U20M: Declarațiile de după finala mare


BC Timișoara a câștigat turneul final

Gazdele de la BC Timișoara au reușit să se impună în duelul pentru medalia de aur din cadrul turneului final de U20 împotriva celor de la CSȘ Ploiești, disputată pe parchetul sălii „Constantin Jude", scorul final fiind disproporționt în favoarea micilor "lei", 91-59.

Susţinută de un mănunchi de aproximativ 300 de suporteri bănăţeni, BC Timişoara nu a avut nici o problemă, reuşind să domine întreaga partidă, şi datorită lui Păun sau Raul Covaciu, care de altfel a ieşit cel mai bun jucător al finalei cu 26 de puncte, 9 recuperări şi 3 pase decisive.

Cristian Bota, antrenorul echipei de U20 a Timişoarei s-a arătat foarte încântat de noul titlu obținut:

„În acest moment mi-am egalat performanța ca jucător, am avut două titluri ca jucător. Datorită acestor băieți minunați, acestui spirit care s-a creat în jurul echipei, acestei discipline tactice, am reușit victoria. Îi mulțumesc publicului pentru susținere, le mulțumesc celor care au fost alături de noi cu sufletul, și nu în ultimul rând băieților mei cărora vreau să le spun că sunt mândru de faptul că sunt antrenorul lor. Unii dintre jucători, după mai un an de muncă, vor face lejer față în prima ligă națională. Va urma o scurtă perioadă de vacanță, după care vom lua unele decizii. Avem nevoie de o perioadă de odihnă".

Întrebat care dintre titlurile câştigate a fost mai greu de obţinut, Cristian Bota a ţinut să precizeze: "cred că cel titlul de anul trecut a fost mai greu de cucerit".

În partea ploieștenilor, Marian Hartman, antrenorul echipei, a declarat:

„Ne-am împiedicat la ultimul sfert. Gazdele și-au arătat valoarea, iar noi am picat fizic, ca de fiecare dată. Am echilibrat jocul în sfertul trei, dar au mai fost niște inexactități, iar jucătorii mei nu le-au putut face față lui Păun și Covaciu, care mai joacă prin alte părți. Se putea observa, în sfertul patru, că la un moment dat, unii jucători nu mai puteau să alerge. Oricum, sunt mulțumit, am avut 15 partide cu 3 înfrângeri și 12 victorii. În general echipa s-a comportat bine".

Întrebat despre viitorul echipei, Hartman a spus:

„Sper ca la anul și peste doi ani să reușim măcar să ne egalăm performanțele. Unii jucători vor avea bacalaureatul în vară. Până aici a fost bine, clubul mi-a dat tot ce aveam nevoie, și financiar, și moral. Dar mai există și sincope în cadrul unei echipe, momente de mai puțină originalitate. Vreau să felicit echipa gazdă. La noi, doar Ene nu putea să le facă față singur. L-am mai avut pe Minescu, care e jucător bun, juniori I, dar nu a putut să se ridice la nivelul celorlați. În continuare mergem la București pentru turneul de U18".

Desemnat cel mai bun jucător al finalei mari cu o performanță de 26 de puncte, 9 recuperări şi trei pase decisive, Raul Covaciu speră să prindă cât mai multe jocuri în tricoul echipei mari a Timișoarei:

„Mă gândesc la prima echipă. Sunt sigur că oricare dintre noi ar putea avea loc la prima echipă, depinde și cine este dorit. Cât despre meci pot spune că a fost unul destul de greu, cred că motivația și-a spus cuvântul în această partidă."

 



Marius Petri, Dan Oancia / 27 April 2014 / 22:35



rraZVy#BCT pt grasutu cu tricou verde
0 
acest..nu stiu cum sa il numesc..numa antrenor nu..marian hartman..inainte de primul meci al turneului a intrebat un oficial al meciului cum se cere " pauza"..ca pe urma sa se ia de tot ce misca..inclusiv copilasii care dau cu mopu..azi in timpul finalei..la timeouturi..ii injura pe Neagu si Ene..care sa fim seriosi..sunt printre cei mai buni ( neagu chiar cel mai bun pe postul sau ) pe posturile lor..la sfarsitu meciului..avand tupeul sa ii arunce in carca insuccesu lu Neagu..fara de care ploiestenii nu ajungeau aici..asta e clar..o petarda de om acest hartman.. 
27 April 2014 22:41
cristian_ Hartman
0 
Are vreo legătură de rudenie cu Sorin Hartman, vechiul antrenor al echipei de tineret? Avea același stil de a înjura pe toți, inclusiv pe proprii jucători. Nervozitatea pare a fi o problemă în baschetul Ploieștean. 
28 April 2014 10:55
0 
S-ar putea sa fie tata si fiu.... 
28 April 2014 15:57
D12 chiar sunt
0 
tata si fiu ... dar fiul n-are nici o legatura cu caracterul tatalui. hartman senior e un muc al baschetului ploiestean de ani de zile. 
14 September 2014 20:49
asdepica ciudatenii
0 
Deci, Ploiestiul a castigat un singur meci, contra echipei care in final s-a clasat pe ultimul loc si a luat argintul. Dinamo a castigat tot un meci, contra echipei care in final a luat bronzul si a iesit pe ultimul loc. Clujul a castigat 2 meciuri dintre care unul cu echipa care in final a luat argintul si a iesit pe 3. 
29 April 2014 11:03
0 
"Avantajele " sistemului de desfasurare. Daca se " fiecare cu fiecare " si se facea clasamentul toata lumea era mai castigata : clasamentul nu suferea astfel de anomalii si sigur arata altfel ( echipele cu banca lunga erau pe podium ) iar jucatorii aveau inca 2 meciuri tari in picioare iar pentru un sezon atat de sarac, la nivel de U20, conta enorm 
29 April 2014 16:22
start corect
0 
asa trebuia o singura grupa,sigur dinamo ar mai fi socat pe careva, pacat ca nu are banca,clujul cu poate cel mai valoros lot de la turneu a platit pentru atitudinea de superioritate pe care o manifesta acesti jucatori ,uite ca au pierdut in fata celei mai slab cotate echipe  
29 April 2014 19:30
marvashar dobitoc mic ce esti!
0 
mi juma de minge !tu lichea mica ce esti ,prost mai esti!dobi...cum se cere pauza, unui official,care copii cu mopul,care injurii aduse lui Neagu si Ene si mai ales care dintre timpitii din zona bancilor ai fost tu mai fotografule!!!! Mai razzzvvaanniiccaa organ... mica! 
04 May 2014 22:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
TF U20M: Phoenix Galați a câștigat competiția, după o finală disputată contra Agronomiei
CS Universitatea Cluj a obținut ultima treaptă a podiumului, în dauna lui CSU Brașov 
TF U20M: Phoenix Galați și Agronomia București s-au impus în prima zi a competiției
Cele două echipe au trecut clar de CSU Brașov și CS U Cluj 
INTERVIU Sabin Cîrstoveanu: „Sper să joc cât mai mult la cel mai înalt nivel”
Baschetbalistul de 19 ani a fost numit MVP-ul Turneului Final U20 
U20M premii individuale. MVP: Sabin Cîrstoveanu (CS Agronomia)
Trei jucători de la Știința, în cel mai bun cinci al turneului final 
U20 M. Agronomia câștigă după un meci excelent în finala cu Știința
CN Aurel Vlaicu a ocupat ultima treaptă a podiumului 
U20 M. Știința și Agronomia se întâlnesc cu trofeul pe masă în ultima zi a turneului
Cele două echipe au trecut clar de Vlaicu și Voluntari în a doua zi a întrecerii 
U20 M. Victorie dramatică pentru Agronomia în fața celor de la Aurel Vlaicu
Știința a dominat fără probleme CSO Voluntari, în prima zi a turneului final 
U20M. Adam Toth, CSO Voluntari:”Avem niște adversari tari și o fie o luptă continuă în teren la fiecare meci”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Christian Chițu, CS Agronomia București:” Noi vom trata turneul meci cu meci și sperăm să ne clasăm cât mai sus.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Denis Murgu, Știința București:”Cred că diferența o vor face ambiția și atitudinea.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
0 
un tanar care pare bine crescut in ROMANIA! :)
si dpdv sportiv si ca educatie in general.

Altfel, in final 4 3 din Buc si una din provincie? Unde este U, @free62? Cum, nu suntem singura si cea mai mare pepiniera de juniori din tara?  
click pt. Articol 27 April 2018 10:41
0 
In urmatorii ani Capitala va fi miezul baschetului juvenil. 
click pt. Articol 19 April 2018 23:58
0 
Mvp-ul finalei e numai unul... Felicitări mobitelco care cu aportul major al celor de 96 si 95 au dominat autoritar, Browsser foarte bun chiar daca nu a castigat nici un premiu special restul meciurilor echilibrate,dar reflecta realitatea din teren,galati câștiga locul 2 mai ales datorita experientei Superioare,si mobilitătate buna fiind o echipa scunda,Tudorache sub așteptări,Rasty si Nicolescu au tras vipo după ei fiind echipa cea mai Tânără si ne experimentata,Parjolescu si Potcoava făcând același lucru pentru Dinamo 
click pt. Articol 09 May 2015 20:32
0 
Mvp-ul finalei e numai unul... Felicitări mobitelco care cu aportul major al celor de 96 si 95 au dominat autoritar, Browsser foarte bun chiar daca nu a castigat nici un premiu special restul meciurilor echilibrate,dar reflecta realitatea din teren,galati câștiga locul 2 mai ales datorita experientei Superioare,si mobilitătate buna fiind o echipa scunda,Tudorache sub așteptări,Rasty si Nicolescu au tras vipo după ei fiind echipa cea mai Tânără si ne experimentata,Parjolescu si Potcoava făcând același lucru pentru Dinamo 
click pt. Articol 09 May 2015 20:32
ydesh_apu MVP Finala
0 
In lipsa unei finale, titlul de mvp al finalei nu a mai fost acordat. ;) 
click pt. Articol 09 May 2015 15:38
0 
Ma bucur ca revad in lista, juniorii de la U18! Bravo tuturor!! 
click pt. Articol 08 May 2015 15:16
0 
Merita subliniat ca tanarul jucator clujean a realizat un triple- double : 10 pct , 11 rec si 10 pase. O performanta rara mai ales la un turneu final. Felicitari, Nandor !!! 
click pt. Articol 07 May 2015 12:37
D12 chiar sunt
0 
tata si fiu ... dar fiul n-are nici o legatura cu caracterul tatalui. hartman senior e un muc al baschetului ploiestean de ani de zile. 
click pt. Articol 14 September 2014 20:49
marvashar dobitoc mic ce esti!
0 
mi juma de minge !tu lichea mica ce esti ,prost mai esti!dobi...cum se cere pauza, unui official,care copii cu mopul,care injurii aduse lui Neagu si Ene si mai ales care dintre timpitii din zona bancilor ai fost tu mai fotografule!!!! Mai razzzvvaanniiccaa organ... mica! 
click pt. Articol 04 May 2014 22:40
start corect
0 
asa trebuia o singura grupa,sigur dinamo ar mai fi socat pe careva, pacat ca nu are banca,clujul cu poate cel mai valoros lot de la turneu a platit pentru atitudinea de superioritate pe care o manifesta acesti jucatori ,uite ca au pierdut in fata celei mai slab cotate echipe