Virtus Bologna, prima finalistă în Basketball Champions League


Italienii au dominat de la un capăt la celălalt confruntarea cu Brose Bamberg

Virtus Bologna s-a calificat în finala Basketball Champions League, după o victorie categorică obținută în fața germanilor de la Brose Bamberg. Italienii au dominat prima semifinală și vor juca duminică, 5 mai, cu trofeul pe masă. 

Prima partidă din Final Four-ul de la Antwerp a avut un start echilibrat, după care Virtus Bologna a pus stăpânire pe joc. Italienii au încheiat sfertul inaugural cu un run de 10-0 și își asigurau un avans important, 22-11. La jumătatea actului secund Tyrese Rice a marcat două triple la rând dar Bologna a găsit și ea răspuns, astfel că diferență nu a scăzut și chiar mai mult, la pauză 14 puncte erau între cele două echipe, 42-38. După reluarea jocului cele două echipe au marcat extrem de puțin, 11-11 și formația din Italia era favorită certă la calificarea în marea finală. Un nou parțial al elevilor lui Sasa Djordjevic, 10-0 în startul ultimei secvențe de joc, a pus practic capăt jocului, 63-39 pentru Bologna cu 6 minute rămase de joc. Brose Bamberg a mai redus din handicap până la final dar nu a putut emite pretenții la victorie. Scor final 67-50.

Kevin Punter a fost cel mai bun jucător al meciului cu 21 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive. Amath M'Baye a acumulat 9 puncte și 2 recuperări iar Dejan Kravic 8 puncte și 6 recuperări.

Tyrese Rice a fost principalul artizan de la Bamberg cu 21 de puncte. La Brose au evoluat alți doi câștigători de Euroligă, Ricky Hickman și Nikos Zisis, fiecare marcând doar 4 puncte.

Virtus Bologna își așteaptă adversarul din finală, care se va decide între Iberostar Tenerife și Antwerp Giants.

foto: championsleague.basketball



Bogdan Isailă / 03 May 2019 / 21:20


Galerie foto


gyke BCL
0 
Diferență destul de evidentă de nivel față de Euroligă, în ciuda faptului că pe teren erau câțiva jucători foarte cunoscuți.  
03 May 2019 21:26
0 
Eu zic ca ai tu asteptari prea mari de la a treia competitie europeana... 
04 May 2019 02:11
gyke @76ers
0 
De când cu playoff-ul LNB, am renunțat la a mai avea orice așteptări... 😂😂😂 Doar am remarcat ceva ce mi s-a părut evident, deși a doua semifinală a fost ceva mai bună.  
04 May 2019 11:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Argyris Pedoulakis revine pe banca lui Panathinaikos
Tehnicianul grec îl înlocuiește pe Rick Pitino la PAO 
Umana Reyer Venezia este noua campioană a Italiei
Este al doilea titlu în ultimele sezoane pentru formația din Venezia 
Women's Eurobasket 2019 începe joi în Letonia și Serbia, a doua ediție organizată de două țări
Campioana nu a reușit să își apere titlul din 1991 până acum, după destrămarea URSS-ului 
Marcus Ginyard va evolua în Franța, la Limoges CSP
Americanul a jucat la CSM CSU Oradea în sezonul 2018/2019 
Ashley Walker revine în prima ligă italiană, la câștigătoarea cupei
Naturalizata naționalei României va juca la Ragusa, pentru care a mai evoluat în perioada 2013-2015 
Rick Pitino se desparte de Panathinaikos după o jumătate de sezon
Legendarul antrenor american își dorește să se întoarcă acasă și să obțină un post în NBA 
Real Madrid o învinge pe Barcelona și devine campioana Spaniei
Formația din Capitală cucerește al 4-lea titlu din ultimii 5 ani 
Anadolu Efes câștigă titlul în Turcia și încheie un an excelent
Shane Larkin a avut o prestație de senzație și a adunat 38 de puncte 
CSM CSU Oradea va juca în primul tur de calificare pentru Basketball Champions League
Campioana României își va afla adversara în 4 iulie 
Steaua Roșie a reușit titlul 20 după un coș decisiv controversat în meciul 4 al finalei cu marea rivală
Suspendare pentru arbitrii care nu au fluierat pași la reușita lui Baron și amendă pentru Partizan 
TDM Balanța
0 
Mai devreme in articol scria si ca cererea Sibiului de înscriere a fost respinsă de FIBA. V-a sunat Hila sa va roage sa ștergeți Știrea??? Doamne cât de jenant sa te deranjeze purul adevăr!!!! Păcat ca scrieți articole (și) la comandă. 
click pt. Articol 21 June 2019 23:31
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁