U-Banca Transilvania se califică la Final Four-ul Cupei României


Clujenii au obținut o victorie categorică pe terenul lui BCM U Pitești

U-BT Cluj-Napoca se impune în partida retur din sferturile de finală ale Cupei României cu BCM U Pitești, scor 66-86. Pe sferturi, tabela a arătat 11-24, 20-19, 15-24, 20-19. Ardelenii au dominat de la un cap la altul confruntarea de pe terenul grupării argeșene și avansează fără emoții în Final Four-ul Cupei României după ce au câștigat și partida tur cu scorul de 93-88.

Florin Nini a început meciul în formula Carson - Ciotlăuș - Jeremic - Bishop - Sturanovic, în timp ce Mihai Silvășan a trimis în teren un prim cinci alcătuit din Dorsey, Kuti, Dykes, Torok și Foulland.

Clujenii au început în forță partida și conduceau cu 1-9 după primele trei minute, după slam-dunk-uri reușite de Kuti și Foulland și o reușită de la mare distanță a lui Torok, dar și un coș din acțiune semnat de același Foulland. Bishop a înscris din apropiere pentru 3-9 iar Dykes a dus scorul la 5-15. Sturanovic a reușit un lay-up care a micșorat diferența la 6 puncte, 9-15, însă Dykes a mărit-o la 11 lungimi după ce a marcat din afara arcului de cerc, 11-22. Washburn a stabilit scorul după primul act, 11-24.

La reluare, Bailey a înscris repede pentru argeșeni, 13-24, dar Rasic a marcat și el la următoarea fază un coș din afara semicercului, 13-27. Măciucă transformă din spatele arcului de cerc, 16-27, iar Easley și Washburn duc scorul la 16-31. Korniienko marchează de asemenea de la trei puncte, 19-31. Același jucător se întoarce frumos pe lângă apărătorul advers și înscrie un coș cu fault, transformând libera suplimentară, 22-31. Torok dă replica de la mare distanță, 22-34, iar Sturanovic finalizează cu un dunk spectaculos o acțiune la celălalt panou, 24-34. Același jucător contribuie atât în apărare cât și în atac, reducând diferența la 8 lungimi. Rolland Torok marchează ulterior un nou coș de trei puncte, 26-37, iar Washburn transformă cele două libere primite de gruparea clujeană, 26-39. Jucătorii de forță ai oaspeților contribuie în continuare cu puncte, Easley transformând ambele aruncări din dreptul liniei de fault, 28-43. Korniienko execută un nou three-point play, 31-43, acesta fiind și scorul după prima repriză a duelului din Trivale.

Torok deschide sfertul trei cu o reușită de trei puncte, 31-46, iar Tony Bishop înscrie cu un slam spectaculos pentru 35-46. U-BT continuă jocul bun colectiv și Foulland punctează după o pasă a lui Dorsey, 35-48. Rasic marchează din spatele semicercului iar Nana Foulland își trece alte două puncte în cont, 35-53, moment în care Florin Nini cere time-out. Piteștenii greșesc flagrant, Rasic interceptează mingea și îi pasează în spate lui Dykes din fața panoului, reușind un coș cu fault, ratând însă libera suplimentară, 35-55. Rolland Torok ajunge la 5/5 din afara semicercului și scorul devine 35-58. Washburn ia o acțiune pe cont propriu și înscrie pentru 35-61, Bishop oferind răspunsul de la mare distanță, 38-61. Korniienko își evită frumos adversarul și înscrie pentru 40-63, însă aruncă un airball la următoarea fază. Înaintea sfertului patru, tabela indica 46-67, oaspeții având un avans consistent de 26 de puncte la general.

Kyndall Dykes înscrie pentru 48-69, iar Carson punctează frumos după ce ratează o aruncare, 51-69. Bailey marchează o triplă și scorul devine 54-71, dar Washburn răspunde imediat cu un coș din apropiere, 54-73. Dorsey contribuie cu prima reușită din acțiune în acest meci pentru 54-79, iar Bailey marchează din interior, 57-79. Kuti execută un slam spectaculos, 59-84, Foulland reușind să înscrie de asemenea de sus pentru 61-86. Tudor Gheorghe înscrie ambele libere primite pentru a închide tabela la 66-86. Formația pregătită de Mihai Silvășan se impune clar pe terenul piteștenilor și devine ultima echipă calificată la turneul final al Cupei României după CSU Sibiu, CSM Oradea și Dinamo Știința București.

Rolland Torok a fost cel mai bun marcator al partidei cu 19 puncte, o pasă decisivă și o intercepție. Jason Washburn a înscris 16 puncte la care a adăugat 4 recuperări, 2 assist-uri și o intercepție. Kyndall Dykes a avut și el 16 puncte, completate de 3 recuperări, 3 pase decisive și 2 intercepții.

Pentru piteșteni, Maksym Korniienko a ieșit în evidență cu 17 puncte, 4 recuperări și un capac. Maksim Sturanovic a încheiat partida în double-double cu 13 puncte, 10 recuperări, 2 capace și o pasă decisivă. Daniel Bailey înscris de asemenea 13 puncte și a mai reușit 3 recuperări și o pasă decisivă.

*Foto: U-BT Cluj-Napoca Facebook



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs U BT Cluj-Napoca

Valentin Todea / 20 March 2019 / 21:49


Galerie foto


4 
Amu cine te-o mai furat? Hai sictir! 
20 March 2019 21:55
1 
Soarta :))  
20 March 2019 21:58
0 
hm ... 😂
 
20 March 2019 21:58
u66 Nini
2 
Da' numa' i-ai enervat. 
20 March 2019 22:01
harlem Experienta
5 
Azi s-a văzut experienta de 17 ani a antrenorului nini. Ar trebui să-și ceara scuze lui Silva și sa plece de la noi că-i prea bun!  
20 March 2019 22:03
Renan Pitești
2 
Cand cel mai bun jucător nu reușește să aducă nici un pct , asta e rezultatul. Din pacate pentu noi, până acum, n a fost motorul echipei. Atitudine 0, parca azi ar fi jucat prima dată împreună. Dacă nu batem Craiova si Timișoara, sezonul e încheiat. 
20 March 2019 22:19
adu Sezonul e incheiat oricum
0 
Noi nu avem 3 victorii tot sezonul cu cele 5 echipe din fata noastra. Am batut clujul o data si cred ca timisoara odata. In rest nimic...zero. chiar mi se pare un sezon dezastruos. 
20 March 2019 22:34
Renan Daca
0 
Terminam pe 5, eu am speranțe. Craiova e echipa foarte buna, dar Oradea e clar peste. Clar ar fi o serie mai echilibrată Pitești Craiova, decat Pitești Oradea. 
20 March 2019 22:39
adu Am calculat acum
0 
Avem 4 victorii din 18 meciuri, din care 2 cu timisoara, una cu cluj si una cu craiova. 
20 March 2019 22:50
2 
Ma bucur ca am legat doua victorii categorice in fata unor echipe bune. Ma bucur de Dorsey. La inceput nu mi-a placut foarte mult, dar in ultima vreme a avut meciuri foarte bune. Se pare ca lui Kalnicenco ii prieste sa joace pe 3. Mi se pare mult mai implicat in joc. In ceea ce il priveste pe Easley inca nu imi dau seama daca nu prea ii prieste pozitia 4 (tind sa cred ca asta e) sau nu si-a prea revenit dupa accidentare. La cum ii intra aruncarea de 3 pct lui Torok ma astept sa fie 1-2 scheme care sa puna in evidenta acest lucru. Astfel cred ca Easley o sa prinda mai putine puncte pe meci. Haide U! 
20 March 2019 22:22
u1919cj Easley ii peste Foulland
0 
Cred ca Easley ii peste Foulland asa ca o sa stea cand Haji cand Foulland in functie de adversar. Cu Roli in forma cred ca o sa cam stea Foulland ... 
21 March 2019 00:00
0 
Inca nu stiu ce sa zic de Foulland. Mie imi place, dar e tanar (sau inca nu s-a adaptat complet?) si uneori se vede lipsa de experienta.
Minusul lui Easley e ca daca jucam impotriva unor echipe care au pivot masivi (ex: Timisoara, Sibiu, Pitesti) cred ca o sa stea Easley mai mult pe banca. Asta e parerea mea de acum. Mie imi place mai mult Easley, dar ramane de vazut cum o sa-l joace Silva. 
21 March 2019 08:48
Tommy Pitesti
-3 
Locul 6 este al vostru ! Nu va mai faceti calcule,fiindca totul depinde de noi!! Avem ultimul meci cu Timisoara acasa,si la nevoie ne facem singuri calcule si legea,asadar ,va felicit pitesteni pe voi si pe marele vostru amator numit NINI !
 
21 March 2019 00:05
Renan Degeaba
0 
Daca batem acasa ori pe voi, ori pe Sibiu si in deplasare la Timișoara, terminăm pe 5. Meciul de la Tm, cine l castiga, obține si rezultatul direct, în caz de egalitate de puncte. 
21 March 2019 00:31
andrac @tommy
2 
Iar te-ai aprins, oltene? Vorbim dupa meciul de duminica. La noi e clar, daca batem tot acasa sau la Timisoara si pierdem ceva acasa, avem locul 5. Ai inceput ss te gandesti ca ne intalnim in PO? 
21 March 2019 00:37
tanaseb @oltean
1 
No, iar ati aparut? Pitestiul o mai jucat ceva, dar cu voi chiar a fost antrenament. Sa nu picati in play off ca veti avea o surpriza. 
21 March 2019 11:14
tanaseb Pitesti
0 
Multe-s cazurile in care suporterii echipelor romanesti ajung sa aduca cuvinte urate dupa o infragere ca asta. No, pitestenilor, nu e cazul sa faceti asta acum. Chiar cred ca aveti o echipa buna, azi doar am jucat foarte bine, ca la Craiova. Ati prins o zi modesta, atat, nu ii cazul sa dramatizati. Ma bucur ca Silva a stiut sa ii monteze pe baieti, bravo. 
21 March 2019 00:14
pipzn Meci
2 
in care diferenta atat de mare de puncte a fost cauzata de forma neasteptat de slaba a jucatorilor de la Pitesti la finalizare si implicit neputinta de a fructifica numeroasele recuperari ofensive. Faptul ca Jeremic nu a marcat niciun punct (nu stiu daca s-a mai intamplat asa ceva cel putin de cand joaca in Romania) ar trebui sa dea de gandit, cred, tuturor celor care vad echipele construite aproape exclusiv in jurul unui scorer. Da, acesta poate sa iti inscrie si 30+ pe meci dar nu iti garanteaza deloc victoria si orice scadere/lipsa de forma/accidentare iti poate aduce mai degraba infrangerea.

De cealalata parte, e al doilea joc consecutiv in care "U" a aratat un joc de echipa bun. Ingrijorator mi se pare lipsa de reactie la recuperile defensive pentru ca mingile pierdute (TO) chiar daca multe, se pot pune azi in contextul in care nu s-au intamplat in momente "decisive" iar unele au fost strict pe fondul incercarii de a da tuturor jucatorilor posibilitatea sa puncteze, neexistand presiunea scorului.
Ma bucura cresterea de forma (si incredere) a lui (si in) Torok pentru ca aduce variante noi si "consistente" (ma refere la aruncarile de 3 puncte) in jocul ofensiv.

Felicitari pentru jocul prestat, victorie si calificare. 
21 March 2019 08:44
studentU si eu voiam sa remarc
0 
jocul mult mai combinativ in atac. s-a intamplat cu craiova, acum cu pitestiul, oare sa vedem asa ceva si in meciurile in care scorul va fi strans si miza va fi mare? Sau tot mingea la KD? :)
Un mare plus a fost in aparare, in ambele meciuri mentionate, atat dpdv al intensitati cat si a mobilitatii apararii, au dublat foarte bine de multe ori.
N-am mai zis asta de mult dar echipa chiar joaca un baschet placut - si cel putin cu craiova si pitesti a fost si eficient. Vedem cu greii cum ne vom descurca.  
21 March 2019 10:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20