Zoran Mikes: „10-0 în prima fază a campionatului este absolut uimitor. În același timp am avut 6 jocuri foarte dificile în EuroCup”


ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a avut cel mai strâns duel din campionat pe terenul rivalei din Satu Mare

ACS Sepsi SIC câștiga al 3-lea titlu consecutiv după victoria din meciul patru al finalei, la Satu Mare, în aprilie. Acum două zile alb-verzile s-au impus la sala LPS și au încheiat prima fază a campionatului cu 10 victorii din 10

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a încheiat cu victorii pe linie prima fază a campionatului după ce s-a impus cu 64-60 pe terenul finalistei de anul trecut, CSM Satu Mare. Antrenorul campioanei, Zoran Mikes, ne-a vorbit despre schimbarea importantă din defensivă care le-a permis elevelor sale să controleze jocul.

„Un joc tipic pentru noi în ultima vreme, joc greu, cu urcușuri și coborâșuri și sunt fericit că am găsit scânteia de energie necesară atunci când am fost la minus 10 puncte. Am luat niște decizii mai inteligente în atac și ne-am apărat consistent, concentrate și, în general, mult mai bine. Am făcut la un moment dat un parțial de 30-9 și credem că în acel moment am controlat complet jocul, în ciuda unor minute goale. Le-am permis 11 recuperări ofensive în prima repriză și în a doua jumătate doar 1. Cred că în apărare am început să jucăm până la recuperare și câștigarea posesiei și nu până când adversarul a aruncat mingea. Cu acest tip de atitudine, desigur, poți profita”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Tehnicianul câștigătoarei titlului în ultimele trei sezoane crede că parcursul perfect din campionat (10 victorii în 10 etape) este un cadou frumos pentru fanii echipei.

„În general, să mergi în prima fază a campionatului cu 10-0 este absolut uimitor dacă socotim că în același timp am avut 6 jocuri foarte dificile în EuroCup și nu ne-am putut concentra 100% la fiecare meci la fel în campionat și toate adversarele noastre sunt întotdeauna extrem de motivate împotriva noastră. Cred că acceptăm că provocările sunt bune și că ne motivează și mai mult și sunt foarte mulțumit de reacția bună a echipei noastre. Plus că este un cadou de Crăciun foarte frumos pentru fanii noștri minunați să mergem neînvinse”, a adăugat Zoran Mikes.

În ultimele două sezoane, Sepsi a fost aproape să încheie cu victorii pe linie prima fază a campionatului, dar a pierdut câte o partidă. În acest sezon alb-verzile au o depunctare de două puncte în clasamentul grupei A, dar chiar și cu aceasta au terminat pe primul loc în prima fază a sezonului regulat, cu un punct în fața celor de la CSM Satu Mare, care au 7 victorii și 3 înfrângeri.

Formația covăsneană a făcut foarte multe schimbări în vară, păstrând doar 2 jucătoare care câștigau titlul. Campioana a avut perioade aglomerate în prima parte a acestui sezon, cu deplasări în competiția europeană și multe jucătoare plecate în fereastra de naționale, dar și câteva accidentări, astfel că nu a putut face prea multe antrenamente în formulă completă.

„În plus, nu am avut noroc în ultima vreme, nu am putut face antrenamente normale, lipsind mereu niște jucătoare de la accidentări mai mici (sau mai mari în cazul lui Pašic), dar, în ciuda tuturor acestor lucruri, am trecut prin prima fază neînvinse și sunt foarte mândru de echipa noastră cu totul nouă. Sper că acum, când, din păcate, suntem afară din EuroCup, vom găsi pacea necesară pentru a ne întoarce la rutina antrenamentelor și pentru a arăta mai bine în continuarea campionatului.

La final vreau să doresc Crăciun Fericit și An Nou Fericit tuturor participanților în liga noastră!”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe stă în prima etapă a fazei a doua din LNBF, de sâmbătă. Alb-verzile joacă ultimul meci din acest an în 29 decembrie, acasă cu Phoenix Știința Constanța, formația promovată din grupa valorică B.Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 21 December 2018 / 17:31


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
Olimpia CSU Brașov câștigă la Constanța și preia conducerea în duelul din play-off cu Phoenix Știința
Diferența s-a făcut de la distanță după ce a fost egalitate la reușitele din semicerc și libere 
Phoenix Știința și Olimpia CSU Brașov continuă lupta pentru ultimul loc în semifinale la Constanța
Este singurul duel care nu se va termina la zero în primul tur al play-off-ului LNBF din acest an 
Bogdan Bulj: „Am crezut tot timpul că putem reveni. Am câștigat meciul ca o echipă”
FCC ICIM Arad s-a calificat în semifinalele LNBF după ce a revenit de la -21 în meciul trei de la Târgoviște 
FCC ICIM Arad se califică în semifinalele LNBF după 3-0 cu CSM Târgoviște
Arădencele au câștigat meciul trei după ce au fost conduse cu 21 de puncte 
ACS Sepsi SIC trece în semifinalele LNBF după un nou succes la scor cu tinerele de la CSU CSM Oradea
Campioana a depășit suta și în meciul trei cu formația venită din Grupa Galbenă 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜 
click pt. Articol 27 March 2019 20:49