Wilhelm Brosser a fost dus la secția de poliție și amendat


Jucătorul lui CSU Sibiu participase la protestul „#șîeu”, dedicat lipsei infrastructurii din România

wilhelm brosser amenda protest

Baschetbalistul celor de la CSU Sibiu, Wilhelm Brosser, a participat la protestul #șîeu organizat de omul de afaceri Ștefan Mandachi. Chiar dacă manifestația a avut loc vineri, 15 martie, de la ora 15, în toată țara, poliția sibiană și-a dat în petic și a decis să amendeze mai mulți manifestanți, printre care și sportivul român.

Wilhelm Brosser a fost oprit din protest și invitat la sediul Poliției Rutiere pentru că, în timpul manifestării, a staționat la mai puțin de 25 de metri de o trecere de pietoni. El spune că nu înțelege gestul oamenilor legii, în contextul în care nu era singurul care protesta în acea intersecție:

„Am protestat pașnic, nu am înjurat, nu am instigat, toată lumea din jur protesta împreună cu noi, nu a fost niciun fel de problemă. Până a venit un echipaj de poliție, care nici măcar nu s-a legitimat, și ne-au spus că trebuie să mergem cu ei la secție”, a spus Brosser, pentru turnulsfatului.ro.

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu se apără și au explicat de ce Brosser a fost amendat: „Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 23 și 29 de ani, domiciliați în București, Avrig și Bungard au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare a 435 de lei și 2 puncte de penalizare fiecare după ce, la orele 15,20 și 15,25, au oprit voluntar autovehiculele pe partea carosabilă în intersecția sens giratoriu Mihai Viteazu cu Nicolae Iorga”, susțin reprezentanții IPJ Sibiu, pentru sursa citată.

Nu doar baschetbalistul Sibiului a fost astăzi în stradă. Într-un comunicat pe facebook, și cei de la SCM Timișoara au anunțat că sunt solidari cu protestul pentru infrastructură.

*foto: instagram Wilhelm Brosser



Vizualizează pagina personală a jucătorului Wilhelm Brosser
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Eduard Popa / 15 March 2019 / 17:36


Galerie foto


gyke Mda
0 
Sunt deja tot mai clare derapajele din poliție, că cele din jandarmerie sunt deja arhicunoscute. E clar că va trebui făcută o mare curățenie prin instituțiile astea sinistre, dar probabil doar după alegeri...  
15 March 2019 18:10
studentU esti amuzant
0 
in institutiile astea nu se va face curatenie nici in 50 de ani, despre ce vorbim? crezi ca daca vine usrplus sau pnl sau habar n-am cine din ziua urmatoare vom fi suedia in loc de romania? oamenii tot aia sunt iar sistemul se schimba in zeci de ani cu reguli + educatie. In 4 ani e vax albina, nu poti face mai nimic dpdv al culturii populatiei, atitudinii fata de coruptie, etc., aspectele cele mai negative la nivel social, care tin tara asta acolo unde este... 
15 March 2019 20:25
gyke Oi fi eu amuzant
0 
Dar doar cu 2 3 ani în urmă lucrurile astea erau mult mai rare. Sunt de acord că schimbarea nu va veni peste noapte, dar ceea ce se întâmplă acum nu mai poate continua mult timp. Pe de altă parte, condescendența ta îmi lasă un gust amar...  
15 March 2019 21:53
studentU nu i vorba
0 
de condescendenta ci de faptul ca eu chiar consider ca nici inainte nu era mult diferita societatea, respectiv: tot erau politisti nenorociti, medici corupti, incompetenti in functii de conducere, functionari "obositi", sisteme si servicii publive de rahat. Astea sunt de cand ma stiu eu si nu vor pleca odata cu psd ul. Vor pleca odata cu cresterea nivelului de educatie si de civilizatie. Iar atata timp cat din fostii mei colegi de facultate, sa zic jumate is prin Europa, deci vreo 200 din 400, atunci speranta mea e spre 0 ca se va schimba ceva notabil in bine in urmatorii 15-20 de ani. Cu toate șîeu, oameninoi, rezist, etc. Poate s eu mai pesimist. Amuzanta mi s a parut ideea ca dupa alegeri se va face sau ar fi posibila o curatenie in politie. Mi s a parut naiva afirmatia venind din partea ta, te percepeam tot asa mai realisto-pesimist. In orice caz, n- am vrut sa jignesc/atac in vreun fel. Sa ai o seara faina! 
15 March 2019 22:21
gyke Mda
1 
Anyway, deși TB e o platforma extrem de permisiva, discuția asta nu își are locul aici. Seară bună.  
15 March 2019 23:21
studentU cum sa nu
0 
daca ei au dat o stire privind un sportiv intr o situatie sociala? 
16 March 2019 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00