Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților


Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională”

Vlad Moldoveanu se afla pe lista jucătorilor convocați de Tudor Costescu pentru meciul din 29 noiembrie, de la Oradea, când România va întâlni Kosovo. Selecționerul „Vulturilor” a vorbit despre situația extremei de 30 de ani de la U-BT Cluj-Napoca care nu va putea juca în această fereastră pentru naționale.

„Acum are o nouă accidentare, am înțeles că a făcut fractură de stres. Aștept interpretarea documentelor medicale de către medicul echipei naționale. Am înțeles că este o accidentare gravă și îmi pare foarte rău pentru el. Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională. Dar se pare că această fractură, așa am auzit, de stres, nu mă pricep din punct de vedere medical, o să-l țină departe cel puțin în această a doua fereastră”, a declarat Tudor Costescu, care a vorbit și despre națională la declarațiile de după meciul dintre SCM Timișoara și Dinamo Știința.

Vlad Moldoveanu a evoluat în două meciuri din calificările pentru mondialul din 2019, în prima fereastră, din noiembrie 2017. Atunci a avut medii de 9 puncte și 4 recuperări în 25 de minute/meci. Extrema a jucat cu „Vulturii” la EuroBasket 2017, unde a avut medii de 14,5 puncte, 7,3 recuperări și 2,3 pase decisive în 32.3 minute/meci în cele 4 jocuri din grupă.

Acesta a ratat meciul precedent al naționalei din precalificările pentru european, cel cu Macedonia, deși a fost inițial pe lista convocaților. La amicalele din septembrie, la câteva zile înainte de meciul din Macedonia, jucătorul de 30 de ani a absentat din lotul „Vulturilor”, dar a fost apt pentru partidele de pregătire de la echipa de club. Extrema a avut probleme cu accidentările în sezonul trecut, în Turcia, având nevoie de o intervenție artroscopică la genunchiul stâng.

Naționala de seniori a României va întâlni Kosovo în 29 noiembrie, la Arena Antonio Alexe din Oradea, de la ora 19:00. Tricolorii vor încheia precalificările cu două meciuri în luna februarie, în 21 acasă cu Macedonia și în 24 în Kosovo.

*foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu

Andreea Vlase, David Istrate / 11 November 2018 / 13:06


Galerie foto


gyke Hmm
0 
Interesant... după interviul ăsta, apărut chiar în ziua meciului cu Oradea, presupunând că accidentarea nu este foarte gravă (știu, sunt hater), Moldoveanu nu are cum să mai joace azi sau vineri.  
11 November 2018 14:36
antiadrian.or E foarte accidentat
0 
Dar va face un efort urias si va juca in campionat azi si vineri...sper la un meci fain diseara! 
11 November 2018 14:44
0 
iarasi apar expertii.....Vlad nici nu a facut deplasarea la Oradea, asa ca o sa fie greu sa joace...Cand creierul nu te ajuta evident scrii cacaturi.Mare e frustrarea... 
11 November 2018 19:52
ajax Corect
1 
Nationala se poate lipsi de asemenea jucători, atâta timp cât fac doar act de prezență la meciurile nationalei.Prefer un Tohatan , pt care convocarea înseamnă totuși ceva, nu o corvoadă, un efort în plus, pt care nu este plătit. Păcat, ar fi putut însemna un imbold pt generatia tânără de la care să ai ce învăta... 
11 November 2018 17:07
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
11 November 2018 23:11
0 
Ce am înțeles eu din interviu, acum este într-un moment când vrea și la echipa de club și la nationala, au fost perioade când vrea doar la una din ele? Așa e când băieții ăștia, deși nu au realizat aproape nimic notabil în sportul ăsta da' sunt plătiți ca și chirurgi neurologi. Mă întreb, Cernat după ce marca 60 de puncte contra Macabi tot așa făcea nazuri? Departe de a fi patriot deșănțat, da' chiar nimic nu mai reprezintă echipa națională pentru pulifricii ăștia de se fac de râs sub tricolor cu cele mai aiuritoare naționale?  
11 November 2018 20:04
-1 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta 
11 November 2018 20:36
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
11 November 2018 20:41
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
11 November 2018 20:47
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
11 November 2018 20:58
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
11 November 2018 22:12
-2 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
12 November 2018 01:11
1 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
11 November 2018 22:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
Două echipe de 3x3 ale României vor participa la un turneu din Franța în această săptămână
Naționala feminină de streetball se pregătește de Cupa Mondială din Olanda 
România U18 a pierdut în sferturile World Cup 3x3 din Mongolia
Doi tricolori sunt între primii opt marcatori după faza grupelor 
Lotul României pentru Universiada de Vară de la Napoli
Naționala feminină revine la această competiție după 26 de ani și va fi condusă de Cătălin Tănase 
Tudor Costescu a anunțat o listă de 23 de jucători pentru precalificările FIBA EuroBasket din această vară
Care sunt marile surprize din lotul anunțat de selecționerul naționalei României 
Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România
Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea 
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație 
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia 
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare 
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii 
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
0 
Scuze, Achim si nu Achil cum am tastat gresit . 
click pt. Articol 15 June 2019 15:26
vass bela Bravo !
0 
Cand in finala ligii Achil l-a introdus pe teren, a reusit marea performanta ca la nici o aruncare sa nu nimereasca inelul sau panoul . Vazand, aceste performante, federatia a hotarat sa-l cheme de urgenta la nationala, deci merita un mare Bravo, nu-i asa ?! 
click pt. Articol 15 June 2019 15:24
Buzestii Vai si amar!
0 
Daca vrei sa iesi in competitii internationale cu Ionescu,Orbeanu,Maciuca,Popa,Berceanu,Ciotlaus,Brosser,sincer,decent si intelept este ca mai bine sa stai acasa! 
click pt. Articol 29 May 2019 21:34
0 
Inițial am vrut să scriu care sunt surprizele, dar am zis mai bine să mă abțin, să nu se supere vreunul dintre băieți care sunt sigur că se bucură de această convocare, chiar și pe lista suplimentară.

Dacă vorbim despre absențe, este încă neclară situația lui Andrei Mandache și încă nu am primit nicio explicație oficială despre aceasta. Apoi poate că ar trebui să ne uităm un pic și pe la un Tudor Gîrbea sau un Andrei Calenic. Nu știu care e situația lui Georges Darwiche. Știu că atunci când a plecat în State, avea o accidentare destul de serioasă.

Scuze pt subtitlul mai de clickbait. :))  
click pt. Articol 29 May 2019 18:36
gyke mda
0 
se pare ca ma prind eu mai greu...
sunt evident niste baieti pusi pe o lista, care au fost nominalizati doar sa fie, pentru a justifica un numar si probabil orgolii.
Ei nu se vor regasi pe lista scurta cu siguranta.
Intrebarea mea este daca crede cineva ca lipseste vreun jucator de pe lista asta? 
click pt. Articol 29 May 2019 18:00
gyke @EP
0 
Nu inteleg o chestie...
Subtitlul articolulului este "Care sunt marile surprize din lotul...", iar apoi urmeaza lista seaca cu cei convocati si detalii despre program.
Oare nu trebuia sa fie macar o idee in tot articolul care sa justifice subtitlul? Sau ne lasi pe noi sa spunem care sunt surprizele? :) 
click pt. Articol 29 May 2019 15:28
0 
Orbeanu la cat a jucat anul asta nu merita deloc sa fie in lot 
click pt. Articol 29 May 2019 14:23
razv-an Naturalizati
0 
Poti oricati - Sau cati iti permite bugetul. De jucat poti juca doar unul odata. 
click pt. Articol 26 April 2019 20:50
razv-an Naturalizati
0 
Poti privați- sau cati iti permite bugetul; de jucat poate sa joace doar unul