U18: România a câștigat cu Elveția și se luptă în continuare pentru calificare


Cel mai bun marcator al Vulturilor a fost Mihai Măciucă cu 21 de puncte

romania u18 victorie

Duminică, 29 iulie, în cadrul diviziei B a Campionatului European de Baschet, România a întâlnit Elveția într-un duel foarte important pentru economia grupei A. Confruntarea a fost foarte intensă, având loc mai multe schimbări de conducere, însă în cele din urmă naționala antrenată de Hristu Șapera s-a impus cu 82-76.

În primul meci de la turneul organizat în Skopje, România a reușit să o învingă pe Norvegia, scor 76-71. Atunci, din lotul tricolorilor, patru jucători s-au aflat în double-digits: Mihai Măciucă, Constantin-Aurelian Gavriloaia, Marcu-Traian Badiu și Mihnea-Tudor Brie. În următorul joc, s-au confruntat ocupantele locurilor 2 și 3 din grupa A, iar Portugalia a câștigat cu 66-59, după un meci în care a dominat. Cel mai bun baschetbalist al României din înfrângerea cu Portugalia a fost Mihai Măciucă, sportiv ce a înscris 18 puncte, la care a adăugat 6 recuperări.

Prin urmare, duelul cu Elveția era unul foarte important pentru a păstra șanse reale de calificare în sferturile de finală. Naționala din centrul Europei venea după două înfrângeri consecutive, dar cu toate acestea a început mai bine partida și după primul sfert conducea cu 20-16. Vulturii s-au redresat rapid și până la pauza jocului au trecut la conducere, scor 42-37. A urmat o nouă perioadă mai dificilă pentru baschetbaliștii antrenați de Hristu Șapera, care au luptat din greu să își mențină avantajul. Astfel, înaintea actului decisiv, România se afla în față cu un singur punct. În ultimul sfert, jocul a devenit mult mai echilibrat și cele două adversare au mers cap la cap. După o secvență foarte bună reușită de Kevin Martina și Nicolas Max Hulliger, Elveția a trecut în avantaj, scor 74-72, cu două minute rămase. Mihai Măciucă și Marcu Badiu au readus România la conducere și jocul s-a terminat cu un run de 10-2 al Vulturilor, care s-au impus cu 82-76.

Cel mai bun marcator a fost Mihai Măciucă (21 de puncte, 6 recuperări) urmat de George-Alexandru Vlad (16 puncte), Marcu-Traian Badiu (15 puncte) și Mihnea-Tudor Brie (11 puncte, 2 capace).

Această zi este una de pauză, urmând ca jocurile să se reia mâine, când România întâlnește Polonia, de la ora 22:00. Ultimul meci al României din grupa A va avea loc miercuri, de la ora 22:00, împotriva liderului Belarus.

*foto: fiba.basketball



David Istrate / 30 July 2018 / 11:13


Galerie foto


0 
Maciuca nu e o optiune rea deloc pentru u23. La Galati a jucat bine. 
30 July 2018 15:31
0 
Sunt convins ca minutele primite in prima liga precum si antrenamentele facute cu echipa mare a Galatiului au contribuit decisiv la progresul acestui tanar jucator. Si antrenorul Florin Nini merita aprecieri pt ca s-a implicat in formarea lui Mihai. 
30 July 2018 16:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Keifer Sykes bate recordul de puncte marcate într-un meci, deținut de Martin Zeno
Seară ofensivă de excepție pentru conducătorul de joc american 
UCAM Murcia câștigă Grupa A din Basketball Champions League
Echipa lui Emi Cățe a câștigat partida cu Anwil Wloclawek 
Stanimir Marinov și Jason Washburn au fost convocați la echipa națională a Bulgariei
Vecinii de la sud de Dunăre joacă cu Rusia pe 21 februarie 
Reportaj: AEK Atena, victorie confortabilă pe teren propriu în campionatul intern (FOTO)
Deținătoarea Basketball Champions League încearcă să țină aproape de tradiționalele forțe din Grecia 
LaMarcus Reed a debutat pentru Balkan Botevgrad
Jucătorul american le-a purtat noroc noilor săi colegi la primul meci pentru formația bulgară 
Alexandru Olah, al doilea double-double din acest sezon
Pivotul român a fost unul din principalii marcatori ai lui Kangoeroes Basket Mechelen 
Zeljko Sakic, prestație solidă în liga VTB
Jucătorul croat a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Stelmet Zielona Gora 
Reportaj: Panathinaikos Atena și-a respectat statutul de favorită cu Bayern Munchen (FOTO+VIDEO)
Arena olimpică din capitala Greciei, gazda perfectă pentru meciuri de Euroligă 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
LaMarcus Reed este noul jucător al lui Balkan Botevgrad
Jucătorul american a evoluat în sezonul precedent pentru SCM U Craiova 
studentU merci fain
0 
pt info 
click pt. Articol 23 January 2019 18:07
0 
Eu nu le-as da prea multe sanse, sunt o echipa destul de slaba dupa parearea mea si asta se reflecta si in locul ocupat in liga ACB. Au avut norocul sa aiba o grupa destul de usoara in BCL dar si acolo o echipa daca nu doua sunt peste ei ( Banvit si Avellino, Banvit s-a ma intarit pe parcurs si acum par mai buni decat Murica iar Avellino a intampinat niste probleme financiare dar inca merg foarte bine si probabil de acolo recordul celor de la Murcia).
Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Favorita mea si anul acesta este castigatoarea de anul trecut, AEK Athens, dar acum depinde mult de imperecherea dupa grupe si odata ajunse final four oricare dintre echipe poate castiga. 
click pt. Articol 23 January 2019 16:03
studentU urmareste
0 
cineva competitia asta si ar putea aprecia ce sanse are echipa la care evolueaza Cate sa o castige?

Nu stiu sa se dea pe TV in RO. Poate livestream pe site-ul fiba?

merci  
click pt. Articol 23 January 2019 12:27
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:09
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
click pt. Articol 18 January 2019 09:57