U20: Declarațiile partidei BC Timișoara - LPS Focșani


BC Timișoara s-a impus cu 84-58

Echipa de U20 a BC Timișoara s-a impus, în propriul fief, în jocul inaugural contra Focșaniului, scorul final fiind 84-58, la capătul unui meci aparent ușor. Disputa care a dat startul turneului final U20 și care se va consuma la sfârșitul acestei săptămâni la Timișoara — în sala "Constantin Jude" — a început sub un oarecare semn al echilibrului, balanța începând să se încline în favoarea amfitrionilor din sfertul al doilea.

"Până la urmă a ieșit bine. Nu am avut nici un fel de informație despre echipa Focșaniului la ora meciului și am fost luați puțin prin surprindere la început. Noi am stat mult mai bine din punct de vedere fizic, ceea ce s-a simțit. Am reușit să rulăm întreg lotul și să evităm unele accidentări. Le mulțumesc băieților pentru ce au realizat și sper să creștem intensitatea jocului", a declarat antrenorul gazdelor, Cristian Bota, la sfârșitul partidei disputate împotriva Focșaniului.

Întrebat de celelalte oponente, Cristian Bota a conchis: "nu am nici un fel de informație, nu am văzut vreo înregistrare ale partidelor. Cunoaștem Clujul pentru că am fost cu ei în grupă, iar Mureșul și Ploieștiul le vom vedea zilele acestea".

De partea cealaltă, antrenorul echipei venite din Vrancea, Mihai Petruț, a vorbit despre debutul cu stângul al echipei sale: "noi ne-am propus să anihilăm jucătorii cei mai importanți, Szekely, Păun și Covaciu, dar am primit foarte multe puncte de la restul jucătorilor. Au avut până la pauză un procentaj de 50% la aruncările de trei puncte, iar diferența a fost mare. Sferturile următoare au devenit o formalitate pentru ei. Am căzut și fizic, avem un lot subțire, ne bazăm pe 5, 6 jucători. Noi vom încerca să obținem maximum posibil de la acest turneu final, cu posibilitățile pe care le avem.”

LPS Focșani va juca vineri de la ora 20 contra echipei BC Mureș LPS Târgu Mureș, urmând ca bănățenii să întâlnească aceeași echipă, sâmbătă, de la ora 17.



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Timișoara vs LPS Focșani
Citește ultimele știri despre BC Timișoara
Citește ultimele știri despre
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Bota
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Petruț

Claudiu Dekan, Dan Oancia / 25 April 2014 / 11:30



-2 
In plus la LPS Focsani a jucat " marea speranta " care si-a batut joc de coechipieri. Capat de linie la orice faza. A aruncat de vreo 25 de ori din toate pozitiile cu procentaje sub 30%. Echipa alerga sa se apere si sa recupereze iar el se " straduia " sa incheie toate atacurile cat mai repede. Citisem in presa vranceana ca tanarul jucator a fost exclus din lot. Pacat ca l-ati reprimit. Neguroiu, Tibarna, Vechiu si Chirca jucatori cu ceva experienta si mult mai disciplinati ar fi jucat altfel fara acest tanar care imi aminteste de stilul lui Alin Olariu din ultimele 2 sezoane  
25 April 2014 13:00
crisvirna unui moldovean
0 
Domnule Onesim, observ ca dumneata confirmi ce se crede despre moldoveni vis-a-vis de frustrari si comportamente.De unde stii dumneata cine e copilul asta , cum joaca si cat a ajutat echipa. De ce nu te uiti tot pe statistici si sa observi curajul disciplinatilor din echipa de a arunca la cos. Nu cred ca de pe pozitia 2 sau 1 pe care joaca a stat sa arunce doar la cos cand colegii lui se aparau.De unde iti aminteste dumneata de Alin Olaru, cand nu l-ai vazut vreodata jucand????Si chiar nu cred ca ai dreptul sa te exprimi dumneata ce e pacat sau nu pentru ca nu cunosti situatia de la echipa.Nu imi doresc sa fac nicio remarca la echipa Iasiului sau vreunui jucator de acolo , dar nu mi se pare corect ca din spatele unui nickname anonim sa arunci cu acuzatii nefondate asupra unui jucator pe baza unor statistici care nu intotdeauna spun totul.Parcursul echipei pana la turneul final s-a bazat si pe contributia importanta a lui Radu Virna fapt reflectat de indicele general la eficienta pe care puteti sa il studiati pe acest site. 
25 April 2014 15:06
0 
Pe Alin l-am vazut jucand de mai multe ori decat credeti, incepand de la 14 ani si pana la 18. Esential este ca l-am vazut in meciuri tari, grele, la Turnee Semifinale si Finale. Oricum l-am apreciat foarte mult pt calitatile tehnico-tactice pe care le-a manifestat de la o varsta foarte frageda. Inca mai cred ca Alin poate deveni jucator de baschet si la nivel de seniori. Stiti foarte bine la ce m-am referit cand am facut comparatia; cand Alin lua meciul pe cont propriu nepasandu-i de nimeni si nimic. De asemenea am urmarit cu mare interes evolutia lui Radu si m-am bucurat cand a fost convocat lot. Este adevarat ca l-am vazut jucand doar de vreo 2-3 ori in conditiile in care echipa nu-l prea ajuta si din acest motiv juca aproape singur dar, in aceasta echipa si la acest nivel acest lucru devine imposibil.  
25 April 2014 17:44
crisvirna unui moldovean
0 
Posibil ca din cauza aversiunii pe care o purtati acestui jucator sa fi uitat si faptul ca el este nascut in septembrie 1997 iar evolutia onorabila a acestuia la U 20 sa va determine in a elabora asa comment-uri? 
25 April 2014 15:36
un moldovean Aversiune
0 
Exagerati. Nu pot avea aversiune fata de un pusti de 17 ani, sunt si eu tata, in schimb pot semnala faptul ca se comporta ca " un JUNIOR VEDETA " . Sper sa gresesc 
25 April 2014 17:55
vulturul pentru moldovean
0 
Am o nelamurire: cine esti d-ta sa semnalezi ceva? 
25 April 2014 23:12
1 
Trebuie sa fii " cineva" pt a semnala ceva?. Stiu ca in decembrie 1989 ne-am castigat dreptul la exprimarea libera.Obisnuiesc sa uzez de acest drept. Pt lamurirea d-voastra,sunt un iubitor al baschetului si un foarte bun cunoscator al baschetului juvenil romanesc.  
26 April 2014 08:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
TF U20M: Phoenix Galați a câștigat competiția, după o finală disputată contra Agronomiei
CS Universitatea Cluj a obținut ultima treaptă a podiumului, în dauna lui CSU Brașov 
TF U20M: Phoenix Galați și Agronomia București s-au impus în prima zi a competiției
Cele două echipe au trecut clar de CSU Brașov și CS U Cluj 
INTERVIU Sabin Cîrstoveanu: „Sper să joc cât mai mult la cel mai înalt nivel”
Baschetbalistul de 19 ani a fost numit MVP-ul Turneului Final U20 
U20M premii individuale. MVP: Sabin Cîrstoveanu (CS Agronomia)
Trei jucători de la Știința, în cel mai bun cinci al turneului final 
U20 M. Agronomia câștigă după un meci excelent în finala cu Știința
CN Aurel Vlaicu a ocupat ultima treaptă a podiumului 
U20 M. Știința și Agronomia se întâlnesc cu trofeul pe masă în ultima zi a turneului
Cele două echipe au trecut clar de Vlaicu și Voluntari în a doua zi a întrecerii 
U20 M. Victorie dramatică pentru Agronomia în fața celor de la Aurel Vlaicu
Știința a dominat fără probleme CSO Voluntari, în prima zi a turneului final 
U20M. Adam Toth, CSO Voluntari:”Avem niște adversari tari și o fie o luptă continuă în teren la fiecare meci”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Christian Chițu, CS Agronomia București:” Noi vom trata turneul meci cu meci și sperăm să ne clasăm cât mai sus.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Denis Murgu, Știința București:”Cred că diferența o vor face ambiția și atitudinea.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
0 
un tanar care pare bine crescut in ROMANIA! :)
si dpdv sportiv si ca educatie in general.

Altfel, in final 4 3 din Buc si una din provincie? Unde este U, @free62? Cum, nu suntem singura si cea mai mare pepiniera de juniori din tara?  
click pt. Articol 27 April 2018 10:41
0 
In urmatorii ani Capitala va fi miezul baschetului juvenil. 
click pt. Articol 19 April 2018 23:58
0 
Mvp-ul finalei e numai unul... Felicitări mobitelco care cu aportul major al celor de 96 si 95 au dominat autoritar, Browsser foarte bun chiar daca nu a castigat nici un premiu special restul meciurilor echilibrate,dar reflecta realitatea din teren,galati câștiga locul 2 mai ales datorita experientei Superioare,si mobilitătate buna fiind o echipa scunda,Tudorache sub așteptări,Rasty si Nicolescu au tras vipo după ei fiind echipa cea mai Tânără si ne experimentata,Parjolescu si Potcoava făcând același lucru pentru Dinamo 
click pt. Articol 09 May 2015 20:32
0 
Mvp-ul finalei e numai unul... Felicitări mobitelco care cu aportul major al celor de 96 si 95 au dominat autoritar, Browsser foarte bun chiar daca nu a castigat nici un premiu special restul meciurilor echilibrate,dar reflecta realitatea din teren,galati câștiga locul 2 mai ales datorita experientei Superioare,si mobilitătate buna fiind o echipa scunda,Tudorache sub așteptări,Rasty si Nicolescu au tras vipo după ei fiind echipa cea mai Tânără si ne experimentata,Parjolescu si Potcoava făcând același lucru pentru Dinamo 
click pt. Articol 09 May 2015 20:32
ydesh_apu MVP Finala
0 
In lipsa unei finale, titlul de mvp al finalei nu a mai fost acordat. ;) 
click pt. Articol 09 May 2015 15:38
0 
Ma bucur ca revad in lista, juniorii de la U18! Bravo tuturor!! 
click pt. Articol 08 May 2015 15:16
0 
Merita subliniat ca tanarul jucator clujean a realizat un triple- double : 10 pct , 11 rec si 10 pase. O performanta rara mai ales la un turneu final. Felicitari, Nandor !!! 
click pt. Articol 07 May 2015 12:37
D12 chiar sunt
0 
tata si fiu ... dar fiul n-are nici o legatura cu caracterul tatalui. hartman senior e un muc al baschetului ploiestean de ani de zile. 
click pt. Articol 14 September 2014 20:49
marvashar dobitoc mic ce esti!
0 
mi juma de minge !tu lichea mica ce esti ,prost mai esti!dobi...cum se cere pauza, unui official,care copii cu mopul,care injurii aduse lui Neagu si Ene si mai ales care dintre timpitii din zona bancilor ai fost tu mai fotografule!!!! Mai razzzvvaanniiccaa organ... mica! 
click pt. Articol 04 May 2014 22:40
start corect
0 
asa trebuia o singura grupa,sigur dinamo ar mai fi socat pe careva, pacat ca nu are banca,clujul cu poate cel mai valoros lot de la turneu a platit pentru atitudinea de superioritate pe care o manifesta acesti jucatori ,uite ca au pierdut in fata celei mai slab cotate echipe