Zoran Mikes: „Cred cu tărie că putem câștiga campionatul, nu vom ceda nimic nimănui”


Sepsi SIC a pierdut primul meci al finalei cu Universitatea Cluj, însă antrenorul formației din Sfântu Gheorghe este încrezător că fetele sale își vor reveni

Campioana României în exercițiu, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, a pierdut pe teren propriu primul meci al finalei LNBF sezonul 2016-2017, 64-66 în fața Universității Cluj. Cu toate acestea, antrenorul de pe banca lui Sepsi, Zoran Mikes, este convinsă că fetele sale vor reveni în serie și în cele din urmă vor pune mâna pe trofeu pentru al 2-lea an la rând. 

„Nu am reacționat așa cum trebuia în unele elemente importante ale planului nostru defensiv, iar în ofensivă pur și simplu nu am ales aruncările potrivite. Au avut de două ori parțiale de 12-0 sau 11-1 în acest meci, momente care trebuiau să mute jocul în partea noastră, dar din păcate ne-am pierdut concentrarea de foarte multe ori. 

Desigur, putem câștiga meciul al doilea, în primul nu am jucat cel mai bun baschet al nostru, dar totuși avem forța de a câștiga. Știm ce avem de făcut și cred că vom juca mai bine și vom executa mult mai bine pe ambele faze de joc ceea ce ne-am propus. 

În continuare văd în această serie că mai avem nevoie de 3 victorii pentru a câștiga campionatul, nu contează când și în câte meciuri. Cred cu tărie că putem câștiga campionatul, nu vom ceda nimic nimănui”, a declarat Mikes în exclusivitate pentru TotalBaschet

Meciul 2 al finalei dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj se va juca în această seară, începând cu ora 19:00, fiind transmis din nou LIVE pe canalul de YouTube al celor de la Sepsi

*Foto: Mircea Roșca (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs Universitatea Cluj-Napoca

Radu Bărăian / 21 aprilie 2017 / 10:30


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Sa nu mai acceptati arbitru din Cluj,la un meci in care este implicata echipa clujana !!Greselile putine pe care a facut Ciocan,au fost decisive! Cine stie ce fel de greseli au fost??? voite sau neatentie ???Fedaratia la fel,poate fi suspectata de orice !!Sa delege arbitrii neutrii !!! Hai SEPSI SIC !! Succes... veti castiga!! 
21 aprilie 2017 10:52
TDM Serus Tihike
0 
Ne-am speriat toti pe aici ca ai facut infarct ieri. La ce lot aveti, trebuia sa defilati. 
21 aprilie 2017 11:01
0 
Tihi, fără bâză, mai ai ceva să contești și în meciul de azi! Comisarul! Svetlana e fostă jucătoare a U Cluj! In contrapartidă, un arbitru de etnie maghiară! Pardon, si o arbitră! Asa veti avea dreptul legitim să puneti direct imnul secuiesc! 
21 aprilie 2017 12:13
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Lipsa de bun simti,si atat.... 
21 aprilie 2017 13:05
loki tihilica
1 
Scuze dude, dar nu reusesc sa inteleg: esti cu capul sau doar te faci? Sau amandoua. Ciocan nu e din Cluj, ti s-a spus deja asta de nenumarate ori. 
21 aprilie 2017 13:32
grasu @tihi
1 
Chir ne-am speriat cu totii pe aici ca ai disparut dupa meciul de aseara. Dar vad ca nu e asa, din pacate. Vezi ca domnul Ciocan nu prea are el buletin de Cluj, mai mult nici flotant si nici macar nu locuieste in judetul Cluj. Sper totusi ca incerci sa intelegi asta macar, altfel orice discutie e de prisos 
21 aprilie 2017 11:25
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu vorbi prostii...nu de acum am aparut pe presul baschetului! Doar citeste prezentarea din acest site al totalbaschetului ! Nu poti,iti trimit un PrintScreen
Ciocan Ciprian
Arbitru

Oraşul de provenienţă: Cluj-Napoca
Categoria: LNBM
Nr. total de meciuri oficiate: 210

 
21 aprilie 2017 13:09
stef FRBaschet
-1 
Pe site-ul oficial al FRBaschet apare: Ciprian CIOCAN, Negresti Oas, 21 sep 1983. Repet situ-ul oficial al FRBaschet. Poate ne lămuresc redactorii de la Totalbaschet. 
21 aprilie 2017 13:32
loki tihilica
0 
Ai venit pe "presul baschetului" cu pluta. De doi-trei ani maxim. Si degeaba, pe de-asupra. 
21 aprilie 2017 13:35
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
1 
Eu cand jucam baschet nici nu erai nascut leatule ! 
21 aprilie 2017 13:52
Fisherman SEPSI SIC ...CAMPIOANA
0 
Din pacate, demonstrezi ca esti la nivelul ”presului” in baschet ... Cand te documentezi serios, faci niste cercetari mai amanuntite ... Ciocan este clujean exact asa cum tu esti,”descendentul” poporului ”fino-ugric” !!! ... Astept sa vad ce mai comentezi dupa meciul de azi, cu arbitrii Csender, Bukuresti si ”Stan si Bran” ... Oare care dintre astia te mai fura si azi ? Oare, cine face delegarile arbitrilor in campionatul romanesc ?! Tu stii ? ... Numai daca stii, vei afla de ce poate SEPSI SIC sa fie campioana sau ... vicecampioana ! 
21 aprilie 2017 14:01
grasu @tihi
0 
Nu prea pare din comentariile tale de pe aici sa fi fost jucator de baschet. Ti-am explicat frumos cum sta treaba cu Ciocan. Maxim daca o fi fost pe la vreo facultate prin Cluj dar cam atat. Deci hai sa ne mai informam putin si apoi eu zic sa reiei comentariile la fiecare articol. Succes! 
21 aprilie 2017 14:02
stef Tihike
2 
Au mai scris mulți înaintea mea că Ciocan nu este din Cluj și dacă ai văzut meciul trebuie să accepți că greșelile făcute de Ciocan au fost majoritatea în favoarea lui Sepsi. Noroc că până la urmă nu au influiențat rezultatul! Per total arbitrajul a fost decent. Ce este mai important pentru „U” este că joacă numai cu 4 străine și că în condițiile astea au câștigat impotriva unei echipe cu un lot teoretic mai valoros și cu o bancă mai lungă. Morala: Pe teren nu joacă banii și meciurile pot fi câștigate de echipele care joacă și cu inima. Acesta este spiritul lui „U” și eu unul sunt mândru de aceste fete. Haide „U”! 
21 aprilie 2017 11:32
laca1968 Hai Sepsi
1 
A fost un arbitraj destul de corect. Fetele insa n-au fost pe masura asteptarilor. Au fost niste adormite. Jos palaria fata de Chucky Jeffery si Harris. Domnul Mikes in schimb a fost prea linistit pe banca, lucru care nu il caracterizeaza deloc. Poate pute ceva la mijloc. Sper da ma insel. Puteti dovedi contrariul in urmatoarele partide. 
21 aprilie 2017 11:37
0 
Se poate vedea meciul din nou, dacă da sper că tot pe linkul de ieri 
21 aprilie 2017 12:03
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
Fisherman habar nu ai ce vorbesti: Csender nu este unguroaica...Ciocan este clujan (vezi si la totalbaschet)...nu sint descendentul poporului fino-ugric...SEPSI SIC este in elita nationala datorita jocurilor pe teren si nu datorita aranjamentelor cu delegarile sau cu legitimarile.De acest ultim lucru sa intrebati pe Petricevic ! 
21 aprilie 2017 14:14
0 
@Tihică, toti oamenii au dreptul să fie proști, important e să nu abuzeze de acest drept. Biata A. Csender, cum o băgăm noi în horă, păi ea e o veritabilă dacă după nume... Bă băiatule, sau fată, ce-oi fi! Păi și așa sunteţi în declin demografic, dacă și restul secuilor gândesc despre vreun Istvan că nu-i ungur înseamnă că în 40 de ani vom avea doar plăcuţe în română în HarCov! Ce îţi mai place să fii Gică Contra... Da' aici esti doar încasator de serviciu! 
21 aprilie 2017 16:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj
Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri 
Pentru al doilea an consecutiv titlul LNBF merge în secuime
ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a închis finală cu Universitatea Cluj în 4 meciuri 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 9 puncte 
Zoran Mikes a vrut să-și scoată echipa de pe parchet în sfertul 4 al meciului 4 din finala LNBF
Formația din Sfântu Gheorghe a revenit pe parchet, fără antrenorul principal care a fost trimis la cabine după ce a încasat al doilea fault tehnic 
Zoran Mikes: „Cred că puteam fi mai concentrați pentru a termina meciul mai devreme”
ACS Sepsi SIC a trecut în deplasare de ”U” Cluj în meciul trei al finalei feminine 
Dajana Butulija și Brittany Denson, jucătoarele meciului pentru Universitatea Cluj în meciul 3 al finalei cu Sepsi
Cele două baschetbaliste au marcat 44 de puncte din totalul de 68 al echipei 
Tyaunna Marshall, din nou decisivă pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Americanca este principala gură de foc a campioanei en-titre în finala cu Universitatea Cluj 
0 
Poza de grup este geniala : o doamna - romanca si 3 flacai americani :)).
Fara suparare am vazut si la Cluj intr-un alt articol "o domnisoara " plina de testosteron , asa cum era si Galdeira... 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:02
0 
In aceasta seara a fost o emisiune pe NCN, cu Alexa in studio, si la telefon Dragan si Carmen! Sincer, daca numai jumatate din cele auzite sunt reale, tind sa cred ca procentajul e mai mare, dar, daca numai jumatate din afirmatiile despre conditiile de la club sunt reale chiar avem de ce sa multumim fetelor ca au castigat aceasta medalie in conditiile date! Si mai sper ca acest castig sa fie un castig pentru club! Sa se auda vocea fanilor si sa se faca curatenie in ograda! Da... CURATENIE!Bravo fetelor! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 23:05
0 
Nu-i problem,data viitoare desenez la tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:54
0 
Ar fii interesant de urmărit și o declarație a dl Zoran despre meci și mai ales despre ieșirea lui nervoasă! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:41
meea Traducerea
0 
Traducerea va rog dl Tihi sa înțelegem și noi ce spui ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 22:29
megan jalnic
0 
buzi dragă, tu te crezi un băiat ironic, dar mai degrabă ești jalnic. diferență mare.
 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:38
Buzestii SERPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Cu toate nedreptatile facute,cu un arbitraj jaf la drumul mare facut pentru toate celelalte echipe care v-au stat in fata,totusi ati castigat!Bravo,sunteti geniale,sunteti galactice!Sper ca domnul Mikes sa ramana,desi presa din Istanbul scrie ca lui Obradovic ii tremura chilotii ca daca nu castiga Euroleague anul asta,va fi inlocuit de domnul Mikes!Ceilalti asteptam cu sufletul la gura deschiderea salii OZN din Sf Gheorghe,unde sa le invingem pe fetele de la Olympiacos,Partizan Belgrad si Galatasaray si sa le punem galeriile sa stea drepti cand cantam imnul nostru secoiesc! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 19:46
0 
mai incercam o data? de data asta in romaneste 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 16:49
fuszi senna
0 
cred ca te ai referit la echipa ta, cand scrii aceste randuri, care o face in cunostinta de cauza. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 15:32
0 
Pe langa subiectul foarte important al sanctiunilor dupa retragerea din teren a echipei in meciul 4, federatia ar mai trebui sa fie foarte atenta la aspectul controalelor medicale la jucatoare si sa nu mai permita inscrierea echipelor mixte in campionatul feminin.  
click pt. Articol 28 aprilie 2017 13:41