Zoran Mikes: „10-0 în prima fază a campionatului este absolut uimitor. În același timp am avut 6 jocuri foarte dificile în EuroCup”


ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a avut cel mai strâns duel din campionat pe terenul rivalei din Satu Mare

ACS Sepsi SIC câștiga al 3-lea titlu consecutiv după victoria din meciul patru al finalei, la Satu Mare, în aprilie. Acum două zile alb-verzile s-au impus la sala LPS și au încheiat prima fază a campionatului cu 10 victorii din 10

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a încheiat cu victorii pe linie prima fază a campionatului după ce s-a impus cu 64-60 pe terenul finalistei de anul trecut, CSM Satu Mare. Antrenorul campioanei, Zoran Mikes, ne-a vorbit despre schimbarea importantă din defensivă care le-a permis elevelor sale să controleze jocul.

„Un joc tipic pentru noi în ultima vreme, joc greu, cu urcușuri și coborâșuri și sunt fericit că am găsit scânteia de energie necesară atunci când am fost la minus 10 puncte. Am luat niște decizii mai inteligente în atac și ne-am apărat consistent, concentrate și, în general, mult mai bine. Am făcut la un moment dat un parțial de 30-9 și credem că în acel moment am controlat complet jocul, în ciuda unor minute goale. Le-am permis 11 recuperări ofensive în prima repriză și în a doua jumătate doar 1. Cred că în apărare am început să jucăm până la recuperare și câștigarea posesiei și nu până când adversarul a aruncat mingea. Cu acest tip de atitudine, desigur, poți profita”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Tehnicianul câștigătoarei titlului în ultimele trei sezoane crede că parcursul perfect din campionat (10 victorii în 10 etape) este un cadou frumos pentru fanii echipei.

„În general, să mergi în prima fază a campionatului cu 10-0 este absolut uimitor dacă socotim că în același timp am avut 6 jocuri foarte dificile în EuroCup și nu ne-am putut concentra 100% la fiecare meci la fel în campionat și toate adversarele noastre sunt întotdeauna extrem de motivate împotriva noastră. Cred că acceptăm că provocările sunt bune și că ne motivează și mai mult și sunt foarte mulțumit de reacția bună a echipei noastre. Plus că este un cadou de Crăciun foarte frumos pentru fanii noștri minunați să mergem neînvinse”, a adăugat Zoran Mikes.

În ultimele două sezoane, Sepsi a fost aproape să încheie cu victorii pe linie prima fază a campionatului, dar a pierdut câte o partidă. În acest sezon alb-verzile au o depunctare de două puncte în clasamentul grupei A, dar chiar și cu aceasta au terminat pe primul loc în prima fază a sezonului regulat, cu un punct în fața celor de la CSM Satu Mare, care au 7 victorii și 3 înfrângeri.

Formația covăsneană a făcut foarte multe schimbări în vară, păstrând doar 2 jucătoare care câștigau titlul. Campioana a avut perioade aglomerate în prima parte a acestui sezon, cu deplasări în competiția europeană și multe jucătoare plecate în fereastra de naționale, dar și câteva accidentări, astfel că nu a putut face prea multe antrenamente în formulă completă.

„În plus, nu am avut noroc în ultima vreme, nu am putut face antrenamente normale, lipsind mereu niște jucătoare de la accidentări mai mici (sau mai mari în cazul lui Pašic), dar, în ciuda tuturor acestor lucruri, am trecut prin prima fază neînvinse și sunt foarte mândru de echipa noastră cu totul nouă. Sper că acum, când, din păcate, suntem afară din EuroCup, vom găsi pacea necesară pentru a ne întoarce la rutina antrenamentelor și pentru a arăta mai bine în continuarea campionatului.

La final vreau să doresc Crăciun Fericit și An Nou Fericit tuturor participanților în liga noastră!”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe stă în prima etapă a fazei a doua din LNBF, de sâmbătă. Alb-verzile joacă ultimul meci din acest an în 29 decembrie, acasă cu Phoenix Știința Constanța, formația promovată din grupa valorică B.Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 21 December 2018 / 17:31


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Larisa Neagu, noua jucătoare a FCC Baschet Arad
Fundașul de 20 de ani a evoluat la Agronomia București în ultimele două sezoane 
Marina Solopova părăsește Liga Națională după două sezoane în care a disputat toate finalele interne
Lituanianca se întoarce în Franța la echipa pentru care a jucat acum 7 ani 
Veatriki Akathiotou, primul transfer a lui FCC Baschet Arad pentru sezonul 2019-2020
Fundașul are în cont primul quadruple-double din Cipru și deține și cetățenia română  
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
ACS Sepsi SIC păstrează 7 jucătoare din lotul care a câștigat eventul în sezonul recent încheiat
Annemarie Godri-Părău, una dintre jucătoarele care vor continua pentru alb-verzi 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13