Universitatea Cluj-Napoca își adjudecă primul meci al finalei LNBF


Fetele lui Dragan Petricevic s-au impus chiar în fieful campioanei en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Universitatea Cluj începe în forță finala Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o victorie în fieful formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, scor final 66-64. Baschetbalistele pregătite de Dragan Petricevic conduc astfel cu 1-0 după primul meci al seriei, iar mâine seară cu începere de la ora 19:00 se va juca meciul 2 tot la Sfântu Gheorghe. 

Confruntarea din Sala „Kati Szabo” a început cu cele două formații mergând umăr la umăr pe parcursul primelor 10 minute de joc. Actul de debut s-a încheiat cu Sepsi și ”U” Cluj la egalitate, 12-12. Jucătoarele aflate sub comanda lui Zoran Mikes au avut un început de sfert 2 ceva mai bun, însă până la pauză clujenecele au revenit din nou aproape. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj, scor 30-27. 

Clujencele au intrat în repriza secundă mult mai motivate, reușind un sfert 3 foarte bun chiar pe terenul campioanei în exercițiu din Sfântu Gheorghe. Studentele de sub Feleac și-au adjudecat secvența cu un parțial de 19-12, intrând astfel în decisiv cu 46-42 și cu prima șansă la victoria finală. În prima jumătate a ultimului sfert de joc, Clujul s-a menținut în permanență la conducere, intrând în a doua jumătate cu 53-49 pe tabelă. Cu 3 minute înainte de final, Sepsi a preluat conducerea la 54-53, s-a distanțat la 59-54, iar în ultimul minut s-a intrat cu 61-58 în favorea formației gazdă. Cu 30 de secunde rămase de jucat, Universitatea a egalat din nou, 61-61, însă Amanda Thompson a dus-o din nou pe Sepsi în avantaj prin două aruncări libere marcate, 63-61. Cu 9 secunde până la ultimul fluier, „clujeanca” Harrison scutură plasa de la mare distanță, 64-63 pentru Cluj, iar până la final gazdele mai reușesc să înscrie doar un punct, în timp ce sportivele din Cluj-Napoca reușesc 2, iar scorul final al întâlnirii este 66-64 pentru Universitatea. Ultimul sfert al jocului a fost de departe cel mai echilibrat, tensionat, disputat, dar și spectaculos dintre toate cele 4, fiind câștigat de gazde cu 22-20. 

Pentru Universitatea Cluj au marcat Taneisha Harrison 17 puncte, Brittany Denson 16 (14 recuperări), Andra Mandache 15 (7 recuperări), Nicole Dixon 10 (5 recuperări) și Dajana Butulija 8 (5 recuperări). De cealaltă parte, de la Sepsi au înscris Tyaunna Marshall 19, Chandra Harris 14 (5 recuperări, 10 pase decisive), Janeesha Jeffery 10 (5 pase decisive), Amanda Thompson 8 (12 recuperări), Janee Shegog 8, respectiv Annemarie Părău 5. 

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 April 2017 / 21:15


Galerie foto


3 
A castigat echipa mai buna. Bravo lor. 
20 April 2017 22:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu a castigat echipa mai buna,ci echipa mai concentrata si mai ambitioasa la acest meci.Vom vedea in continuare,cine ets mai buna.In campionat a demonstart SEPSI SIC ca este mai buna.Vezi si scorul general: 12-2. 
21 April 2017 10:57
1 
Echipa mai buna aseara. Sa nu ma intelegi gresit 
21 April 2017 11:41
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Asa da ! 
21 April 2017 12:56
Vander Meci de finală
1 
Felicitări învingătoarelor, azi au fost mai bune, mai inspirate la finish. Mâine e o nouă zi, și noi credem în fetele de la Sepsi!!! Hai Sepsi SIC!!! 
21 April 2017 01:17
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Este adevarat...la acest meci au fost mai inspirate...finala continua !!! Hai SEPSI SIC,succes!! 
21 April 2017 10:59
-1 
Cel putin avem doua meciuri acasă de disputat:). Unde e attila the hun sau cum își mai spune?:)) 
21 April 2017 04:02
1 
Poate vom avea un singur meci la Cluj. 
21 April 2017 10:40
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Poate veti reintoarce in arena din Sfantu Gheorghe...Finala nu vom pierde,putem castiga ambele meciuri acolo,dar una cu siguranta !! Diseara se restabileste adevarul,si speram ca nu vom avea de-a face cu un arbitru din Cluj !!Vedeti scorul general 12 - 2,deci liniste va rugam! Succes SEPSI SIC ! 
21 April 2017 11:02
TDM U vs. Sf. G
0 
Imi zic mai multe istoria si traditia. Suntem aici de mult timp, dinaintea voastra....daca intelegi ce vreau sa zic. Pe langa asta suntem cel mai galonat club de baschet feminin din istoria Romaniei. Cand o sa aveti si voi 10 titluri consecutive poti sa vorbesti. Punct. 
21 April 2017 11:10
0 
Eu inteleg ce vrei sa zici. Sunteti aici de prin anii 80 datorita lui Ceausescu. 
21 April 2017 11:43
stef Site de baschet
0 
Hai să discutăm despre baschet!
Dar dacă @laca1968 tot a ridicat problema am și eu o nedumerire. Eu sunt un om în vârstă și am cunoscut multe persoane de vârsta mea care erau foarte mândri de originea lor secuiască. „Noi nu suntem unguri, noi suntem secui și secuiul la c...t pe ungur!” îmi ziceau ei. Unde a dispărut această mândrie pentru că nu știu câți dintre voi s-au mai declarat secui la ultimul recensămâant. 
21 April 2017 12:16
1 
Va raspund cu intrebare la intrebare. De ce nu va declarati moldoveni, olteni sau munteni ? 
21 April 2017 13:00
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Cum moldoveanul,olteanul,dobrogeanul,munteanul este roman,tot asa si secuiul este maghiar.Nu este nici o diferenta,doar faptul ca am fost si am ramas pe acest pamant numit Terra Siculorum.Dincolo de istorie,avem de spus cate ceva si in sportul romanesc.Sintem putini,dar avem rezultate mult peste media tarii! 
21 April 2017 13:03
stef Mulțumesc pentru răspuns
1 
Probabil că persoanele respective erau foarte mândre de locul lor de origine pentru că ele susțineau că sunt secui și că nu sunt unguri. Oricum, majoritatea din secuii care i-am cunoscut erau oameni de calitate cu care m-am înțeles excelent. În rest, despre ceilalți... uscături se găsesc în orice pădure indiferent unde se află pe teritoriul țării. Acum hai să vorbim despre sport. Felicitări pentru echipa de fotbal Sepsi Sic care are șanse mari de promovare. 
21 April 2017 13:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Din pacate nu ne vor lasa cu fotbalul in elita nationala,altminteri mai repede iesim campioane in baschet decat in fotbal !! Cunoastem limitele,la fotbal mai avem mult de lucrat.La baschet feminin avem o echipa competitiva pe nivel national pe toate palierele . 
21 April 2017 13:59
TBN Explicatie
0 
Pai normal ca spuneau ca sunt secui si nu unguri pentru ca pe astia nici ungaria nu ii vrea. Au noroc cu legile noastre pentru minoritati si isi fac de cap. Astia provoaca romanii, iar daca noi raspundem la provocari, se plang la cncd. Ei saracii s au izolat acolo aberand mereu despre autonomie si pasaport. Cred ca multi sunt si redusi mintal daca gandesc aceste lucruri. 
21 April 2017 17:52
1 
Mare provocator mai esti. Cred ca pute opinca si ti-a luat mintile. 
22 April 2017 00:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Program infernal pentru Olimpia Brașov, cu 5 meciuri în 11 zile
Elevele lui Dan Calancea întâlnesc miercuri Zabiny Brno în CEWL 
Gabriela Irimia și-a rupt un deget de la mână
Jucătoarea Olimpiei Brașov s-a accidentat în meciul cu CSM Satu Mare 
LNBF – Etapa VI – MVP: Porchia Green
Fundașul american a reușit 21 de puncte și 14 assist-uri pentru CSM Satu Mare în fața Olimpiei Brașov 
CSU Alba Iulia a câștigat la Cluj după un meci cu multe ratări
Oaspetele au dominat în duelurile 1 la 1 sub panou în partida din sala Polivalentă 
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 4 puncte 
EXCLUSIV. Destiny Williams părăsește pe CSM Satu Mare
Lidera clasamentului rămâne fără a doua cea mai bună marcatoare înaintea meciului cu ACS Sepsi SIC 
Duelul ultimelor vicecampioane închide etapa a 6-a
Universitatea Cluj vs. CSU Alba Iulia este al doilea meci televizat al rundei 
Nervi și țipete ale timișorenilor la finalul partidei pierdute cu Alexandria
Cei de la SCM Timișoara au dat vina pe deciziile arbitrilor că le-au readus în meci pe teleormănence 
Campioana s-a impus la 38 de puncte cu Sirius Târgu Mureș, după pauza pentru naționale
ACS Sepsi a obținut cea mai clară victorie din acest sezon 
tjl59 De unde sa stie ...
0 
domnisoara (doamna?) A. V. diferenta dintre o cronica si un editorial? Ii cereti prea mult... Abia de s-a pus la punct cu geografia si voi o chinuiti cu baschetul. Ei-ei...  
click pt. Articol 21 November 2017 16:50
megan esti mare stiutor
0 
deşi scrii numele cu CH, cu K trebuie să scrii că eşti neam cu fotbalistul cu acelaşi nume, Giani. Apăi naţia voastră - dealtfel încă tot minoritară - se reproduce şi fără aparate şi încet încet va fi majoritară în ţara pe care deja este numită după neamul vostru 
click pt. Articol 21 November 2017 13:44
Cristian Chirita Asa măgăreală, așa răspuns!
0 
Mai nou, am auzit că părții feminine a minorității secuiești îi este modificat aparatul excretor în aparat reproducător, apoi primește timp de nouă luni o medicație care are ca efect secundar constipația! La sfârșitul acestor nouă luni primește laxative din belșug și asa se naște laca1968!  
click pt. Articol 20 November 2017 23:19
0 
dupa parerea mea articolul nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat pe teren.Am fost la meci de la inceput si vreau sa va spun ca fetele de la Timisoara au jucat bine si meritau cu prisosinta sa castige ,asta daca nu intervenea acest, nu pot sa-i spun arbitru,Serbulea.decizii date pe final de meci toate impotriva gazdelor,cu rautate sau din prostie asta nu pot sa spun dar a influentat clar rezultatul,deci intr-un cuvant viciere de rezultat.
Cat priveste articolul de mai sus ,nu are nici o legatura cu baschetul este un articol de scandal in primul rand sa loveasca in conducerea clubului SCM si nu este prima oara cand face treaba asta D-na VLASE .
In continuare daca imi permite-ti o sa fac cateva precizari in legatura cu caile de atac despre care a amintit comisarul Badila.POTI FACE MEMORIU LA FEDERATIE IN CARE SA DESCRII CELE INTAMPLATE DAR PLATESTI 200 DE EURO CA ALTFEL nu se ia in considerare, iar rezultatul este eventual o suspendare a arbitrului in cauza .Pai e normal sa fie nervosi conducatorii acestui club stimata d-na fiindca le-a fost furata o victorie foarte importanta.Cine crezi ca arunca cu flori dupa arbitrii dupa prestatia care au avut-o.
parerea mea e sa te gandesti bine inainte sa mai dai drumul la asa un articol slab.
cu respect
UN SUSTINATOR AL SPORTULUI TIMISOREAN 
click pt. Articol 20 November 2017 22:22
0 
Echipa mica cu an partid mare in spate. 
click pt. Articol 20 November 2017 19:46
0 
Dragnea o sa faca legea si in sport. Ce bine ca si alte echipe au inceput sa simta ceea ce se face cu Sepsi de ani de zile. Mai nou am auzit ca asistatii sociali din Teleorman sunt obligati sa mearga la meci, altfel n-o sa-si mai ia banii de la tata Dragnea. 
click pt. Articol 20 November 2017 18:52
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL ESTE,DE MULTE ORI SE INTAMPLA CA ARBITRII SA STRICE MECIUL SI ATMOSFERA!SI LA SFANTU GHEORGHE S-A INTAMPLAT NU O SINGURA DATA !!Aduceti aminte de meciul SEPSI SIC cu U Cluj in finala de anul trecut,cand Zoran Mikes a retras echipa de pe teren !! IERI,AM AVUT PARTE DE UN ARBITRAJ BUN,TRIOU CONDUS DE ALEXANDRA STAN!!Felicitari echipei,antrenorului si arbitriilor !!Meciul a fost bun din toate punctele de vedere!! 
click pt. Articol 20 November 2017 18:25
0 
studentU ? saU fanU lU` Coldea, antrenorU rateU !?! 
click pt. Articol 20 November 2017 15:39
studentU nu stiu ce
0 
relevanta au parerile autoarei exprimate la finalul stirii. Ori o faci editorial si atunci pui mai multe impresii personale, ori o faci stire si atunci nu-si au rostul aceste impresii.
Trecand peste asta, e usor sa spui ca e inadecvata reactia pt un oficial. Daca avea insa dreptate sa protesteze, mie nu mi se pare de condamnat. Sa isi bata cineva joc de munca ta, normal ca te apuca toti dracii. Sa te mai si ia la basca cu procedura de protest. De parca ar fi rezolvat vreodata ceva aceasta procedura - adica sa se rejoace meciul spre exemplu. Nimic de genul, eventual nu a mai fost delegat arbitrul respectiv 2-3 meciuri si basta. Rezultatul ramane si cantareste in economia echipei. 
click pt. Articol 20 November 2017 14:25
Cristian Chirita Mare Manager
0 
Marele Manager Tritoiu a sarit sa l bata pe arbitru si la lovit cu usa la final.Poate scrie si domnul Badila in raport Mare Manager