Vlad Moldoveanu revine la U-BT Cluj-Napoca


Internaționalul român a câştigat titlul cu echipa clujeană în sezonul 2016/2017

vlad moldoveanu se intoarce u bt cluj 

Cu toate că până acum nu au avut loc așa de multe transferuri, în ultimele două zile, campioanele ultimelor trei sezoane au făcut mutări importante. Astfel, în cursul zilei precedente, CSM CSU Oradea a anunțat venirea lui Giordan Watson la Oradea și prelungirea canadianului Sean Denison. Astăzi, U-BT Cluj-Napoca rămasă fără conducător de joc a răspuns și l-a transferat pe Vlad Moldoveanu, fost campion alături de clubul clujean.

În sezonul 2016/2017, U-BT Cluj-Napoca a reușit un an perfect, câștigând toate trofeele interne puse în joc. Din acea echipă faceau parte atât Vlad Moldoveanu, cât și Kyndall Dykes, Filip Adamovic sau Max Pustozvonov, care au părăsit clubul după acel sezon. Jucătorul naționalei României a decis să plece în Turcia la Demir Insaat, echipă care s-a clasat pe locul al 12-lea în prima ligă turcă. Din păcate, Moldoveanu a suferit mai multe accidentări și a ratat o mare parte a sezonului, perioadă în care a fost nevoit să se recupereze.

Din diverse motive, Vlad Moldoveanu a decis să se întoarcă în România, la U-BT Cluj-Napoca, anunțul fiind făcut de site-ul oficial al clubului clujean. Revenirea la Cluj a fost confirmată și de jucătorul în vârstă de 30 de ani care a postat o fotografie sugestivă pe rețelele de socializare.

 

De asemenea, pe site-ul u-bt.ro a apărut și declarația antrenorului echipei clujene, Mihai Silvășan. 

„Îi urăm «Bun venit!» lui Vlad Moldoveanu, un jucător care a pus umărul serios la trofeele pe care am reușit să le câștigăm acum doi ani. Este un jucător român foarte valoros, care mai are multe de spus în baschet. Îi mulțumim că a ales să revină la Cluj și sper ca împreună să ne îndeplinim toate obiectivle pe care ni le-am propus!

De-a lungul carierei, Moldoveanu a mai jucat pentru Benetton Treviso, Le Havre, Kalev/Cramo, PGE Turow Zgorzelec, Stelmet Zielona Gora și Demir Insaat.

*foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu 



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu

David Istrate / 10 July 2018 / 15:22


Galerie foto


1 
Felicitari pentru transfer! Un prim transfer reusit.
Moldoveanu e un jucator foarte bun. Sa speram ca e in forma dupa accidentarea din sezonul trecut.
 
10 July 2018 15:48
threepointer Dupa cum anticipam
0 
De cand s-a anuntat plecarea lui Watson,eram 99% sigur de mutarea asta si sunt foarte multumit.Nu stiu daca mai sunt lucruri de spus despre Vlad.

Vis-a-vis de conditia lui fizica,il urmaresc pe pagina personala de Facebook si am vazut ca si-a facut recuperarea in America.El are "ok-ul" de a se antrena fara restrictii,iar in 1-2 saptamani spunea ca va liber la antrenamente de contact fizic.Deci aici nu se va repeta situatia cu Rasic din sezonul trecut.Toate bune! 
10 July 2018 16:18
vass bela Una calda, alta rece !
1 
Pe site-ul oficial, se anunta revenirea lui Vlad, stire pozitiva, evident . Dar tot pe site-ul oficial citim si declaratia lui Silva ( prezentat ca antrenorul echipei ), stire pt mine clar negativa ! Sa fie chiar asa de habarnisti cei care dau banii, respectiv BT, sa nu vada ca la un lot valoros ( cum sper ca va fi ) ne trebuie si un antrenor pe masura, nu un isteric invatacel ?! 
10 July 2018 16:36
threepointer @vass bela
0 
Buna observatie :) Dupa parerea mea,lui Silva i s-a dat creditul cupei si trofeelor de anul trecut plus o campanie destul de lunga in Fiba Europe Cup(care in opinia mea a fost luna din cauza adeversarilor facili)

Eu cred ca cu el,lucrurile stau asa:Ori are un parcurs in campionat imaculat ca acum 2 ani,ori daca o duce ca anul trecut cu infrangeri pe la Sibiu,Oradea,Timisoara,Pitesti etc v-a fi schimbat inainte de faza a-II-a a campionatului.Eu cred ca a ramas,dar pe modul gresesti,platesti :D 
10 July 2018 16:42
u66 Treepointer
1 
Păi dacă se speră să refacem echipa de anul trecut atunci nu mai avem nevoie de antrenor. Doar sa dam drumul băieților in arena... 
10 July 2018 16:50
popsiis Antrenor
1 
4 trofee in 2 ani, il califica sa ramana, conducerea clubului il sustine pana la capat, vor ca echipa si el sa evolueze impreuna, iar el sa aiba un mandat lung la echipa 
10 July 2018 18:29
u1919cj U si-a luat si antrenor
1 
Prin acest transfer U si-a luat nu numai un jucator bun dar si un antrenor... 
10 July 2018 21:47
2 
Silva in sezonul 2017-2018 a avut un prim sezon in care a castigat cam tot ce se putea castiga ... in conditiile in care stim cu totii ca nu e suficient sa ai un lot valoros. A avut si el partea lui importanta in obtinerea acelor trofee. Putea foarte bine sa dea de pamant cu toate valorile pe care le-a avut in echipa, dar n-a facut-o, din contra le-a pus in valoare si a obtinut trofee. In schimb, in sezonul recent incheiat a fost unul ratat in primul rand datorita pierderii nucleului echipei. Asta a fost principala vulnerabilitate din acest sezon, iar Achim cunoscand importanta acestui lucru a ales sa mearga pe nucleu deja sudat, chiar daca l-a tinut pe Zeno accidentat, l-a adus pe Denison din Canada de la pescuit. Omul a stiut ca pastrarea nucleului este mega importanta si a dat rezultate si in cazul lui. Clujul a luat-o de la zero in sezonul recent incheiat. Asta consider ca a fost o principala cauza de care sunt raspunzatori Cristescu si Silva in primul rand. Dar din punctul meu de vedere ar fi o eroare sa renunti la vreunul din ei. Cristescu cu plusurile si minusurile lui, e clar omul potrivit la locul potrivit, iar cu Silva merita sa te inhami la ceva pe termen lung. Eu unul, consider ca ar fi o eroare se se renunte la el. 
11 July 2018 14:15
1 
Erata: *un prim sezon 2016-2017 :) 
11 July 2018 17:21
-8 
10 July 2018 20:59
Stefan Cj tsc_1980
2 
Bate-ti coasa! Ati castigat campionatul pe merit, ati fost cei mai buni, v-am felicitat! Nimeni nu a influentat pe nimeni! Termina cu prostiile! 
10 July 2018 21:20
u1919cj Urmeaza ???
0 
Rasic, Vlad, Baro, Kuti - DYKES 
10 July 2018 21:07
10 July 2018 22:32
vass bela Sepsi, da !
0 
Sepsi, campioana la fete, a anuntat TOT LOTUL pt noul campionat, si asta in conditiile in care au schimbat peste 90% din jucatoare ! Hai sa recunoastem, asta inseamna un management de nota 10, e clar ca nu intamplator s-au obtinut atatea trofee in ultimii ani . PS . la baieti si Oradea se misca destul de repede, noi inca cugetam, doar este timp ... 
10 July 2018 21:59
0 
Dupa parerea mea e greu sa faci asa o echipa la masculin. Eu nu mi-as dori sa se faca asa echipa la Cluj. 
11 July 2018 00:18
0 
1. campionatul feminin s-a terminat cu 2 saptamani mai devreme;
2. in Romania Sepsi nu prea are concurenta la achizitii din partea celorlalte echipe
3. cand schimbi toata echipa e mai usor pt ca iti poti face temele din timp; cand vrei sa continui cu anumiti jucatori sau sa transferi de la alte echipe din campionat trebuie sa astepti in primul rand terminarea campionatului; dupa aceea incep negocierile cu agentii si abia dupa ce revin din vacanta jucatorii poti incheia contracte (toti jucatorii pleaca acasa in vacanta si nu prea sunt de gasit - in special americanii).

Asa ca nu are rost aceasta comparatie. 
11 July 2018 09:05
3punkte Ce s-a rupt odatã...
-4 
Reincãlzitul sarmalelor. Nuuu tine. Sunt multi bani de aruncat pe geam la BT. 
10 July 2018 22:06
3 
Pe Zeno nu cumva l-o reincalzit Achim anul trecut?
si ca sa duc metafora ta mai departe as zice ca i-o si iesit niste sarmale bune.

Cateogric ca exista acest semn de intrebare al formei lui Moldoveanu, dar la ce profesionist e, eu cred ca isi revine rapid. 
11 July 2018 00:22
0 
Corect - e cea mai buna achizitie pt Cluj! 
11 July 2018 08:58
studentU asa ziceau unii pe aici
0 
si despre revenirea lui Jonte Flowers la Steaua. Si baiatul a livrat cam tot sezonul.
Sincer nu sunt mega fan VM, dar ca jucator roman este de certa valoare. Cu el si rasic in teren, si vreo doi trei mai cu fizic de pus umarul in aparare si de alergat, suntem bine zic eu. Vedem ce conducator aduc, sper totusi ca nu Adamovic... 
11 July 2018 10:48
0 
Oradea in preliminarii :
Turul I - Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Turul II - Siauliai (LTU) / Lukoil Levski (BUL)
Turul III - Nanterre 92 (FRA) 
11 July 2018 12:36
gyke mda
0 
greut de ajuns in grupe...
cu finlandezii se joaca, dar apoi de la lituanieni incolo devine dificil de-a dreptul, iar francezii... 
11 July 2018 12:54
0 
Pana la ora actuala Orada arata bine. Din pct. meu de vedere cred ca ne vom bate cu francezii. Oradea are un beck court bun si cu siguranta si un centru combativ. Aseptam sa ma vin cel putin un jucator "decisiv". 
11 July 2018 14:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
SCM Timișoara se dezice de reacția antrenorului Cristi Bota cu privire la meciul de la Craiova
„Oficialii care au însoțit echipa în această deplasare nu au considerat de cuviință să intervină în vreun fel” 
raz @mailman
0 
ti-am zis ca iti gust umorul :) 
click pt. Articol 18 April 2019 22:07
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2 
click pt. Articol 17 April 2019 14:33
0 
Eu stiam ca Pitestiul ar avea al treilea buget, acum poate gresesc eu si il are Sibiul dar cel mai probabil ti-am raspuns la intrebarea despre Pitesti vs Craiova  
click pt. Articol 15 April 2019 23:56
0 
1. Intre Dykes si Richard il aleg pe Dykes. Are un impact mai mare in jocul echipei, in unele jocuri a tras echipa dupa el si a facut chiar ce a vrut pe teren.

2. Fleseriu. A durat mult pana si-a facut echipa, dar a ales bine din prima, fara sa fie nevoie de schimbari pe parcurs. De apreciat faptul ca a mizat pe romani U23 si pe Mirel Dragoste, care are 24 de ani.

3. Craiova. Dupa un sezon foarte modest, a schimbat din temelii lotul, au mers la sigur cu straini buni, care au experienta in campionatul nostru.

4. Dragos Diculescu a facut un progres mare fata de anul trecut cand intra foarte putin, cand meciurile erau decise. Si Tohatan, Badiu, Gavriloaia, Virna au facut progrese, insa nu au avut meciuri in care sa fie decisivi.

5. Paliciuc, Vlahovic, Lucic, Ginyard, Komatina, Lazar, Person.

6. Pitesti si Steaua, in egala masura. De la Pitesti ma asteptam sa faca o concurenta acerba pentru locul 3, avand un lot numeros si valoros. Chiar daca au un buget mai mic si au inceput sezonul mai tarziu, ma asteptam totusi la mai mult (locul 5) de la o echipa care ii are in lot pe Mandache, Vlahovic, Malesevic si un antrenor bun.


 
click pt. Articol 15 April 2019 22:10
studentU ar fi fost frumos acest
0 
5-2 inca din titlu sau primul paragraf :)
speram la un 7-2 la final de sezon ;)  
click pt. Articol 15 April 2019 21:45
gyke @trancer
0 
Inteleg rationamentul tau, dar nu sunt de acord; noi am fost mereu pe locul asta la bugete in ultimii 3 ani si in clasament tot pe podium (in sezonul regulat) - deci nu ne-a parasutat nimeni pe locul 1 anul asta, ca sa poti spune ca e o surpiza.
Dar no, adevarul ca e dificil sa alegi o "revelatie" a sezonului asta... 
click pt. Articol 15 April 2019 16:32
tanaseb @trancer
0 
Din cate stiu eu, Sibiul are al treilea buget, dupa Cluj si Oradea. Ii neclar daca Pitestiul are buget mai mic decat Craiova. Timisoara are al saselea buget, asa stiu. 
click pt. Articol 15 April 2019 14:12