U-BT se impune în deplasarea de la Pitești


Clujul se impune după o luptă cot la cot cu gazdele, desfășurată pe tot parcursul meciului

BCM U Pitești începe partida cu Ciotlauș, Siriscevic, Gheorghe, Sturanovic și Korniienko, iar de partea cealaltă, Mihai Silvășan îi trimite în teren pe Kuti, Dykes, Torok, Marinov și Washburn.

BCM U Pitești deschide scorul partidei prin reușita lui Sturanovic, însă Washburn egalează și iși duce echipa în avantaj, ajutat de Kuti și Marinov. Siriscevic îi readuce pe argeșeni la conducere prin două  aruncari din spatele semicercului, iar scorul după 6 minute de joc era 11-10. Ardelenii au continuat lupta pentru avantaj, iar Torok, cu 5 puncte și Rasic, cu 3 puncte, duc oaspeții la +7 și Florin Nini se vedea nevoit să ceară primul timp de odihnă al partidei. Gazdele au revenit în joc prin proaspat-intratul Jeremic, care a marcat 5 puncte, iar scorul la sfârșitul primului sfert era 20-22.

Lupta de la egal la egal a continuat și în sfertul secund, cand antrenorul argeșenilor a decis să-l introducă pe teren și pe mezinul Mihai Măciucă. El și Jeremic au readus BCM U Pitești la conducere pe tabela, iar la jumătatea sfertului 2, piteștenii aveau un avantaj de 4 puncte. Mihai Silvășan îl introduce pe Anders Teir, care marchează 2 aruncări libere și reduce din diferență.  Deși gazdele au încercat să intre la vestiare din postura de lideri pe tabelă, Rasic reușește să egaleze, iar Dykes și Washburn își trimit echipa la pauza mare cu un avantaj de +2, scor 40-38.

Bishop înscrie primele puncte ale actului secund și egalează la 40, însă Ciotlăus le oferă ocazia ardelenilor să treacă în avantaj după un fault antisportiv asupra lui Dykes(+1). Oaspeții au încercat să se detașeze, dar cele 7 puncte ale lui Bishop, urmat de cele 4 ale lui Korniienko, duc argeșenii la +9, cea mai mare diferență dintre cele două formații de până atunci. Sfârșitul sfertului 3 a consemnat începutul luptei pentru revenire a clujenilor, care înaintea ultimelor 10 minute mai aveau de recuperat un singur punct.

Ultimul sfert a reprezentat o continua ”bătălie” pentru conducere, unde liderul se schimba o dată la două minute. Cu 3 minute înaintea fluierului final, Korniienko este eliminat după a5a greșeala personală, iar argeșenii trebuie să termine partida fără omul de bază. În ultimul minut al meciului, Jeremic a adus gazdele la doar un punct în spatele ardelenilor, însă Stamenkovic și Dykes înscriu pe rând câte o aruncare liberă și stabilesc învingătoarea, scor final 80-83 în favoarea celor de la U-BT Cluj-Napoca.

Căpitanul oaspeților, Aleksandar Rasic a fost cel mai bun jucator al clujenilor, cu 23 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, toate pentru o cotă a eficienței de +24.

De partea cealaltă, Mladen Jeremic și-a trecut în cont 21 de puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă, toate pentru un indice al eficienței de +10.

 

*foto: Manases Sandor



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

Ana-Maria Tutunaru / 05 December 2018 / 20:14


Galerie foto


pipzn Meci
0 
castigat de Rasic, de liberele ratate de Pitesti si de noroc, daca ne uitam si la multimea mingilor pierdute aiurea, la numarul jalnic de recuperari si la jocul ofensiv de multe ori incoerent.

In acest moment jocul lui U e de locurile 3-5.

 
05 December 2018 20:29
razv-an Libere
0 
Ambele echipe au ratat cate 8 libere. Si da, problema noastra au fost TO si recuperările ofensive pe care le-am permis care au adus nu mai putin de 32 puncte Pitestiului. Plus inca 19 marcate dupa TO!!! Dacă eram mai atenti la recuperări ne făceam meciul mult mai usor. 
05 December 2018 20:57
Renan Greu
0 
Fără PG, poate reușeam mai multe cu Person in rotatie. Felicitări pentru Bishop si Korniienko, doi jucatori cu experiență si cu valoare. Sturanovic continuă sa dezamăgească. Echipa arată mai bine cu Ciotlaus in primul 5, decat cu Gheorghe. Paliciuc prinde putine minute, de la Siricevic asteptam mai mult. Buget a fost si anul acesta, am schimbat și antrenorul si ne chinuim sa prindem locul 6. 
05 December 2018 20:33
Tommy IULIAN ORBEANU
0 
Felicitari Cluj pentru aceasta victorie,in schimb Pitesti...cat mai vreti sa continuati cu acest ORBEANU,omul de nationala,omul care va omoara meci de meci ??!! Stati linistiti dragi pitesteni,locul 7 e al vostru ! 
05 December 2018 20:52
-1 
Hatter. Felicitari pentru jocurile echipei. V-am mai zis, oltenilor. Ciocul mic. Pacat de oamenii de acolo a caror imagine e patata de voi. 
05 December 2018 22:08
-2 
Bravo, baieti. Chiar daca nu am putut sta pana la final, am vazut daruire. Extrem de dificil fara fundas, dar Jeremic a aratat ca are valoare. Mergem inainte impreuna, ne vedem luni. Inca ceva, Dykes a scuipat pe parchet in timpul meciului, foarte urat. 
05 December 2018 22:11
0 
Poate a primit un cot in gura!La fel de urat! 
06 December 2018 08:49
tanaseb Silva
0 
Era sa ne bata o echipa fara fundas. 45 recuperari au avut! Dormim la recuperare. E timpul sa ne trezim. Cat despre pitesteni, sunt surprins de comentariile contra care exista. Aveti echipa buna, cu sanse la locul 4 cu un alt PG (mult mai activ decat suedez). 
05 December 2018 22:13
gyke Păi
0 
Și noi v-am bătut fără fundaș 😉. A fost o fază edificatoare, la o liberă a Piteștiului, la recuperare, dintre Easley și Washburn câștigă Orbeanu....  
05 December 2018 22:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
0 
Asa e, domnul Grigoras a fost unul din artizani si la acel blat evident. Old habits die hard. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:47
mihaitha Normal
0 
Pai daca hotia se apara la guvernare, ce te astepti de la un rahat de federatie sportiva? 
click pt. Articol 20 May 2019 08:45
mihaitha Promit
0 
De azi incepand o sa pun deoparte cate un leu in fiecare zi, pana in ziua in care FRB ia masuri si impotriva celor trei destepti care au stricat meciul. Cand se anunta si decizia aia, ma duc si beau tot ce am adunat. Am o presimtire ca ma voi face pulbere. 
click pt. Articol 20 May 2019 08:38
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26