Stiri Juniori U20 Masculin

U20M. U Mobitelco Cluj şi LPS Focşani, învingătoarele primei zile la Turneul Final

06.05.2015

U Mobitelco Cluj vs. VIPO Bucureşti şi Dinamo Bucureşti vs. LPS Focşani au fost primele două meciuri programate la Turneul Final U20 masculin, competiţie găzduită de Arena de Baschet din Capitală în perioada 5-7 mai.

Primul meci al zilei a pus faţă în faţă formaţiile Mobitelco şi VIPO, acolo unde ardelenii s-au impus fără emoţii la 27 de puncte diferenţă. Clujenii au început în forţă confruntarea, luând primul sfert cu 35-13. Apoi, sfertul secund a fost adjudecat de bucureşteni cu 15-22. La pauza mare, tabela de marcaj indica 50-35 în favoarea celor de la Mobitelco. Cea de-a doua repriză s-a scurs similar cu prima, mai exact Clujul s-a impus în sfertul 3 cu 26-11, urmând ca actul decisiv să le revină celor de la VIPO, 17-20. Totuşi, diferenţele din sferturile 1 şi 3 au fost decisive, formaţia de sub Feleac câştigând confruntarea cu 93-66

Cel mai bun jucător al Clujului în acest meci a fost Kuti Nandor, care a terminat partida cu 21 de puncte marcate, 5 recuperări şi 4 pase decisive, fiind urmat de Wilhelm Brosser cu 20 de puncte, 5 recuperări şi 5 pase decisive. Prestaţiile celor doi au fost completate de Lorand Szabo cu 13 puncte, Amadeo Casale 11, Mirel Dragoste 11, Bogdan Pogăcean 8, Daniel Tamaş 2, Andrei Mureşan 2, Dragoş Gheorghe 2, Andrei Şerban 2 şi Vlad Colceriu 1.

De cealaltă parte, din lotul bucureştenilor au marcat Dimitris Rasty 25 de puncte (11 recuperări), Bogdan Nicolescu 19 (7 recuperări), Robert Codreanu 5, Mihnea Andrei 4, Adrian Volf 3, Nikos Adiohos 3, Vladimir Fălcutescu 3, Cătălin Pârvulescu 2, respectiv George Abed 2.

Clujenii de la U Mobitelco au un bilanţ zdrobitor pe parcursul sezonului 2014-2015 la categoria U20: 13 victorii din 13 meciuri jucate

În celălalt meci al zilei, Dinamo şi LPS Focşani au oferit un meci mult mai echilibrat. Focşănenii au avut un start mai bun, adjudecându-şi primele două secvenţe cu 21-19 şi 24-11, având un ecart de 15 puncte la pauza mare, 45-30. După revenirea de la vestiare, alb-roşii din Capitală au făcut un sfert 3 de senzaţie, venind la doar un punct în spatele adversarilor, 56-57, după un parţial de 27-13. În ultima parte a întâlnirii, Dinamo a fost într-o continuă cursă de urmărire a echipei din Focşani, însă aceştia din urmă nu au cedat nicio secundă timona jocului. LPS Focşani a câştigat ultimele 10 minte de joc cu 26-22 şi implicit partida cu 84-79

Gruparea focşăneană a câştigat acest meci doar prin punctele marcate de cei 5 titulari: George Badea 21 (5 recuperări, 5 pase decisive), Radu Vîrna 21 (6 recuperări), Alin Olaru 18 (5 recuperări), Valentin Popa 13 (8 recuperări) şi Daniel Tudorache 11.

Punctele celor de la Dinamo Bucureşti au fost marcate de Gabriel Pîrjolescu 21 (11 recuperări), Alexandru Marinică 18, Dumitru Potcoavă 16 (19 recuperări), Alexandru Bădulescu 10, Andrei Cazan 6, Pavel Talambuta 5 şi Adrian Cîmpeanu 3.

Ziua de miercuri, 6 mai, vine cu programul următor:

Ora 14:00 - LPS Focşani vs. U Mobitelco Cluj

Ora 16:00 - VIPO Bucureşti vs. Dinamo Bucureşti

Pe parcusul celor 3 zile de competiţie cele 4 echipe vor juca fiecare cu fiecare, iar clasamentul final va desemna câștigătoarea medaliei de aur.

*Foto: Roxana Petrean