Universitatea Cluj-Napoca își adjudecă primul meci al finalei LNBF


Fetele lui Dragan Petricevic s-au impus chiar în fieful campioanei en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Universitatea Cluj începe în forță finala Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o victorie în fieful formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, scor final 66-64. Baschetbalistele pregătite de Dragan Petricevic conduc astfel cu 1-0 după primul meci al seriei, iar mâine seară cu începere de la ora 19:00 se va juca meciul 2 tot la Sfântu Gheorghe. 

Confruntarea din Sala „Kati Szabo” a început cu cele două formații mergând umăr la umăr pe parcursul primelor 10 minute de joc. Actul de debut s-a încheiat cu Sepsi și ”U” Cluj la egalitate, 12-12. Jucătoarele aflate sub comanda lui Zoran Mikes au avut un început de sfert 2 ceva mai bun, însă până la pauză clujenecele au revenit din nou aproape. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj, scor 30-27. 

Clujencele au intrat în repriza secundă mult mai motivate, reușind un sfert 3 foarte bun chiar pe terenul campioanei în exercițiu din Sfântu Gheorghe. Studentele de sub Feleac și-au adjudecat secvența cu un parțial de 19-12, intrând astfel în decisiv cu 46-42 și cu prima șansă la victoria finală. În prima jumătate a ultimului sfert de joc, Clujul s-a menținut în permanență la conducere, intrând în a doua jumătate cu 53-49 pe tabelă. Cu 3 minute înainte de final, Sepsi a preluat conducerea la 54-53, s-a distanțat la 59-54, iar în ultimul minut s-a intrat cu 61-58 în favorea formației gazdă. Cu 30 de secunde rămase de jucat, Universitatea a egalat din nou, 61-61, însă Amanda Thompson a dus-o din nou pe Sepsi în avantaj prin două aruncări libere marcate, 63-61. Cu 9 secunde până la ultimul fluier, „clujeanca” Harrison scutură plasa de la mare distanță, 64-63 pentru Cluj, iar până la final gazdele mai reușesc să înscrie doar un punct, în timp ce sportivele din Cluj-Napoca reușesc 2, iar scorul final al întâlnirii este 66-64 pentru Universitatea. Ultimul sfert al jocului a fost de departe cel mai echilibrat, tensionat, disputat, dar și spectaculos dintre toate cele 4, fiind câștigat de gazde cu 22-20. 

Pentru Universitatea Cluj au marcat Taneisha Harrison 17 puncte, Brittany Denson 16 (14 recuperări), Andra Mandache 15 (7 recuperări), Nicole Dixon 10 (5 recuperări) și Dajana Butulija 8 (5 recuperări). De cealaltă parte, de la Sepsi au înscris Tyaunna Marshall 19, Chandra Harris 14 (5 recuperări, 10 pase decisive), Janeesha Jeffery 10 (5 pase decisive), Amanda Thompson 8 (12 recuperări), Janee Shegog 8, respectiv Annemarie Părău 5. 

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 21:15


Galerie foto


3 
A castigat echipa mai buna. Bravo lor. 
20 aprilie 2017 22:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu a castigat echipa mai buna,ci echipa mai concentrata si mai ambitioasa la acest meci.Vom vedea in continuare,cine ets mai buna.In campionat a demonstart SEPSI SIC ca este mai buna.Vezi si scorul general: 12-2. 
21 aprilie 2017 10:57
1 
Echipa mai buna aseara. Sa nu ma intelegi gresit 
21 aprilie 2017 11:41
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Asa da ! 
21 aprilie 2017 12:56
Vander Meci de finală
1 
Felicitări învingătoarelor, azi au fost mai bune, mai inspirate la finish. Mâine e o nouă zi, și noi credem în fetele de la Sepsi!!! Hai Sepsi SIC!!! 
21 aprilie 2017 01:17
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Este adevarat...la acest meci au fost mai inspirate...finala continua !!! Hai SEPSI SIC,succes!! 
21 aprilie 2017 10:59
-1 
Cel putin avem doua meciuri acasă de disputat:). Unde e attila the hun sau cum își mai spune?:)) 
21 aprilie 2017 04:02
1 
Poate vom avea un singur meci la Cluj. 
21 aprilie 2017 10:40
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Poate veti reintoarce in arena din Sfantu Gheorghe...Finala nu vom pierde,putem castiga ambele meciuri acolo,dar una cu siguranta !! Diseara se restabileste adevarul,si speram ca nu vom avea de-a face cu un arbitru din Cluj !!Vedeti scorul general 12 - 2,deci liniste va rugam! Succes SEPSI SIC ! 
21 aprilie 2017 11:02
TDM U vs. Sf. G
0 
Imi zic mai multe istoria si traditia. Suntem aici de mult timp, dinaintea voastra....daca intelegi ce vreau sa zic. Pe langa asta suntem cel mai galonat club de baschet feminin din istoria Romaniei. Cand o sa aveti si voi 10 titluri consecutive poti sa vorbesti. Punct. 
21 aprilie 2017 11:10
0 
Eu inteleg ce vrei sa zici. Sunteti aici de prin anii 80 datorita lui Ceausescu. 
21 aprilie 2017 11:43
stef Site de baschet
0 
Hai să discutăm despre baschet!
Dar dacă @laca1968 tot a ridicat problema am și eu o nedumerire. Eu sunt un om în vârstă și am cunoscut multe persoane de vârsta mea care erau foarte mândri de originea lor secuiască. „Noi nu suntem unguri, noi suntem secui și secuiul la c...t pe ungur!” îmi ziceau ei. Unde a dispărut această mândrie pentru că nu știu câți dintre voi s-au mai declarat secui la ultimul recensămâant. 
21 aprilie 2017 12:16
1 
Va raspund cu intrebare la intrebare. De ce nu va declarati moldoveni, olteni sau munteni ? 
21 aprilie 2017 13:00
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Cum moldoveanul,olteanul,dobrogeanul,munteanul este roman,tot asa si secuiul este maghiar.Nu este nici o diferenta,doar faptul ca am fost si am ramas pe acest pamant numit Terra Siculorum.Dincolo de istorie,avem de spus cate ceva si in sportul romanesc.Sintem putini,dar avem rezultate mult peste media tarii! 
21 aprilie 2017 13:03
stef Mulțumesc pentru răspuns
1 
Probabil că persoanele respective erau foarte mândre de locul lor de origine pentru că ele susțineau că sunt secui și că nu sunt unguri. Oricum, majoritatea din secuii care i-am cunoscut erau oameni de calitate cu care m-am înțeles excelent. În rest, despre ceilalți... uscături se găsesc în orice pădure indiferent unde se află pe teritoriul țării. Acum hai să vorbim despre sport. Felicitări pentru echipa de fotbal Sepsi Sic care are șanse mari de promovare. 
21 aprilie 2017 13:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Din pacate nu ne vor lasa cu fotbalul in elita nationala,altminteri mai repede iesim campioane in baschet decat in fotbal !! Cunoastem limitele,la fotbal mai avem mult de lucrat.La baschet feminin avem o echipa competitiva pe nivel national pe toate palierele . 
21 aprilie 2017 13:59
TBN Explicatie
0 
Pai normal ca spuneau ca sunt secui si nu unguri pentru ca pe astia nici ungaria nu ii vrea. Au noroc cu legile noastre pentru minoritati si isi fac de cap. Astia provoaca romanii, iar daca noi raspundem la provocari, se plang la cncd. Ei saracii s au izolat acolo aberand mereu despre autonomie si pasaport. Cred ca multi sunt si redusi mintal daca gandesc aceste lucruri. 
21 aprilie 2017 17:52
1 
Mare provocator mai esti. Cred ca pute opinca si ti-a luat mintile. 
22 aprilie 2017 00:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mai multe echipe din campionatul feminin, aproape de participarea în CEWL
Olimpia Brașov este prima formație care și-a manifestat public intenția de a evolua în întrecerea continentală 
Comisia de disciplină a FRB va analiza declarația presedintelui CSM Satu Mare
Vasile Fogel a făcut aluzii cu privire la modul în care este decisă campioana României. 
CSM Satu Mare si-a făcut cunoscut o parte din lotul pentru sezonul 2017/2018
Vasile Fogel spune că a luat trei jucătoare de la Universitatea Cluj-Napoca. 
Vasile Fogel: "Nu putem garanta titlu deoarece în baschet esti la mâna a trei fluiere"
Presedintele CSM Satu Mare afirmă că impresarul clubului alături de antrenorul Marius Dobă i-au garantat finala campionatului. 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mişcările de trupe din LNBF din intersezon, la zi 
Rapid București și Agronomia București nu doresc să evolueze în LNBF
Trupa feroviară a obținut promovarea pe teren la turneul final de la Timișoara 
CSM Târgoviște a primit dreptul de a evolua în următorul sezon al Ligii Naționale
Echipa dâmbovițeană nu va putea efectua în continuare transferuri de jucătoare care nu au fost legitimate în campionatul intern 
Mihai Coldea este noul antrenor al celor de la SCM Timișoara
Acesta a făcut parte din staff-ul lui Dragan Petricevic la Universitatea Cluj 
Florin Nini, noul președinte al Colegiului Central al Antrenorilor
Această funcție a fost ocupată de Dan Calancea 
Annemarie Părău, Ancuța Stoenescu, Andreea Huțanu și Tunde Killin continuă la Sepsi SIC
Annemarie Părău rămâne căpitanul echipei din Sf. Gheorghe 
0 
Nu trebuie decât să te uiți la fața ăstuia, doar vreo două articole anterioare, să vezi că exprimă doar "regrete eterne"! Când unii vor înțelege că "gura bate c.u.r.u'"? Ce ușor vorbește de mii de euro... Cetățenii din Satu Mare, care zilnic se înghesuie pe doar 2 poduri peste Someșul ce traversează orașul, știu cum promite ăsta miile? Dacă, precum Berbecali, le-ar da din buzunarele lui ar fi de scuzat da' la un CSM... Și ne mai supărăm că statul nu susține sportul, ăsta e un exemplu, contraexemplu, ce ridică mingea la fileu pentru edilii ce refuză susținerea sportului! Ce nume, comparativ cu încrucisarea berbecului cu capra, Vasile cu Fogel, îmi lipseste în tastatură um-laut-ul.... 
click pt. Articol 20 iunie 2017 23:58
0 
@TB, Tavic e bosniacă! 
click pt. Articol 20 iunie 2017 17:13
0 
A fost transferata de Sepsi? 
click pt. Articol 20 iunie 2017 11:09
kiwi71 Intrebare
0 
Am o intrebare. Teodora Neagu nu face parte din zona tranferurilor? Sau nu este considerata "un transfer" pentru campioana Romaniei, ACS Sepsi Sic Sfantu-Gheorghe ? 
click pt. Articol 18 iunie 2017 14:41
0 
Nici Politehnica Iasi nu are buget pentru Liga Nationala...decat sa se inscrie in prima divizie mai bine ar evolua in Liga 1 pana se mai indulcesc gandurile conducerii primariei fata de aceasta echipa... 
click pt. Articol 16 iunie 2017 20:41
raress23 Mult succes
0 
Si bafta. 
click pt. Articol 16 iunie 2017 17:27
0 
Au bani, pot sa ia pe Murphy, Jeffery, Arnold, Coker, Poole ce au jucat constant din 2014 in LNBF. Green a semnat in Mexic si nu cred ca vor mai reusi sa primeasca, daca doreste sa revina, green-card-ul! 
click pt. Articol 14 iunie 2017 13:17
TBN csm
0 
Echipa a fost acceptata in urmatorul sezon de LNBF, dar va avea un lot si mai subtire. 
click pt. Articol 14 iunie 2017 12:17
Cristian Chirita Probabilitate...
0 
Pariu că va avea un post căldut, lipsit de obiective la federație? Nu e fraier să meargă la Timba! Iar la SCM probabil că nu vor ei! 
click pt. Articol 13 iunie 2017 13:50
u66 Dragan
0 
Probabil va merge la Timba sau Poli Tim. Sigur revine în baschetul masculin dar am rămas cu un gust amar în ceea ce privește baschetul feminin. Dar cine știe, poate rămâne Meda și ar fi o buna oportunitate pentru el. 
click pt. Articol 13 iunie 2017 12:25