Vălul islamic este pemis de FIBA începând cu sezonul 2017/2018


Decizia a fost luat în această săptămână în cadrul Congresului FIBA ce a avut loc la Hong Kong

Foto: FIBA

Schimbare importantă în baschetul feminin la nivel mondial, după o întâlnire a reprezentanţilor FIBA ce a avut loc săptămâna aceasta la Hong Kong şi a reunit la start membrii veniţi din federaţiile a 139 de ţări. Congresul FIBA a aprobat în unanimitate propunerea venită din partea Board-ului Central FIBA de a impementa o regulă ce va permite jucătorilor să poarte "headgear" sau acoperământ pentru cap conform traducerii în limba română.

Această regulă inglobează si posibilitatea baschebalistelor de a purta tradiţionalul văl islamic pe parcursul meciurilor. Schimbarea se va concretiza de la data de 1 octombrie 2017 şi este pusă în aplicare de FIBA cu câteva condiții stricte precum:

- Acoperământul trebuie să fie negru sau alb ori aceeasi culoare ca si echipamentul;
- Acoperământul trebuie să aibe aceeasi culoare pentru toți jucătorii dintr-o echipă;
- Acoperământul trebuie să nu cuprindă întreaga față si nici măcar o parte din față (nas, buze, ochi);
- Acoperământul trebuie să nu fie periculos pentru jucătorul care îl poartă sau pentru ceilalți jucători;
- Acoperământul trebuie să nu conțină elemente de deschidere/închidere în jurul feței sau a gâtului;
- Acoperământul trebuie să nu conține părți dure pe întreaga suprafață; 

Înaintea implemetării acestei reguli, bărbațiilor le era interzisă, în țările islamice, participarea la un meci de baschet feminin, deoarece FIBA nu permitea purtarea tradiționalului văl islamic. Pe data de 13 Aprilie în Iran FIBA a organizat un joc test în care sportivele de pe teren au purtat văl islamic, iar bărbații au participat pentru prima oară în istoria țării la un meci de baschet feminin.



Dan Oancea / 05 mai 2017 / 18:16


Galerie foto


1 
Trist. Oare cat timp trebuie sa mai treaca pana oamenii o sa inteleaga ca islamul si restul religiilor sunt basme din categoria Mos Craciun, create cu scopul de a-i manipula? 
05 mai 2017 18:48
Oldtimer A fost musai....
0 
sa postati comentariul? Nu ajunge ca pe aici se jignesc unii pe altii vis-a-vis de nationalitate, regionalism, culoare politica, economie locala s.a.m.d. Numai confesiunile religioase mai lipseau... O tempora, o mores.... 
05 mai 2017 19:40
0 
A fost musai. Cand ceva e absurd mi se pare normal sa reactionezi. Sportul este sport, nu trebuie amestecata sub nicio forma religia (sau alte culte primitive) in acest fenomen.

Mergand pe toleranta asta excesiva pentru islam, o sa le interzicem jucatorilor sa-si acopere tatuajele cu cruci pe care le au ca sa nu-i ofensam pe musulmani? 
05 mai 2017 21:11

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FCC ICIM Arad revine în Liga Europei Centrale după un an
Alte patru echipe din LNBF au confirmat deja participarea 
Dan Fleșeriu: „Cred că am fi putut să câștigăm meciul acesta la 10 puncte”
Antrenorul sibienilor spune că dacă elevii săi ar fi valorificat mai multe atacuri, ar fi putut câștiga la 10 puncte diferență 
CSU Sibiu pierde la un punct meciul cu BK Pardubice
Sibienii cedează primul meci din FIBA Europe Cup 
Înfrângere la limită pentru CSU Sibiu
Sibienii au jucat pentru prima oară în Europa după 9 ani 
Euroliga caută soluții pentru calendarul FIBA
Scopul este ca jucătorii să poată ajunge și la meciurile echipelor naționale 
„Sacrificiile” unui superstar din Euroligă
În această vară s-a lăsat de tacos 
CSM CSU Oradea, aproape de o eliminare prematură din Europa
Elevii lui Cristian Achim au de recuperat 16 puncte în returul de pe teren propriu cu bulgarii de la BC Balkan Botevgrad 
Înfrângere la 16 puncte diferență pentru Oradea în Bulgaria
Returul este programat miercuri, 27 septembrie, la Oradea 
CSU Sibiu începe joi aventura în FIBA Europe Cup
Sibienii revin în cupele europene după nouă ani de pauză 
VIDEO Goran Dragic, cadou special de la mama lui Drazen Petrovic
Campionul european nu și-a putut stăpâni lacrimile 
0 
Mi sa parut tot timpul un jucator cu potential, dar indisciplinat. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:31
0 
Din cate se aude s-a transferat la Medias, in divizia secunda. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:23
gyke Tincu
0 
Nu. Sezonul trecut a fost sters complet. Indolenta multa, plus un conflict cu Fleseriu, care l-a trimis la echipa a doua, iar apoi a urmat despartirea la finalul sezonului. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:22
0 
Tincu nu mai face parte din lotul Sibiului? 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:15
0 
Anul trecut au ramas majoritatea jucatorilor de baza si a fost o oarecare omogenitate la inceputul sezonului. Anul asta au ramas 4 jucatori, dintre care doar 2 de baza. S-a inceput pregatirea mai tarziu cu vreo 3 saptamani si e normal sa fie asa. Din punctul meu de vedere jucatorii actuali sunt peste cei de anul trecut din punct de vedere individual, dar sunt convins ca si jocul colectiv va fi mai bun peste ceva timp.
Momentan Laser nu m-a convins ca este inlocuitorul lui Igor, dar cred ca nu a aratat tot ce poate. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:00
gyke @76ers
0 
O radiografie corecta. Asta e jocul care-i place lui Fleseriu si si-a adus jucatori potriviti pe stilul lui. Cehii au reusit sa ne taie destul de bine tranzitia astazi (cum Kosice nu a reusit saptamana trecuta), dar si noi am ratat cateva lay-up-uri usoare, lipsa de omogenitate s-a vazut, au aparut greselile individuale. Iar la final cel mai tare m-a deranjat indisciplina, jucatorii certandu-se cateva minute. Sper ca Dan sa rezolve si sa reuseze sa formeze o echipa. Ce e bine e ca avem o rotatie sigura de 8 jucatori, daca va mai aparea inca cel putin unul din tinerii U23 va fi si mai bine. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:19
76ers Hehe
0 
Sincer vorbind nici ei nu au fost mai presus, e devreme sa vorbim de orice echipa din campionat, este primul meci oficial, au fost multe greșeli, faze norocoase, sfertul 3 in care jucătorii sibieni parca aruncau cu cărămizi. Jocul Sibiului o sa fie clar bazat pe apărare, Fast break și 3 secunde, era de așteptat imediat ce s-au anunțat transferurile. Eu zic ca spectator neutru ca pentru primul meci oficial a fost decent, cu siguranța se poate mai bine dar și mai rău :) 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:40
trancer Sibiu
0 
După mine la momentul actual Sibiul este sub ce a avut anul trecut. Ofensiva slaba spre foarte slaba (chiar nu înțeleg de ce fug de shooteri adevarati) iar în defensiva nu îl mai au pe cel mai bun apărător al campionatului de anul trecut. Singurul atuu este forța sub panou pe care însă azi n-au știut sa o fructifice. Eu unul, din povestitele de pana acum, mă așteptam la mai multe de la Sibiu. Mai ales ca din câte am înțeles adversarii au avut 2 jucători veniți la echipa de doar câteva zile, deci care n-au făcut pregătirea cu restul. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:21
wtf !!!!!
0 
Demisia Dan!