Valoarea unui brand: Panathinaikos – a venit, a văzut, a cucerit, totul în mai puțin de 18 ore


Echipa greacă a aterizat în ziua meciului cu U-BT Cluj și a decolat imediat după aceea

u bt cluj panathinaikos

Panathinaikos Atena este fără îndoială un nume important din baschetul european, iar acest lucru a fost simțit din plin duminică la Cluj-Napoca.

Trupa elenă a creat o isterie importantă și a adunat în tribune 7.000 de oameni la prezentarea lui U-BT Cluj-Napoca, mai mulți decât s-au strâns pe BT-Arena pentru naționala României în duelurile cu Olanda, Italia și Croația din preliminariile World Cup 2019. Cu toate acestea, Panathinaikos a tratat foarte lejer acest eveniment.

Jucătorii greci au aterizat în dimineața zilei meciului pe Aeroportul Avram Iancu din Cluj-Napoca. A urmat apoi o conferință de presă comună la care au vorbit antrenorii celor două formații, Xavi Pascual și Mihai Silvășan, Keith Langford, Vlad Moldoveanu și directorul executiv al organizatorilor, Mirel Alexa.

Antrenorul lui Pana s-a arătat bucuros de faptul că se află din nou în România, că a mai avut ocazia să viziteze țara noastră alături de tizul său de la handbal masculin, cunoscut tot sub numele de Xavi Pascual, cu care este bun prieten și vecin, motiv pentru care poștașul le greșește mereu adresele. De asemenea, fostul tehnician al Barcelonei s-a arătat încântat de faptul că la meciul cu U-BT va fi pentru prima oară când va avea echipa într-o formulă aproape completă, singura absență fiind a lui Nikos Pappas, care nu a făcut deplasarea la Cluj.

După aceea, cele două formații au fost invitate la Primăria Municipiului Cluj-Napoca, unde au fost primite de Emil Boc, cel care cu acest prilej a oferit distincții, în numele comunității clujene, celor două formații. Echipele i-au oferit edilului câte un tricou semnat de la fiecare echipă.

A urmat apoi antrenamentul oficial pentru cele două formații, abordat într-o manieră mai relaxată și apoi meciul propriu-zis, în care Panathinaikos a câștigat cu 79-72. Imediat după meci, elevii lui Pascual au urcat în autocar și s-au dus pe aeroport, de unde au luat o cursă charter înapoi spre Atena.

Așadar, Clujul și România s-au bucurat de prezența lui Panathinaikos în jur de 18 ore, cu tot cu timpul de survol al țării noastre.

În ciuda acestui lucru, baschetul românesc și nu numai ar putea avea multe de învățat despre ce înseamnă marketingul sportiv, ce înseamnă puterea unui brand și cât de important este să îți faci un nume pe care să îl duci mai departe, cu respect pentru fani și pentru sport.

*foto: Mircea Roșca



Eduard Popa, David Istrate / 24 September 2018 / 15:02


Galerie foto


studentU cand am vazut
1 
formularea isterie importanta am dat imediat scroll dupa Eduard Popa. Like daca ati facut la fel 😂 @Eduard Popa, doar tachinari, no hard feelings, chiar iti apreciez munca, esti unul dintre cei mai activi redactori 😉 
24 September 2018 15:17
Eduard Popa @studentU
1 
Like dacă v-a plăcut articolul, share dacă vreți să îl citească și alții. :)))))

Multumesc mult. 
24 September 2018 15:33
AlexandruCSU intrebare
0 
Chiar nu vreau sa fiu ironic... insa, de unde a aparut a6a stea pe echipamentul u cluj? 
24 September 2018 20:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Umana Reyer Venezia este noua campioană a Italiei
Este al doilea titlu în ultimele sezoane pentru formația din Venezia 
Women's Eurobasket 2019 începe joi în Letonia și Serbia, a doua ediție organizată de două țări
Campioana nu a reușit să își apere titlul din 1991 până acum, după destrămarea URSS-ului 
Marcus Ginyard va evolua în Franța, la Limoges CSP
Americanul a jucat la CSM CSU Oradea în sezonul 2018/2019 
Ashley Walker revine în prima ligă italiană, la câștigătoarea cupei
Naturalizata naționalei României va juca la Ragusa, pentru care a mai evoluat în perioada 2013-2015 
Rick Pitino se desparte de Panathinaikos după o jumătate de sezon
Legendarul antrenor american își dorește să se întoarcă acasă și să obțină un post în NBA 
Real Madrid o învinge pe Barcelona și devine campioana Spaniei
Formația din Capitală cucerește al 4-lea titlu din ultimii 5 ani 
Anadolu Efes câștigă titlul în Turcia și încheie un an excelent
Shane Larkin a avut o prestație de senzație și a adunat 38 de puncte 
CSM CSU Oradea va juca în primul tur de calificare pentru Basketball Champions League
Campioana României își va afla adversara în 4 iulie 
Steaua Roșie a reușit titlul 20 după un coș decisiv controversat în meciul 4 al finalei cu marea rivală
Suspendare pentru arbitrii care nu au fluierat pași la reușita lui Baron și amendă pentru Partizan 
Satoransky, Vesely și Balvin, în lotul lărgit al Cehiei pentru Cupa Mondială din China
Jan Vesely și Ondrej Balvin, doi jucători de Euroligă, nu au evoluat la EuroBasket 2017 
TDM Balanța
0 
Mai devreme in articol scria si ca cererea Sibiului de înscriere a fost respinsă de FIBA. V-a sunat Hila sa va roage sa ștergeți Știrea??? Doamne cât de jenant sa te deranjeze purul adevăr!!!! Păcat ca scrieți articole (și) la comandă. 
click pt. Articol 21 June 2019 23:31
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁