Stiri Juniori U20 Masculin

U20M - U Mobitelco Cluj este noua campioană națională

07.05.2015

Clujenii de la U Mobitelco au cucerit astăzi titlul de campioni naționali la categoria U20, după ce au terminat Turneul Final organizat la București fără înfrângere, trecând pe rând de VIPO București, LPS Focșani și Dinamo București. Trupa pregătită de Răzvan Cenean, Horia Pașcu și Branko Cuic au dominat categoric sezonul 2014-2015 din Campionatul Național U20 Masculin, având un bilanț general de 15 victorii și niciun eșec.

În ultimul meci din Arena de Baschet, cel care a asigurat formației ardelene medalia de aur la această categorie de vârstă, tinerii baschetbaliști clujeni au trecut fără drept de apel de Dinamo București cu 104-82. Primul sfert a fost unul de-a dreptul incredibil, act la finalul căruia alb-negri s-au impus cu 44-20. Uterior, în sfertul secund, dinamoviștii s-au impus cu 22-19, iar scorul la pauză era 63-42 pentru Cluj. După revenirea de la vestiare, trupa de sub Feleac a câștigat secvența cu numărul 3 cu 28-21, iar mai apoi a cedat ultimele 10 minute cu un parțial de 13-19. Astfel, U Mobitelco Cluj s-a impus 22 de puncte diferență în meciul cu Dinamo, punându-și în cele din urmă medalia de aur la gât după un parcurs perfect.

Cei mai buni marcatori ai clujenilor în acest meci au fost Bogdan Pogăcean cu 24 de puncte și Amadeo Casale cu 20, aceștia fiind urmați apoi de Wilhelm Brosser cu 13 (8 recuperări), Kuti Nandor 12 (7 pase decisive), Mirel Dragoste 10 (5 pase decisive), Lorand Szabo 8 (7 recuperări), Dragoș Gheorghe 6 (9 recuperări), Daniel Tămaș 4, Andrei Mureșan 4, Aras Teir 2 și Andrei Șerban 1. De cealaltă parte, de la Dinamo, Gabriel Pîrjolescu a terminat meciul cu 31 de puncte și 15 recuperări, fiind urmat de Dumitru Potcoavă cu 16 (9 recuperări), Adrian Cîmpeanu 11, Alexandru Marinică 8 (5 pase decisive), Alexandru Bădulescu 6, Andrei Cazan 6 și Bogdan Brândușa 4.

„Este un titlu așteptat, pentru că am dominat această categorie de vârstă de la începutul sezonului și până acum, la final. Este o premieră atât pentru mine, ca antrenor, cât și pentru club să încheiem un sezon la o categorie de vârstă fără înfrângere. Îi felicit pe băieți, mulți dintre ei își termină cu această ocazie junioratul și le doresc mult, mult succes în carieră”, a declarat Răzvan Cenean, antrenorul principal al Clujului, conform u-mobitelco.ro.

În celălalt meci al zilei, LPS Focșani și VIPO București s-au luptat direct pentru medalia de argint. Câștig de cauză au avut focșănenii, care s-au impus la 6 puncte diferență, scor 76-70. Formația din Focșani și-a adjudecat sfertul secund și cel decisiv cu parțiale de 22-10, respectiv 23-18, în timp ce bucureștenii s-au impus în secvențele 1 și 3 cu 20-18, respectiv 22-13. Finalul de joc le-a aparținut în totalitate celor de la Focșani, care, chiar dacă îi simțeau pe cei de la VIPO în spate, au reușit să gestioneze foarte bine finalul.

Artizanii victoriei trupei din Focșani au fost Radu Vîrna cu 16 puncte, George Badea cu 16, Alin Olaru cu 15, respectiv Daniel Tudorache cu 14. De cealaltă parte, din echipa pregătită de Valentin Pogonaru s-au evidențiat Dimitris Rasty Petzalis cu 25 de puncte și 14 recuperări, respectiv Bogdan Niculescu cu 23 de puncte și 8 recuperări.