Vlad Moldoveanu revine la U-BT Cluj-Napoca


Internaționalul român a câştigat titlul cu echipa clujeană în sezonul 2016/2017

vlad moldoveanu se intoarce u bt cluj 

Cu toate că până acum nu au avut loc așa de multe transferuri, în ultimele două zile, campioanele ultimelor trei sezoane au făcut mutări importante. Astfel, în cursul zilei precedente, CSM CSU Oradea a anunțat venirea lui Giordan Watson la Oradea și prelungirea canadianului Sean Denison. Astăzi, U-BT Cluj-Napoca rămasă fără conducător de joc a răspuns și l-a transferat pe Vlad Moldoveanu, fost campion alături de clubul clujean.

În sezonul 2016/2017, U-BT Cluj-Napoca a reușit un an perfect, câștigând toate trofeele interne puse în joc. Din acea echipă faceau parte atât Vlad Moldoveanu, cât și Kyndall Dykes, Filip Adamovic sau Max Pustozvonov, care au părăsit clubul după acel sezon. Jucătorul naționalei României a decis să plece în Turcia la Demir Insaat, echipă care s-a clasat pe locul al 12-lea în prima ligă turcă. Din păcate, Moldoveanu a suferit mai multe accidentări și a ratat o mare parte a sezonului, perioadă în care a fost nevoit să se recupereze.

Din diverse motive, Vlad Moldoveanu a decis să se întoarcă în România, la U-BT Cluj-Napoca, anunțul fiind făcut de site-ul oficial al clubului clujean. Revenirea la Cluj a fost confirmată și de jucătorul în vârstă de 30 de ani care a postat o fotografie sugestivă pe rețelele de socializare.

 

De asemenea, pe site-ul u-bt.ro a apărut și declarația antrenorului echipei clujene, Mihai Silvășan. 

„Îi urăm «Bun venit!» lui Vlad Moldoveanu, un jucător care a pus umărul serios la trofeele pe care am reușit să le câștigăm acum doi ani. Este un jucător român foarte valoros, care mai are multe de spus în baschet. Îi mulțumim că a ales să revină la Cluj și sper ca împreună să ne îndeplinim toate obiectivle pe care ni le-am propus!

De-a lungul carierei, Moldoveanu a mai jucat pentru Benetton Treviso, Le Havre, Kalev/Cramo, PGE Turow Zgorzelec, Stelmet Zielona Gora și Demir Insaat.

*foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu 



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu

David Istrate / 10 July 2018 / 15:22


Galerie foto


1 
Felicitari pentru transfer! Un prim transfer reusit.
Moldoveanu e un jucator foarte bun. Sa speram ca e in forma dupa accidentarea din sezonul trecut.
 
10 July 2018 15:48
threepointer Dupa cum anticipam
0 
De cand s-a anuntat plecarea lui Watson,eram 99% sigur de mutarea asta si sunt foarte multumit.Nu stiu daca mai sunt lucruri de spus despre Vlad.

Vis-a-vis de conditia lui fizica,il urmaresc pe pagina personala de Facebook si am vazut ca si-a facut recuperarea in America.El are "ok-ul" de a se antrena fara restrictii,iar in 1-2 saptamani spunea ca va liber la antrenamente de contact fizic.Deci aici nu se va repeta situatia cu Rasic din sezonul trecut.Toate bune! 
10 July 2018 16:18
vass bela Una calda, alta rece !
1 
Pe site-ul oficial, se anunta revenirea lui Vlad, stire pozitiva, evident . Dar tot pe site-ul oficial citim si declaratia lui Silva ( prezentat ca antrenorul echipei ), stire pt mine clar negativa ! Sa fie chiar asa de habarnisti cei care dau banii, respectiv BT, sa nu vada ca la un lot valoros ( cum sper ca va fi ) ne trebuie si un antrenor pe masura, nu un isteric invatacel ?! 
10 July 2018 16:36
threepointer @vass bela
0 
Buna observatie :) Dupa parerea mea,lui Silva i s-a dat creditul cupei si trofeelor de anul trecut plus o campanie destul de lunga in Fiba Europe Cup(care in opinia mea a fost luna din cauza adeversarilor facili)

Eu cred ca cu el,lucrurile stau asa:Ori are un parcurs in campionat imaculat ca acum 2 ani,ori daca o duce ca anul trecut cu infrangeri pe la Sibiu,Oradea,Timisoara,Pitesti etc v-a fi schimbat inainte de faza a-II-a a campionatului.Eu cred ca a ramas,dar pe modul gresesti,platesti :D 
10 July 2018 16:42
u66 Treepointer
1 
Păi dacă se speră să refacem echipa de anul trecut atunci nu mai avem nevoie de antrenor. Doar sa dam drumul băieților in arena... 
10 July 2018 16:50
popsiis Antrenor
1 
4 trofee in 2 ani, il califica sa ramana, conducerea clubului il sustine pana la capat, vor ca echipa si el sa evolueze impreuna, iar el sa aiba un mandat lung la echipa 
10 July 2018 18:29
u1919cj U si-a luat si antrenor
1 
Prin acest transfer U si-a luat nu numai un jucator bun dar si un antrenor... 
10 July 2018 21:47
2 
Silva in sezonul 2017-2018 a avut un prim sezon in care a castigat cam tot ce se putea castiga ... in conditiile in care stim cu totii ca nu e suficient sa ai un lot valoros. A avut si el partea lui importanta in obtinerea acelor trofee. Putea foarte bine sa dea de pamant cu toate valorile pe care le-a avut in echipa, dar n-a facut-o, din contra le-a pus in valoare si a obtinut trofee. In schimb, in sezonul recent incheiat a fost unul ratat in primul rand datorita pierderii nucleului echipei. Asta a fost principala vulnerabilitate din acest sezon, iar Achim cunoscand importanta acestui lucru a ales sa mearga pe nucleu deja sudat, chiar daca l-a tinut pe Zeno accidentat, l-a adus pe Denison din Canada de la pescuit. Omul a stiut ca pastrarea nucleului este mega importanta si a dat rezultate si in cazul lui. Clujul a luat-o de la zero in sezonul recent incheiat. Asta consider ca a fost o principala cauza de care sunt raspunzatori Cristescu si Silva in primul rand. Dar din punctul meu de vedere ar fi o eroare sa renunti la vreunul din ei. Cristescu cu plusurile si minusurile lui, e clar omul potrivit la locul potrivit, iar cu Silva merita sa te inhami la ceva pe termen lung. Eu unul, consider ca ar fi o eroare se se renunte la el. 
11 July 2018 14:15
1 
Erata: *un prim sezon 2016-2017 :) 
11 July 2018 17:21
-8 
10 July 2018 20:59
Stefan Cj tsc_1980
2 
Bate-ti coasa! Ati castigat campionatul pe merit, ati fost cei mai buni, v-am felicitat! Nimeni nu a influentat pe nimeni! Termina cu prostiile! 
10 July 2018 21:20
u1919cj Urmeaza ???
0 
Rasic, Vlad, Baro, Kuti - DYKES 
10 July 2018 21:07
10 July 2018 22:32
vass bela Sepsi, da !
0 
Sepsi, campioana la fete, a anuntat TOT LOTUL pt noul campionat, si asta in conditiile in care au schimbat peste 90% din jucatoare ! Hai sa recunoastem, asta inseamna un management de nota 10, e clar ca nu intamplator s-au obtinut atatea trofee in ultimii ani . PS . la baieti si Oradea se misca destul de repede, noi inca cugetam, doar este timp ... 
10 July 2018 21:59
0 
Dupa parerea mea e greu sa faci asa o echipa la masculin. Eu nu mi-as dori sa se faca asa echipa la Cluj. 
11 July 2018 00:18
0 
1. campionatul feminin s-a terminat cu 2 saptamani mai devreme;
2. in Romania Sepsi nu prea are concurenta la achizitii din partea celorlalte echipe
3. cand schimbi toata echipa e mai usor pt ca iti poti face temele din timp; cand vrei sa continui cu anumiti jucatori sau sa transferi de la alte echipe din campionat trebuie sa astepti in primul rand terminarea campionatului; dupa aceea incep negocierile cu agentii si abia dupa ce revin din vacanta jucatorii poti incheia contracte (toti jucatorii pleaca acasa in vacanta si nu prea sunt de gasit - in special americanii).

Asa ca nu are rost aceasta comparatie. 
11 July 2018 09:05
3punkte Ce s-a rupt odatã...
-4 
Reincãlzitul sarmalelor. Nuuu tine. Sunt multi bani de aruncat pe geam la BT. 
10 July 2018 22:06
3 
Pe Zeno nu cumva l-o reincalzit Achim anul trecut?
si ca sa duc metafora ta mai departe as zice ca i-o si iesit niste sarmale bune.

Cateogric ca exista acest semn de intrebare al formei lui Moldoveanu, dar la ce profesionist e, eu cred ca isi revine rapid. 
11 July 2018 00:22
0 
Corect - e cea mai buna achizitie pt Cluj! 
11 July 2018 08:58
studentU asa ziceau unii pe aici
0 
si despre revenirea lui Jonte Flowers la Steaua. Si baiatul a livrat cam tot sezonul.
Sincer nu sunt mega fan VM, dar ca jucator roman este de certa valoare. Cu el si rasic in teren, si vreo doi trei mai cu fizic de pus umarul in aparare si de alergat, suntem bine zic eu. Vedem ce conducator aduc, sper totusi ca nu Adamovic... 
11 July 2018 10:48
0 
Oradea in preliminarii :
Turul I - Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Turul II - Siauliai (LTU) / Lukoil Levski (BUL)
Turul III - Nanterre 92 (FRA) 
11 July 2018 12:36
gyke mda
0 
greut de ajuns in grupe...
cu finlandezii se joaca, dar apoi de la lituanieni incolo devine dificil de-a dreptul, iar francezii... 
11 July 2018 12:54
0 
Pana la ora actuala Orada arata bine. Din pct. meu de vedere cred ca ne vom bate cu francezii. Oradea are un beck court bun si cu siguranta si un centru combativ. Aseptam sa ma vin cel putin un jucator "decisiv". 
11 July 2018 14:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara a recuzat un judecător de la Tribunalul Timiș în litigiul cu foștii jucători
Clubul bănățean a apelat la o soluție disperată pentru a amâna deznodământul procesului 
CSM CSU Oradea se desparte de Vaidas Kariniauskas
Lituanianul va juca miercuri ultimul meci pentru „Leii-Roșii”  
CSM CSU Oradea l-a luat și pe Pavle Reljic
Fundașul sârb va bifa a treia echipă din Liga Națională, după cele două din Timișoara 
Tribunalul Federal Elvețian a respins solicitarea depusă de CS SCM Timișoara (surse)
Clubul bănățean este obligat să plătească în continuare datoriile fostei formații 
Dragan Zekovic a semnat cu CSM CSU Oradea
Baschetbalistul sârb ajunge la campioana României din postura de jucător liber de contract 
Imaginile cu încăierarea din Music Pub Brăila, în care au fost înjughiați baschetbaliștii americani
Filmul evenimentelor în care au avut de suferit Joseph McClain și Darrel Bowie (Video) 
LNBM MVP – Etapa 6: Goran Gajovic
Muntenegreanul a condus SCM U Craiova spre victoria în duelul cu BCM U FC Argeș Pitești 
Florin Nini: „Nu am fost constanți și jocul colectiv a suferit”
BCM U FC Argeș Pitești a cedat la Craiova în meciul cu cele mai multe puncte din etapa a 6-a a grupei A 
Aleksandar Todorov: „Am arătat că formăm o echipă unită, cu nervi tari și am continuat să ne regăsim jocul”
SCM U Craiova s-a impus acasă în confruntarea cu piteștenii 
Victorie importantă pentru SCM U Craiova, în fața celor de la BCM U Pitești
Ambele echipe au avut procentaje excelente din spatele liniei de 3 puncte 
studentU mixed impressions
0 
avand in vedere varsta si fizicul, precum si prestatiile per total bune din sezonul trecut, Kariniauskas ar fi fost, pe termen mediu, o optiune mult mai buna pentru Oradea sau pt orice alta echipa, in comparatie cu Watson, un PG mic si cam pe final de cariera.
Dar avand in vedere modul in care a prestat si a plecat atat de la Cluj cat si de la Oradea, se pune intrebarea unei probleme de atitudine la acest jucator: ori e impasibil sau lenes ori nu e destul de puternic sa se impuna, avand in vedere rolul pe care trebuie sa il joace un PG in teren.
Altfel nu-mi explic diferenta intre potentialul pe care jucatorul asta pare sa il aiba si modul cum sfarsesc contractele lui.
Bine, pot fi si alte motive pentru care fiecare club (CJ si Oradea) a decis sa incheie colaboarea.  
click pt. Articol 14 November 2018 11:09
0 
atricolul gresit :) 
click pt. Articol 14 November 2018 09:12
Tommy FELICITARI
0 
Va felicit pt acest transfer,anul acesta desi a avut un inceput de sezon mai dificil,cu aceste transferuri,Oradea e favorita la titlu ! 
click pt. Articol 13 November 2018 22:42
3punkte Poza cu schimbari de post
0 
Am adus un jucator de ce? am avut alti doi jucatori instruiti pe acel post si de ce nu l-am tinut...mãcar pe unul din ei?! Pierdem incã doua luni fatã de celelalte echipe din campionat. Asa le dãm sansa si lor :-) 
click pt. Articol 13 November 2018 20:19
6X suportercristi
0 
Despre ce vorbesti. Mai bine stai pe cu..l tau. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:41
0 
Buna, buna asta! Nu te pot contrazice, probabil va lua avionul spre Lituania din Cluj.  
click pt. Articol 13 November 2018 18:28
suportercristi ce urmeaza ?
0 
Si dupa toate astea, o demisie, un ANAF, DNA? Banii s-au dus, au venit ? Cine e raspunzator pentru toate astea?  
click pt. Articol 13 November 2018 18:26
6X Vaidas Karine.
0 
La sfarsitul meciului ,cu Clujul, Vaidas a mers la Rasic si a sopit ceva la el.Acest gest mi sa parut suspect,cred ca e in drum inapoi la Cluj. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:21
0 
nu cred ca vine Runkauskas la noi, dar ar fi fain sa vina un jucator care e pe profilul lui: un jucator pe care te poti baza ca duce mingea bine in terenul advers (atunci cand Marinov nu e in teren) si care joaca si pe pozitia 2. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:20
0 
acum doar am vazut anuntul.
Era destul de logica mutarea. Oradea are destui jucatori care au capacitatea de a duce mingea in terenul advers si erau destui jucatori pe pozitiile 1-2.

In ceea ce priveste acest transfer, eu il vad mai mult ca un fel de back-up in cazul in care e nevoie de odihnirea unor jucatori sau in cazul unei accidentari. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:16