Stiri Vulturi

Vlad Moldoveanu, cel mai bun marcator al tricolorilor

01.09.2017

vlad moldoveanu tomas satoransky

Naționala de baschet masculin a României a pierdut partida cu Republica Cehă, scor 83-68, în cadrul Grupei C a EuroBasket care se desfășoară la Cluj-Napoca.

Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost Vlad Moldoveanu. El a reușit 24 de puncte, cu 8 recuperări și 2 pase decisive. Moldoveanu a reușit 5/12 din acțiune, cu 3/4 de la trei puncte și 11/11 de la nivelul liniei de fault. Grație acestei performanțe, Moldoveanu a strâns un indice al eficienței de +26. Radu Paliciuc a fost al doilea marcator al României, cu 12 puncte.

Pentru cehi Vojtech Hruban a fost cel mai bun marcator, cu 25 de puncte. El a reușit 10/19 la aruncări, cu 3/5 de la trei puncte și 2/2 la libere. Hruban a adunat și 3 intercepții și 4 recuperări.

Cel mai bun jucător al partidei a fost însă Tomas Satoransky. Vedeta cehilor a strâns 20 de puncte, 13 recuperări și 6 pase decisive, cu 7/14 din acțiune și 2/3 de la trei puncte.

În al doilea meci din Grupa C România va întâlni Croația, sâmbătă, de la ora 20:30, în timp ce Cehia va întâlni Spania de la ora 17:45.

*foto: Valentin Todea