Wilhelm Brosser a fost dus la secția de poliție și amendat


Jucătorul lui CSU Sibiu participase la protestul „#șîeu”, dedicat lipsei infrastructurii din România

wilhelm brosser amenda protest

Baschetbalistul celor de la CSU Sibiu, Wilhelm Brosser, a participat la protestul #șîeu organizat de omul de afaceri Ștefan Mandachi. Chiar dacă manifestația a avut loc vineri, 15 martie, de la ora 15, în toată țara, poliția sibiană și-a dat în petic și a decis să amendeze mai mulți manifestanți, printre care și sportivul român.

Wilhelm Brosser a fost oprit din protest și invitat la sediul Poliției Rutiere pentru că, în timpul manifestării, a staționat la mai puțin de 25 de metri de o trecere de pietoni. El spune că nu înțelege gestul oamenilor legii, în contextul în care nu era singurul care protesta în acea intersecție:

„Am protestat pașnic, nu am înjurat, nu am instigat, toată lumea din jur protesta împreună cu noi, nu a fost niciun fel de problemă. Până a venit un echipaj de poliție, care nici măcar nu s-a legitimat, și ne-au spus că trebuie să mergem cu ei la secție”, a spus Brosser, pentru turnulsfatului.ro.

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu se apără și au explicat de ce Brosser a fost amendat: „Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 23 și 29 de ani, domiciliați în București, Avrig și Bungard au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare a 435 de lei și 2 puncte de penalizare fiecare după ce, la orele 15,20 și 15,25, au oprit voluntar autovehiculele pe partea carosabilă în intersecția sens giratoriu Mihai Viteazu cu Nicolae Iorga”, susțin reprezentanții IPJ Sibiu, pentru sursa citată.

Nu doar baschetbalistul Sibiului a fost astăzi în stradă. Într-un comunicat pe facebook, și cei de la SCM Timișoara au anunțat că sunt solidari cu protestul pentru infrastructură.

*foto: instagram Wilhelm Brosser



Vizualizează pagina personală a jucătorului Wilhelm Brosser
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Eduard Popa / 15 March 2019 / 17:36


Galerie foto


gyke Mda
0 
Sunt deja tot mai clare derapajele din poliție, că cele din jandarmerie sunt deja arhicunoscute. E clar că va trebui făcută o mare curățenie prin instituțiile astea sinistre, dar probabil doar după alegeri...  
15 March 2019 18:10
studentU esti amuzant
0 
in institutiile astea nu se va face curatenie nici in 50 de ani, despre ce vorbim? crezi ca daca vine usrplus sau pnl sau habar n-am cine din ziua urmatoare vom fi suedia in loc de romania? oamenii tot aia sunt iar sistemul se schimba in zeci de ani cu reguli + educatie. In 4 ani e vax albina, nu poti face mai nimic dpdv al culturii populatiei, atitudinii fata de coruptie, etc., aspectele cele mai negative la nivel social, care tin tara asta acolo unde este... 
15 March 2019 20:25
gyke Oi fi eu amuzant
0 
Dar doar cu 2 3 ani în urmă lucrurile astea erau mult mai rare. Sunt de acord că schimbarea nu va veni peste noapte, dar ceea ce se întâmplă acum nu mai poate continua mult timp. Pe de altă parte, condescendența ta îmi lasă un gust amar...  
15 March 2019 21:53
studentU nu i vorba
0 
de condescendenta ci de faptul ca eu chiar consider ca nici inainte nu era mult diferita societatea, respectiv: tot erau politisti nenorociti, medici corupti, incompetenti in functii de conducere, functionari "obositi", sisteme si servicii publive de rahat. Astea sunt de cand ma stiu eu si nu vor pleca odata cu psd ul. Vor pleca odata cu cresterea nivelului de educatie si de civilizatie. Iar atata timp cat din fostii mei colegi de facultate, sa zic jumate is prin Europa, deci vreo 200 din 400, atunci speranta mea e spre 0 ca se va schimba ceva notabil in bine in urmatorii 15-20 de ani. Cu toate șîeu, oameninoi, rezist, etc. Poate s eu mai pesimist. Amuzanta mi s a parut ideea ca dupa alegeri se va face sau ar fi posibila o curatenie in politie. Mi s a parut naiva afirmatia venind din partea ta, te percepeam tot asa mai realisto-pesimist. In orice caz, n- am vrut sa jignesc/atac in vreun fel. Sa ai o seara faina! 
15 March 2019 22:21
gyke Mda
1 
Anyway, deși TB e o platforma extrem de permisiva, discuția asta nu își are locul aici. Seară bună.  
15 March 2019 23:21
studentU cum sa nu
0 
daca ei au dat o stire privind un sportiv intr o situatie sociala? 
16 March 2019 10:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: ”Ei au, probabil, cel mai bun jucător român”
Tehnicianul sibienilor a prefațat partida contra CSM CSU Oradea 
Jason Washburn: „Nu este un joc pe care să îl tratăm cu ușurință”
Pivotul lui U-BT Cluj a prefațat duelul cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu, dezamăgit după eliminarea „rușinoasă” din Cupă: „Cristi Bota ar fi trebuit să stea în tribună si să bem o bere in timpul jocului”
Oficialul timișorenilor pune toată vina pentru acest eșec pe seama jucătorilor Timișoarei 
Grupa Galbenă: Dinamo Știința și CSA Steaua continuă lupta de la distanță pentru locurile de playoff
Cele două echipe vor întâlni Phoenix Galați și CSM Mediaș 
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
studentU dupa declaratiile
0 
astea si atitudinea asta fata de jucatori, un fel de gigi becali al baschetului, cred ca vor rupe din parchet sa va multumeasca pe dvs, domnule tritoiu...ceva nu i ok acolo, ori intre jucatori, cum zicea adis ori ceva nemultumiri ale jucatorilor fata de conducerea clubului: salarii restante, atitudine neprofesionista, etc. Eu as merge pe varianta a doua.  
click pt. Articol 23 March 2019 13:53
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40