Universitatea Cluj-Napoca își adjudecă primul meci al finalei LNBF


Fetele lui Dragan Petricevic s-au impus chiar în fieful campioanei en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Universitatea Cluj începe în forță finala Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o victorie în fieful formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, scor final 66-64. Baschetbalistele pregătite de Dragan Petricevic conduc astfel cu 1-0 după primul meci al seriei, iar mâine seară cu începere de la ora 19:00 se va juca meciul 2 tot la Sfântu Gheorghe. 

Confruntarea din Sala „Kati Szabo” a început cu cele două formații mergând umăr la umăr pe parcursul primelor 10 minute de joc. Actul de debut s-a încheiat cu Sepsi și ”U” Cluj la egalitate, 12-12. Jucătoarele aflate sub comanda lui Zoran Mikes au avut un început de sfert 2 ceva mai bun, însă până la pauză clujenecele au revenit din nou aproape. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj, scor 30-27. 

Clujencele au intrat în repriza secundă mult mai motivate, reușind un sfert 3 foarte bun chiar pe terenul campioanei în exercițiu din Sfântu Gheorghe. Studentele de sub Feleac și-au adjudecat secvența cu un parțial de 19-12, intrând astfel în decisiv cu 46-42 și cu prima șansă la victoria finală. În prima jumătate a ultimului sfert de joc, Clujul s-a menținut în permanență la conducere, intrând în a doua jumătate cu 53-49 pe tabelă. Cu 3 minute înainte de final, Sepsi a preluat conducerea la 54-53, s-a distanțat la 59-54, iar în ultimul minut s-a intrat cu 61-58 în favorea formației gazdă. Cu 30 de secunde rămase de jucat, Universitatea a egalat din nou, 61-61, însă Amanda Thompson a dus-o din nou pe Sepsi în avantaj prin două aruncări libere marcate, 63-61. Cu 9 secunde până la ultimul fluier, „clujeanca” Harrison scutură plasa de la mare distanță, 64-63 pentru Cluj, iar până la final gazdele mai reușesc să înscrie doar un punct, în timp ce sportivele din Cluj-Napoca reușesc 2, iar scorul final al întâlnirii este 66-64 pentru Universitatea. Ultimul sfert al jocului a fost de departe cel mai echilibrat, tensionat, disputat, dar și spectaculos dintre toate cele 4, fiind câștigat de gazde cu 22-20. 

Pentru Universitatea Cluj au marcat Taneisha Harrison 17 puncte, Brittany Denson 16 (14 recuperări), Andra Mandache 15 (7 recuperări), Nicole Dixon 10 (5 recuperări) și Dajana Butulija 8 (5 recuperări). De cealaltă parte, de la Sepsi au înscris Tyaunna Marshall 19, Chandra Harris 14 (5 recuperări, 10 pase decisive), Janeesha Jeffery 10 (5 pase decisive), Amanda Thompson 8 (12 recuperări), Janee Shegog 8, respectiv Annemarie Părău 5. 

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 April 2017 / 21:15


Galerie foto


3 
A castigat echipa mai buna. Bravo lor. 
20 April 2017 22:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu a castigat echipa mai buna,ci echipa mai concentrata si mai ambitioasa la acest meci.Vom vedea in continuare,cine ets mai buna.In campionat a demonstart SEPSI SIC ca este mai buna.Vezi si scorul general: 12-2. 
21 April 2017 10:57
1 
Echipa mai buna aseara. Sa nu ma intelegi gresit 
21 April 2017 11:41
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Asa da ! 
21 April 2017 12:56
Vander Meci de finală
1 
Felicitări învingătoarelor, azi au fost mai bune, mai inspirate la finish. Mâine e o nouă zi, și noi credem în fetele de la Sepsi!!! Hai Sepsi SIC!!! 
21 April 2017 01:17
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Este adevarat...la acest meci au fost mai inspirate...finala continua !!! Hai SEPSI SIC,succes!! 
21 April 2017 10:59
-1 
Cel putin avem doua meciuri acasă de disputat:). Unde e attila the hun sau cum își mai spune?:)) 
21 April 2017 04:02
1 
Poate vom avea un singur meci la Cluj. 
21 April 2017 10:40
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Poate veti reintoarce in arena din Sfantu Gheorghe...Finala nu vom pierde,putem castiga ambele meciuri acolo,dar una cu siguranta !! Diseara se restabileste adevarul,si speram ca nu vom avea de-a face cu un arbitru din Cluj !!Vedeti scorul general 12 - 2,deci liniste va rugam! Succes SEPSI SIC ! 
21 April 2017 11:02
TDM U vs. Sf. G
0 
Imi zic mai multe istoria si traditia. Suntem aici de mult timp, dinaintea voastra....daca intelegi ce vreau sa zic. Pe langa asta suntem cel mai galonat club de baschet feminin din istoria Romaniei. Cand o sa aveti si voi 10 titluri consecutive poti sa vorbesti. Punct. 
21 April 2017 11:10
0 
Eu inteleg ce vrei sa zici. Sunteti aici de prin anii 80 datorita lui Ceausescu. 
21 April 2017 11:43
stef Site de baschet
0 
Hai să discutăm despre baschet!
Dar dacă @laca1968 tot a ridicat problema am și eu o nedumerire. Eu sunt un om în vârstă și am cunoscut multe persoane de vârsta mea care erau foarte mândri de originea lor secuiască. „Noi nu suntem unguri, noi suntem secui și secuiul la c...t pe ungur!” îmi ziceau ei. Unde a dispărut această mândrie pentru că nu știu câți dintre voi s-au mai declarat secui la ultimul recensămâant. 
21 April 2017 12:16
1 
Va raspund cu intrebare la intrebare. De ce nu va declarati moldoveni, olteni sau munteni ? 
21 April 2017 13:00
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Cum moldoveanul,olteanul,dobrogeanul,munteanul este roman,tot asa si secuiul este maghiar.Nu este nici o diferenta,doar faptul ca am fost si am ramas pe acest pamant numit Terra Siculorum.Dincolo de istorie,avem de spus cate ceva si in sportul romanesc.Sintem putini,dar avem rezultate mult peste media tarii! 
21 April 2017 13:03
stef Mulțumesc pentru răspuns
1 
Probabil că persoanele respective erau foarte mândre de locul lor de origine pentru că ele susțineau că sunt secui și că nu sunt unguri. Oricum, majoritatea din secuii care i-am cunoscut erau oameni de calitate cu care m-am înțeles excelent. În rest, despre ceilalți... uscături se găsesc în orice pădure indiferent unde se află pe teritoriul țării. Acum hai să vorbim despre sport. Felicitări pentru echipa de fotbal Sepsi Sic care are șanse mari de promovare. 
21 April 2017 13:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Din pacate nu ne vor lasa cu fotbalul in elita nationala,altminteri mai repede iesim campioane in baschet decat in fotbal !! Cunoastem limitele,la fotbal mai avem mult de lucrat.La baschet feminin avem o echipa competitiva pe nivel national pe toate palierele . 
21 April 2017 13:59
TBN Explicatie
0 
Pai normal ca spuneau ca sunt secui si nu unguri pentru ca pe astia nici ungaria nu ii vrea. Au noroc cu legile noastre pentru minoritati si isi fac de cap. Astia provoaca romanii, iar daca noi raspundem la provocari, se plang la cncd. Ei saracii s au izolat acolo aberand mereu despre autonomie si pasaport. Cred ca multi sunt si redusi mintal daca gandesc aceste lucruri. 
21 April 2017 17:52
1 
Mare provocator mai esti. Cred ca pute opinca si ti-a luat mintile. 
22 April 2017 00:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Schimbări majore la nivel de LNBF
Sezonul următor vom avea două românce în permanență pe parchet 
Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin
Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi 
Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani
„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe” 
Nathalie Fontaine nu va continua la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în sezonul viitor
Suedeza va juca în prima ligă din Franţa  
CSU Alba Iulia si Bogdan Duma, cercetați de procurorii din Alba Iulia
La baza anchetei penale stă nerespectarea, de către conducerea clubului, a unei hotărâri judecătoresti pronunțate de Tribunalul Bucuresti 
CSM Satu Mare va conta și în sezonul viitor pe căpitanul Andra Mandache
Alte două jucătoare vor continua la viecampioană 
Harrison și Lloyd, coechipiere în Australia
Jucătoarea care a evoluat pentru SCM Timișoara și-a făcut deja debutul la noua sa echipă 
Anca Stoenescu, a 12-a oară campioană a României
Veterana devine cea mai titrată baschetbalistă din istoria Ligii Naționale 
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
click pt. Articol 16 May 2018 16:07
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
click pt. Articol 15 May 2018 23:06
Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
click pt. Articol 15 May 2018 22:24
laca1968 Raios?
0 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
click pt. Articol 12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
click pt. Articol 11 May 2018 23:10
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
click pt. Articol 11 May 2018 21:58
studentU Dragan
0 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
click pt. Articol 11 May 2018 21:48
laca1968 Multumim Zoran!
0 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
click pt. Articol 11 May 2018 19:37
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DENSON SI SOLOPOVA JUCATOARE DE NIVELUL LUI SEPSI SIC !! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:58
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
JUCATOARELE BUNE VOR VENI LA SEPSI SIC !!! 
click pt. Articol 05 May 2018 15:57