Vlad Moldoveanu revine la U-BT Cluj-Napoca


Internaționalul român a câştigat titlul cu echipa clujeană în sezonul 2016/2017

vlad moldoveanu se intoarce u bt cluj 

Cu toate că până acum nu au avut loc așa de multe transferuri, în ultimele două zile, campioanele ultimelor trei sezoane au făcut mutări importante. Astfel, în cursul zilei precedente, CSM CSU Oradea a anunțat venirea lui Giordan Watson la Oradea și prelungirea canadianului Sean Denison. Astăzi, U-BT Cluj-Napoca rămasă fără conducător de joc a răspuns și l-a transferat pe Vlad Moldoveanu, fost campion alături de clubul clujean.

În sezonul 2016/2017, U-BT Cluj-Napoca a reușit un an perfect, câștigând toate trofeele interne puse în joc. Din acea echipă faceau parte atât Vlad Moldoveanu, cât și Kyndall Dykes, Filip Adamovic sau Max Pustozvonov, care au părăsit clubul după acel sezon. Jucătorul naționalei României a decis să plece în Turcia la Demir Insaat, echipă care s-a clasat pe locul al 12-lea în prima ligă turcă. Din păcate, Moldoveanu a suferit mai multe accidentări și a ratat o mare parte a sezonului, perioadă în care a fost nevoit să se recupereze.

Din diverse motive, Vlad Moldoveanu a decis să se întoarcă în România, la U-BT Cluj-Napoca, anunțul fiind făcut de site-ul oficial al clubului clujean. Revenirea la Cluj a fost confirmată și de jucătorul în vârstă de 30 de ani care a postat o fotografie sugestivă pe rețelele de socializare.

 

De asemenea, pe site-ul u-bt.ro a apărut și declarația antrenorului echipei clujene, Mihai Silvășan. 

„Îi urăm «Bun venit!» lui Vlad Moldoveanu, un jucător care a pus umărul serios la trofeele pe care am reușit să le câștigăm acum doi ani. Este un jucător român foarte valoros, care mai are multe de spus în baschet. Îi mulțumim că a ales să revină la Cluj și sper ca împreună să ne îndeplinim toate obiectivle pe care ni le-am propus!

De-a lungul carierei, Moldoveanu a mai jucat pentru Benetton Treviso, Le Havre, Kalev/Cramo, PGE Turow Zgorzelec, Stelmet Zielona Gora și Demir Insaat.

*foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu 



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu

David Istrate / 10 July 2018 / 15:22


Galerie foto


1 
Felicitari pentru transfer! Un prim transfer reusit.
Moldoveanu e un jucator foarte bun. Sa speram ca e in forma dupa accidentarea din sezonul trecut.
 
10 July 2018 15:48
threepointer Dupa cum anticipam
0 
De cand s-a anuntat plecarea lui Watson,eram 99% sigur de mutarea asta si sunt foarte multumit.Nu stiu daca mai sunt lucruri de spus despre Vlad.

Vis-a-vis de conditia lui fizica,il urmaresc pe pagina personala de Facebook si am vazut ca si-a facut recuperarea in America.El are "ok-ul" de a se antrena fara restrictii,iar in 1-2 saptamani spunea ca va liber la antrenamente de contact fizic.Deci aici nu se va repeta situatia cu Rasic din sezonul trecut.Toate bune! 
10 July 2018 16:18
vass bela Una calda, alta rece !
1 
Pe site-ul oficial, se anunta revenirea lui Vlad, stire pozitiva, evident . Dar tot pe site-ul oficial citim si declaratia lui Silva ( prezentat ca antrenorul echipei ), stire pt mine clar negativa ! Sa fie chiar asa de habarnisti cei care dau banii, respectiv BT, sa nu vada ca la un lot valoros ( cum sper ca va fi ) ne trebuie si un antrenor pe masura, nu un isteric invatacel ?! 
10 July 2018 16:36
threepointer @vass bela
0 
Buna observatie :) Dupa parerea mea,lui Silva i s-a dat creditul cupei si trofeelor de anul trecut plus o campanie destul de lunga in Fiba Europe Cup(care in opinia mea a fost luna din cauza adeversarilor facili)

Eu cred ca cu el,lucrurile stau asa:Ori are un parcurs in campionat imaculat ca acum 2 ani,ori daca o duce ca anul trecut cu infrangeri pe la Sibiu,Oradea,Timisoara,Pitesti etc v-a fi schimbat inainte de faza a-II-a a campionatului.Eu cred ca a ramas,dar pe modul gresesti,platesti :D 
10 July 2018 16:42
u66 Treepointer
1 
Păi dacă se speră să refacem echipa de anul trecut atunci nu mai avem nevoie de antrenor. Doar sa dam drumul băieților in arena... 
10 July 2018 16:50
popsiis Antrenor
1 
4 trofee in 2 ani, il califica sa ramana, conducerea clubului il sustine pana la capat, vor ca echipa si el sa evolueze impreuna, iar el sa aiba un mandat lung la echipa 
10 July 2018 18:29
u1919cj U si-a luat si antrenor
1 
Prin acest transfer U si-a luat nu numai un jucator bun dar si un antrenor... 
10 July 2018 21:47
2 
Silva in sezonul 2017-2018 a avut un prim sezon in care a castigat cam tot ce se putea castiga ... in conditiile in care stim cu totii ca nu e suficient sa ai un lot valoros. A avut si el partea lui importanta in obtinerea acelor trofee. Putea foarte bine sa dea de pamant cu toate valorile pe care le-a avut in echipa, dar n-a facut-o, din contra le-a pus in valoare si a obtinut trofee. In schimb, in sezonul recent incheiat a fost unul ratat in primul rand datorita pierderii nucleului echipei. Asta a fost principala vulnerabilitate din acest sezon, iar Achim cunoscand importanta acestui lucru a ales sa mearga pe nucleu deja sudat, chiar daca l-a tinut pe Zeno accidentat, l-a adus pe Denison din Canada de la pescuit. Omul a stiut ca pastrarea nucleului este mega importanta si a dat rezultate si in cazul lui. Clujul a luat-o de la zero in sezonul recent incheiat. Asta consider ca a fost o principala cauza de care sunt raspunzatori Cristescu si Silva in primul rand. Dar din punctul meu de vedere ar fi o eroare sa renunti la vreunul din ei. Cristescu cu plusurile si minusurile lui, e clar omul potrivit la locul potrivit, iar cu Silva merita sa te inhami la ceva pe termen lung. Eu unul, consider ca ar fi o eroare se se renunte la el. 
11 July 2018 14:15
1 
Erata: *un prim sezon 2016-2017 :) 
11 July 2018 17:21
-8 
10 July 2018 20:59
Stefan Cj tsc_1980
2 
Bate-ti coasa! Ati castigat campionatul pe merit, ati fost cei mai buni, v-am felicitat! Nimeni nu a influentat pe nimeni! Termina cu prostiile! 
10 July 2018 21:20
u1919cj Urmeaza ???
0 
Rasic, Vlad, Baro, Kuti - DYKES 
10 July 2018 21:07
10 July 2018 22:32
vass bela Sepsi, da !
0 
Sepsi, campioana la fete, a anuntat TOT LOTUL pt noul campionat, si asta in conditiile in care au schimbat peste 90% din jucatoare ! Hai sa recunoastem, asta inseamna un management de nota 10, e clar ca nu intamplator s-au obtinut atatea trofee in ultimii ani . PS . la baieti si Oradea se misca destul de repede, noi inca cugetam, doar este timp ... 
10 July 2018 21:59
0 
Dupa parerea mea e greu sa faci asa o echipa la masculin. Eu nu mi-as dori sa se faca asa echipa la Cluj. 
11 July 2018 00:18
0 
1. campionatul feminin s-a terminat cu 2 saptamani mai devreme;
2. in Romania Sepsi nu prea are concurenta la achizitii din partea celorlalte echipe
3. cand schimbi toata echipa e mai usor pt ca iti poti face temele din timp; cand vrei sa continui cu anumiti jucatori sau sa transferi de la alte echipe din campionat trebuie sa astepti in primul rand terminarea campionatului; dupa aceea incep negocierile cu agentii si abia dupa ce revin din vacanta jucatorii poti incheia contracte (toti jucatorii pleaca acasa in vacanta si nu prea sunt de gasit - in special americanii).

Asa ca nu are rost aceasta comparatie. 
11 July 2018 09:05
3punkte Ce s-a rupt odatã...
-4 
Reincãlzitul sarmalelor. Nuuu tine. Sunt multi bani de aruncat pe geam la BT. 
10 July 2018 22:06
3 
Pe Zeno nu cumva l-o reincalzit Achim anul trecut?
si ca sa duc metafora ta mai departe as zice ca i-o si iesit niste sarmale bune.

Cateogric ca exista acest semn de intrebare al formei lui Moldoveanu, dar la ce profesionist e, eu cred ca isi revine rapid. 
11 July 2018 00:22
0 
Corect - e cea mai buna achizitie pt Cluj! 
11 July 2018 08:58
studentU asa ziceau unii pe aici
0 
si despre revenirea lui Jonte Flowers la Steaua. Si baiatul a livrat cam tot sezonul.
Sincer nu sunt mega fan VM, dar ca jucator roman este de certa valoare. Cu el si rasic in teren, si vreo doi trei mai cu fizic de pus umarul in aparare si de alergat, suntem bine zic eu. Vedem ce conducator aduc, sper totusi ca nu Adamovic... 
11 July 2018 10:48
0 
Oradea in preliminarii :
Turul I - Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Turul II - Siauliai (LTU) / Lukoil Levski (BUL)
Turul III - Nanterre 92 (FRA) 
11 July 2018 12:36
gyke mda
0 
greut de ajuns in grupe...
cu finlandezii se joaca, dar apoi de la lituanieni incolo devine dificil de-a dreptul, iar francezii... 
11 July 2018 12:54
0 
Pana la ora actuala Orada arata bine. Din pct. meu de vedere cred ca ne vom bate cu francezii. Oradea are un beck court bun si cu siguranta si un centru combativ. Aseptam sa ma vin cel putin un jucator "decisiv". 
11 July 2018 14:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
BC CSU Sibiu câștigă după prelungiri amicalul cu Khimik Youzhny
Echipa lui Dan Fleșeriu a avut nevoie de o repriză suplimetară pentru a se impune, după ce în sfertul trei a avut un avantaj de 13 puncte 
CSO Voluntari câștigă cu ACS Târgu-Jiu la Memorialul Elemer Tordai
Ilfovenii termină cu un bilanț de o victorie și două înfrângeri la Sibiu 
gyke YouTube
0 
Hai sa o luam logic: daca e o clauza in contractul digi, teoretic se poate ajunge la o intelegere: nu puteti transmite in direct, atunci nu mai produceti de loc, preluam noi transmiterea meciului. Punctul doi, resursele tehnice: in prima grupa valorica sunt 6 orase mari si capitala; sunt absolut convins ca FRB ar putea gasi parteneri locali care pot asigura transmiterea unui meci de baschet pe internet, pe baza uni caiet de sarcini, astfel costurile ar fi minime. Iar ultimul punct: competenta si interes, aici imi dispare optimismul... 
click pt. Articol 25 September 2018 14:59
0 
Nu vad de ce sa fie vorba de rating, ci dimpotriva ar trebui sa se mizeze pe cresterea de spctatori ca sa ai rating. Daca vrei sa faci rating cu sportul romanesc, atunci ar trebui sa promoveze sportul romanesc, nu sa ne dea doar fotbal de peste granite. eu cred ca se numeste prostia intruchipata ce fac cei de la grupul RDS(Digi) si FRB.  
click pt. Articol 25 September 2018 14:29
u1919cj Miami CSM Heat
0 
Wow ce echipa de NBA si-au permis sa refuze!
Nu ajunge bataia de joc PSD din toate domeniile posibile de la curtea constitutionala pana la curtea scolii? Acuma sa mai si inscrie prin dos (scuzati expresia) o echipa intr-un campionat? 
click pt. Articol 25 September 2018 14:14
mailman 1+1=?
0 
La asa organizare a supercupei, asa programare a transmisiei tv: ad-hoc aleasa data de FRB, improvizata televizarea de catre Digi! Se da in direct fotbalul din divizia B Spania pentru ca conducerea FRB se uita cu interes la fotbal si apoi la baschet... Oricum stiu toti ca e un meci "al orgoliilor" si miza e simbolica. Urmareste spectatorul oradean (care va veni la Sala) si cel clujean (care se uita la inregistrare si care e oricum "minoritar"). Ceilalti nu se uita deloc (la Bucuresti nu vine nici la Sala) si nu "aduc" bani. Deci, "who´s your daddy now?" 
click pt. Articol 25 September 2018 13:59
studentU nu i vorba de rusine
0 
mai are cineva rusine in business?
ce-i mai profitabil, aia dau.
e vorba ca frb sa gaseasca solutii astfel incat baschetul sa nu fie cenusareasa sporturilor dpdv al acoperirii media.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:52
ARK Rating
0 
Pai daca au rating mai mare ce vrei sa faca ? Sa transmita doar din respect ? Baschetul e un sport mic in Romania. 
click pt. Articol 25 September 2018 12:51
studentU s-a mai discutat pe TB
0 
ideea asta. ori FRB nu are inca capacitatea de a transmite din toate salile din tara, ori e un comision in contractul cu digi, ori, cine stie, poate asteapta sa se termine acest contract si vor prelua pe frbtv apoi.
majoritatea publicului amator de baschet in RO cred ca e midlle aged sau mai tanar deci n-ar fi o problema accesarea live streamingul-ului (dpdv al accesului la net zic).  
click pt. Articol 25 September 2018 12:50
studentU parca n-au programul
0 
asa incarcat ca digiurile ca sa nu poata include si baschet. ca digiurile dau si mult tenis si dau si alte sporturi, toate se pare considerate mai vandabile decat baschetul.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:48
romeovura Rușine
0 
Celor de la FRB dar și celor de la Digi. Să nu cedezi un meci de fotbal din campionat străin în detrimentul unei finale de baschet al propriei țări, de nota lipsa de țară în care trăiești. Cum să crească nivelul de spectatorii sau viitori sportivi la noi in țară, dacă nici mas media de specialitate sportivă nu vor să contribuie direct cu evenimente care să încurajeze și publicul dar și viitorii sportivi sau cel puțin cei care vor să facă sport de performanță. RUȘINE pentru lipsa de profesionalism. Hai U-BT 
click pt. Articol 25 September 2018 11:05
0 
Ar mai fi o varianta ca FRBTV sa transmita pe youtube meciurile ! 
click pt. Articol 25 September 2018 09:47