Vlad Moldoveanu ar putea rata tot restul sezonului


Declarația a fost făcută de antrenorul lui U-BT Cluj Napoca

vladsilvasan

U-BT Cluj Napoca urmează să întâlnească CSM CSU Oradea în etapa a 13-a a Grupei Valorice A din LNBM.

Mihai Silvăsan, tehnicianul clujenilor, a vorbit pentru site-ul oficial al echipei atât despre acest duel, cât și despre situația echipei sale:

”În primul rând, La Mulți Ani, un An Nou cât mai bun, multă sănătate tuturor iubitorilor de baschet și nu numai. După cum știți, primul meci din 2019 este în compania campioanei en-titre, CSM Oradea, o echipă puternică, una dintre contracandidatele noastre la titlul de campioni naționali. Va fi un meci foarte intens, un meci care nu are nevoie de motivație în plus, e evident că s-a creat în timp o rivalitate între cele două echipe și, cu siguranță, toată lumea își va dori victoria. Fiecare jucător își dorește să joace în astfel de meciuri, fiecare jucător va da tot ce e mai bun în el în astfel de meciuri. Problemele de efectiv sunt aceleași, Vlad Moldoveanu, după cum se știe, va lipsi o bună perioadă de timp, pe el nu cred că ne vom mai baza sezonul acesta, Darrin Dorsey are chiar astăzi un ultim control la picior, la bicepsul femural, el a avut o mică întindere și nu am vrut să forțăm o ruptură sau ceva mai grav. Sperăm să fie apt, să între la antrenamente de astăzi și la ora jocului să îș putem folosi cât de cât. El nu s-a antrenat de două săptămâni, probabil că nivelul lui fizic nu va fi cel mai înalt, însă orice ajutor este bine venit și sper să îl putem folosi”.

Revenit în acest sezon la U-BT Cluj Napoca, Vlad a disputat doar 6 partide în tricoul alb-negru, moment în care a suferit o nouă accidentare ce l-a făcut să rateze întreg turul de campionat, cât și partidele echipei naționale. Când, chiar conform paginii de facebook a clujenilor, jucătorul român se află foarte aproape de o revenire, acesta a fost diagnosticat cu hepatită virală de tip A, despre care inițial s-a menționat că ar necesita o perioadă de recuperare de aproximativ 3 luni.

Rămâne de văzut dacă Vlad Moldoveanu va mai fi prezent într-un meci oficial, în acest sezon, pentru U-BT Cluj Napoca.

Meciul dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea va avea loc duminică, 6 ianuarie, începând cu orele 18:00, la BT Arena.

*SURSA FOTO: www.totalsport.jurna.ro/ Arman Noemi



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan

Mara Mihăilescu / 03 January 2019 / 16:55


Galerie foto


studentU grozav...
3 
La fel ca in cazul lui Rasic, presupun ca se va plati (o parte?) din salariu tot sezonul acesta cu conditia sa il mai tinem inca un sezon, sa scoatem totusi investitia. Pana atunci insa, mai ramane buget de un 4 versatil? Cali e bunicel dar limitat, Torok nu pare (sa vrea) sa si revina. La pivoti oricum suntem cam subtiri, ma intreb ce atuuri avem in aceasta echipa in afara de Dykes si Rasic(batranel totusi si usor de anihilat/limitat printr o aparare gandita)? Noi tot zicem ca Silva i praf dar vedeti si voi lotul. Nu zic si lotul tot el si stafful l au gandit, si jucatori precum Kuti, Torok tot el i a antrenat i3 ani de zile, deci nu i gasesc scuze neaparat, dar privind in curtea contra candidatelor la titlu, pozitie cu pozitie, trebuie sa recunoastem ca avem un lot subtirel spre subtire. In conditiile astea nu stiu cat tine nici parabola aia cu cel mai mare buget din LNBM... 
03 January 2019 21:50
gyke Hmm
0 
Parabola asta e adevărată, știi și tu. Eu pot să îți confirm că anul ăsta raportul CJ / SB e mai mare de 2:1, strict pe salarii. Problema e că Clujul are acum renumele de echipă cu bani, care plătește bine, iar agenții și jucătorii știu asta. Sunt convins însă că bani mai sunt și va trebui adus un 4, dacă Vlad nu poate reintra pe final de Top 6.  
03 January 2019 22:12
studentU nu intram iar
0 
in discutia cu: "de unde ai tu informatii atat de sigure astfel incat sa imi poti confirma acest raport 2:1?" :)
@TB, @eduardpopa: poate incercati voi o ancheta jurnalistica in sensul asta, de elucidare a bugetelor echipelor din LNBM. Si daca nu reusiti sa faceti rost de niste cifre poate ne explicati de ce, adica aspecte legate de confidentialitatea contractelor spre exemplu. Altfel mie mi-e greu sa cred ca un suporter sau poate chiar un apropiat al echipei din SB poate avea informatii reliable privind bugetul lui U sau a altei echipe.  
04 January 2019 08:42
gyke @ nu intrăm
-1 
Sunt cifre care se știu, "umblă" singure... Fii convins că și EP le știe (nu am discutat 😂), doar că ele nu pot fi probate așa ușor, contractele fiind evident confidențiale. Dar pentru liniștea ta, dacă iei cifrele publice, cu bugetele echipelor sau cu ce bani intră (sponsori și buget), scazi banii care se duc la juniori (unde CJ investește net mai mult) și cei de organizare (care sunt probabil la un nivel similar) vei vedea că matematica confirmă e am spus eu. Datorită jobului, lucrez mult cu breakdown prices și am făcut calculele astea de unul singur, așa că eu sunt convins de acuratețea informației de mai sus. Rămâne la latitudinea ta dacă crezi sau nu. Și vis-a-vis de statutul de "apropiat" pe care mi-l atribui, aș fi incantat să fie așa, doar că nu e, locul pe abonamentul meu fiind mai apropiat de Silva decât de Dan 😉. PS1 EP îți poate confirma că sunt doar un umil fan, dacă nu mă crezi pe cuvânt. PS2 Amicul trancer avea și el informații asemănătoare sezonul trecut, poți discuta cu el, că e alb negru.  
04 January 2019 09:03
0 
daca nu i prea mult trouble, trimite-mi si mie te rog un link catre bugetul al lui csu sibiu si/sau u-bt.  
04 January 2019 09:23
gyke @studentU
0 
Păi nu ziceam amândoi că nu intrăm în discuția asta ... 😁 Evident că nu am link ul care mi-l ceri. Dar cum sp3sunt cifre publice... BT a dat în 2016 între 1 și 1.2 mi-l euro (interviu Nicolae Tarcea), de Aegon știu că dau undeva la 200k pe an, cu ce mai vin de la alții și de la buget, treceți de 1500k pe an, buget total. La Sibiu, acum trei ani Horațiu Floca accepta cu jumătate de gură în conferința de presă de la startul sezonului că bugetul nostru se apropia de 400k.de atunci a crescut în fiecare an, doar prin sponsori privați, cu procente din 2 cifre, ajungând sezonul ăsta spre 600k (din calculele mele).  
04 January 2019 09:51
studentU ok, se pare ca nu sunt
0 
eu sensibil la astfel de informatii care apar in spatiul public :)
Insa din banii astia nu se stie cati se duc pe echipele de copii si juniori.
Dar daca avem aprox 1 milion pt echipa mare si voi aprox 600k si avem loturile pe care le avem, atunci suntem foarte slabi administratori sau platim exagerat unii jucatori precum KD sau VM.  
04 January 2019 10:25
1 
Poate esti singurul suporter sibian cu coloana si pe care il respect. Dar hai sa lasam ”stirile pe surse” referitoare la bugete. Daca nu exista o informatie oficiala discutiile astea nu-si au rostul. Si cum ai scris mai sus, la copii si juniori erau la un moment dat 500. Nu stiu cati sunt acum dar este o cifra de luat in calcul. Nu stiu vreun club care sa mai aiba atatia copii.  
04 January 2019 19:29
mihnescu Pivoti
1 
Mie nu mi se pare deloc că suntem slabi parte de pivoți. Ba chiar mi se pare că suntem una din cele mai redutabile echipe pe felia asta din campionat. Când zic pivoți mă refer bineînțeles la poziția 5. 
04 January 2019 00:27
studentU n-am zis slabi
0 
am zis subtiri :))
Nici Easley nici Washburn nu sunt pivoti de forta. Ia un Vukosavljevic, un Falker, un Cooper, chiar un Denison si vezi cum te descurci cu ei in relatie 1la1 in caciula, cu cei doi pivoti ai nostri.  
04 January 2019 08:50
TitiAcs vorba romanului
5 
TZEAPA ! ( Dubla tzeapa daca se confirma si accidentarea lui Dorsey) Pai ce s-a crezut ca turcii il dau asa de florile marului ? Ce ma mir eu, este de ce nu observa nimeni din staff-ul echipei ca in Turcia sunt echipe cu probleme financiare mari de tot si ca s-ar putea aduce jucatori cit de cit dornici de joc pe bani mai putini , doar cu dorinta de a nu face pauza prea mare. Asta ca sa nu mai zic ca Zekovic a sta trei luni pina l-a luat Oradea ( si aia doar dupa plecarile accidentatilor ). Timpul nu e pierdut , dar tare cred ca campionatul asta e cam dus si BT pompeaza tot mai putin , asa ca nu cred in "basmele" cu bugetul mare ( ma rog, poate mare dar in niciun caz dublu fata de Sibiu )! Dupa umila mea parerea bugetul cel mai mare il are Oradea ( si prin prisma participarii in Liga Campionilor ). Pina la schimbarile din Februarie ( probabile ) sansele la titlu ( dupa joc dar si rezultate) le au Oradea , Sibiu, Cluj, chiar Craiova. Cu regret in suflet, nu-mi dau seama cum ar putea cistiga U in conditiile actuale ! 
04 January 2019 13:05
vass bela Titi are dreptate,
3 
as corecta totusi putin, la dubla teapa contributia majora e a lui cristescu , el de fapt ne-a obisnuit cu transferuri in intrasezon de toata jena, poti sa ai bani daca nu esti competent, ma mir ca BT-ul asista pasiv la mediocrizarea echipei, desigur si cu aportul desavarsit a lui Silva . Si eu zic ca nu avem nici o sansa la titlu, ba mai mult, este foarte posibil sa nu prindem nici semifinalele . Iar Polivalenta incet-incet se goleste ... 
04 January 2019 18:47

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23