Universitatea Cluj-Napoca își adjudecă primul meci al finalei LNBF

20.04.2017

Universitatea Cluj începe în forță finala Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o victorie în fieful formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, scor final 66-64. Baschetbalistele pregătite de Dragan Petricevic conduc astfel cu 1-0 după primul meci al seriei, iar mâine seară cu începere de la ora 19:00 se va juca meciul 2 tot la Sfântu Gheorghe.

Confruntarea din Sala „Kati Szabo” a început cu cele două formații mergând umăr la umăr pe parcursul primelor 10 minute de joc. Actul de debut s-a încheiat cu Sepsi și ”U” Cluj la egalitate, 12-12. Jucătoarele aflate sub comanda lui Zoran Mikes au avut un început de sfert 2 ceva mai bun, însă până la pauză clujenecele au revenit din nou aproape. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte pe tabela de marcaj, scor 30-27.

Clujencele au intrat în repriza secundă mult mai motivate, reușind un sfert 3 foarte bun chiar pe terenul campioanei în exercițiu din Sfântu Gheorghe. Studentele de sub Feleac și-au adjudecat secvența cu un parțial de 19-12, intrând astfel în decisiv cu 46-42 și cu prima șansă la victoria finală. În prima jumătate a ultimului sfert de joc, Clujul s-a menținut în permanență la conducere, intrând în a doua jumătate cu 53-49 pe tabelă. Cu 3 minute înainte de final, Sepsi a preluat conducerea la 54-53, s-a distanțat la 59-54, iar în ultimul minut s-a intrat cu 61-58 în favorea formației gazdă. Cu 30 de secunde rămase de jucat, Universitatea a egalat din nou, 61-61, însă Amanda Thompson a dus-o din nou pe Sepsi în avantaj prin două aruncări libere marcate, 63-61. Cu 9 secunde până la ultimul fluier, „clujeanca” Harrison scutură plasa de la mare distanță, 64-63 pentru Cluj, iar până la final gazdele mai reușesc să înscrie doar un punct, în timp ce sportivele din Cluj-Napoca reușesc 2, iar scorul final al întâlnirii este 66-64 pentru Universitatea. Ultimul sfert al jocului a fost de departe cel mai echilibrat, tensionat, disputat, dar și spectaculos dintre toate cele 4, fiind câștigat de gazde cu 22-20.

Pentru Universitatea Cluj au marcat Taneisha Harrison 17 puncte, Brittany Denson 16 (14 recuperări), Andra Mandache 15 (7 recuperări), Nicole Dixon 10 (5 recuperări) și Dajana Butulija 8 (5 recuperări). De cealaltă parte, de la Sepsi au înscris Tyaunna Marshall 19, Chandra Harris 14 (5 recuperări, 10 pase decisive), Janeesha Jeffery 10 (5 pase decisive), Amanda Thompson 8 (12 recuperări), Janee Shegog 8, respectiv Annemarie Părău 5.

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)