VIDEO. Connecticut Huskies pierde pentru prima dată în NCAA Women după o serie de 111 victorii consecutive


În acest interval UConn a câștigat stabilit un nou record câștigând patru titluri NCAA la rând

Mississippi State a produs surpriza în Final Four-ul campionatului universitar feminin din Statele Unite ale Americii, după ce a învins în overtime pe Connecticut Huskies, scor 66-64. UConn avea o serie de 111 victorii consecutive și patru titluri NCAA câștigate la rând, ambele performanțe fiind recorduri absolute în NCAA, până să cedeze în fața unei echipe care se află pentru la prima experiență în Final Four.

UConn a făcut o partidă modestă și a preluat pentru prima dată conducerea abia în sfertul trei. Confruntarea avea să intre în prelungiri, 60-60, după ce Morgan William a fost blocată pe pătrundere, în ultima fază de joc. Egalitatea s-a menținut și înaintea ultimelor 20 de secunde din over-time, iar aceeași Morgan William, cea mai mică jucătoare de pe teren, a luat acțiunea pe cont propriu și a marcat „pe sirenă” aducând victoria lui Mississippi State, scor 66-64.

Eroul lui Mississippi, Morgan William a terminat partida cu 13 puncte, 6 pase decisive, 3 recuperări și 3 intercepții. Victoria Vivians a fost cea mai bună marcatoare pentru Bulldogs cu 19 puncte adăungând și 4 recuperări.

Gabby Williams a fost principala jucătoare de la UConn cu 21 de puncte, 8 recuperări, 4 capace, 2 pase decisive și 2 intercepții.

În finala turneului NCAA, ce va avea loc duminică noapte la American Airlines din Dallas, Mississippi State Bulldogs se va duela cu Carolina State.



Bogdan Isailă / 01 aprilie 2017 / 16:30


Galerie foto


ajax Wow
0 
Fabulos record:111 victorii consecutive, dar si buzzerul care le-a răpus. 
01 aprilie 2017 22:26
KBSC2430 morgan william
0 
https://www.theplayerstribune.com/morgan-william-mississippi-state-basketball/ Daca vreti sa cititi un articol scris de tipa care a dat buzzer-ul. Mi se pare extraordinara povestea ei 
01 aprilie 2017 22:47
1 
Emotionantă poveste de viață are piticoata asta. Mersi pt sursă 
02 aprilie 2017 11:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Branko Mirkovic continuă în Estonia
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a cucerit titlul de campion cu BC Kalev Cramo, fiind MVP-ul finalei și inclus în 5-ul ideal al campionatului 
Doi foști colegi la U Mobitelco Cluj au semnat în această săptămână în Bulgaria
Cei doi vor fi adversari în noul sezon competițional din țara vecină 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia luptă pentru locurile 5-8 la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină a pierdut în sferturile competiției împotriva formației din Belgrad 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în sferturi la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină va juca astăzi împotriva Universității din Belgrad 
Trei echipe românești în preliminariile FIBA Europe Cup
Tragerea la sorți este programată pentru data de 3 august 2017 la Munchen 
Olimpia Brașov și CSU Alba Iulia vor participa în CEWL
7 echipe din 5 țări la startul Cupei Europei Centrale la Baschet Feminin 
Două echipe reprezintă România la Jocurile Europene Universitare de la Miskolc
Universitățile din Alba Iulia și Pitești și-au aflat adversarii din competiția care ia startul astăzi 
U-BT Cluj și-a aflat posibilii adversari din preliminariile Basketball Champions League
Pentru a participa în sezonul regulat al competiției, elevii lui Mihai Silvășan sunt nevoiți să dispute două tururi preliminarii 
Trei tricolore se vor duela între ele în FIBA EuroCup Women
Sonia Ursu, Gabriela Mărginean și Claudia Pop vor evolua în grupa E 
Vlad Moldoveanu va evolua în Turcia la Demir Insaat Buyukcekmece
Campion în România cu U-BT Cluj, Vlad a semnat cu locul 13 din Turcia în sezonul precedent și va evolua în FIBA Europe Cup în noua stagiune 
Gully Ba nu!
0 
Eu am incredere in Regina Balului ca va reusi niste rezultate ieșite din comun în sezonul asta de competiție continentală! Am incredere in Silva ca va reusi sa insufle incredere si sa formeze niste caractere acolo! Baschetul Românesc are nevoie de reusitele astea !!! Baftă băieții! In Europa ma aveti suporter! 
click pt. Articol 13 iulie 2017 18:40
u1919cj 2 jucatori ex NBA
0 
Cu 2 jucatori ce au NBA in CV o sa fie foarte greu. Suntem cei mai buni din curtea scolii dar Ludwisgburg astia is de la alta scoala. Haide U! 
click pt. Articol 12 iulie 2017 23:16
DonDiablo DonDiablo
0 
Realitatea este că în următorii 10,15 ani nu vezi o echipa de la noi în Euroliga.Sunt formații de top care nu au loc acolo. 
click pt. Articol 12 iulie 2017 14:39
tzontzolino nici o sansa
0 
Nu vreau sa fiu rautacios dar sunt, asa cum am fost si inaintea meciului cu turcii de anul trecut... Nu sunt sanse mari de calificare, poate hai in turul 2 dar foarte greu si pana acolo. In clipa in care l-ai lasat pe Vlad sa plece e clar ca nu sunt intentii prea mari. Speram sa vad macar la Cluj meciuri de Euroliga dar mai avem de asteptat. Pacat... 
click pt. Articol 12 iulie 2017 11:12
gyke @mda
0 
Sunt doar doua, care totusi s-ar putea sa conteze sau nu...Daca doriti, veniti la Sibiu la memorialul Tordai, unde se joaca destul de tare... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:14
popsiis Jocuri
0 
Germanii vor avea deja 2 meciuri 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:09
gyke Ma bag si eu...
0 
Oare nemtii sa nu aiba probleme de omogenitate si de lipsa de jocuri? Redevenind serios, e adevarat ca ati prins probabil cel mai dificil adversar. Dar, chiar si daca nu va ramane Dykes, banii si priceperea lui Cristescu vor aduce exact ce trebuie in loc (asa cum s-a descurcat sa-l inlocuiasca pe Moldoveanu; ba a mai luatbsi bani pe el...). Bafta. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:07
0 
Intr-adevar, cel mai probabil vom juca cu echipa germana, echipa de PlayOff la ei in campionat. Va fi greu, @u66 a mentionat bine motivele si sunt total de acord. Cred ca ar cam fi momentul sa se ia o decizie in ceea ce-l priveste pe Dykes, deja este imediat jumatatea lunii iulie si ar cam trebui sa stim ce si cum, mai ales ca Dykes este un pilon de baza al echipei. Cum se zicea si mai sus, avem nevoie ca echipa sa fie neaparat omogena pentru a incepe bine noul campionat si pentru a emite pretentii in fata nemtilor. Si inca o data, imi sustin ideea pe care am mai expus-o aici: Daca vrem sa facem anul asta o treaba frumoasa in Europa, cred c-ar fi bine sa aducem de pe acum al 7lea strain, mai ales ca Sasha va reveni numa' prin toamna spre sfarsit si pentru a evita posibile accidentari. Sper sa am dreptate si sa vedem inca niste miscari pe la noi... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 21:11
u66 Preliminarii
0 
Din punctul meu de vedere mi se pare destul de greu sa accede în faza grupelor din 2 motive: 1. Momentan lotul nu este definitivat. Nu se știe nimic despre Dykes, Max și oricum am mai avea nevoie de întăriri. De asemenea, la momentul jocurilor lotul nu va fi omogen. 2. Preliminarii încep înaintea campionatului nostru iar noi nu vom avea meciuri în picioare, decât probabil ceva amicale. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 20:35
Fortza Steaua Calificare!
0 
Ganditi-vă ca nemții se vor deplasa panaa Sarajevo apoi în nici o săptămână vin în România. .. Evident ca sunt ei favoriți dar pe hârtie nu arata așa de bine pana acum! 
click pt. Articol 11 iulie 2017 18:14