Vălul islamic este pemis de FIBA începând cu sezonul 2017/2018


Decizia a fost luat în această săptămână în cadrul Congresului FIBA ce a avut loc la Hong Kong

Foto: FIBA

Schimbare importantă în baschetul feminin la nivel mondial, după o întâlnire a reprezentanţilor FIBA ce a avut loc săptămâna aceasta la Hong Kong şi a reunit la start membrii veniţi din federaţiile a 139 de ţări. Congresul FIBA a aprobat în unanimitate propunerea venită din partea Board-ului Central FIBA de a impementa o regulă ce va permite jucătorilor să poarte "headgear" sau acoperământ pentru cap conform traducerii în limba română.

Această regulă inglobează si posibilitatea baschebalistelor de a purta tradiţionalul văl islamic pe parcursul meciurilor. Schimbarea se va concretiza de la data de 1 octombrie 2017 şi este pusă în aplicare de FIBA cu câteva condiții stricte precum:

- Acoperământul trebuie să fie negru sau alb ori aceeasi culoare ca si echipamentul;
- Acoperământul trebuie să aibe aceeasi culoare pentru toți jucătorii dintr-o echipă;
- Acoperământul trebuie să nu cuprindă întreaga față si nici măcar o parte din față (nas, buze, ochi);
- Acoperământul trebuie să nu fie periculos pentru jucătorul care îl poartă sau pentru ceilalți jucători;
- Acoperământul trebuie să nu conțină elemente de deschidere/închidere în jurul feței sau a gâtului;
- Acoperământul trebuie să nu conține părți dure pe întreaga suprafață; 

Înaintea implemetării acestei reguli, bărbațiilor le era interzisă, în țările islamice, participarea la un meci de baschet feminin, deoarece FIBA nu permitea purtarea tradiționalului văl islamic. Pe data de 13 Aprilie în Iran FIBA a organizat un joc test în care sportivele de pe teren au purtat văl islamic, iar bărbații au participat pentru prima oară în istoria țării la un meci de baschet feminin.



Dan Oancea / 05 mai 2017 / 18:16


Galerie foto


1 
Trist. Oare cat timp trebuie sa mai treaca pana oamenii o sa inteleaga ca islamul si restul religiilor sunt basme din categoria Mos Craciun, create cu scopul de a-i manipula? 
05 mai 2017 18:48
Oldtimer A fost musai....
0 
sa postati comentariul? Nu ajunge ca pe aici se jignesc unii pe altii vis-a-vis de nationalitate, regionalism, culoare politica, economie locala s.a.m.d. Numai confesiunile religioase mai lipseau... O tempora, o mores.... 
05 mai 2017 19:40
0 
A fost musai. Cand ceva e absurd mi se pare normal sa reactionezi. Sportul este sport, nu trebuie amestecata sub nicio forma religia (sau alte culte primitive) in acest fenomen.

Mergand pe toleranta asta excesiva pentru islam, o sa le interzicem jucatorilor sa-si acopere tatuajele cu cruci pe care le au ca sa nu-i ofensam pe musulmani? 
05 mai 2017 21:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Branko Mirkovic continuă în Estonia
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a cucerit titlul de campion cu BC Kalev Cramo, fiind MVP-ul finalei și inclus în 5-ul ideal al campionatului 
Doi foști colegi la U Mobitelco Cluj au semnat în această săptămână în Bulgaria
Cei doi vor fi adversari în noul sezon competițional din țara vecină 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia luptă pentru locurile 5-8 la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină a pierdut în sferturile competiției împotriva formației din Belgrad 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în sferturi la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină va juca astăzi împotriva Universității din Belgrad 
Trei echipe românești în preliminariile FIBA Europe Cup
Tragerea la sorți este programată pentru data de 3 august 2017 la Munchen 
Olimpia Brașov și CSU Alba Iulia vor participa în CEWL
7 echipe din 5 țări la startul Cupei Europei Centrale la Baschet Feminin 
Două echipe reprezintă România la Jocurile Europene Universitare de la Miskolc
Universitățile din Alba Iulia și Pitești și-au aflat adversarii din competiția care ia startul astăzi 
U-BT Cluj și-a aflat posibilii adversari din preliminariile Basketball Champions League
Pentru a participa în sezonul regulat al competiției, elevii lui Mihai Silvășan sunt nevoiți să dispute două tururi preliminarii 
Trei tricolore se vor duela între ele în FIBA EuroCup Women
Sonia Ursu, Gabriela Mărginean și Claudia Pop vor evolua în grupa E 
Vlad Moldoveanu va evolua în Turcia la Demir Insaat Buyukcekmece
Campion în România cu U-BT Cluj, Vlad a semnat cu locul 13 din Turcia în sezonul precedent și va evolua în FIBA Europe Cup în noua stagiune 
Gully Ba nu!
0 
Eu am incredere in Regina Balului ca va reusi niste rezultate ieșite din comun în sezonul asta de competiție continentală! Am incredere in Silva ca va reusi sa insufle incredere si sa formeze niste caractere acolo! Baschetul Românesc are nevoie de reusitele astea !!! Baftă băieții! In Europa ma aveti suporter! 
click pt. Articol 13 iulie 2017 18:40
u1919cj 2 jucatori ex NBA
0 
Cu 2 jucatori ce au NBA in CV o sa fie foarte greu. Suntem cei mai buni din curtea scolii dar Ludwisgburg astia is de la alta scoala. Haide U! 
click pt. Articol 12 iulie 2017 23:16
DonDiablo DonDiablo
0 
Realitatea este că în următorii 10,15 ani nu vezi o echipa de la noi în Euroliga.Sunt formații de top care nu au loc acolo. 
click pt. Articol 12 iulie 2017 14:39
tzontzolino nici o sansa
0 
Nu vreau sa fiu rautacios dar sunt, asa cum am fost si inaintea meciului cu turcii de anul trecut... Nu sunt sanse mari de calificare, poate hai in turul 2 dar foarte greu si pana acolo. In clipa in care l-ai lasat pe Vlad sa plece e clar ca nu sunt intentii prea mari. Speram sa vad macar la Cluj meciuri de Euroliga dar mai avem de asteptat. Pacat... 
click pt. Articol 12 iulie 2017 11:12
gyke @mda
0 
Sunt doar doua, care totusi s-ar putea sa conteze sau nu...Daca doriti, veniti la Sibiu la memorialul Tordai, unde se joaca destul de tare... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:14
popsiis Jocuri
0 
Germanii vor avea deja 2 meciuri 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:09
gyke Ma bag si eu...
0 
Oare nemtii sa nu aiba probleme de omogenitate si de lipsa de jocuri? Redevenind serios, e adevarat ca ati prins probabil cel mai dificil adversar. Dar, chiar si daca nu va ramane Dykes, banii si priceperea lui Cristescu vor aduce exact ce trebuie in loc (asa cum s-a descurcat sa-l inlocuiasca pe Moldoveanu; ba a mai luatbsi bani pe el...). Bafta. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:07
0 
Intr-adevar, cel mai probabil vom juca cu echipa germana, echipa de PlayOff la ei in campionat. Va fi greu, @u66 a mentionat bine motivele si sunt total de acord. Cred ca ar cam fi momentul sa se ia o decizie in ceea ce-l priveste pe Dykes, deja este imediat jumatatea lunii iulie si ar cam trebui sa stim ce si cum, mai ales ca Dykes este un pilon de baza al echipei. Cum se zicea si mai sus, avem nevoie ca echipa sa fie neaparat omogena pentru a incepe bine noul campionat si pentru a emite pretentii in fata nemtilor. Si inca o data, imi sustin ideea pe care am mai expus-o aici: Daca vrem sa facem anul asta o treaba frumoasa in Europa, cred c-ar fi bine sa aducem de pe acum al 7lea strain, mai ales ca Sasha va reveni numa' prin toamna spre sfarsit si pentru a evita posibile accidentari. Sper sa am dreptate si sa vedem inca niste miscari pe la noi... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 21:11
u66 Preliminarii
0 
Din punctul meu de vedere mi se pare destul de greu sa accede în faza grupelor din 2 motive: 1. Momentan lotul nu este definitivat. Nu se știe nimic despre Dykes, Max și oricum am mai avea nevoie de întăriri. De asemenea, la momentul jocurilor lotul nu va fi omogen. 2. Preliminarii încep înaintea campionatului nostru iar noi nu vom avea meciuri în picioare, decât probabil ceva amicale. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 20:35
Fortza Steaua Calificare!
0 
Ganditi-vă ca nemții se vor deplasa panaa Sarajevo apoi în nici o săptămână vin în România. .. Evident ca sunt ei favoriți dar pe hârtie nu arata așa de bine pana acum! 
click pt. Articol 11 iulie 2017 18:14