al lui Ghita si pe langa el catelusii ce primeau etapa de etapa jucaria ,problema era rezolvata. 
17 May 2018 23:52
studentU ma bucur
-2 
ca mai sunt oameni cu memorie si cu simt critic pe aici ;) 
18 May 2018 08:34
matusalemic gramatica
0 
"in acest sezon vizeaza aceeasi performanta" in loc de aceiasi... 
18 May 2018 09:34
studentU cum aceiasi
-2 
aceeasi se refera la performanta, care este un substantiv de gen feminim. O performanta, doua.

Unde e greseala?
 
18 May 2018 13:48
matusalemic Gramatica
0 
Intial au scris "aceiasi". Dupa postarea mea, au corectat. Acum e corect. 
20 May 2018 01:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea este prima finalistă a Ligii Naționale de Baschet Masculin - ediția 2017/2018
Bihorenii au trecut în semfinale cu scorul de 3-1 la general de BC CSU Sibiu 
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu la o diferenţă de 10 puncte 
CSM Steaua EximBank trimite în decisiv semifinala cu U BT Cluj-Napoca
Militarii au controlat prima repriză a meciului 4 , când au avut și 19 puncte avantaj dar a avut mult de muncit în partea a doua pentru a se impune 
CSM Steaua EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM Steaua EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferenţă de 8 puncte 
Condițiile de eligibilitate pentru următoarea ediție a Ligii Naționale
Sunt criterii economice, de infrastructură și de participare în alte competiții  
Schimbare importantă în LNBM în ceea ce privește Regula U23
Prezența unui jucător eligibil va fi obligatorie timp de jumătate de partidă 
Cum va arăta Liga Națională de Baschet Masculin sezonul viitor
A fost adoptat sistemul cu grupe valorice în primele două faze 
Jonte Flowers: „Baschetul e un joc de run-uri”
CSM Steaua a câștigat meciul 3 al semifinalei cu U-BT Cluj 
Semifinale LNBM, meciurile 4: Program și televizări
Partidele se joacă duminică, 27 mai 
Cristian Achim: „Seria se termină când o echipă face trei victorii”
Oradea a preluat conducerea în seria cu Sibiu și speră la o victorie duminică pentru accederea în finală 
gambler Sa ne calmam putin ?
0 
E pe bune ? Am scapat de mizerii ? 
click pt. Articol 27 May 2018 22:48
u66 Beniamin
0 
Sakic are experienta si ar merita sa ramana. Idem Baro Wason deși a câștigat niște meciuri de unul singur mi se pare prea individualist si tine prea mult mingea. Cred ca Kromah este un jucător care ar putea exploda sub un alt antrenor. 
click pt. Articol 27 May 2018 22:44
3punkte Dupã pauza mare
0 
Vedem meci de baschet 3x3 pana la pauza mare dupã care vom vedea un meci normal de 5 contra 5. Nu va fi mai bun baschetul cu aceste reguli... poate biletele la meciuri se vor ieftini :-) 
click pt. Articol 27 May 2018 22:40
0 
Nici eu nu sunt fan Silvasan, dar sa nu apreciezi unii jucatori mi se pare stupid. Nici mie nu imi place ca am pierdut (cu toate ca eu cred ca ne calificam), dar pentru asta sunt constient ca avem jucatori foarte buni, dar antrenorul nu a reusit sa mare lucru cu ceea ce are. Eu sper sa ramana Watson, Barro si Sakic. Cred ca au dovedit destul ca stiu sa joace foarte bine. 
click pt. Articol 27 May 2018 22:38
mid53 Meritat
0 
Victorie și calificare meritată!Oradea a fost echipa mai buna! 
click pt. Articol 27 May 2018 22:35
Take2 Sper
0 
Poate după acest meci se întâlnește Cristescu cu Adamovic și dykes la un whisky prin centru dacă tot sunt in Cluj și la anul avem parte de o revenire ,măcar unul dintre ei...cat despre meci privind partea buna mă bucură că am reușit să revenim de la -19 ,dar atunci când am reușit să conducem trebuia să fim mai prezenți și să ne concentrăm la liberele aruncate aiurea și pe faza de apărare la flowers.Miercuri sper sa fie o sala peste jumătate plina.Haide U 
click pt. Articol 27 May 2018 22:33
wtf Achim vs Fleseriu
0 
Aşa ar trebui antrenorul să pregătească echipa pentru semifinală. Bravo Achim, Bravo Oradea!!! 
click pt. Articol 27 May 2018 22:32
0 
jucatorii de baza de la Sibiu 
click pt. Articol 27 May 2018 22:26
minotauro Dragi suporteri oradeni!
0 
Este pentru prima data cand ma simt ca pe "Bihoru" la un meci de baschet de la noi de acasa. Si nu ma refer neaparat aici la replicile unora din galerie..ce sa mai.. asa inteleg ei ca trebuie sa se dueleze.. asta e. Insa cand le interzici Sibienilor tobele, iar tu ai; le interzici steaguri, iar tu ai...pentru mine e jegos.
Daca asa inteleg unii sa isi arate "superioritatea"...asta vom primi inapoi.
P.S. Cred ca am vazut cel mai bun arbitraj de cand ma duc eu la sala. (am fost la meci..posibil sa ma insel) 
click pt. Articol 27 May 2018 22:25
corleone Rotatie
0 
Nu stiu ce putea face preparatorul fizic, cand jucatorii de baa la Sibiu au jucat in ultimele meciuri constant 35+ minute. La un moment dat era firesc sa se vada oboseala. Cam asta este una dintre diferentele majore intre sezon regulat si top 6 + play-off.  
click pt. Articol 27 May 2018 22:23