VIDEO. Connecticut Huskies pierde pentru prima dată în NCAA Women după o serie de 111 victorii consecutive


În acest interval UConn a câștigat stabilit un nou record câștigând patru titluri NCAA la rând

Mississippi State a produs surpriza în Final Four-ul campionatului universitar feminin din Statele Unite ale Americii, după ce a învins în overtime pe Connecticut Huskies, scor 66-64. UConn avea o serie de 111 victorii consecutive și patru titluri NCAA câștigate la rând, ambele performanțe fiind recorduri absolute în NCAA, până să cedeze în fața unei echipe care se află pentru la prima experiență în Final Four.

UConn a făcut o partidă modestă și a preluat pentru prima dată conducerea abia în sfertul trei. Confruntarea avea să intre în prelungiri, 60-60, după ce Morgan William a fost blocată pe pătrundere, în ultima fază de joc. Egalitatea s-a menținut și înaintea ultimelor 20 de secunde din over-time, iar aceeași Morgan William, cea mai mică jucătoare de pe teren, a luat acțiunea pe cont propriu și a marcat „pe sirenă” aducând victoria lui Mississippi State, scor 66-64.

Eroul lui Mississippi, Morgan William a terminat partida cu 13 puncte, 6 pase decisive, 3 recuperări și 3 intercepții. Victoria Vivians a fost cea mai bună marcatoare pentru Bulldogs cu 19 puncte adăungând și 4 recuperări.

Gabby Williams a fost principala jucătoare de la UConn cu 21 de puncte, 8 recuperări, 4 capace, 2 pase decisive și 2 intercepții.

În finala turneului NCAA, ce va avea loc duminică noapte la American Airlines din Dallas, Mississippi State Bulldogs se va duela cu Carolina State.



Bogdan Isailă / 01 April 2017 / 16:30


Galerie foto


ajax Wow
0 
Fabulos record:111 victorii consecutive, dar si buzzerul care le-a răpus. 
01 April 2017 22:26
KBSC2430 morgan william
0 
https://www.theplayerstribune.com/morgan-william-mississippi-state-basketball/ Daca vreti sa cititi un articol scris de tipa care a dat buzzer-ul. Mi se pare extraordinara povestea ei 
01 April 2017 22:47
1 
Emotionantă poveste de viață are piticoata asta. Mersi pt sursă 
02 April 2017 11:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Atât de aproape de bulgari și totuși atât de departe
Lukoil Levski Sofia a făcut legea în BCL, bazăndu-se pe jucători originari din Bulgaria 
Rezultatele din ziua a doua a Campionatului Mondial de baschet feminin
Australia și Spania au realizat scorurile etapei în timp ce SUA a atins suta 
Valoarea unui brand: Panathinaikos – a venit, a văzut, a cucerit, totul în mai puțin de 18 ore
Echipa greacă a aterizat în ziua meciului cu U-BT Cluj și a decolat imediat după aceea 
Mihai Silvășan: „Sunt mulțumit că nu am cedat, că am stat acolo în meci”
Publicul clujean, lăudat de un jucător al lui Panathinaikos 
U-BT Cluj a oferit o prestație curajoasă în amicalul de gală cu Panathinaikos Atena
Elevii lui Mihai Silvășan au pierdut la 7 puncte duelul cu grecii 
Kris Richard a marcat 28 de puncte în primele trei sferturi din returul cu Karhu Basket
Americanul nu și-a păstrat eficiența și în actul decisiv al jocului cu finlandezii 
Real Madrid pune mâna pe SuperCupa Spaniei
„Los Blancos” s-au impus în reeditarea finalei Ligii ACB din sezonul trecut 
Revenire de senzație pentru Donar Groningen în primul tur preliminar al Basketball Champions League
Fosta adversară a lui U-BT Cluj a întors în returul cu Priștina un deficit de 20 de puncte 
Cristian Achim: „Modalitatea de organizare a acestor tururi preliminare consider că este o lipsă de respect la adresa tuturor competitoarelor”
În mai puțin de 72 de ore campioana României a disputat două partide cu cei de la Karhu Basket și a efectuat o deplasare dus-întors în Finlanda 
Rezultatele primei zile la Campionatul Mondial de baschet feminin din Tenerife
Belgia, Canada și Franța au stabilit scorurile primei zile 
TDM Excelent articol
0 
Foarte buna observatie. E clar pentru toata lumea ca ne indepartam tot mai tare de baschetul de performanta? Cluburile de copii sunt interesate de un oarecare profit din taxe si alte mizerii mici. Seniorii aduc straini care nu isi gasesc contracte mai bune. Cam asta e selectia. 
click pt. Articol 25 September 2018 19:21
0 
Nu transmite nimeni dar puteti vedea meciurile live pe youtube contul FIBA. 
click pt. Articol 25 September 2018 09:30
0 
Transmite cineva competitia? 
click pt. Articol 25 September 2018 07:21
AlexandruCSU intrebare
0 
Chiar nu vreau sa fiu ironic... insa, de unde a aparut a6a stea pe echipamentul u cluj? 
click pt. Articol 24 September 2018 20:23
A.Cr Concluziile mele
0 
Washburn mi se pare un pivot ok , dar nu foarte stralucit ( pentru cei care au fost la meci, sa nu poti cu plus de inaltime sa il joci pe Pappapetrou in low post mi se pare incredibil) .
Easley a facut o figura frumoasa in seara asta , mi se pare un jucator combativ si cred ca ne va ajuta mult in meciurile oficiale.
Marinov m-a impresionat cel mai mult aseara , vede bine jocul isi pune colegii in valoare dar mai are si unele momente cand o ia pe aratura , dar bun per total.
Stamenkovic mi se pare mai mult asa cat sa fie strainii la numar .
VM o prestatie destul de stearsa cat ca nici nu as avea ce sa spun despre el.
Dykes in aceeasi nota obisnuita.
Rasic sa speram ca isi va regla tirul odata cu inceperea campionatului.
Cum au remarcat si colegii de mai sus problema noastra e la jucatorul u23 unde Kuti parca nu mai e acelasi jucator de acum 2 ani , fara incredere in el.
Un mic plus pentru Calnicenco care incepe sa arate mai bine fata de anii trecuti,pare mai concentrat.
Desi PAO a jucat cu frana de mana trasa , jocul nostru arata binisor , vedem Sambata cu Oradea mai multe.
Hai "U" 
click pt. Articol 24 September 2018 16:26
Eduard Popa @studentU
0 
Like dacă v-a plăcut articolul, share dacă vreți să îl citească și alții. :)))))

Multumesc mult. 
click pt. Articol 24 September 2018 15:33
studentU cand am vazut
0 
formularea isterie importanta am dat imediat scroll dupa Eduard Popa. Like daca ati facut la fel 😂 @Eduard Popa, doar tachinari, no hard feelings, chiar iti apreciez munca, esti unul dintre cei mai activi redactori 😉 
click pt. Articol 24 September 2018 15:17
u66 Echipa
0 
Mi-a plăcut foarte mult Easley. Marinov destul de bine dar raman la concluzia ca Adamovici ar fi fost mai bun la echipa. Rasic are momente bune si mai putin bune dar au fost momente in care a tras echipa după el. De la Dykes astept mai mult. Un plus pentru Calnicenco si un minus pentru Torok care ar fi cazul sa se trezească din pasa proastă care îl ține de vreun an încoace. Washburn si Stamenkovici nu mi-au arătat inca de ce sunt la echipa asta. Vlad aseara mi s-a parut ca nu avea chef de joc, nu ca nu ar fi putut juca fizic. Kuti are un regres de mai bine de un an, s-a născut speranța si sper sa nu moara tot asa... deci poz U23 va fi unul din punctele noastre slabe. Si am văzut aceiași atitudine agresivă a lui Silvasan fata de jucători, deci sa vedem care vor rezista presiunii. 
click pt. Articol 24 September 2018 12:18
0 
Un meci amical și cu asta am zis tot. Și sa ținem cont de faptul ca mai mult ca sigur lotul va suferi modificări (în sensul de imbunatatiri) pentru partea finala a campionatului. La momentul actual as zice ca Marinov, Dykes și Washburn sunt certitudini. Moldoveanu și Rasic sper sa mai poată, iar de Easley nu știu ce sa zic. Îngrijorător este Kuti și poziția U23 în general. 
click pt. Articol 24 September 2018 11:49
u1919cj PAO vs LNBM
0 
Meci foarte bun facut de U cu o echipa PAO care ii din alt film. Eu cred ca Marinov a fost unul dintre cei mai buni jucatori de la noi si echipa cel putin aseara a jucat peste ce a jucat anul trecut. (cu un sfert 3 foarte
bun). Vlad a jucat ok - pentru unul care a stat un sezon intreg accidentat. Pivotii Vlad, Washburn si Easley o sa faca deranj mare in LNBM. Un minus pentru Kuti su pozitia de u23