Stiri Juniori U17 Masculin

U17M. CSŞ Bega Timişoara trece de CSŞ Tg. Jiu

Lucian Călinescu

30.05.2013

CSŞ Bega Timişoara a învins pe CSŞ Tg. Jiu cu scorul de 66-50, în prima partidă a celei de-a doua zi a Turneului Final al CN U17 Masculin. Scor pe sferturi: 16-11, 14-13, 26-16, 10-10. Cu excepţia sfertului decisiv terminat la egalitate, bănăţenii au dominat întreaga perioada a jocului.

Echipa timişoareană a fost net superioară la toate categoriile statistice.

Remarcaţi ai partidei:

CSŞ Bega Timişoara: Sorin Diaconu – 22 de puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă; Fabian Spinu – 14 puncte, 8 recuperări; Vlad Szekely – 11 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă; Paul Turtică – 8 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive.

CSŞ Tg. Jiu: Constantin Tocaru – 15 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă; Adrian Vlad– 13 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive; Cosmin Rogobete – 7 puncte, 11 recuperări.

CSŞ Bega bifează al doilea success la Turneul Final, în timp ce CSŞ Tg. Jiu ajunge la 0-2.