Universitatea Cluj-Napoca își adjudecă primul meci al finalei LNBF


Fetele lui Dragan Petricevic s-au impus chiar în fieful campioanei en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Universitatea Cluj începe în forță finala Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o victorie în fieful formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, scor final 66-64. Baschetbalistele pregătite de Dragan Petricevic conduc astfel cu 1-0 după primul meci al seriei, iar mâine seară cu începere de la ora 19:00 se va juca meciul 2 tot la Sfântu Gheorghe. 

Confruntarea din Sala „Kati Szabo” a început cu cele două formații mergând umăr la umăr pe parcursul primelor 10 minute de joc. Actul de debut s-a încheiat cu Sepsi și ”U” Cluj la egalitate, 12-12. Jucătoarele aflate sub comanda lui Zoran Mikes au avut un început de sfert 2 ceva mai bun, însă până la pauză clujenecele au revenit din nou aproape. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj, scor 30-27. 

Clujencele au intrat în repriza secundă mult mai motivate, reușind un sfert 3 foarte bun chiar pe terenul campioanei în exercițiu din Sfântu Gheorghe. Studentele de sub Feleac și-au adjudecat secvența cu un parțial de 19-12, intrând astfel în decisiv cu 46-42 și cu prima șansă la victoria finală. În prima jumătate a ultimului sfert de joc, Clujul s-a menținut în permanență la conducere, intrând în a doua jumătate cu 53-49 pe tabelă. Cu 3 minute înainte de final, Sepsi a preluat conducerea la 54-53, s-a distanțat la 59-54, iar în ultimul minut s-a intrat cu 61-58 în favorea formației gazdă. Cu 30 de secunde rămase de jucat, Universitatea a egalat din nou, 61-61, însă Amanda Thompson a dus-o din nou pe Sepsi în avantaj prin două aruncări libere marcate, 63-61. Cu 9 secunde până la ultimul fluier, „clujeanca” Harrison scutură plasa de la mare distanță, 64-63 pentru Cluj, iar până la final gazdele mai reușesc să înscrie doar un punct, în timp ce sportivele din Cluj-Napoca reușesc 2, iar scorul final al întâlnirii este 66-64 pentru Universitatea. Ultimul sfert al jocului a fost de departe cel mai echilibrat, tensionat, disputat, dar și spectaculos dintre toate cele 4, fiind câștigat de gazde cu 22-20. 

Pentru Universitatea Cluj au marcat Taneisha Harrison 17 puncte, Brittany Denson 16 (14 recuperări), Andra Mandache 15 (7 recuperări), Nicole Dixon 10 (5 recuperări) și Dajana Butulija 8 (5 recuperări). De cealaltă parte, de la Sepsi au înscris Tyaunna Marshall 19, Chandra Harris 14 (5 recuperări, 10 pase decisive), Janeesha Jeffery 10 (5 pase decisive), Amanda Thompson 8 (12 recuperări), Janee Shegog 8, respectiv Annemarie Părău 5. 

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 21:15


Galerie foto


3 
A castigat echipa mai buna. Bravo lor. 
20 aprilie 2017 22:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu a castigat echipa mai buna,ci echipa mai concentrata si mai ambitioasa la acest meci.Vom vedea in continuare,cine ets mai buna.In campionat a demonstart SEPSI SIC ca este mai buna.Vezi si scorul general: 12-2. 
21 aprilie 2017 10:57
1 
Echipa mai buna aseara. Sa nu ma intelegi gresit 
21 aprilie 2017 11:41
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Asa da ! 
21 aprilie 2017 12:56
Vander Meci de finală
1 
Felicitări învingătoarelor, azi au fost mai bune, mai inspirate la finish. Mâine e o nouă zi, și noi credem în fetele de la Sepsi!!! Hai Sepsi SIC!!! 
21 aprilie 2017 01:17
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Este adevarat...la acest meci au fost mai inspirate...finala continua !!! Hai SEPSI SIC,succes!! 
21 aprilie 2017 10:59
-1 
Cel putin avem doua meciuri acasă de disputat:). Unde e attila the hun sau cum își mai spune?:)) 
21 aprilie 2017 04:02
1 
Poate vom avea un singur meci la Cluj. 
21 aprilie 2017 10:40
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Poate veti reintoarce in arena din Sfantu Gheorghe...Finala nu vom pierde,putem castiga ambele meciuri acolo,dar una cu siguranta !! Diseara se restabileste adevarul,si speram ca nu vom avea de-a face cu un arbitru din Cluj !!Vedeti scorul general 12 - 2,deci liniste va rugam! Succes SEPSI SIC ! 
21 aprilie 2017 11:02
TDM U vs. Sf. G
0 
Imi zic mai multe istoria si traditia. Suntem aici de mult timp, dinaintea voastra....daca intelegi ce vreau sa zic. Pe langa asta suntem cel mai galonat club de baschet feminin din istoria Romaniei. Cand o sa aveti si voi 10 titluri consecutive poti sa vorbesti. Punct. 
21 aprilie 2017 11:10
0 
Eu inteleg ce vrei sa zici. Sunteti aici de prin anii 80 datorita lui Ceausescu. 
21 aprilie 2017 11:43
stef Site de baschet
0 
Hai să discutăm despre baschet!
Dar dacă @laca1968 tot a ridicat problema am și eu o nedumerire. Eu sunt un om în vârstă și am cunoscut multe persoane de vârsta mea care erau foarte mândri de originea lor secuiască. „Noi nu suntem unguri, noi suntem secui și secuiul la c...t pe ungur!” îmi ziceau ei. Unde a dispărut această mândrie pentru că nu știu câți dintre voi s-au mai declarat secui la ultimul recensămâant. 
21 aprilie 2017 12:16
1 
Va raspund cu intrebare la intrebare. De ce nu va declarati moldoveni, olteni sau munteni ? 
21 aprilie 2017 13:00
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Cum moldoveanul,olteanul,dobrogeanul,munteanul este roman,tot asa si secuiul este maghiar.Nu este nici o diferenta,doar faptul ca am fost si am ramas pe acest pamant numit Terra Siculorum.Dincolo de istorie,avem de spus cate ceva si in sportul romanesc.Sintem putini,dar avem rezultate mult peste media tarii! 
21 aprilie 2017 13:03
stef Mulțumesc pentru răspuns
1 
Probabil că persoanele respective erau foarte mândre de locul lor de origine pentru că ele susțineau că sunt secui și că nu sunt unguri. Oricum, majoritatea din secuii care i-am cunoscut erau oameni de calitate cu care m-am înțeles excelent. În rest, despre ceilalți... uscături se găsesc în orice pădure indiferent unde se află pe teritoriul țării. Acum hai să vorbim despre sport. Felicitări pentru echipa de fotbal Sepsi Sic care are șanse mari de promovare. 
21 aprilie 2017 13:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Din pacate nu ne vor lasa cu fotbalul in elita nationala,altminteri mai repede iesim campioane in baschet decat in fotbal !! Cunoastem limitele,la fotbal mai avem mult de lucrat.La baschet feminin avem o echipa competitiva pe nivel national pe toate palierele . 
21 aprilie 2017 13:59
TBN Explicatie
0 
Pai normal ca spuneau ca sunt secui si nu unguri pentru ca pe astia nici ungaria nu ii vrea. Au noroc cu legile noastre pentru minoritati si isi fac de cap. Astia provoaca romanii, iar daca noi raspundem la provocari, se plang la cncd. Ei saracii s au izolat acolo aberand mereu despre autonomie si pasaport. Cred ca multi sunt si redusi mintal daca gandesc aceste lucruri. 
21 aprilie 2017 17:52
1 
Mare provocator mai esti. Cred ca pute opinca si ti-a luat mintile. 
22 aprilie 2017 00:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Victorie pentru Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba-Iulia
Fetele lui Sorin Șimon vor evolua astăzi pentru locurile 5-6 la Jocurile Europene Universitare 
Acuze grave la CSM Târgoviste: "Iugulescu spune că semnătura sa de pe contractul cu Dikeoulakos a fost falsificată"
Conform presei din Târgoviste, Iugulescu este reprezentat în actualul proces de avocatul-impresar Sergiu Gherdan, fostul jurist al CSM Târgoviste în perioada în care Iugulescu era presedinte. 
SURSE. Andra Mandache și Taneisha Harrison trec la CSM Satu Mare
Cele două sportive au evoluat în ediția trecută a LNBF la Universitatea Cluj 
Ciprian Prisăcaru: "Indiferent de interesele unora ca această echipă să se chinuie, să dispară, vom continua în Liga Națională"
CSM Târgoviste anunță că va participa în ediția 2017/2018 a Ligii Naționale de Baschet feminin. 
CSM Târgoviste, interzisă la transferuri si înaintea sezonului 2017/2018
Tribunalul Dâmbovița judecă procesul dintre Dikeoulakos si CSM Tărgoviste, în cadrul căruia a intervenit si fostul presedinte, Ciprian Iugulescu. 
Marcel Urban: „La Timișoara s-a deschis punga larg, datorită modului în care sunt construiți”
Președintele Univ. Goldiș ICIM Arad a vorbit despre adversarul din Cupa României 
LNBF – Programul competițional al sezonului 2017-2018
CSM Târgoviște va primi vizita campioanei ACS Sepsi SIC în cea de-a doua etapă 
EXCLUSIV. CSU Alba Iulia, în pericol de a nu putea participa în ediția 17/18 a LNBF
Conform regulamentelor în vigoare, formația din Cetatea Unirii nu are dreptul de a promova în prima ligă feminină de baschet. 
Vladimir Ivankovic, noul antrenor al CSU Alba Iulia
Croatul are o vastă experiență în antrenorat 
EuroCup Women. ACS Sepsi SIC si-a cunoscut adversarii
Tragerea la sorti a avut loc în urmă cu câteva minute. 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Este corect !!! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
NU ATI FOST CORECTI NICI ANUL TRECUT. IN SPORT TREBUIA SA FII DREPT SI CINSTIT!Si inca ceva: Tanase sa respecte adversarii atat in deplasare cat si acasa !! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:22
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Da a aparut un mongol,dar nu un tigan !!! 
click pt. Articol 17 iulie 2017 13:46
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Leatule: noi jucam baschet si avem rezultate....nu ne ocupm de nimicuri ca tine ! 
click pt. Articol 16 iulie 2017 12:29
TBN Mongol nou
0 
Vad ca a aparut alt mongol pe aici. Esti binevenit... macar aici pe site. 
click pt. Articol 16 iulie 2017 10:30
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
BINE AI VENIT RUZICA !! SUCCES SI FELICITARI PENTRU ALEGEREA FACUTA ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 11:00
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES SEPSI SIC ! SINTETI CELE MAI BUNE ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES IN COMPETITIILE INTERNATIONALE!!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Succes SEPSI SIC !!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:58
7vezer Etnia mare
0 
Da este o etnie foarte mare: au 16 premii NOBEL...acum organizeaza intr-un mod excelent si de invidiat campionatul mondial FINA...au cam de patru ori mai multe succese internationale si de rasunet in sport ca Romania...au o istorie de peste 1000 de ani si 98 de ani...si pot sa continui dar nu are rost !  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:54