UCAM Murcia câștigă Grupa A din Basketball Champions League


Echipa lui Emi Cățe a câștigat partida cu Anwil Wloclawek

emi cate champions league

UCAM Murcia va încheia pe prima poziție Grupa A din Basketball Champions League. Echipa iberică a ajuns la un bilanț de 11 victorii și o singură înfrângere în competiția organizată de FIBA, după ce în ultima etapă a învins pe teren propriu pe Anwil Wloclawek, cu scorul de 78-70.

Echipa pentru care evoluează Emanuel Cățe și-a asigurat un avantaj important încă de la pauză. UCAM Murcia a câștigat sfertul secund cu scorul de 27-9 și după 20 de minute de joc avea 20 de puncte în plus. Echipa din Polonia a câștigat repriza secundă, marcând cu 12 puncte mai mult decât gazdele dar nu a fost suficient pentru a reveni în joc.

Emanuel Cățe a evoluat 17 minute pentru UCAM Murcia și a înregistrat 4 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă, un capac și două turnovers. El a marcat 2/4 din acțiune și a ratat cele două aruncări libere de care beneficiat, acumulând un indice al eficienței de 6 unități.

Ovie Soko a fost principalul remarcat de la UCAM Murcia xu 16 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Alex Urtasun a încheiat cu 14 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă iar Milton Doyle a contribuit cu 13 puncte.

Michal Michalak cu 17 puncte și Nikola Markovic cu 16 puncte au fost principalii marcatori de la Anwil Wloclawek.

Așadar UCAM Murcia și-a asigurat prima poziție în clasamentul Grupei A din Basketball Champions League cu 11 victorii și o înfrângere și cu 2 etape rămase de disputat, în timp ce Anwil Wloclawek cu 4 victorii și 8 înfrângeri încă păstrează șanse de a accede în playoff.

*foto: championsleague.basketball.com



Vizualizează pagina personală a jucătorului Emanuel Cățe

Bogdan Isailă / 23 January 2019 / 12:07


Galerie foto


studentU urmareste
0 
cineva competitia asta si ar putea aprecia ce sanse are echipa la care evolueaza Cate sa o castige?

Nu stiu sa se dea pe TV in RO. Poate livestream pe site-ul fiba?

merci  
23 January 2019 12:27
1 
Eu nu le-as da prea multe sanse, sunt o echipa destul de slaba dupa parearea mea si asta se reflecta si in locul ocupat in liga ACB. Au avut norocul sa aiba o grupa destul de usoara in BCL dar si acolo o echipa daca nu doua sunt peste ei ( Banvit si Avellino, Banvit s-a ma intarit pe parcurs si acum par mai buni decat Murica iar Avellino a intampinat niste probleme financiare dar inca merg foarte bine si probabil de acolo recordul celor de la Murcia).
Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Favorita mea si anul acesta este castigatoarea de anul trecut, AEK Athens, dar acum depinde mult de imperecherea dupa grupe si odata ajunse final four oricare dintre echipe poate castiga. 
23 January 2019 16:03
studentU merci fain
0 
pt info 
23 January 2019 18:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
John Neumann, fost selecționer al României, s-a stins din viață la vârsta de 68 de ani
Antrenorul a rămas în istorie după ce a agresat un arbitru în timpul unui meci din Cupa Korac (Video) 
Real Madrid trece de Panathinaikos și devine prima echipă calificată în Final Four-ul Euroligii
Fenerbahce Istanbul obține o victorie importantă pe terenul lui Zalgiris Kaunas (Video) 
Alex Olah este într-o formă foarte bună pentru Kangoeroes Mechelen
Pivotul naționalei a adunat două double-doubles în ultimele 4 meciuri 
Branko Mirkovic va evolua playoff-ul Ligii VTB
Kalev/Cramo se află pentru prima dată în postsezon în istoria competiției 
Nick Calathes, incert pentru meciul 3 cu Real Madrid din playoff-ul Euroligii
Probleme pentru Rick Pitino și Panathinaikos 
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00