U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale


Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur

După mai bine de 5 luni de la începerea anului competițional 2018/2019, sezonul regulat se apropie de încheiere. Din faza secundă a Ligii Naționale au mai rămas doar trei etape de disputat, iar lupta pentru clasament încă este în toi.

În Grupa Roșie, lider este BC CSU Sibiu cu 36 de puncte și o partidă în minus în timp ce U-BT Cluj-Napoca ocupă poziția a doua, tot cu 36 de puncte. Trupa antrenată de Mihai Silvășan mai păstrează șanse la terminarea sezonului regulat pe primul loc însă este nevoită să câștige toate cele trei meciuri rămase. Prima confruntare are loc sâmbătă, 23 martie, în compania lui SCM Timișoara.

Formația din vestul țării este situată în acest moment pe locul al 5-lea în Grupa Roșie, având 30 de puncte. La începutul fazei secunde, SCM Timișoara a fost principala forță a Ligii Naționale, câștigând primele 3 jocuri. În ultima vreme, echipa antrenată de Cristian Bota nu parcurge cea mai bună formă, după ce aceasta a cedat în ultimele două partide din campionat. De asemenea, în sferturile Cupei României, SCM Timișoara a fost eliminată de CS Dinamo Știința București, cu toate că reușise să câștige în tur la 11 puncte.

De partea cealaltă, U-BT Cluj-Napoca se află într-o formă excelentă. Elevii lui Mihai Silvășan au câștigat ultimele patru confruntări oficiale, atât în Liga Națională cât și în Cupa României, acolo unde s-au calificat în semifinale după ce au trecut de BCM U FC Argeș Pitești. În plus, în ultimele două jocuri, U-BT Cluj-Napoca a arătat o poftă de joc foarte mare câștigând la 26, respectiv la 20 de puncte duelurile cu SCM U Craiova și BCM U Pitești.

Însă, dacă ne uităm la precedentele întâlniri din acest sezon între U-BT Cluj-Napoca și SCM Timișoara, vom observa că acestea au fost foarte echilibrate. Formația din Cluj-Napoca s-a impus de două ori (86-90 la Timișoara și 91-88 la Cluj-Napoca) și a pierdut o dată (80-78 la Timișoara în Top 6). De aceea, duelul dintre cele două echipe se anunță a fi unul foarte intens, mai ales că oaspeții sunt dornici de a-și lua revanșa pentru înfrângerea din Cupa României.

Clujenii vor avea o misiune dificilă în defensivă deoarece în lotul lui Bota se regăsește Vladan Vukosavljevic, un pivot extrem de eficient. În același timp, după aducerea lui Nana Foulland, U-BT Cluj-Napoca dispune de trei jucători care evoluează pe poziția 5: Jason Washburn, Tony Easley și Nana Foulland. O altă dispută interesantă va fi între fundașii și extremele celor două echipe. Atât Kyndall Dykes și Darrin Dorsey cât și Brandon Randolph și Sherwood Brown pot prinde o zi ofensivă excepțională. În plus, întâlnirea din BTarena îi va pune față în față pe doi dintre cei mai buni jucători U23 ai sezonului, Nandor Kuti și Dragoș Diculescu.

Din punct de vedere al statisticilor, U-BT Cluj-Napoca stă mai bine la puncte (84.2 – 81.3), pase decisive (18.6 – 14.9), intercepții (6.3 – 6.1) și capace (2.4 – 1.1), în timp ce SCM Timișoara conduce la recuperări (36.0 – 36.4). De asemenea, trupa timișoreană are un procentaj mai bun al aruncărilor libere (68.4% - 73%), însă U-BT Cluj-Napoca aruncă mai bine atât de la 2 puncte (56.6% - 49.8%) cât și de la 3 puncte (38.6% - 36.4%).

Confruntarea dintre U-BT Cluj-Napoca și SCM Timișoara va avea loc sâmbătă, 23 martie, de la ora 18:00 și va fi transmisă în direct pe FRBTV.

*foto: Manases Sandor/u-bt.ro



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs SCM Timișoara

David Istrate / 22 March 2019 / 13:21


Galerie foto


studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
22 March 2019 14:40
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
22 March 2019 15:23
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
22 March 2019 16:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
0 
da,este vorba despre un croat de la cedevita care la prima vedere arata destul de ok 
click pt. Articol 21 July 2019 17:42
0 
Incet dar sigur,va formati o super trupa,FELICITARI !! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:13
Tommy Fortza Steaua
0 
Odata cu Burlacu antrenor,o sa aveti o echipa puternica in acest sezon! Deja sunt acontati cativa tineri de u23 puternici !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:07
Tommy Buzestii
0 
PE aceasta pagina nu faci decat hate,nimic altceva!! Iti spun doar atat,este un new entry CROAT !!! 
click pt. Articol 21 July 2019 17:04
stef No așa!
0 
Și mai vin! 
click pt. Articol 21 July 2019 16:53
Buzestii Baieti,
0 
Nu ma dezamagiti,mai exista oare cineva care sa se uite in gura individului in afara de dentist?O sa incerce vreo lovitura de imagine ca acoperire(daca o iesi),in rest sfantul parandarat sa traiasca si refrenul cu avem buget mic,ne dusmanesc arbitrii,etc,etc...mic si gretos! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:26
Buzestii :)))))
0 
La noi se mizeaza pe experienta,cata vreme merge pe picioarele lui,e bun! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:21
trt Mno..
0 
De ceva vreme am zis ca doar voi citi aici pe site.Pana azi asta am facut.Nu cred ca am vazut vreun fan "U" sa comenteze (tendentios) stirile altor echipe.Am avut un sezon slab,asta este.Am pus capul in pamant,o luam de la capat! E sport.Eu zic sa ne vedem fiecare de ograda lui,sa nu incepem sa cautam in cosul lui Naimsmith...O zi faina.Haide "U"! 
click pt. Articol 21 July 2019 15:17
bulcul Zganec
0 
Nu cred ca va juca minute multe. Ma astept sa vad cel putin in primul rand 2 solizi, apoi poate inca ceva pe 3. Dar oricum si Patrick si Curry, jucatori cu aruncare, patrundere, aparare buna, inaltime, plus cine stie ce pivoti vor aduce, va fi greu de aparat panoul, mai ales de catre lotul nostru. In fine, un transfer foarte bun. Inca vor mai veni vesti bune de la cluj, dar acuma sunt curios ce mai miscam si noi, sibiul, craiova, pitesti... 
click pt. Articol 21 July 2019 14:07
mikki se-ngroasa gluma!
0 
a mai aparut un interpret si mai urmeaza.. si eu cred ca un pivot de meserie si o extrema cu shoot bun de afara. asta in ideea ca vor fi pt inceput doar 6 straini. insa eu cred ca se va mai aduce si la romani, macar unul de valoare under 23 si unul cu experienta. e o parere personala.
 
click pt. Articol 21 July 2019 13:34