Vujadin Subotic: „Principalele avantaje ale Asesoftului se leagă de calitatea individuală a jucătorilor”


Muntenegreanul grupării din Oradea vorbeşte despre duelul de vineri cu CSU Ploieşti

Cel mai interesant meci al rundei cu numărul 2 din Liga Naţională de Baschet Masculin se va juca la Oradea între CSM-U din localitate şi CSU Asesoft Ploieşti. Mai exact, duelul se va da între finalistele din sezonul trecut, atunci când câştig de cauză au avut prahovenii, învingând cu 3-2 la general. Partida se dispută vineri, 10 octombrie, începând cu ora 19:45, fiind transmisă în direct de DigiSport 2. 

Vujadin Subotic, căpitanul roş-albaştrilor, a prefaţat confruntarea cu campionii din Ploieşti în cadrul unei conferinţe de presă. Muntenegreanul a subliniat faptul că adversarii sunt foarte puternici din punct de vedere individual, ţinând să-l scoată în evidenţă pe fundaşul Dee Brown. 

„Cunoaştem forţa Asesoftului. Este campioana României, aşa că mi se pare normal şi firesc să primim vizita acestei echipe cu respect. În acelaşi timp cred că şi ei pot să ne trateze cu acelaşi respect. În opinia mea va fi un meci frumos şi atractivm de urmărit pentru orice iubitor al baschetului. În ceea ce ne priveşte ca echipă, tratăm acest meci cu dorinţa de a câştiga. Cred că Oradea a arătat de-a lungul timpului că tratează cu seriozitate fiecare meci şi îşi propune să câştige de fiecare dată, indiferent cine este adversar.

Mi se pare evident faptul că principalele avantaje ale acestei echipe se leagă de calitatea individuală a jucătorilor. Nu sunt atât de periculoşi din punct de vedere al jocului colectiv, dar sunt foarte puternici şi talentaţi. Consider că sufletul şi principala armă ofensivă a Asesoftului este la poziţia 1, în persoana lui Dee Brown. Am remarcat că el joacă foarte mult şi aleargă foarte bine. Împinge jocul extrem de bine şi este greu de apărat o echipă care aleargă în acest mod. Asesoft este foarte periculoasă cu acest jucător pe parchet. Cu el începe absolut totul în jocul ofensiv al echipei. Pe de altă parte, Brown este de abia primul dintr-o listă consistentă de jucători ai Asesoftului capabili să pedepsească orice echipă”, a declarat Vuja, citat de site-ul oficial al CSM-U Oradea.

Întrebat de jurnalişti la ce capacitate este echipa ţinând cont de problemele medicale, Subotic a afirmat că totul este mult mai bine acum decât înaintea dublei cu CSU Sibiu din Cupa României, însă totuşi mai au multe de recuperat. 

„De la o zi la alta suntem mai bine. Avem mai mulţi jucători la antrenament. Este limpede că principalul nostru argument în sezonul precedent a fost antrenamentul, lucru care ne-a lipsit ăn debutul acestui sezon din cauza problemelor medicale. Accidentarea mea şi a lui Ante Krapic nu au gost la fel de grave ca şi a lui Adrian Guţoaia, însă ambele au necesitat destul de mult timp de repaos, perioadă în care am pierdut multe antrenamente. Avem multe de recuperat, nu este vreun secret acest lucru, dar cred că am trecut peste momentul dificil şi trebuie să ne concentrăm foarte mult la antrenament. Aceasta este sursa din care izvorăşte succesul echipei noastre. Cred că de la o zi la alta îmbunătăţim relaţiile din cadrul echipei şi în acelaşi timp lucrăm să îmbunătăţim forma sportivă. Sunt convins că suntem la un nivel mai bun decât înaintea confruntărilor cu Sibiu şi sper ca pe termen lung acest lucru să dureze şi să ne aducă rezultate”, a mai spus baschetbalistul.

Într-un final, elevul lui Cristian Achim a vorbit şi despre accidentarea sa care l-a ţinut o perioadă departe de parchet, dar şi despre faptul că începând cu acest sezon este noul căpitan al vicecampioanei României. 

„Acum mă simt bine, dar a fost o problemă musculară destul de complicată. A fost nevoie de ceva mai mult timp pentru a mă reface, perioadă în care nu am avut voie să fac antrenament. În prezent mă simt bine din punct de vedere fizic, dar este limpede că nu sunt în cea mai bună formă sportivă la ora actuală.

În primul rând mă încântă ideea de a fi căpitanul echipei şi mă bucură foarte mult că mi s-a încredinţat această responsabilitate. Este o responsabilitate desigur, dar şi în sezonul precedent am încercat să vorbesc cu colegii, să îi îndrum şi să găsim soluţii de a juca în folosul echipei. De altfel şi înainte de a veni la Oradea m-am străduit să-mi îndrum colegii de echipă, aşadar, nu pot să spun că este ceva nou pentru mine să am această responsabilitate”, a concluzionat extrema bihorenilor. 

Vujadin Subotic a bifat 2 din cele 3 meciuri jucate de Oradea în acest nou sezon competiţional. Primul a fost în manşa retur cu Sibiul, atunci când a evoluat 25 de minute, timp în care şi-a trecut în cont 4 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie şi o minge pierdută, totul pentru un indice la eficienţă de 6 unităţi. Apoi, sportivul ex-iugoslav a fost pe teren în primul meci din LNBM, jucat la Cluj împotriva Universităţii, având în cele 28 de minute jucate 14 puncte, 7 mingi recuperate, 3 pase decisive, 2 mingi câştigate, dar şi 5 pierdute pentru 18 la productivitate.

*Foto: Răzvan Păsărică (Fotoreporter TotalBaschet)



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vujadin Subotic
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs CSU Asesoft Ploiești

Radu Bărăian / 09 October 2014 / 12:30


Galerie foto


soreli Iar pierdem ?
0 
Sa inteleg ca nu avem nici o tactica si ca daca avem noroc castigam si daca nu , nu ??. D-l Achim a vazut o gramada de meciuri ale Assesoftt-ului. Sper ca a ales varianta cea mai buna pentru ca Oradea sa castige . Daca nu , sa nu mai vina cu comentarii gen : au fost mai buni, am prins o zi proasta , a plouat , a nins afara , am fost indurerati ca a murit Ziguli etc.  
09 October 2014 21:30
unguru mda...
0 
asesoft! asesoft! 
09 October 2014 22:23
0 
bai nene, eu dau o bere da tu dai 3 pentru logo-ul tau...... 
09 October 2014 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Isaiah Martin, noul pivot de la CSM Galați
Primul jucător străin pentru echipa de la Dunăre 
Andrei Calenic continuă la Dinamo Știința București
Un nou sezon pentru tânărul jucător român la echipa din Ștefan Cel Mare 
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10