Zoran Mikes: „Ne-am trezit, am început să jucăm mai agresiv în apărare, să luăm decizii mai inteligente”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus cu 13 puncte la Brașov după ce gazdele conduceau cu 12 puncte la prima pauză

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat la Brașov cu 84-71 meciul din etapa a 8-a a grupei valorice A din LNBF. Gazdele au început foarte bine partida și aveau 25-13 la prima pauză, dar campioana en-titre a preluat controlul partidei după 26-9 în sfertul secund. Antrenorul alb-verzilor, Zoran Mikes, ne-a vorbit despre jocul de la Brașov. Sepsi venea după lunga deplasare la Krasnoyarsk, din EuroCup.

„Am început destul de apatic (really sleepy). Nu pot să spun că mă așteptam la asta, dar, pe de altă parte, știind unde am fost cu 3 zile în urmă, pot spune că nu am fost surprins. Nu am schimbat nimic special, ne-am trezit, am început să jucăm mai agresiv în apărare, am început să luăm decizii mai inteligente și să atacăm unde trebuia să atacăm și imediat execuția noastră a fost mai bună”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Formația covăsneană a avut parte de un program aglomerat în utimele luni, cu meciuri în campionat și în EuroCup Women, iar în pauza de naționale a avut toate jucătoarele doar la un antrenament.

„Încercăm să ne concentrăm complet pe fiecare meci și în ultima perioadă a fost foarte dificil să găsim mai mult timp pentru antrenamente. Luând în considerare toate faptele, recuperarea jucătoarelor după accidentări și lipsesc câteva jucătoare cheie nu doar de la meciuri, dar și la antrenamente, trebuie să spun că în general sunt mulțumit de performanțele noastre pentru că arătăm abilitatea de a ne adapta condițiilor dificile și de a câștiga meciuri în campionat. Ne concentrăm doar pe următorul nostru joc, iar acum în capul nostru este doar Mersin. Staff-ul face o analiză scurtă dar concentrarea este întotdeauna pe următorul joc”, a adăugat tehnicianul alb-verzilor.

ACS Sepsi SIC joacă miercuri în EuroCup Women, în deplasare cu Mersin BSB, de la ora 17:30. Duminică alb-verzile vor juca acasă cu Universitatea Cluj.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook

Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Olimpia CSU Braşov vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 03 December 2018 / 18:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC depășește suta în victoria cu Universitatea Cluj
Campioana și-a continuat parcursul perfect acasă în campionat după ce a dominat meciul de la început
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 50 puncte
Phoenix Știința Constanța, la primul succes în deplasare în prima grupă valorică din LNBF
Formația de la malul mării s-a impus la Târgoviște în etapa a 10-a din faza a doua a sezonului regulat
CSM Satu Mare obține la Brașov a 7-a victorie consecutivă în Grupa Roșie din LNBF
Vicecampioana a controlat meciul din etapa a 10-a și s-a impus la 45 de puncte
ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj încheie etapa a 10-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana s-a impus la diferențe mari în toate cele trei confruntări din acest sezon
Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare se întâlnesc pentru a 4-a oară în acest sezon
În precedentele trei dueluri s-au impus de fiecare dată gazdele
LNBF: Programul etapei a 10-a din Grupa Roșie
În timpul acestei săptămâni sunt programate și două restanțe din Grupa Galbenă
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște