Zoran Mikes: „10-0 în prima fază a campionatului este absolut uimitor. În același timp am avut 6 jocuri foarte dificile în EuroCup”


ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a avut cel mai strâns duel din campionat pe terenul rivalei din Satu Mare

ACS Sepsi SIC câștiga al 3-lea titlu consecutiv după victoria din meciul patru al finalei, la Satu Mare, în aprilie. Acum două zile alb-verzile s-au impus la sala LPS și au încheiat prima fază a campionatului cu 10 victorii din 10

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a încheiat cu victorii pe linie prima fază a campionatului după ce s-a impus cu 64-60 pe terenul finalistei de anul trecut, CSM Satu Mare. Antrenorul campioanei, Zoran Mikes, ne-a vorbit despre schimbarea importantă din defensivă care le-a permis elevelor sale să controleze jocul.

„Un joc tipic pentru noi în ultima vreme, joc greu, cu urcușuri și coborâșuri și sunt fericit că am găsit scânteia de energie necesară atunci când am fost la minus 10 puncte. Am luat niște decizii mai inteligente în atac și ne-am apărat consistent, concentrate și, în general, mult mai bine. Am făcut la un moment dat un parțial de 30-9 și credem că în acel moment am controlat complet jocul, în ciuda unor minute goale. Le-am permis 11 recuperări ofensive în prima repriză și în a doua jumătate doar 1. Cred că în apărare am început să jucăm până la recuperare și câștigarea posesiei și nu până când adversarul a aruncat mingea. Cu acest tip de atitudine, desigur, poți profita”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Tehnicianul câștigătoarei titlului în ultimele trei sezoane crede că parcursul perfect din campionat (10 victorii în 10 etape) este un cadou frumos pentru fanii echipei.

„În general, să mergi în prima fază a campionatului cu 10-0 este absolut uimitor dacă socotim că în același timp am avut 6 jocuri foarte dificile în EuroCup și nu ne-am putut concentra 100% la fiecare meci la fel în campionat și toate adversarele noastre sunt întotdeauna extrem de motivate împotriva noastră. Cred că acceptăm că provocările sunt bune și că ne motivează și mai mult și sunt foarte mulțumit de reacția bună a echipei noastre. Plus că este un cadou de Crăciun foarte frumos pentru fanii noștri minunați să mergem neînvinse”, a adăugat Zoran Mikes.

În ultimele două sezoane, Sepsi a fost aproape să încheie cu victorii pe linie prima fază a campionatului, dar a pierdut câte o partidă. În acest sezon alb-verzile au o depunctare de două puncte în clasamentul grupei A, dar chiar și cu aceasta au terminat pe primul loc în prima fază a sezonului regulat, cu un punct în fața celor de la CSM Satu Mare, care au 7 victorii și 3 înfrângeri.

Formația covăsneană a făcut foarte multe schimbări în vară, păstrând doar 2 jucătoare care câștigau titlul. Campioana a avut perioade aglomerate în prima parte a acestui sezon, cu deplasări în competiția europeană și multe jucătoare plecate în fereastra de naționale, dar și câteva accidentări, astfel că nu a putut face prea multe antrenamente în formulă completă.

„În plus, nu am avut noroc în ultima vreme, nu am putut face antrenamente normale, lipsind mereu niște jucătoare de la accidentări mai mici (sau mai mari în cazul lui Pašic), dar, în ciuda tuturor acestor lucruri, am trecut prin prima fază neînvinse și sunt foarte mândru de echipa noastră cu totul nouă. Sper că acum, când, din păcate, suntem afară din EuroCup, vom găsi pacea necesară pentru a ne întoarce la rutina antrenamentelor și pentru a arăta mai bine în continuarea campionatului.

La final vreau să doresc Crăciun Fericit și An Nou Fericit tuturor participanților în liga noastră!”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe stă în prima etapă a fazei a doua din LNBF, de sâmbătă. Alb-verzile joacă ultimul meci din acest an în 29 decembrie, acasă cu Phoenix Știința Constanța, formația promovată din grupa valorică B.Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 21 December 2018 / 17:31


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Universitatea Cluj și-a mai luat o americancă pentru pozițiile mici
Tierra Henderson a câștigat de două ori Cupa Campionilor Africii, în 2011 și 2013 
Devran Tanaçan, noul pivot al Olimpiei CSU Brașov
Turcoaica a evoluat în Euroligă cu cluburi din țara sa 
ACS Sepsi SIC a transferat o fostă campioană europeană
Kristina Topuzovic va evolua sub comanda lui Zoran Mikes 
ACS Sepsi SIC obține o victorie categorică la Constanța și revine pe primul loc
Echilibrul s-a rupt după prima pauză, gazdele marcând în sferturile 2, 3 și 4 mai puțin decât în primul 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța la o diferenţă de 40 puncte 
Phoenix Știința Constanța și ACS Sepsi SIC deschid miercuri etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana are cu 10 puncte mai mult ca formația de la malul mării în clasamentul primei grupe valorice 
LNBF: Programul etapei a 9-a din Grupa Roșie și a 7-a din Grupa Galbenă
Un meci se dispută miercuri, patru duminică și unul a fost amânat pentru luna martie 
Rapid București câștigă cu CSM Alexandria și ajunge la 10 victorii în a doua grupă valorică din LNBF
Bucureștencele au condus în prima parte a meciului, dar au avut de recuperat 10 puncte în sfertul 4  
Teodora Neagu va juca la CSM Târgoviște în a doua parte a sezonului
Extrema de forță s-a despărțit recent de FCC ICIM Arad 
Annemarie Gödri-Părău: „O româncă bună va avea minute și statistică bună indiferent de regula impusă în sezonul respectiv”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC ne-a vorbit despre prima parte a acestui sezon 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57