U18: România a câștigat cu Elveția și se luptă în continuare pentru calificare


Cel mai bun marcator al Vulturilor a fost Mihai Măciucă cu 21 de puncte

romania u18 victorie

Duminică, 29 iulie, în cadrul diviziei B a Campionatului European de Baschet, România a întâlnit Elveția într-un duel foarte important pentru economia grupei A. Confruntarea a fost foarte intensă, având loc mai multe schimbări de conducere, însă în cele din urmă naționala antrenată de Hristu Șapera s-a impus cu 82-76.

În primul meci de la turneul organizat în Skopje, România a reușit să o învingă pe Norvegia, scor 76-71. Atunci, din lotul tricolorilor, patru jucători s-au aflat în double-digits: Mihai Măciucă, Constantin-Aurelian Gavriloaia, Marcu-Traian Badiu și Mihnea-Tudor Brie. În următorul joc, s-au confruntat ocupantele locurilor 2 și 3 din grupa A, iar Portugalia a câștigat cu 66-59, după un meci în care a dominat. Cel mai bun baschetbalist al României din înfrângerea cu Portugalia a fost Mihai Măciucă, sportiv ce a înscris 18 puncte, la care a adăugat 6 recuperări.

Prin urmare, duelul cu Elveția era unul foarte important pentru a păstra șanse reale de calificare în sferturile de finală. Naționala din centrul Europei venea după două înfrângeri consecutive, dar cu toate acestea a început mai bine partida și după primul sfert conducea cu 20-16. Vulturii s-au redresat rapid și până la pauza jocului au trecut la conducere, scor 42-37. A urmat o nouă perioadă mai dificilă pentru baschetbaliștii antrenați de Hristu Șapera, care au luptat din greu să își mențină avantajul. Astfel, înaintea actului decisiv, România se afla în față cu un singur punct. În ultimul sfert, jocul a devenit mult mai echilibrat și cele două adversare au mers cap la cap. După o secvență foarte bună reușită de Kevin Martina și Nicolas Max Hulliger, Elveția a trecut în avantaj, scor 74-72, cu două minute rămase. Mihai Măciucă și Marcu Badiu au readus România la conducere și jocul s-a terminat cu un run de 10-2 al Vulturilor, care s-au impus cu 82-76.

Cel mai bun marcator a fost Mihai Măciucă (21 de puncte, 6 recuperări) urmat de George-Alexandru Vlad (16 puncte), Marcu-Traian Badiu (15 puncte) și Mihnea-Tudor Brie (11 puncte, 2 capace).

Această zi este una de pauză, urmând ca jocurile să se reia mâine, când România întâlnește Polonia, de la ora 22:00. Ultimul meci al României din grupa A va avea loc miercuri, de la ora 22:00, împotriva liderului Belarus.

*foto: fiba.basketball



David Istrate / 30 July 2018 / 11:13


Galerie foto


0 
Maciuca nu e o optiune rea deloc pentru u23. La Galati a jucat bine. 
30 July 2018 15:31
0 
Sunt convins ca minutele primite in prima liga precum si antrenamentele facute cu echipa mare a Galatiului au contribuit decisiv la progresul acestui tanar jucator. Si antrenorul Florin Nini merita aprecieri pt ca s-a implicat in formarea lui Mihai. 
30 July 2018 16:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
Cluburile din Rusia au dominat competițiile europene în baschetul feminin
UMMC Ekaterinburg și Dynamo Kursk și-au disputat finala Euroligii, după ce Nadezhda câștiga EuroCup 
Valencia Basket este noua campioană în EuroCup
Formația iberică va reveni în Euroligă în sezonul 2019/2020 
Euroligă – Încep bătăliile pentru Final Four
Playoff-ul Euroligii debutează marți, 16 aprilie 
Sabrina Ionescu și Kobe Bryant au fost co-antrenori la un turneu de junioare U16
Ce nume de personaj Disney a primit Sabrina Ionescu de la Kobe Bryant 
Alex Olah continuă seria evoluțiilor de excepție
Record stagional de puncte pentru pivotul român 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00