U-BT se impune în deplasarea de la Pitești


Clujul se impune după o luptă cot la cot cu gazdele, desfășurată pe tot parcursul meciului

BCM U Pitești începe partida cu Ciotlauș, Siriscevic, Gheorghe, Sturanovic și Korniienko, iar de partea cealaltă, Mihai Silvășan îi trimite în teren pe Kuti, Dykes, Torok, Marinov și Washburn.

BCM U Pitești deschide scorul partidei prin reușita lui Sturanovic, însă Washburn egalează și iși duce echipa în avantaj, ajutat de Kuti și Marinov. Siriscevic îi readuce pe argeșeni la conducere prin două  aruncari din spatele semicercului, iar scorul după 6 minute de joc era 11-10. Ardelenii au continuat lupta pentru avantaj, iar Torok, cu 5 puncte și Rasic, cu 3 puncte, duc oaspeții la +7 și Florin Nini se vedea nevoit să ceară primul timp de odihnă al partidei. Gazdele au revenit în joc prin proaspat-intratul Jeremic, care a marcat 5 puncte, iar scorul la sfârșitul primului sfert era 20-22.

Lupta de la egal la egal a continuat și în sfertul secund, cand antrenorul argeșenilor a decis să-l introducă pe teren și pe mezinul Mihai Măciucă. El și Jeremic au readus BCM U Pitești la conducere pe tabela, iar la jumătatea sfertului 2, piteștenii aveau un avantaj de 4 puncte. Mihai Silvășan îl introduce pe Anders Teir, care marchează 2 aruncări libere și reduce din diferență.  Deși gazdele au încercat să intre la vestiare din postura de lideri pe tabelă, Rasic reușește să egaleze, iar Dykes și Washburn își trimit echipa la pauza mare cu un avantaj de +2, scor 40-38.

Bishop înscrie primele puncte ale actului secund și egalează la 40, însă Ciotlăus le oferă ocazia ardelenilor să treacă în avantaj după un fault antisportiv asupra lui Dykes(+1). Oaspeții au încercat să se detașeze, dar cele 7 puncte ale lui Bishop, urmat de cele 4 ale lui Korniienko, duc argeșenii la +9, cea mai mare diferență dintre cele două formații de până atunci. Sfârșitul sfertului 3 a consemnat începutul luptei pentru revenire a clujenilor, care înaintea ultimelor 10 minute mai aveau de recuperat un singur punct.

Ultimul sfert a reprezentat o continua ”bătălie” pentru conducere, unde liderul se schimba o dată la două minute. Cu 3 minute înaintea fluierului final, Korniienko este eliminat după a5a greșeala personală, iar argeșenii trebuie să termine partida fără omul de bază. În ultimul minut al meciului, Jeremic a adus gazdele la doar un punct în spatele ardelenilor, însă Stamenkovic și Dykes înscriu pe rând câte o aruncare liberă și stabilesc învingătoarea, scor final 80-83 în favoarea celor de la U-BT Cluj-Napoca.

Căpitanul oaspeților, Aleksandar Rasic a fost cel mai bun jucator al clujenilor, cu 23 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, toate pentru o cotă a eficienței de +24.

De partea cealaltă, Mladen Jeremic și-a trecut în cont 21 de puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă, toate pentru un indice al eficienței de +10.

 

*foto: Manases Sandor



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

Ana-Maria Tutunaru / 05 December 2018 / 20:14


Galerie foto


pipzn Meci
0 
castigat de Rasic, de liberele ratate de Pitesti si de noroc, daca ne uitam si la multimea mingilor pierdute aiurea, la numarul jalnic de recuperari si la jocul ofensiv de multe ori incoerent.

In acest moment jocul lui U e de locurile 3-5.

 
05 December 2018 20:29
razv-an Libere
0 
Ambele echipe au ratat cate 8 libere. Si da, problema noastra au fost TO si recuperările ofensive pe care le-am permis care au adus nu mai putin de 32 puncte Pitestiului. Plus inca 19 marcate dupa TO!!! Dacă eram mai atenti la recuperări ne făceam meciul mult mai usor. 
05 December 2018 20:57
Renan Greu
0 
Fără PG, poate reușeam mai multe cu Person in rotatie. Felicitări pentru Bishop si Korniienko, doi jucatori cu experiență si cu valoare. Sturanovic continuă sa dezamăgească. Echipa arată mai bine cu Ciotlaus in primul 5, decat cu Gheorghe. Paliciuc prinde putine minute, de la Siricevic asteptam mai mult. Buget a fost si anul acesta, am schimbat și antrenorul si ne chinuim sa prindem locul 6. 
05 December 2018 20:33
Tommy IULIAN ORBEANU
0 
Felicitari Cluj pentru aceasta victorie,in schimb Pitesti...cat mai vreti sa continuati cu acest ORBEANU,omul de nationala,omul care va omoara meci de meci ??!! Stati linistiti dragi pitesteni,locul 7 e al vostru ! 
05 December 2018 20:52
-1 
Hatter. Felicitari pentru jocurile echipei. V-am mai zis, oltenilor. Ciocul mic. Pacat de oamenii de acolo a caror imagine e patata de voi. 
05 December 2018 22:08
-2 
Bravo, baieti. Chiar daca nu am putut sta pana la final, am vazut daruire. Extrem de dificil fara fundas, dar Jeremic a aratat ca are valoare. Mergem inainte impreuna, ne vedem luni. Inca ceva, Dykes a scuipat pe parchet in timpul meciului, foarte urat. 
05 December 2018 22:11
0 
Poate a primit un cot in gura!La fel de urat! 
06 December 2018 08:49
tanaseb Silva
0 
Era sa ne bata o echipa fara fundas. 45 recuperari au avut! Dormim la recuperare. E timpul sa ne trezim. Cat despre pitesteni, sunt surprins de comentariile contra care exista. Aveti echipa buna, cu sanse la locul 4 cu un alt PG (mult mai activ decat suedez). 
05 December 2018 22:13
gyke Păi
0 
Și noi v-am bătut fără fundaș 😉. A fost o fază edificatoare, la o liberă a Piteștiului, la recuperare, dintre Easley și Washburn câștigă Orbeanu....  
05 December 2018 22:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CS Rapid București a întors meciul cu CSM Miercurea Ciuc și a câștigat după 2 reprize de overtime
Americanii celor două echipe au fost protagoniștii acestui duel, ambii bifând câte un double-double 
Vești proaste pentru SCM Timișoara. Tribunalul Timiș a recunoscut în România cele două hotărâri BAT
Clubul bănățean va trebui să achite peste 150.000 de euro către cei patru sportivi 
Zarko Djuric a fost cel mai eficient jucător al celor de la CSA Steau
Aportul sârbului nu a fost suficient pentru a bifa o victorie în Sala Polivalentă din Craiova 
Surse: Jonathan Person, pe făraș la BCM U Pitești?
Clubul din Trivale vrea să renunțe la serviciile internaționalului suedez 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 2 puncte 
Goran Gajovic, omul meciului în victoria contra CSA Steaua
Muntenegreanul a fost cel mai eficient jucător al gazdelor 
SCM U Craiova câștigă meciul de pe teren propriu contra CSA Steaua
Oltenii și-au adjudecat partida la 9 puncte diferență, scor 75-66 
ACS Târgu Jiu învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
ACS Târgu Jiu învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 13 puncte 
Jahii Carson, noul transfer al lui BCM U Pitești, este vedetă pe youtube
Americanul este protagonistul mai multor clipuri spectaculoase pe internet (Video) 
Grupa valorică C. Victorii clare pentru CSM Târgu Mureș și CSM Phoenix Galați
Cele două formații au trecut de Agronomia București, respectiv CSM Sighetu Marmației 
gyke @romeovura
0 
Cateva intrebari care ma chinuie de cand am vazut comentariul:
1. V-ati uitat in clasament?
2. Ati remarcat ca Pitesti are 4 sau 5 victorii in minus fata de echipele de pe podium?
3. Stiti ca in Top6 echipele continua cu rezultatele obtinute in GVA?
4. Va aduceti aminte ca Oradea, Cluj sau Sibiu au fost in permanenta in top4 aproape in orice monet in ultimele 2-3 campionate?
5. Daca ati raspuns cu da la toate cele de mai sus, cum credeti ca se justifica "sansele mari" pe care le are Pitestiul de a urca "pe locurile 2-4 pana in play-off"?
sa nu fiu inteles gresit, Pitesiul are sanse sa urce mai sus de cat e acum, doar ca va fi extrem de greu daca judeci putin. S-a format o diferenta mare in clasament, iar deasupra sunt echipe foarte bune, peste care le va fi foarte dificil sa treaca; Clujul si cand joaca prost castiga (vezi ultimele meciuri); Oradea are un nivel de joc extrem de ridicat in acest moment; Sibiul si-a ridicat si el jocul in ultimele meciuri, iar acasa e extrem de greu de invins; Craiova si-a facut o echipa buna, cu antrenor meserias, iar reultatele o confirma.
In plus Pitesti are acum cativa jucatori accidentati, moralul e jos, suporterii incep sa carcoteasca.
Inca odata, au sansele lor, mai ales daca vor reusi sa lege rapid 2-3 victorii, doar ca e teribil de greu. 
click pt. Articol 13 December 2018 12:28
andrac Surse
0 
Ati mai avut niste surse cu Barro in vara, neadevarate. Eu nu cred ca e momentul bun in care sa se renunte la el pentru ca Bishop e accidentat. As vedea schimbarea doar daca Person e accidentat (nu a jucat ultimele meciuri). Sper sa nu fie cazul. 
click pt. Articol 13 December 2018 09:29
studentU circarii astia
0 
fara disciplina tactica de obicei nu se prea adapteaza la stilul de joc rigid din Europa. Sa vedem daca pe langa shemele de And1 executate in fata unor amatori din colegiu sau Grecia mai stie si ceva baschet. Cu patrunderi de genul asta mi l mananca baietii nostrii (decla noi din campionat) cu fulgi cu tot 😃 
click pt. Articol 12 December 2018 22:25
0 
Sper sa nu fie un PG scorer (gen Martinic, Laser), ci sa fie unul altruist, preocupat sa-si puna colegii in valoare. Nu cred este loc de inca un consumator de mingi pe langa Jeremic si Siriscevic. 
click pt. Articol 12 December 2018 21:42
romeovura transfer
0 
Pare un transfer reusit , si foarte spctaculos felicitari. Cred ca acuma aveti sanse mari la un loc 2-4 pana in play-off 
click pt. Articol 12 December 2018 20:30
adu La prima.vedere
0 
Asa pare la prima vedere dar s.ar putea sa fie peste media campionatului nostru.nu stiu ce jucatori sunt selectionati la u 19 usa,dar se pare ca a fost pe acolo.eu demult asteptam un jucator cu calitatile lui si nu credeam ca o sa vad.. 
click pt. Articol 12 December 2018 17:34
gyke Oare
0 
Koroivos a fost ultima clasată in campionatul Greciei, retrogradand anul trecut. În Grecia, echipele care contează, în afară de Pana și Oly, le numeri pe degetele unui tâmplar 😉, respectiv PAOK, AEK și poate Peristeri. Nivelul competițional nu e ceva wow. Dar, cum am zis, să-l vedem în teren, iar dacă se va dovedi un jucător foarte bun, voi fi primul care-și va recunoaște greșeala.  
click pt. Articol 12 December 2018 16:50
Renan Sa l vedem
0 
La treabă, aveam nevoie de un PG. Cred că Jeremic va fi pus in valoare mult mai bine. Person cred ca va pleca, mi e greu sa cred ca vom tine 7 jucatori straini in lot.Poate vom schimba si pe poziția 5. Până atunci, meciul de la Timișoara poate fi decisiv pentru top 6, trebuie pregătit foarte bine. 
click pt. Articol 12 December 2018 16:49
adu Bun transfer
0 
F interesant jucatorul.In administratia locala putem schimba ceva?ei au fost pe stadion la meciul fcsb.ului in loc sa vina la echipa lor de baschet. 
click pt. Articol 12 December 2018 16:48
0 
Sunt de acord. Cea mai evidenta miscare cred ca o sa fie inlocuirea lui Stamenkovic care primeste tot mai putine minute. In afara acestei inlocuiri, sincer nu cred ca o sa mai vedem alta schimbare. 
click pt. Articol 12 December 2018 14:52