U-BT Cluj este noua campioană națională la U18 masculin


Clujenii au câștigat detașat finala contra celor de la LPS Bihorul CSM Oradea

u bt campioni u18m

U-BT Cluj este noua campioană la baschet masculin, categoria de vârstă Under-18, după o finală câștigată la scor, 103-62, contra gazdelor de la LPS Bihorul CSM Oradea.

Bihorenii au rezistat doar în primul sfert formației antrenate de Răzvan Cenean și Mihai Racovițan. După două minute și jumătate, gazdele conduceau cu 7-3 și după opt minute scorul era 19-18. Clujenii au închis însă primul sfert cu un run de 7-0. A urmat apoi un galop de sănătate pentru tinerii clujeni, care s-au impus cu 23-13 în sfertul doi și aveau astfel un avantaj consistent la pauză, scor 49-32. Oaspeții nu au luat piciorul de pe pedală nici în repriza secundă și au câștigat sferturile trei și patru cu 31-14 și 23-16.

Mihai Cârcoană a terminat meciul cu 29 de puncte și 8 recuperări, Toma Lungoci a marcat cu 17 puncte, în timp ce Tudor Todea a strâns 14 puncte cu 8 pase decisive iar Dragoș Axinte 14 puncte. De partea cealaltă, Luca Năstruț a adunat 18 puncte, Enzo Vescan 16 puncte cu 8 recuperări și David Randiș 14 puncte.

Pe locul al treilea al turneului final U18M s-a clasat formația BC Slam București, care a trecut de CS Agronomia în finala mică cu scorul de 69-58.

*foto: raxsport.ro



Eduard Popa / 05 May 2019 / 17:05

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


gyke Felicitări
0 
Foarte valoroasă echipa Clujului, mult peste toate adversarele. Sunt curios ce va face managementul clubului cu câțiva din acești băieți, în special cu Carcoana. Până atunci, felicitări.  
05 May 2019 17:33
studentU mihai racovitan e
0 
tipul cel mai din dreapta pozei? Wtf? 
05 May 2019 18:53
-1 
El este. 
05 May 2019 22:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Naționala masculină U18 a început pregătirile pentru Campionatul European de la Oradea
Hristu Șapera are 17 jucători sub comanda sa la startul pregătirilor 
Naționala U20 se află în cantonament la Sibiu
Care sunt cei 16 jucători convocați de Dan Fleșeriu 
Ștefan Grasu și Modibo Diaby, în primii 10 jucători din lume la categoria lor de vârstă
Cei doi baschetbaliști de la Dinamo Știința și U-BT Cluj apar în topul făcut de site-ul eurobasket.com 
Premii individuale turneul final U14 masculin: MVP – Sasha Son
CS Otopeni are 3 jucători în primul 5 al turneului, câștigat după o finală cu U-BT Cluj-Napoca 
Premii individuale turneul final U14 feminin: MVP - Mihaela Panait
Olimpia București a câștigat trofeul, după o finală câștigată cu Sportul Studențesc 
CS Olimpia București, campioană la U14 - Feminin
Podiumul a fost ocupat de formații din capitală, cu Sportul Studențesc pe doi și ACS Dan Dacian pe trei 
CS Otopeni a câștigat turneul final la U14 – Masculin, după finala cu U-BT Cluj-Napoca
Ilfovenii își dublează visteria medaliilor din acest sezon, după ce au câștigat și la U15 
Olimpia București și Sportul Studențesc, finalistele CN U14 feminin
LPS Alba Iulia și ACS Dan Dacian vor juca pentru bronz  
CS Otopeni - U-BT Cluj-Napoca, finala campionatului masculin U14
Ultimul act va avea loc duminică (02.06), în Sala Sporturilor „Horia Demian”, din Cluj-Napoca 
U14 masculin: U-BT Cluj, CS Otopeni, ACS Dan Dacian București și CSU Sibiu luptă pentru medalii
Ocupantele podiumului se decid în acest weekend la Cluj-Napoca 
Eduard Popa @Ossiryss
0 
Am adăugat eu jucătorul lipsă și am corectat și numele „pocit”.

Să știți că site-ul federației nu are deloc diacritice, așa că dacă am fi luat cu copy-paste, am fi „pocit” numele mai multor componenți ai naționalei. :)  
click pt. Articol 23 June 2019 17:48
0 
Într-i știre simpla, ați reușit 2 performanțe : sa pociti numele unui jucător și să-l omiteti complet pe altul... Încercați cu copy+paste, eventual 
click pt. Articol 23 June 2019 12:09
un moldovean Fara suparare
0 
Nu are nici o relevanta aceasta informatie , mai ales la aceasta categorie de articole. Se stie ca pana la 15-16 ani juniori romani sunt la un nivel decent... Problemele incep de la acesta varsta. Acum cativa ani Vlad Popovici si Vlad Cobzaru erau in topurile U16 la generatiile 1994 si 1995. Acum ei nu mai joaca dar juniori din acele topuri , Clint Capela si Cedi Osman sunt in NBA.
In opinia mea Diaby poate ajunge un jucator important pt tara noastra dar Stefan , din pacate, nu este ajutat de fizic si este putin probabil sa performeze la un nivel decent, in continuare. Asa ca .... hai sa nu ne imbatam cu apa rece 
click pt. Articol 04 June 2019 22:15
Buzestii Imbucurator
0 
Ca sunt considerati atat de perspectiva provenind dintr=o tara din lumea a treia a baschetului,dar as putea da scris ca daca nu pleaca la un club serios afara,aici se alege praful de ei.
Iar la Grasu e si mai problematic,in sensul ca nu pare sa aiba un post cu care sa se identifice,cu el va trebui lucrat mai mult. 
click pt. Articol 04 June 2019 17:53
romeovura Felicitări
0 
Ar fi frumos să-l vedem pe Modibo Diaby la echipă de senior , ca și varianta U23. Și sper să-l și joace , nu doar să îl țină pe tușă. Hai U-BT 
click pt. Articol 04 June 2019 17:38
romeovura Felicitări
0 
Sper să apară o generație cu potențial. Hai U-BT 
click pt. Articol 19 May 2019 21:20
Oldtimer numa sa nu
0 
pice pe mana antrenorului suprem al clubului 
click pt. Articol 19 May 2019 18:47
Stefan Cj Felicitari!!!
0 
Viitorul suna bine la U-BT! 
click pt. Articol 19 May 2019 17:08
0 
El este. 
click pt. Articol 05 May 2019 22:03
studentU mihai racovitan e
0 
tipul cel mai din dreapta pozei? Wtf? 
click pt. Articol 05 May 2019 18:53