Vlad Moldoveanu va rata și meciul cu Kosovo din precalificările EuroBasket 2021, deși se afla pe lista convocaților


Selecționerul Tudor Costescu: „Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională”

Vlad Moldoveanu se afla pe lista jucătorilor convocați de Tudor Costescu pentru meciul din 29 noiembrie, de la Oradea, când România va întâlni Kosovo. Selecționerul „Vulturilor” a vorbit despre situația extremei de 30 de ani de la U-BT Cluj-Napoca care nu va putea juca în această fereastră pentru naționale.

„Acum are o nouă accidentare, am înțeles că a făcut fractură de stres. Aștept interpretarea documentelor medicale de către medicul echipei naționale. Am înțeles că este o accidentare gravă și îmi pare foarte rău pentru el. Este într-un moment al carierei în care și-ar fi dorit foarte mult să joace și la echipa de club și la echipa națională. Dar se pare că această fractură, așa am auzit, de stres, nu mă pricep din punct de vedere medical, o să-l țină departe cel puțin în această a doua fereastră”, a declarat Tudor Costescu, care a vorbit și despre națională la declarațiile de după meciul dintre SCM Timișoara și Dinamo Știința.

Vlad Moldoveanu a evoluat în două meciuri din calificările pentru mondialul din 2019, în prima fereastră, din noiembrie 2017. Atunci a avut medii de 9 puncte și 4 recuperări în 25 de minute/meci. Extrema a jucat cu „Vulturii” la EuroBasket 2017, unde a avut medii de 14,5 puncte, 7,3 recuperări și 2,3 pase decisive în 32.3 minute/meci în cele 4 jocuri din grupă.

Acesta a ratat meciul precedent al naționalei din precalificările pentru european, cel cu Macedonia, deși a fost inițial pe lista convocaților. La amicalele din septembrie, la câteva zile înainte de meciul din Macedonia, jucătorul de 30 de ani a absentat din lotul „Vulturilor”, dar a fost apt pentru partidele de pregătire de la echipa de club. Extrema a avut probleme cu accidentările în sezonul trecut, în Turcia, având nevoie de o intervenție artroscopică la genunchiul stâng.

Naționala de seniori a României va întâlni Kosovo în 29 noiembrie, la Arena Antonio Alexe din Oradea, de la ora 19:00. Tricolorii vor încheia precalificările cu două meciuri în luna februarie, în 21 acasă cu Macedonia și în 24 în Kosovo.

*foto: Valentin Todea



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu

Andreea Vlase, David Istrate / 11 November 2018 / 13:06


Galerie foto


gyke Hmm
0 
Interesant... după interviul ăsta, apărut chiar în ziua meciului cu Oradea, presupunând că accidentarea nu este foarte gravă (știu, sunt hater), Moldoveanu nu are cum să mai joace azi sau vineri.  
11 November 2018 14:36
antiadrian.or E foarte accidentat
0 
Dar va face un efort urias si va juca in campionat azi si vineri...sper la un meci fain diseara! 
11 November 2018 14:44
0 
iarasi apar expertii.....Vlad nici nu a facut deplasarea la Oradea, asa ca o sa fie greu sa joace...Cand creierul nu te ajuta evident scrii cacaturi.Mare e frustrarea... 
11 November 2018 19:52
ajax Corect
1 
Nationala se poate lipsi de asemenea jucători, atâta timp cât fac doar act de prezență la meciurile nationalei.Prefer un Tohatan , pt care convocarea înseamnă totuși ceva, nu o corvoadă, un efort în plus, pt care nu este plătit. Păcat, ar fi putut însemna un imbold pt generatia tânără de la care să ai ce învăta... 
11 November 2018 17:07
studentU daca il preferi tu
0 
Pe tohatan in locul lui VM inseamna ca iti place liga onoare, nu baschetul. Sa fim seriosi, in ziua de azi, orice om normal la cap se gandeste intai la propriile prioritati si apoi la patrie si popor. Mai moale cu ipocriziile. 
11 November 2018 23:11
0 
Ce am înțeles eu din interviu, acum este într-un moment când vrea și la echipa de club și la nationala, au fost perioade când vrea doar la una din ele? Așa e când băieții ăștia, deși nu au realizat aproape nimic notabil în sportul ăsta da' sunt plătiți ca și chirurgi neurologi. Mă întreb, Cernat după ce marca 60 de puncte contra Macabi tot așa făcea nazuri? Departe de a fi patriot deșănțat, da' chiar nimic nu mai reprezintă echipa națională pentru pulifricii ăștia de se fac de râs sub tricolor cu cele mai aiuritoare naționale?  
11 November 2018 20:04
-1 
Și e vina lui moldoveanu ca a dat Costescu o declaratie cretina? Sunt convins ca a făcut fractura de stres doar ca sa nu joace la naționala ... mulți deștepți pe lumea asta 
11 November 2018 20:36
0 
Costescu, după cum am observat de-a lungul timpului, nu prea stă să nuanteze. El a dat un interviu în cunoștință de cauză.  
11 November 2018 20:41
0 
Omul a ratat naționala doar când a fost accidentat... la euro a jucat accidentat. voi geniile înțelegeți oricum in funcție de propriile frustrari 
11 November 2018 20:47
0 
la szentgyorgy ajunge informatia mai tarziu...sa-i iertam ca au fost la festivalul carnatului si inca aburii de palesz nu s-au dispersat de pe circumvolutiuni.
si da, vlad s a fortat la oase sa nu joace la nationala....cam atat au inteles unii 
11 November 2018 20:58
0 
Numele îți este apropiat de Sf georgică, eu nu am insinuat prin prisma echipei favorite, logo-ul e generat de site, vorbeam doar prin prisma situației. Ochelarii de cal sunt pentru respectivul animal, la oameni orizontul nu se sfârșește în vârful nasului fiecărui individ.  
11 November 2018 22:12
-2 
este generat desite?:))) serios? dar logo ul meu de ce n a fost generat?si inceea ce priveste ochelarii de cal....la cata prostie s a spus maisus, si ca antrenorul vorbeste in cunostinta de cauza , e penibil si nici nu are rost sa mai comentez.de erai din szentgyorgy aveai scuza.aburii de alcool. 
12 November 2018 01:11
1 
nu am vazut meciul, stie cineva daca a jucat vlad? 
11 November 2018 22:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație 
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia 
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare 
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii 
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe 
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam 
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking 
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA 
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo 
Giordan Watson, cel mai bun marcator al României în duelul din Kosovo
Emanuel Cățe a reușit un nou double-double spectaculos 
0 
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani. 
click pt. Articol 01 April 2019 21:38
RG Nu
0 
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.  
click pt. Articol 01 April 2019 18:10
studentU photoshop ultimul racnet
0 
:))
cam toate deciziile frb par ca niste glume proaste. sper ca asta chiar sa fie o gluma a TB, nu una frb. altfel, mai luam inca doi din astia si avem o echipa de old boys super tare :)) 
click pt. Articol 01 April 2019 16:13
tanaseb Gluma
0 
1 APRILIE 
click pt. Articol 01 April 2019 15:00
studentU da, corect
0 
nu cred ca i prea mare coada la nationalizari pt reprezentativa de baschet a RO. In plus, se poate oricand naturaliza un al doilea jucator.
@soso69: nu mai stiam exact cine cum s-a pozitionat :), vorbeam la modul general. N-am spus ca nu s-ar putea gasi variante mai bune. Am spus doar ca varianta asta este extrem de buna in momentul de fata avand in vedere ca nu avem in roman neaos care sa stie sa bata si sa apere mingea.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:34
gyke @soso
0 
Asta cu jucătorii de Euroliga e un nonsens... Jucătorii de Euroligă nu sunt disponibili în ferestrele de calificare în care joacă România, deci nu te pot ajuta cu nimic. E nevoie de a naturaliza niște americani buni (ca să ai concurență și să ai opțiuni în caz de accidentări), dar care să nu joace atât de sus, să te folosească doar pentru a obține pașaport; de preferat mai tineri decât Watson.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:19
0 
Sunt de acord cu tine, sunt jucatori cu mult peste valoarea lui Watson, indiferent de ce pozitie vb ( noi aveam nevoie de un 1-2).Dar hai sa fim seriosi ca inafara faptului ca ai pasaport european (care orice alta tara ti-l poate oferi daca are nevoie se tine), ce alte avantaje ai?Ca FRB e una dintre cele mai zgarcite entitati sportive din lume.De ce nu as alege, eu ca jucator strain, o tara in care baschetul sa fie sport profesionist si sa primesc un salar mare de la federatia acelei tari?Tu ai alege Romania?In cazul de fata, probabil a fost singura oferta de nationala pt Watson, care nu era idiot sa refuze pasaport european si ceva banuti in plus...Evident in toata aventura asta, agentul jucatorului in cauza joaca un rol extrem de important in factorul deciziei finale... 
click pt. Articol 25 February 2019 13:18
0 
Eu am fost unul dintre cei care au criticat naturalizarea lui watson si imi mentin parerea. Nu contest ca e un jucator bun si ca e indispensabil in nationala, eu doar sustin ca puteam aduce ceva mult mai bun. In conditiile in care in toate campionatele mari din Europa inca exista reguli cu privirea la folosirea jucatorilor extra-comunitari, eu cred ca exista multi jucatori americani din Euroliga care ar fi avantajati sa aiba pasaport romanesc.  
click pt. Articol 25 February 2019 12:11
studentU stam in 3-4 jucatori
0 
Watson, Cate, Dragoste si Bobe. Cand trebuie sa duca mingea Tohatan sau TG, e bai. Adica baietii astia au mari probleme in exact capitolul pe care ar trebui sa il stapaneasca perfect: dribling, depasire, protejarea mingii, pas. Deci cei care comentau in legatura cu oportunitatea naturalizarii lui Watson, ar fi bine sa isi revada parerile. Fara Watson ca PG si Cate PF, suntem printre cele mai slabe nationale din lume. Oricum suntem extrem de slabi.
Am privit cu emotii meciul de aseara si intr-adevar, baietii trebuie felicitati pentru daruire, in special dat fiind faptul ca meciul nu a avut o miza.
Dar cu acest lot nu putem emite pretentii la vreo calificare la un turneu final. Trebuie mai multi oameni mai inalti, puternici si cu skill-urile potrivite. Repet, cu TG, Tohatan, Orbeanu nu poti aduce plus valoare.
Nu stiu ce vine din spate, dar constructia e abia la inceput. Insa fara caramizi - jucatori cu potential, nu poti construi mare lucru, indiferent cat de bun antrenor sau manager de federatie esti. Deci pe langa regula cu U21 poate si bani bagati in centre de pregatire pentru varfurile de generatie ar putea contribui la o echipa cat de cat competitiva la nivel european, in 5-7 ani.  
click pt. Articol 25 February 2019 11:52
romeovura Felicitări
0 
Bine că am câștigat, dar e mai mult până la acea construcție a echipei. Bravo și să mai avem parte de acest gen de castiguri. Hai Romania