Universitatea Cluj-Napoca își adjudecă primul meci al finalei LNBF


Fetele lui Dragan Petricevic s-au impus chiar în fieful campioanei en-titre, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Universitatea Cluj începe în forță finala Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o victorie în fieful formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, scor final 66-64. Baschetbalistele pregătite de Dragan Petricevic conduc astfel cu 1-0 după primul meci al seriei, iar mâine seară cu începere de la ora 19:00 se va juca meciul 2 tot la Sfântu Gheorghe. 

Confruntarea din Sala „Kati Szabo” a început cu cele două formații mergând umăr la umăr pe parcursul primelor 10 minute de joc. Actul de debut s-a încheiat cu Sepsi și ”U” Cluj la egalitate, 12-12. Jucătoarele aflate sub comanda lui Zoran Mikes au avut un început de sfert 2 ceva mai bun, însă până la pauză clujenecele au revenit din nou aproape. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj, scor 30-27. 

Clujencele au intrat în repriza secundă mult mai motivate, reușind un sfert 3 foarte bun chiar pe terenul campioanei în exercițiu din Sfântu Gheorghe. Studentele de sub Feleac și-au adjudecat secvența cu un parțial de 19-12, intrând astfel în decisiv cu 46-42 și cu prima șansă la victoria finală. În prima jumătate a ultimului sfert de joc, Clujul s-a menținut în permanență la conducere, intrând în a doua jumătate cu 53-49 pe tabelă. Cu 3 minute înainte de final, Sepsi a preluat conducerea la 54-53, s-a distanțat la 59-54, iar în ultimul minut s-a intrat cu 61-58 în favorea formației gazdă. Cu 30 de secunde rămase de jucat, Universitatea a egalat din nou, 61-61, însă Amanda Thompson a dus-o din nou pe Sepsi în avantaj prin două aruncări libere marcate, 63-61. Cu 9 secunde până la ultimul fluier, „clujeanca” Harrison scutură plasa de la mare distanță, 64-63 pentru Cluj, iar până la final gazdele mai reușesc să înscrie doar un punct, în timp ce sportivele din Cluj-Napoca reușesc 2, iar scorul final al întâlnirii este 66-64 pentru Universitatea. Ultimul sfert al jocului a fost de departe cel mai echilibrat, tensionat, disputat, dar și spectaculos dintre toate cele 4, fiind câștigat de gazde cu 22-20. 

Pentru Universitatea Cluj au marcat Taneisha Harrison 17 puncte, Brittany Denson 16 (14 recuperări), Andra Mandache 15 (7 recuperări), Nicole Dixon 10 (5 recuperări) și Dajana Butulija 8 (5 recuperări). De cealaltă parte, de la Sepsi au înscris Tyaunna Marshall 19, Chandra Harris 14 (5 recuperări, 10 pase decisive), Janeesha Jeffery 10 (5 pase decisive), Amanda Thompson 8 (12 recuperări), Janee Shegog 8, respectiv Annemarie Părău 5. 

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 21:15


Galerie foto


3 
A castigat echipa mai buna. Bravo lor. 
20 aprilie 2017 22:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu a castigat echipa mai buna,ci echipa mai concentrata si mai ambitioasa la acest meci.Vom vedea in continuare,cine ets mai buna.In campionat a demonstart SEPSI SIC ca este mai buna.Vezi si scorul general: 12-2. 
21 aprilie 2017 10:57
1 
Echipa mai buna aseara. Sa nu ma intelegi gresit 
21 aprilie 2017 11:41
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Asa da ! 
21 aprilie 2017 12:56
Vander Meci de finală
1 
Felicitări învingătoarelor, azi au fost mai bune, mai inspirate la finish. Mâine e o nouă zi, și noi credem în fetele de la Sepsi!!! Hai Sepsi SIC!!! 
21 aprilie 2017 01:17
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Este adevarat...la acest meci au fost mai inspirate...finala continua !!! Hai SEPSI SIC,succes!! 
21 aprilie 2017 10:59
-1 
Cel putin avem doua meciuri acasă de disputat:). Unde e attila the hun sau cum își mai spune?:)) 
21 aprilie 2017 04:02
1 
Poate vom avea un singur meci la Cluj. 
21 aprilie 2017 10:40
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Poate veti reintoarce in arena din Sfantu Gheorghe...Finala nu vom pierde,putem castiga ambele meciuri acolo,dar una cu siguranta !! Diseara se restabileste adevarul,si speram ca nu vom avea de-a face cu un arbitru din Cluj !!Vedeti scorul general 12 - 2,deci liniste va rugam! Succes SEPSI SIC ! 
21 aprilie 2017 11:02
TDM U vs. Sf. G
0 
Imi zic mai multe istoria si traditia. Suntem aici de mult timp, dinaintea voastra....daca intelegi ce vreau sa zic. Pe langa asta suntem cel mai galonat club de baschet feminin din istoria Romaniei. Cand o sa aveti si voi 10 titluri consecutive poti sa vorbesti. Punct. 
21 aprilie 2017 11:10
0 
Eu inteleg ce vrei sa zici. Sunteti aici de prin anii 80 datorita lui Ceausescu. 
21 aprilie 2017 11:43
stef Site de baschet
0 
Hai să discutăm despre baschet!
Dar dacă @laca1968 tot a ridicat problema am și eu o nedumerire. Eu sunt un om în vârstă și am cunoscut multe persoane de vârsta mea care erau foarte mândri de originea lor secuiască. „Noi nu suntem unguri, noi suntem secui și secuiul la c...t pe ungur!” îmi ziceau ei. Unde a dispărut această mândrie pentru că nu știu câți dintre voi s-au mai declarat secui la ultimul recensămâant. 
21 aprilie 2017 12:16
1 
Va raspund cu intrebare la intrebare. De ce nu va declarati moldoveni, olteni sau munteni ? 
21 aprilie 2017 13:00
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Cum moldoveanul,olteanul,dobrogeanul,munteanul este roman,tot asa si secuiul este maghiar.Nu este nici o diferenta,doar faptul ca am fost si am ramas pe acest pamant numit Terra Siculorum.Dincolo de istorie,avem de spus cate ceva si in sportul romanesc.Sintem putini,dar avem rezultate mult peste media tarii! 
21 aprilie 2017 13:03
stef Mulțumesc pentru răspuns
1 
Probabil că persoanele respective erau foarte mândre de locul lor de origine pentru că ele susțineau că sunt secui și că nu sunt unguri. Oricum, majoritatea din secuii care i-am cunoscut erau oameni de calitate cu care m-am înțeles excelent. În rest, despre ceilalți... uscături se găsesc în orice pădure indiferent unde se află pe teritoriul țării. Acum hai să vorbim despre sport. Felicitări pentru echipa de fotbal Sepsi Sic care are șanse mari de promovare. 
21 aprilie 2017 13:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Din pacate nu ne vor lasa cu fotbalul in elita nationala,altminteri mai repede iesim campioane in baschet decat in fotbal !! Cunoastem limitele,la fotbal mai avem mult de lucrat.La baschet feminin avem o echipa competitiva pe nivel national pe toate palierele . 
21 aprilie 2017 13:59
TBN Explicatie
0 
Pai normal ca spuneau ca sunt secui si nu unguri pentru ca pe astia nici ungaria nu ii vrea. Au noroc cu legile noastre pentru minoritati si isi fac de cap. Astia provoaca romanii, iar daca noi raspundem la provocari, se plang la cncd. Ei saracii s au izolat acolo aberand mereu despre autonomie si pasaport. Cred ca multi sunt si redusi mintal daca gandesc aceste lucruri. 
21 aprilie 2017 17:52
1 
Mare provocator mai esti. Cred ca pute opinca si ti-a luat mintile. 
22 aprilie 2017 00:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj
Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri 
Pentru al doilea an consecutiv titlul LNBF merge în secuime
ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a închis finală cu Universitatea Cluj în 4 meciuri 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 9 puncte 
Zoran Mikes a vrut să-și scoată echipa de pe parchet în sfertul 4 al meciului 4 din finala LNBF
Formația din Sfântu Gheorghe a revenit pe parchet, fără antrenorul principal care a fost trimis la cabine după ce a încasat al doilea fault tehnic 
Zoran Mikes: „Cred că puteam fi mai concentrați pentru a termina meciul mai devreme”
ACS Sepsi SIC a trecut în deplasare de ”U” Cluj în meciul trei al finalei feminine 
Dajana Butulija și Brittany Denson, jucătoarele meciului pentru Universitatea Cluj în meciul 3 al finalei cu Sepsi
Cele două baschetbaliste au marcat 44 de puncte din totalul de 68 al echipei 
Tyaunna Marshall, din nou decisivă pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Americanca este principala gură de foc a campioanei en-titre în finala cu Universitatea Cluj 
0 
Poza de grup este geniala : o doamna - romanca si 3 flacai americani :)).
Fara suparare am vazut si la Cluj intr-un alt articol "o domnisoara " plina de testosteron , asa cum era si Galdeira... 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:02
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 23:05
0 
Nu-i problem,data viitoare desenez la tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:54
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:41
meea Traducerea
0 
Traducerea va rog dl Tihi sa înțelegem și noi ce spui ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:29
megan jalnic
0 
buzi dragă, tu te crezi un băiat ironic, dar mai degrabă ești jalnic. diferență mare.
 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:38
Buzestii SERPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Cu toate nedreptatile facute,cu un arbitraj jaf la drumul mare facut pentru toate celelalte echipe care v-au stat in fata,totusi ati castigat!Bravo,sunteti geniale,sunteti galactice!Sper ca domnul Mikes sa ramana,desi presa din Istanbul scrie ca lui Obradovic ii tremura chilotii ca daca nu castiga Euroleague anul asta,va fi inlocuit de domnul Mikes!Ceilalti asteptam cu sufletul la gura deschiderea salii OZN din Sf Gheorghe,unde sa le invingem pe fetele de la Olympiacos,Partizan Belgrad si Galatasaray si sa le punem galeriile sa stea drepti cand cantam imnul nostru secoiesc! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 19:46
0 
mai incercam o data? de data asta in romaneste 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 16:49
fuszi senna
0 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 15:32
0 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
click pt. Articol 28 aprilie 2017 13:41