Universitatea Cluj reușește surpriza cu Olimpia CSU Brașov

„U” a obținut prima victorie a sezonului, în prima etapă din faza a doua

Universitatea Cluj-Napoca a spart gheața și a obținut prima victorie în acest sezon și prima în această ediție a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Alb-negrele s-au impus cu 80-74 acasă în fața Olimpiei CSU Brașov, pe sferturi: 15-21, 18-23, 26-12, 21-18. Oaspetele au avut un avans de 18 puncte, dar gazdele au revenit și au trecut în față cu 8 puncte. Napier a contribuit cu 21 de puncte la prima victorie clujeană, iar Morse a fost în double-double, în timp ce Pesovic și Bartee au marcat câte 22 de puncte pentru Olimpia CSU Brașov.

Carmin Popa a început partida cu Rishonda Napier, Paula Cenean, Irina Părău, Nicolett Orban și Aleksandra Begenisic. La Universitatea a revenit în teren Morse, care nu a jucat în ultimele două partide. Dan Calancea le-a trimis în formula de start pe Alina Podar, Flavia Ferenczi, Romina Filip, Biljana Pesovic și Carla Bartee. Olimpia CSU Brașov nu s-a putut baza pe Arsenic la acest meci, care are probleme cu viza și a lipsit și la alte partide.

Cenean a deschis scorul, iar Ferenczi și Podar le-au dus pe oaspete în avantaj, 2-4. Au urmat mai multe faze când brașovencele au condus la o posesie și gazdele au egalat. A urmat un run de 8 puncte al Olimpiei CSU Brașov și scorul devenea 8-16. Clujencele au înjumătățit ecartul, iar Pesovic a înscris ultimul coș al sfertului, astfel că la prima pauză scorul a fost 15-21.

Bartee a marcat prima în sfertul secund și Părău a reușit 5 puncte la rând cu care și-a apropiat echipa la 3 lungimi. Filip și Ferenczi au refăcut diferența de 8 puncte, gazdele s-au apropiat din nou la trei puncte și oaspetele s-au distanțat pentru prima dată la zece lungimi în minutul 17, scor 28-38. Sfîrlea și Podar au scuturat plasa de la distanță și brașovencele s-au dus la 13 puncte în față, de la linia de fault. Cenean a stabilit scorul la jumătatea partidei, 33-44.

Pesovic și Bartee au dus scorul la 33-51 în minutul 22. Clujencele au avut nevoie de două minute și jumătate pentru a înscrie primul coș în repriza secundă, o triplă a lui Morse. A fost rândul brașovencelor să aibă în jur de 4 minute fără să puncteze, timp în care gazdele s-au apropiat la cinci lungimi, după un run de 13 puncte. Bartee a oprit seceta din atacul oaspetelor cu un coș de la distanță. A urmat un nou minut fără reușite pentru alb-albastre și „U” a redus cu alte cinci lungimi ecartul, prin liberele lui Cenean și tripla lui Morse. Al Ash Hab a transformat două libere, dar Olimpia CSU n-a înscris în ultimele trei minute ale sfertului. Orban și cele două americance au dus formația gazdă în față la ultima pauză, când tabela arăta 59-56.

Napier a dus scorul la 64-56 în minutul 32. Pesovic și Ferenczi și-au apropiat echipa la patru puncte, dar Napier a scuturat plasa de la distanță pentru 69-62. Au urmat mai mult de patru minnute fără coș pentru clujence. Ferenczi și Bartee au egalat, iar Al Ash Hab le-a readus pe oaspete în avantaj, la intrarea în ultimele trei minute. Au urmat turnovers de 24 de secunde pentru ambele echipe, iar brașovencele nu au înscris timp de două minute și jumătate. Părău a egalat, Napier a marcat de după semicerc și oaspetele ratau de la distanță. Clujencele s-au distanțat la 7 puncte, de la linia de fault, iar Bartee a transformat trei libere pentru 78-74 când mai erau 15 secunde. Begenisic a marcat ultimul coș și a stabilit scorul final, 80-74.

Cele două echipe au marcat la fel de multe coșuri din acțiune, 20 de la semidistanță și 7 de afară. Diferența s-a făcut de la linia de fault, de unde gazdele au avut 19 libere transformate din 20, iar brașovencele, 13 din 14. Universitatea Cluj-Napoca a reușit prima victorie în campionat după 10 înfrângeri consecutive, în prima fază a sezonului regulat. Olimpia CSU Brașov a suferit a 6-a înfrângere în LNBF și este momentan pe locul trei.

Biljana Pesovic și Carla Bartee au fost coșgheterele partidei cu câte 22 de puncte pentru oaspete, având fiecare 9 recuperări. Cele două au fost integraliste, alături de Ferenczi și Podar, care au înscris 12 și 11 puncte, Podar având și 7 pase decisive. Al Ash Hab a înscris 4 puncte pentru Olimpia CSU Brașov, iar Filip 3.

Rishonda Napier a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 21 de puncte, plus 5 recuperări, fiind singura integralistă. Arlesia Morse a încheiat în double-double, cu 11 puncte și 11 recuperări. Pentru Universitatea Cluj-Napoca au mai înscris: Părău 13 puncte (8 recuperări), Cenean 13 puncte (5 assist-uri), Orban 12 puncte (6 recuperări), Begenisic 7 puncte și Sfîrlea 3.

Olimpia CSU Brașov ar trebui să joace următorul meci acasă, cu FCC ICIM Arad, în 29 decembrie, dar este posibil ca partida să se dispute pe terenul arădencelor. Universitatea Cluj stă în etapa a doua, astfel că următoarea partidă va fi în 5 ianuarie, acasă cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

*foto: Universitatea Cluj Baschet Feminin facebook

Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre Olimpia CSU Braşov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs Olimpia CSU Braşov

Andreea Vlase / 22 December 2018 / 17:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj încheie etapa a 10-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana s-a impus la diferențe mari în toate cele trei confruntări din acest sezon
Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare se întâlnesc pentru a 4-a oară în acest sezon
În precedentele trei dueluri s-au impus de fiecare dată gazdele
LNBF: Programul etapei a 10-a din Grupa Roșie
În timpul acestei săptămâni sunt programate și două restanțe din Grupa Galbenă
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat
Angel Robinson, primul triple-double al sezonului din LNBF în meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid
Efortul său a fost anulat de performanțele mai multor rapidiste, care s-au impus după prelungiri
Bogdan Bulj: „În prima jumătate am jucat rău. În sferturile 3 și 4 am arătat ce putem!”
FCC ICIM Arad are două victorii la rând cu noul antrenor pe bancă după ce s-a impus și la Brașov
Dan Calancea: „Multe sisteme nu au funcționat în atac pentru că nu sunt cunoscute foarte bine de jucătoarele noi”
Olimpia CSU Brașov a pierdut acasă cu FCC ICIM Arad în etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF
CSM Satu Mare, succes categoric acasă cu CSM Târgoviște
Gazdele au înscris 30 de puncte pe contraatac
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!!
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
0
FELICITARI si succes in continuare!
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
0
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare!
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana !
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti?
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0
:))))))))
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE !
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
0
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita !
click pt. Articol 03 February 2019 20:21