Valoarea unui brand: Panathinaikos – a venit, a văzut, a cucerit, totul în mai puțin de 18 ore


Echipa greacă a aterizat în ziua meciului cu U-BT Cluj și a decolat imediat după aceea

u bt cluj panathinaikos

Panathinaikos Atena este fără îndoială un nume important din baschetul european, iar acest lucru a fost simțit din plin duminică la Cluj-Napoca.

Trupa elenă a creat o isterie importantă și a adunat în tribune 7.000 de oameni la prezentarea lui U-BT Cluj-Napoca, mai mulți decât s-au strâns pe BT-Arena pentru naționala României în duelurile cu Olanda, Italia și Croația din preliminariile World Cup 2019. Cu toate acestea, Panathinaikos a tratat foarte lejer acest eveniment.

Jucătorii greci au aterizat în dimineața zilei meciului pe Aeroportul Avram Iancu din Cluj-Napoca. A urmat apoi o conferință de presă comună la care au vorbit antrenorii celor două formații, Xavi Pascual și Mihai Silvășan, Keith Langford, Vlad Moldoveanu și directorul executiv al organizatorilor, Mirel Alexa.

Antrenorul lui Pana s-a arătat bucuros de faptul că se află din nou în România, că a mai avut ocazia să viziteze țara noastră alături de tizul său de la handbal masculin, cunoscut tot sub numele de Xavi Pascual, cu care este bun prieten și vecin, motiv pentru care poștașul le greșește mereu adresele. De asemenea, fostul tehnician al Barcelonei s-a arătat încântat de faptul că la meciul cu U-BT va fi pentru prima oară când va avea echipa într-o formulă aproape completă, singura absență fiind a lui Nikos Pappas, care nu a făcut deplasarea la Cluj.

După aceea, cele două formații au fost invitate la Primăria Municipiului Cluj-Napoca, unde au fost primite de Emil Boc, cel care cu acest prilej a oferit distincții, în numele comunității clujene, celor două formații. Echipele i-au oferit edilului câte un tricou semnat de la fiecare echipă.

A urmat apoi antrenamentul oficial pentru cele două formații, abordat într-o manieră mai relaxată și apoi meciul propriu-zis, în care Panathinaikos a câștigat cu 79-72. Imediat după meci, elevii lui Pascual au urcat în autocar și s-au dus pe aeroport, de unde au luat o cursă charter înapoi spre Atena.

Așadar, Clujul și România s-au bucurat de prezența lui Panathinaikos în jur de 18 ore, cu tot cu timpul de survol al țării noastre.

În ciuda acestui lucru, baschetul românesc și nu numai ar putea avea multe de învățat despre ce înseamnă marketingul sportiv, ce înseamnă puterea unui brand și cât de important este să îți faci un nume pe care să îl duci mai departe, cu respect pentru fani și pentru sport.

*foto: Mircea Roșca



Eduard Popa, David Istrate / 24 September 2018 / 15:02


Galerie foto


studentU cand am vazut
1 
formularea isterie importanta am dat imediat scroll dupa Eduard Popa. Like daca ati facut la fel 😂 @Eduard Popa, doar tachinari, no hard feelings, chiar iti apreciez munca, esti unul dintre cei mai activi redactori 😉 
24 September 2018 15:17
Eduard Popa @studentU
1 
Like dacă v-a plăcut articolul, share dacă vreți să îl citească și alții. :)))))

Multumesc mult. 
24 September 2018 15:33
AlexandruCSU intrebare
0 
Chiar nu vreau sa fiu ironic... insa, de unde a aparut a6a stea pe echipamentul u cluj? 
24 September 2018 20:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Euroligă. Program și televizări
Nu mai puțin de 8 partide din Euroligă vor fi transmise de Digi Sport 
O nouă victorie pentru Emi Cățe și UCAM Murcia în Liga ACB
Internaționalul român a bifat doar 5 minute pe teren în succesul cu Montakit Fuenlabrada 
Claudia Cuic (Pop), calificată în play-off-ul EuroCup cu Botas Spor
Echipa româncei va avea un adversar din Rusia în primul tur de play-off 
Real Madrid se impune categoric în derby-ul cu Barcelona din Euroligă
Campazzo a înscris un buzzer-beater din apropierea panoului propriu (Video) 
Zoran Mikes: „Este o diferență evidentă și vom munci să fim mai buni aici, în campionatul românesc”
ACS Sepsi SIC a încheiat joi participarea din acest an în EuroCup Women, după meciul cu Orman Genclik  
Annemarie Godri-Părău: „Îmi pare rău că nu am câștigat meciul acesta pentru fanii noștri”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC a fost în double-double la ultimul meci european al covăsnencelor în acest sezon 
ACS Sepsi SIC încheie cu o înfrângere campania europeană din acest sezon
Orman Genclik a urcat pe locul secund și merge mai departe, profitând de problemele ofensive ale gazdelor, în sferturile 1 și 3 
Ashley Walker, decisivă în succesul cu WBC Enisey din ultima etapă a grupelor EuroCup
Mersin BSB are nevoie de victoria celor de la ACS Sepsi SIC cu Orman Genclik ca să avanseze în play-off 
Grupă dificilă pentru gazda Serbia la Women's Eurobasket 2019
Cealaltă gazdă a turneului a nimerit în grupă cu Spania, deținătoarea trofeului 
Victorie pentru Emi Cățe și UCAM Murcia pe terenul lui Le Mans
A 7-a victorie din opt partide pentru spanioli 
fanU Esec usturator
0 
Euro Cup s-a dovedit o palarie prea mare pentru echipa noastra
Diferenta de valoare este evidenta , cu o singura jucatoare cu adevarat valoroasa Ane Marie nu se poate sa obtinem mare lucru. Campionat slab , Sepsi va defila si va cistiga tot ce se poate cistiga in Romania. Incet ,incet baschetul feminin din Romania se scufunda si federatia nu face nimic. Lucrurile lasate in voia lor merg din rau in mai rau. 
click pt. Articol 14 December 2018 14:26
0 
Bravo campioanelor!  
click pt. Articol 13 December 2018 22:04
Buzestii Domnu' "Oti"
0 
Cu exceptia penultimului alineat,impecabila postarea Dvs!Sunteti primul etnic maghiar pentru care as paria ca nu a trecut fraudulos prin scoala romaneasca,sincere complimente!
Cat despre baschet,nu stiu ce satisfactii va produce castigarea a tot ceea ce este de castigat intr-un campionat profund debil,in contextul in care atunci cand va confruntati cu baschetul adevarat capotati lamentabil invariabil! 
click pt. Articol 06 December 2018 13:50
Attila si da
0 
...vizir... in secolul XXI(21 ptr cei mai slabuti...)hahaha. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:44
Attila ptr_rarroldtimer
0 
Salut,
se vede ca va pricepeti la sport,am dedus-o din mesajele voastre.
A,de fapt nu ati scris mai nimic despre sport,doar ati fost rautaciosi.Asa il asteptai voi pe mosu'?Se vede cat de educati sunteti.No,lasati sa mai treaca anii,sa intelegeti si voi ce este sportul si unde trebuie sa va manifestati inteligenta asta nemaipomenita.
Nici de scris corect n-ati reusit sa editati cele 5 randuri slabute.(ajjajj bacalaureatul o fi de vina...)
Si da,ACS SEPSI SIC este CAMPIOANA.No hai,pa. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:41
Oldtimer Ex Tihi, actual Al saptelea vizir
0 
s-o fi dus sa sustina cealalta SecsiPepsi din oras...de la fotbal...aia o avut meci cu FCSB...de la ora 20...stadionul full...nu putea pierde ocazia sa-si auda imnul din mult mai multe gatlejuri decat la meciurile de baschet... Oricum...ce putea zice..."SECSI PEPSI CAMPIOANA Felicitari fetelor, sunteti cele mai cele...., miezul secuiesc in LNBF"....s.a.m.d. / ugy tovváb ... 
click pt. Articol 05 December 2018 22:00
0 
Nu aud nimic de la Sfantu Gheorghe

Mesaj editat. Ultim avertisment. Fără jigniri! 
click pt. Articol 05 December 2018 20:01
raress23 Unde sunteti
0 
Ungurasi